ENFORCER - Zenith

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

ENFORCER - Zenith

Δημοσίευση από CountRaven »

Δεν είναι ακριβώς διασκευή μιας και οι Terminal ήταν project του Tobias, μπασίστα των Enforcer.

Και έτσι κάποιο από το υλικό τους βρήκε το δρόμο του στα Enforcer σαλόνια. Όπως ας πούμε το "From Beyond" από τον προηγούμενο δίσκο που είναι ουσιαστικά το "Slovo" των Terminal.

Βασικά ήταν tribute μπάντα στο ατσάλι των 80ς από το ανατολικό μπλοκ.

Η εισαγωγή του "Forever We Worship The Dark" από το "Zenith" ανήκει επίσης σε κομμάτι Terminal.

Οι στίχοι του πρώτου demo 'Heavy Metal Lovomotiva" -από εκεί είναι και το επάκι "Slovo"-, ήταν υποτίθεται στα Σλοβενικά. Παρόλα αυτά κάποιοι είχαν βγει και είχαν πει πως η γλώσσα που ακούγεται δεν είναι τελικά Σλοβενική. Και ότι αυτά που ακούγονται είναι απλά random φθογγοι. Οπότε παίζει να υπάρχει και κάποιο trolling στη φάση.

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

ENFORCER - Zenith

Δημοσίευση από Zippo190 »

Χαλαρά ανταλλάσω δύο Enforcer με ένα Terminal, όπως έκαναν στις παλιές διαφημίσεις των απορρυπαντικών.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

ENFORCER - Zenith

Δημοσίευση από LuciferSteele »

που είναι ο Stvanice να πάρει θέση???
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

ENFORCER - Zenith

Δημοσίευση από rbrigade »

Όταν λέμε tribute σε ανατολικό μπλοκ εννοούμε ότι διασκευάζουν ανατολικές μπάντες ή απλά παίζουν και καλά στο στυλ αυτών των συγκροτημάτων; Ψιλομπερδεύτηκα….
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

ENFORCER - Zenith

Δημοσίευση από LuciferSteele »

φόρος τιμής στο στυλ και καλά
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

ENFORCER - Zenith

Δημοσίευση από rbrigade »

Πάντως ακούγοντας το Slovo όντως θα το κατάπινα αμάσητο ότι πρόκειται για 80's ανατολική μπάντα. Και πολύ ωραίο τραγούδι
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

ENFORCER - Zenith

Δημοσίευση από CountRaven »

rbrigade έγραψε: Δευ 01 Απρ 2019, 00:06 Πάντως ακούγοντας το Slovo όντως θα το κατάπινα αμάσητο ότι πρόκειται για 80's ανατολική μπάντα. Και πολύ ωραίο τραγούδι
Το "Slovo" είναι έπος!!!

Βάζω ανεπίσημα εδώ το κείμενο της κριτικής μου για το Metal Invader. Εκεί περιέρχεται συνοπτικά και η γνώμη μου για το άλμπουμ:

Enforcer - Zenith
(Nuclear Blast)


Πολύ το γούσταρα το νέο άλμπουμ των Enforcer. Είναι για τα δεδομένα τους ότι πιο πολυσυλλεκτικό έχουν κάνει. Και αυτό μου δείχνει ξεκάθαρα πως η μπάντα αφουγκράζεται. Στήνει αυτί που λένε και στο χωριό μου και κατανοεί απόλυτα πως για να συνεχίσει να παίζει μπάλα στα γήπεδα που την ανέδειξαν, πρέπει να δώσει μουσική που να μετράει.

Βλέπετε έχει κυλήσει πολύ νερό στο αυλάκι από τότε που έσκαγαν μύτη ως μια ασταμάτητη spikes and leather Heavy / Speed μηχανή. 14 τα χρονάκια από εκείνο το πρώτο demo του 2005. 11 από το ντεμπούτο και 9 από το "Diamonds" το οποίο τους έκανε ακόμα πιο γνωστούς και αγαπητούς. Μέσα σε αυτές τις σχεδόν 3 πενταετίες, όπως και να το κάνουμε... Έγιναν πραγματάκια.

