GLORYHAMMER - Legends from Beyond the Galactic Terrorvortex

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.

Παρ 31 Μάιος 2019, 08:28

theBox έγραψε:
Πέμ 30 Μάιος 2019, 21:52
πολλά απο τα κομμάτια ακούγονται καπως πιο "διεκπεραιωτικά" και με πιο "γραμμική" δομη if that makes any sense...
Τελικα δεν ειναι ετσι ακριβως, αλλά η χρηση συνεχόμενης δικασης σε συνδιασμο με τις υψηλες ταχυτητες στα land of unicorns, power of the laser dragon fire και legendary enchanted jetpack, συμβάλλουν στη δημιουργία αυτής της αίσθησης.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.

Παρ 31 Μάιος 2019, 14:37

Το εχω καψει απο εχθες, λιγο πιο αναλυτικα και καποια δικα μου σχολια:

1)Δεν συμφωνω με τις βαθμολογιες γιατι το πρωτο εξακολουθω να το θεωρω υπερδισκαρα και το εχω πολυ πολυ κοντα στο 2ο :D Αυτο μου ακουγεται ενα κλικ κατω, "κατι" δεν ειναι στη θεση του, τουλαχιστον στις πρωτες ακροασεις.

2) Συμφωνω με το πρωτο μερος της προτασης, κομματαρες και τα 2 αλλα τα εναρκτηρια κομματια και στα 2 προηγουμενα ηταν τοπ. Το "μεγαλο" θελω ακομα καποιες ακροασεις να το χωνεψω στο 100% αλλα γουσταρω τη ζωη μου μεχρι τωρα. Η μεγαλυτερη διαφορα στον δισκο ειναι για εμενα πως δεν μου "κολλησε" κατευθειαν οπως τα 2 προηγουμενα που ειχα καψει απο την αρχη.

3) Ισχυει ειναι λιγο περισσοτερο power metal με την κλασσικη εννοια αλλα και διατηρει το δικο τους υφος που αγαπησαμε οποτε εκει ειμαστε jet.

4)100% Αν το ακουσει ο Τουριλης αυτο θα παει να βαλει φωτια στον δισκο που εκανε crowdfunding μαζι με τον Λιονε. Οι 2 τελευταιοι δισκοι των GH ειναι ακριβως τι επρεπε να βγαλει ο Τουριλης αν ηθελε να συνεχισει το επικο στυλ που αρχισε με το Demonheart.

Κατα τ'αλλα με βλεπω κι εμενα 100% να αλλαζω την αποψη μου προς το καλυτερο οσο περναει ο καιρος που θα συνηθισει το αυτι στα πιο "μη hit" κομματια και σε καποια σημεια που δεν με κερδισαν με την πρωτη ακροαση.

Καλη ακροαση και στους υπολοιπους, νιωστε! :love:

ΥΓ: Παμε για μεγαλα πραγματα στον 4ο δισκο!
Αν δεν θελετε spoilers μην διαβασετε παρακατω :D :D :D

Συγκεκριμενα στο τελος του τελευταιου κομματιου ακουγεται το εξης:
‘Initiating inter-dimensional subspace relay, target year 1022. Begin transmission.’ Then the morse code. And ‘Transmission complete.’

Morse Code translates to:
"Activate Zargothrax Alpha Clone 1",

Για τους μη-καμμενους το ετος 1022 ειναι υποτιθεται 30 χρονια μετα τα γεγονοτα του πρωτου δισκου.

Σποιλερς απο τον Chris Bowes περιπου 4 χρονια πριν:

"Yeah this time line is pretty much fucked. Next album takes place in dystopian alternate past reality. Zargothrax arrived through the space portal earlier than Angus, and has mastered time travel to become evil overlord of the universe. He also rides a dinosaur with laser eyes. Angus McFife arrives and finds Ralathor (don't ask how he got there), who tells him of the Fate of this reality. Together they build the original Hootsman cyborg clone army from the genetic stock of Dundax (the founder of Dundee), and send the hootsclones off to every parallel universe with the mission of defending space and time (this includes the Hootsman we know and love from albums 1 and 2). Meanwhile, Zargothrax has corrupted the Knights of Crail by stabbing Proletius with the Knife of Evil(TM). Eventually the force of justice prevails, and Angus attacks Zargothrax with an army of good (I.e. Not undead) unicorns, and defeats him finally for all eternity. However in the chaos of the struggle, Angus is stabbed by the Knife of Evil, and instead of giving in to its power, HE FUCKING KILLS HIMSELF.

