GREYHAWK (US) - Thunderheart [2024]

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aorpanos72

GREYHAWK (US) - Thunderheart [2024]

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Εικόνα
US Epic Power/Heavy Metallers GREYHAWK have just launched the cover art and 1st advance single for their 2nd album "Thunderheart", which will be released in April 2nd, 2024 through Fighter Records on CD, 12"LP, Cassette & Digital formats.

After their successful debut album "Keepers of the Flame" in 2020, with which they took the scene by surprise due to its great quality, GREYHAWK wasted no time, despite being in the middle of a pandemic, and worked on new songs, from which 5 were chosen for a new EP titled "Call of the Hawk" in spring 2022 after which they began to write what's their 2nd full album "Thunderheart" which was recorded during 2023, a work where they continue their mix in equal parts, of traditional Heavy Metal, shred and Power Metal with some modern elements, blazing guitar solos, driving rhythms and soaring operatic vocals, harkening back to Heavy Metal's glory days.

Tracklist for "Thunderheart" is as follows:

1. Spellstone
2. Ombria (City Of The Night)
3. Thunderheart
4. Rock & Roll City
5. Steadfast
6. Sacrifice Of Steel
7. The Last Mile
8. Back In The Fight
9. The Golden Candle

Release date for GREYHAWK "Thunderheart" will be 2nd of April 2024 through Fighter Records on CD, 12"LP, Cassette & Digital formats.
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
aorpanos72

Re: GREYHAWK (US) - Thunderheart [2024]

Δεν ξέρω για us power/ Epic.... Εγώ παντως, ακούω goth φωνητικά μέσα...
Άβαταρ μέλους
Zippo190

Δημοσίευση από Zippo190 »

aorpanos72 έγραψε: Σάβ 20 Ιαν 2024, 13:54 Δεν ξέρω για us power/ Epic.... Εγώ παντως, ακούω goth φωνητικά μέσα...
είναι λίγο ιδιόμορφα τα φωνητικά αλλά το πρώτο είχε έπη.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

aorpanos72 έγραψε: Σάβ 20 Ιαν 2024, 13:54 Δεν ξέρω για us power/ Epic.... Εγώ παντως, ακούω goth φωνητικά μέσα...
Είναι το νέο έπικ. Όπως happy is the new rich :D
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δημοσίευση από Bersekeros »

Zippo190 έγραψε: Σάβ 20 Ιαν 2024, 14:05
είναι λίγο ιδιόμορφα τα φωνητικά αλλά το πρώτο είχε έπη.
Ναι, το πρώτο είχε καλά τραγούδια, όπως το ''Frozen Star'' ας πούμε ή το ''Drop The Hammer'', αλλά κι εκεί ο τραγουδιστής, ο οποίος μπορεί να τραγουδήσει καλά και σωστά στο παραδοσιακό ύφος του ιδιώματος, σε πολλά τραγούδια χρησιμοποιεί αυτά τα goth φωνητικά. Πιστεύω ότι αυτό αποτελεί επιλογή της μπάντας.

Χρησιμοποιούν επικούς στίχους, αλλά δεν βλέπω πώς γίνεται να ταιριάξει αυτό το Bauhaus / Sisters of Mercy / Nick Cave goes Epic Metal υβρίδιο σε κάποια τραγούδια.
Νομίζω ότι κάποια πράγματα, απλά δεν ταιριάζουν.

Επαναλαμβάνω ότι ο τραγουδιστής μπορεί να τραγουδήσει σωστά και καλά, έτσι ώστε να μην αυτο-υπονομεύεται το συνολικό αποτέλεσμα.
Πρέπει να αποφασίσουν και να καταλήξουν.

Η θεάρα / φωνάρα των Temtris η Ζενεβιέ, αν την προσέξει κάποιος θα αντιληφθεί αρκετά δύσκολα τις goth επιρροές της στη χροιά της, από τον καιρό που η μπάντα έπαιζε κάτι που κοίταζε προς τα εκεί.
Από τη στιγμή που είπαν να παίξουν ξεκάθαρα παραδοσιακό heavy / power metal, παίζουν αυτό και τέλος.
Και τα '' ξένα / αλλότρια / αταίριαστα / παράταιρα '' στοιχεία, βγήκαν εκτός κάδρου.

Αυτό, κατά την (ταπεινή) άποψή μου, οφείλουν μα κάνουν και οι Greyhawk.
Άβαταρ μέλους
aorpanos72

Δεν με χαλσε οτι κανει αυτα τα goth κολπα ο τραγουδιστης , οσο η περιγραφή περι US Power / Epic.....
Άβαταρ μέλους
Starman

Δημοσίευση από Starman »

aorpanos72 έγραψε: Κυρ 21 Ιαν 2024, 11:45 Δεν με χαλσε οτι κανει αυτα τα goth κολπα ο τραγουδιστης , οσο η περιγραφή περι US Power / Epic.....
Όσο με χαλάει η φωνή, άλλο τόσο με χαλάει και η περιγραφή που αναφέρεις. Τά ίδια έλεγα και για το πρώτο τους.
https://www.forgotten-scroll.gr/forum/v ... XRO#p48232

Δυστυχώς έχουν πολλά από αυτά που με ενοχλούν στις σύγχρονες μπάντες, αλλά και ο τρόπος που πλασάρονται από τις δισκογραφικές.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer

Δημοσίευση από Xstroyer »

Το album είναι ωραίο heavy metal, τα mid-tempo κομμάτια φυσάνε και θα αρέσουν και στους μελωδικούς. Φυσικά, δεν υπάρχει και μεγάλη σχέση με epic και US power, είναι αστοχία στη περιγραφή. Μεγάλη βελτίωση από το ντεμπούτο και καλή, καθαρή παραγωγή.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Δημοσίευση από CountRaven »

Καλώ @Grin.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Grin

Δημοσίευση από Grin »

Μια χαρά είναι το κομμάτι και η φωνή
Άβαταρ μέλους
theBox

Δημοσίευση από theBox »

Παιδια το ντεμπουτο ειχε ακριβως ΕΝΑ (1) κομματι το οποιο ειχε καπως πιο βαθια φωνητικα που θα μπορουσαν να χαρακτηριστούν goth. Ολα τα άλλα ηταν στο γενικοτερο στυλ των Visigoth. Εδω ακουω μια μιξη των δυο προσεγγίσεων. Τιμιο κομματι αλλα περιμενω να ακουσω το αλμπουμ για να κρινω. Το ντεμπουτο το ειχα ξεχωρισει παντως τη χρονια που κυκλοφόρησε.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Mamercus

Δημοσίευση από Mamercus »

Καρδούλα, κι ας μη με κέρδισε το πρώτο κι ας μ' έχασε μονομιάς το δείγμα από το δεύτερο!
Είμαστε απλοχέρηδες στην αγάπη...
"The music you listen to becomes the soundtrack of your life." Jimi Hendrix
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Κυκλοφόρησε σήμερα.
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δεν είναι άσχημο άλμπουμ, ως μουσική, αλλά....
Σε πολλές στιγμές, είχα την αίσθηση ότι είμαι στα 90's και ακούω Διάφανα Κρίνα (Μέρες Αργίας).
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Δημοσίευση από CountRaven »

Bersekeros έγραψε: Τρί 02 Απρ 2024, 23:31 Δεν είναι άσχημο άλμπουμ, ως μουσική, αλλά....
Σε πολλές στιγμές, είχα την αίσθηση ότι είμαι στα 90's και ακούω Διάφανα Κρίνα (Μέρες Αργίας).
Τα έσπασα με την παρομοίωση.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”