Τι πραγματάκια; Θα με ρωτήσεις; Προστέθηκαν καταρχήν και άλλες τάσεις μέσα στην ευρύτερη κλίμακα της "Metal που κοιτάζει πίσω στο χρόνο" φάσης. Ποιος θα μου έλεγε για παράδειγμα εν έτη 2005 εμένα, ότι στην Αμερική ένα σεβαστό νούμερο από μπάντες θα ανακαλύψει την Metal Σουηδία των mid 80s και θα τη φιλτράρει σαν σοβαρή επιρροή; Ποιος θα μου έλεγε ότι το Hard Rock θα παίξει ως δυνατό χαρτί τον δικό του ρόλο ξανά, ως επιρροή σε μπάντες και ως priority άκουσμα σε κοινό; Ποιος θα μου έλεγε ότι το post NWOBHM και τα 70ς θα ακουστούν ακόμα δυνατότερα μέσα σε δίσκους που έχουν ένα κάποιο impact; Ναι στην "Metal που κοιτάζει πίσω στο χρόνο" φάση αναφέρομαι. Η οποία μεγάλωσε πληθυσμιακά και σε μπάντες και σε κοινό. Εντάξει... Δεν γίναμε και Kiss, μα η φάση όντως έχει μεγαλώσει σε σχέση με το 05. Ποσοτικά και ποιοτικά.

Οι Enforcer μάλλον τα έχουν καταλάβει όλα αυτά. Και έχοντας σηκώσει στις πλατούλες τους και ένα "From Beyond" το οποίο ήταν γενικά μουδιασμένο (με την καλύτερη στιγμή του να είναι μάλλον η μεταμόρφωση του "Slovo" των Terminal -της σχεδόν troll μπαντάρας project του μπασίστα δηλαδή-, στο ομώνυμο κομμάτι του δίσκου), ήξεραν καλά ότι το επόμενο βήμα τους πρέπει να είναι κάτι πραγματικά δυνατό.

Τα κατάφεραν. Το "Zenith" λάμπει διότι σε πρώτη φάση είναι ένα άλμπουμ στο οποίο τον πρώτο λόγο έχει το εξαιρετικό songwriting. Ο δίσκος περιέχει καλογραμμένα κομμάτια, αυτό είναι γεγονός. Από εκεί και πέρα η πολυσυλλεκτικότητα στην οποία αναφέρθηκα στην αρχή, έχει να κάνει με την ποικιλία στο ύφος αυτών των κομματιών.

Έχουμε για παράδειγμα το "Die For The Devil" το οποίο ανοίγει τον δίσκο και ήταν και το πρώτο δείγμα που έδωσε η μπάντα στον έξω κόσμο. Ένα straight hard rock driven κομμάτι που προβάρισε -και του έκατσε γάντι-, το ηχητικό κουστούμι των Beast In Black, που παίζουν πολύ τελευταία. Βγάζουμε τα πλήκτρα, κρατάμε ότι χρειάζεται, βαραίνουμε και λίγο ακόμα τις κιθάρες. Και έτοιμο. Ούτε και εγώ δεν ξέρω πόσες φορές έχει παίξει repeat.

Και εκεί που περιμένεις ανάλογη χορευτική συνέχεια σου σκάει το "Zenith Of The Black Sun". Μελωδικό και mid tempo. Να κοιτάζει στα μάτια τους Sabbath της Dio εποχής, και να έχει και μια σωστή post NWOBHM πινελιά, ίσα ίσα για να πεις "ρε συ τι παίζει εδώ;". Στα καπάκια το "Searching For You" σε αρπάζει από το λαιμό. Γρήγορο και αλήτικο. Με τα NWOBHM συστατικά του σε παροξυσμό και λιγάκι Riot, αλλά και Loudness. Παρασκευή βραδάκι σε Metal club ένα πράγμα. 30 χρόνια πίσω. Φάση "Θα σε σβήσω έτσι και σε πετύχω". Χωρίς πληκτρολόγιο. Τραγουδάρα.