The end.

Album 4 will be called "Return to the Kingdom of Fife". I've calculated by then that it'll be time for the "back to the roots" album. World domination will follow."

Love them.
2 theBoxStarman

Παρ 31 Μάιος 2019, 20:39

Με το που ακουσα το morse code αμεσως μου γεννηθηκε η απορια για το τι λεει...τωρα ξέρω, ΕΠΟΣ!

Επισης, ναι το ειχα διαβασει το κειμενο του Chris τοτε και ειχα υπερ-ψηθει. He delivered!

Παρ 31 Μάιος 2019, 20:44

Aphelian έγραψε:
Παρ 31 Μάιος 2019, 14:37
Δεν συμφωνω με τις βαθμολογιες γιατι το πρωτο εξακολουθω να το θεωρω υπερδισκαρα και το εχω πολυ πολυ κοντα στο 2ο :D
Δεν καταλαβες, μιλαω για κανονικο 8μισάρι, οχι απο αυτά του Hammer. Υπερδισκάρα δηλαδη. Απλά το δευτερο υπερισχύει κατά κράτος.

Σάβ 01 Ιουν 2019, 11:34

theBox έγραψε:
Πέμ 30 Μάιος 2019, 21:52

Και επειδη και το προηγούμενο δεν μου έκατσε ΑΜΕΣΩΣ (θυμαμαι τον εαυτο μου να σκεφτεται οτι ηταν χειροτερο απο το 1ο, λολ), ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι σε κανα μηνα απο τώρα θα προσκυναω ξεδιάντροπα (ειμαι ήδη κοντα δλδ).
Ενταξει τελικα δεν χρειαστηκε καν μηνας,ειναι υπερδισκαρα και αυτο. Το εχω ακουσει νομιζω καμμια 20αρια φορες, πολλες με στιχους και μελετη και αλλες τοσες να παιζει background.

Ακομα και τα κομματια που δεν μου εκαναν κλικ με την πρωτη πλεον περπαταω και τα τραγουδαω, τα σημεια που ειπα "meh" τα προσκυναω (ακομα πιστευω πως ηταν χαμενη ευκαρια αυτο το ρεφραιν, αλλα δεν με ενοχλει καθολου) για τους στιχους δεν το συζητω καν, καθομαι και γελαω μονος μου με το ποσο τιτανες ειναι οι τυποι.

Η αληθεια ειναι πως τους εχω τρομερη αδυναμια, αλλα ρε γαμωτο ειναι απο τις μπαντες που μου θυμιζουν γιατι ακουω αυτη τη μουσικη. Δλδ τελειωνει ο δισκος και εχεις ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΛΑ δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως.
1 theBox

Σάβ 01 Ιουν 2019, 14:02

o_O Ρε παιδες, δεν καταλαβαινω πως γινεται και νιωθετε. Ακουσα το ομωνυμο κομματι και πρεπει να ειναι απο τα μετριοτερα πραγματα που εχω ακουσει τελευταια. Μετριος τραγουδιστης, generic μουσικη και συνθεση. Εντελως "δημοσιουπαλληλικο" power metal. Οι Sabaton ειναι 1000 φορες καλυτεροι τους.
1 rbrigade
Race of Cain, ascend to heaven,
And cast God down upon the earth!

Σάβ 01 Ιουν 2019, 14:17

Priamos έγραψε:
Σάβ 01 Ιουν 2019, 14:02
o_O Ρε παιδες, δεν καταλαβαινω πως γινεται και νιωθετε. Ακουσα το ομωνυμο κομματι και πρεπει να ειναι απο τα μετριοτερα πραγματα που εχω ακουσει τελευταια. Μετριος τραγουδιστης, generic μουσικη και συνθεση. Εντελως "δημοσιουπαλληλικο" power metal. Οι Sabaton ειναι 1000 φορες καλυτεροι τους.
Αρχικα, ακουσες το χειροτερο κομματι του δισκου, και το μονο για το οποιο εχω ενδoιασμούς με απαραδεκτο ρεφρεν και main riff (ενω κουπλε και bridge ειναι μια χαρά).

Εδω είσαι!

Επισης, στους gloryhammer ΔΕΝ υπάρχει αντικειμενικότητα.

Σάβ 01 Ιουν 2019, 21:07

Στηρίζω Priamo, υπερβάλετε αρκετά έως πολύ εδώ πέρα...

Σάβ 01 Ιουν 2019, 21:15

Ε ντάξει δεν θα τσακωθούμε για gloryhammer, ειναι αλλωστε ο ΟΡΙΣΜΟΣ του acquired taste.
2 rbrigadeAphelian

Σάβ 01 Ιουν 2019, 21:40

Ξεκαθαρίζω ότι μου άρεσε το προηγούμενο και γουστάρω την τρέλλα τους. Αυτό δεν το άκουσα ακόμα

Κυρ 02 Ιουν 2019, 10:49

@rbrigade Ενω ειμαι ο πρωτος υποστηρικτης σου οταν κραζεις τις μετριες μπαντες που εκθειαζονται εδω μεσα, εδω διαφωνω, εξαλλου δεν σε εμπιστευομαι και 100% ακομα σε αυτον τον ηχο μετα την δηλωση σου πως σου αρεσαν οι Dragonforce :D :D :D

@Priamos Σιγουρα υπαρχει και η υπερβολη μεσα στις αντιδρασεις μας (Επισης, στους gloryhammer ΔΕΝ υπάρχει αντικειμενικότητα οπως πολυ σωστα ειπε ο @theBox ) αλλα νομιζω ειναι λογικο ο καινουριος δισκος (και ειδικα το κομματι που ετυχες)να μην εντυπωσιασει καποιον που ερχεται πρωτη φορα σε επαφη με την μπαντα και δεν "ξερει" τι να περιμενει.

Εμενα προσωπικα μου κανουν tick πολλα boxes και μουσικα και στιχουργικα και επειδη ολα τους τα αλμπουμ ειναι μια ιστορια ουσιαστικα, σαν ενα μεγαλο concept που εχω τρομερη αδυναμια στα concept albums. Αυτοι το κανουν ΦΟΒΕΡΑ καλα και με παρα πολυ χιουμορ μεσα που σιγουρα σε καποιους ισως ακουστει αδιαφορο για την αξια της μπαντας.
Ο τραγουδιστης τους στο στουντιο(γιατι Live πασχει πολυ) ειναι Θεουλης (ακουσες κι εσυ το χειροτερο δυνατο κομματι :D ) και γενικα εκτιμω το πως μια παρεα geeks ουσιαστικα ξεκινωντας να κανουν χαβαλε και να βγαλουν κατι σαν Rhapsody meets Turilli καταφεραν να βγαλουν τετοιες δισκαρες.

Γενικα, ενω η μουσική τους ειναι "ευκολη " στα αυτια, νομιζω εχουν πολλα διαφορετικα πραγματα να δωσουν στον καθενα και πρεπει να εισαι λιγο geek για τους εκτιμησεις οπως "πρεπει", εξου και το acquired taste που ειπε και παλι ο @theBox

Σε περιπτωση που θελεις να ακουσεις 2-3-4 πραγματα απο τα παλαιοτερα τους,

1 theBox

Κυρ 02 Ιουν 2019, 11:17

1000% οτι εγραψε ο Aphelian. Βαζω κι εγω το αγαπημενο μου κομμάτι απο τον πρώτο δισκο, MANOWAR meets Rhapsody με το πιο αστειο (meta-χιουμορ) ρεφρεν που γραφτηκε ποτε (μουσικα και κυριώς στιχουργικα)

Κυρ 02 Ιουν 2019, 11:42

Επισης, ψιλο-ασχετο αλλά ενα ακομα αστειο aspect της στιχουργικης, ειναι οτι ενώ ο στιχουργος (και συνθετης) ειναι Σκοτσέζος, σε πολλές περιπτώσεις χρησιμοποιει "σπαστά" και λάθος αγγλικά, σατιρίζοντας την Ιταλική (και λογικά και την Ιαπωνεζικη) power metal Σκηνή.

Α! Και οποιος ειναι καμμένος με Bal-Sagoth (όπως εγώ) θα βρεί 100 ακόμα λόγους να γελάσει (απο το 2ο αλμπουμ και μετά).

Κυρ 02 Ιουν 2019, 14:26

Gloryhamner πατάνε κάτω Sabaton για πλάκα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Site Admin
Επικοινωνία:

Δευ 03 Ιουν 2019, 12:24

... ή αλλιώς όταν το τρολάρισμα καταλήγει να είναι καλύτερο από πολλές "σοβαρές προτάσεις" επί του είδους.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”