Λίγο πριν σπάσεις το μισό σπίτι, μπαίνει η εισαγωγή του "Regrets". Το οποίο "Regrets" είναι το "Zadnji Izlet" των Terminal μεταμορφωμένο σε Enforcer άσμα. Σε αυτή την εκδοχή το κομμάτι βγάζει προς τα έξω με περισσότερη σαφήνεια τις σχεδόν AOR φόρμες του: Εισαγωγή και κυρίως θέμα με πιάνο, ρεφρέν με απλωτές κιθάρες και γλυκόπικρες φωνιτικές μελωδίες. Δεν είναι καθόλου άσχημο. Ακούστε και την αρχική εκδοχή και αποφασίστε ποια από τις δύο προτιμάτε.

Ακολουθεί το εξαιρετικό και πομπώδες "End Of The Universe" που είναι από τα μικρά διαμαντάκια του δίσκου. Λαμπερά κιθαριστικό, μελωδικότατο και καθόλου φλύαρο.

Και εκεί που πας να προσαρμοστείς κάπως, έρχεται το "Sail On" κύριοι... Με το Crossover αρχικό του κιθαριστικό θέμα, την σχεδόν παιχνιδιάρικη pomp προσέγγιση του -η οποία γίνεται κυρίως με κιθάρες και λιγότερο με πλήκτρα, μαγκιά-. Πιάνω τον εαυτό μου να το ακούει ξανά και ξανά κοιτάζοντας το ημερολόγιο στον τοίχο που δείχνει Μάρτη του 1976. Πάω να ξεκολλήσω το χαρτάκι να διαβάσω το ποιηματάκι από πίσω...

Συνεχίζουμε σε σχεδόν ανάλογο κλίμα με το post NWOBHM έπος "One Thousand Years Of Darkness". Αναρωτιέμαι πως στο διάολο κατάφεραν να γράψουν τέτοια κομματάρα. Από το 1978 μέχρι το 1985 δεν είναι και πολύς καιρός εδώ που τα λέμε, άσε που τα πλήκτρα παίζουν πολύ τελευταία. Θα φέρω το synth ενός φίλου στο προβάδικο, εντάξει παιδιά; Σύνελθε Χρηστάκο... Είσαι στην Ελλάδα του 2019 και όχι σε Αγγλική μπάντα το 85. Εντάξει;

Προχωράμε προς το τέλος του δίσκου με το "Thunder And Hell" να θυμίζει τα 2 πρώτα Enforcer άλμπουμ. Γρήγορο και ξυραφιαστό. Παλιά μου τέχνη κόσκινο. Θα δώσει τη θέση του στο πομπώδες "Forever We Worship The Dark", το οποίο έχει δανειστεί την εισαγωγή από το “Epilog" των Terminal. Πέρα από αυτό, εδώ ακούμε έτσι και αλλιως το λυρικό και κατά βάση μελαγχολικό και νοσταλγικό Eastern Europe Metal ύφος των Terminal σε ένα υπέροχο κομμάτι -που είναι μάλλον το αγαπημένο μου του δίσκου-.

Το τελευταίο κομμάτι του δίσκου είναι και το πιο επιβλητικό. Σκοτεινό και επικό το "Ode To Death". Θα σας θυμίζει μέχρι και Manowar. Και παρά την μεγάλη διάρκεια του, δεν θα κουράσει.

Λοιπόν όπως καταλάβατε εδώ έχουμε μια εξαιρετική περίπτωση δίσκου. Κάθε κομμάτι και σε διαφορετικό ύφος. Έμφαση στην λεπτομέρεια και κοινός παρονομαστής το εμπνευσμένο και ουσιώδες songwriting που δίνει στο άλμπουμ ένα από τα μεγάλα του ατού: Παρά την διαφορετικότητα στο ύφος, όλα τα κομμάτια έχουν κοινούς παρονομαστές βασισμένους στον τρόπο που έχουν γραφτεί, έχουν κοινά αναγνωρίσιμα στοιχεία τα οποία φιλτράρονται πολύ εύστοχα σε κάθε κομμάτι. Έτσι το συνολικό αποτέλεσμα ακούγεται και ισορροπημένο και ομοιογενές. Με λίγα λόγια το άλμπουμ θα κυλήσει σαν νερό.

Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω. Τον απόλαυσα τον δίσκο και τον συνιστώ σε όσους θέλουν να περάσουν καλά με ποιοτικό Heavy Metal. Ελπίζω το άλμπουμ να βρει την αναγνώριση που του αξίζει. Προσωπικά τον θεωρώ την καλύτερη και πιο ολοκληρωμένη τους δισκογραφική στιγμή. Πάντα τέτοια και καλύτερα.

5/6

Χρήστος Παπαδάκης
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
DoomSword
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ 30 Μαρ 2019, 17:00

Re: ENFORCER - Zenith

Δημοσίευση από DoomSword »

Έχει ληκαρει το νέο ενφορσερ;;;;

Επίσης... Μουδιασμενο το υπερεπος From Beyond;; Το καλύτερο heavy metal album της δεκαετίας;; !!!

Sent from my ZTE A2017G using Tapatalk

Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

ENFORCER - Zenith

Δημοσίευση από Vic »

Προσωπικά και εμένα μου αρέσει το From Beyond περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο δίσκο τους.

Για το τελευταίο άιντε να δούμε. 3-4 κομμάτια καλά να έχει, για μένα θα είναι στο επίπεδο του From Beyond και θα είμαι ικανοποιημένος. Πάντως δεν μου είπε τίποτα το πρώτο σινγκλ.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

ENFORCER - Zenith

Δημοσίευση από theBox »

Μετρηστε κι εμενα σε αυτους που θεωρουν το from beyond το καλύτερο με διαφορα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

ENFORCER - Zenith

Δημοσίευση από Starman »

Νέο video clip με ένα τραγούδι πιο κοντά στο γνωστό τους ύφος, άμεσο, γρήγορο αλλά και πιασάρικο. Ωραίο.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

ENFORCER - Zenith

Δημοσίευση από CountRaven »

Starman έγραψε: Σάβ 06 Απρ 2019, 10:15 Νέο video clip με ένα τραγούδι πιο κοντά στο γνωστό τους ύφος, άμεσο, γρήγορο αλλά και πιασάρικο. Ωραίο.
Κόμματάφα. Σπάω το κεφάλι μου να βρω τι θυμίζει η γέφυρα στο 0:28-0:34. Είναι σχεδόν δανεισμένη από κάτι πολύ γνωστό και στάνταρ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

ENFORCER - Zenith

Δημοσίευση από Starman »

CountRaven έγραψε: Σάβ 06 Απρ 2019, 10:26 Κόμματάφα. Σπάω το κεφάλι μου να βρω τι θυμίζει η γέφυρα στο 0:28-0:34. Είναι σχεδόν δανεισμένη από κάτι πολύ γνωστό και στάνταρ.
Enforcer? :D
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

ENFORCER - Zenith

Δημοσίευση από Starman »

[mention]CountRaven[/mention] πώς με χάκαρες έτσι ρε αρχηγέ; Μου απάντησες με το δικό μου προφίλ. :S
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

ENFORCER - Zenith

Δημοσίευση από CountRaven »

Starman έγραψε: Σάβ 06 Απρ 2019, 10:31
CountRaven έγραψε: Σάβ 06 Απρ 2019, 10:26 Κόμματάφα. Σπάω το κεφάλι μου να βρω τι θυμίζει η γέφυρα στο 0:28-0:34. Είναι σχεδόν δανεισμένη από κάτι πολύ γνωστό και στάνταρ.
Enforcer? :D

Χαχα όχιιιιιιι είναι κάτι άλλο πολύ basic. Θα περιμένω να μπουν οι ψυχαναγκαστικοί του φόρουμ Κουτί και Τσοβόλας και θα το εντοπίσουμε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”