MAGNUM - Lost On The Road To Eternity (2018)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

MAGNUM - Lost On The Road To Eternity (2018)

Δημοσίευση από CountRaven »

Εικόνα

Άκουσα τον δίσκο τρεις φορές σήμερα και μπορώ να πω πως έχω μείνει με τις καλύτερες εντυπώσεις. Όλο το άλμπουμ κυλάει πολύ ευχάριστα. Bob τραγουδάει σωστά έχοντας συναίσθηση και της ηλικίας και των δυνατοτήτων του και απλά σαν άρχοντας που είναι ποντάρει στο δυνατό του σημείο: Την εκφραστικότητα.

Ο Tony Clarkin γράφει για μια ακόμα το υλικό. Μέχρι στιγμής τα τραγούδια που έχω ξεχωρίσει είναι:

Show Me Your Hands
Lost On The Road To Eternity με Συμμετοχή Tobias Sammet.
Ya Wanna Be Someone
Forbidden Masquerade
Glory To Ashes

Magnum εγγύηση.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Magnum - Lost On The Road To Eternity (2018)

Δημοσίευση από Zippo190 »

Σχεδιαστή κριτική και μόνο η λέξη magnum με εξώφυλλο Ρόντνεϊ Μαθιουζ είναι συνώνυμο της ποιότητας. Αναμένουμε άλλο ένα εκπληκτικό δίσκο.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Magnum - Lost On The Road To Eternity (2018)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

και μόνο που κυκλοφορούν ακόμα δίσκους είναι μία πολυτέλεια γιά την εποχή μας
αστείρευτη λατρεία
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Magnum - Lost On The Road To Eternity (2018)

Δημοσίευση από CountRaven »

Μπάντα παράδειγμα προς μίμηση για μένα. Με σταθερή ποιότητα και το σημαντικότερο σεβασμό στους ακροατές τους. Επίσης Bob από τους πιο ευγενής ανθρώπους που έχω μιλήσει. Του είχα κάνει συνέντευξη παλιότερα και με αντιμετώπιζε με απαράμιλλη προσοχή και ευγένεια -ενώ σε ένα παράλληλο σύμπαν κάτι τσουτσέκια με μισό ντέμο έχουν τον αμανέ τέρμα επάνω-. Πραγματικά υποκλίνομαι.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Magnum - Lost On The Road To Eternity (2018)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

το 2009 που είχαμε πάει να τους δούμε Λονδίνο, τους περιμέναμε στην πίσω πόρτα γιά υπογραφές με τον κολλητό μου και μόλις βγαίνουν έξω μας λένε "δεν πάμε να κάτσουμε στο tour bus μας καλύτερα, να είμαστε άνετα και ζεστά". υπέγραψαν τα πάντα, βγάλαμε φωτογραφίες, μας προσέφεραν να πιούμε και κάτσαμε λίγο να πουμε 5 κουβέντες. ποιός το κάνει αυτό??? μόνο respect, μακάρι μία στις 10 μπάντες να ήταν έτσι
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Magnum - Lost On The Road To Eternity (2018)

Δημοσίευση από CountRaven »

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 20 Ιαν 2018, 10:25 το 2009 που είχαμε πάει να τους δούμε Λονδίνο, τους περιμέναμε στην πίσω πόρτα γιά υπογραφές με τον κολλητό μου και μόλις βγαίνουν έξω μας λένε "δεν πάμε να κάτσουμε στο tour bus μας καλύτερα, να είμαστε άνετα και ζεστά". υπέγραψαν τα πάντα, βγάλαμε φωτογραφίες, μας προσέφεραν να πιούμε και κάτσαμε λίγο να πουμε 5 κουβέντες. ποιός το κάνει αυτό??? μόνο respect, μακάρι μία στις 10 μπάντες να ήταν έτσι
Έκλαψα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

Re: Magnum - Lost On The Road To Eternity (2018)

Δημοσίευση από Lilith »

Καταπληκτικό εξώφυλλο και δεν ξεχωρίζω κανένα τραγούδι αν και το " Lost on the Road to Eternity " με συμμετοχή Tobias Sammet μου κόλλησε ενα κλικ περισσότερο απ'ολα τα υπόλοιπα. Τον άκουσα δύο φορές χθές και πάω για τρίτη σήμερα !
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Re: Magnum - Lost On The Road To Eternity (2018)

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

Σταθερά ποιοτικοί οι magnum, και παρότι η συνταγή ειναι ίδια από το 2007 και μετά μας χαρίζουν ένα ακόμα δυνατό άλμπουμ. Για μένα τα κυκλοφορούν πιο συχνά απ οτι θα έπρεπε (π.χ θα προτιμούσα ένα άλμπουμ με τις δυνατότερες στιγμές των 2 τελευταίων) αλλά όπως είπε και ο LuciferSteele και μόνο οτι κυκλοφορούν ακόμα ποιοτικά άλμπουμ πρέπει να είμαστε χαρούμενοι

Ωραία συσκευασία το 2πλο CDακι όμως αυτή τη φορά τεμπέλιασαν λίγο και έβαλαν μόνο 4 audio tracks, ενώ τα προηγούμενα είχαν συνήθως βίντεο
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3371
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Magnum - Lost On The Road To Eternity (2018)

Δημοσίευση από Priamos »

Δεν εχω ακουσει ουτε νοτα απο Storyteller και μετα (μονο τα προσωπικα του Catley). Ας κανει κανας μερακλης καμια μαγκια να προτεινει μερικα αξιολογα κομματια να δω τι χανω.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Re: Magnum - Lost On The Road To Eternity (2018)

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

απο storyteller και μετά χάνεις σίγουρα το 2ο καλύτερο album των Magnum, Wings of Heaven, ξεκίνα από εκεί

από πιο νέα

Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3371
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Magnum - Lost On The Road To Eternity (2018)

Δημοσίευση από Priamos »

Ωραια θα τσεκαρω, thanx.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Re: Magnum - Lost On The Road To Eternity (2018)

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

αδιάφορο και geeky fact της υπόθεσης πως στο εξώφυλλο χρησιμοποιήσαν την ίδια γραμματοσειρά με το chase the dragon, για το λογότυπο της μπάντας. Δε νομίζω πως την είχαν ξαναχρησιμοποιήσει από τότε
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Magnum - Lost On The Road To Eternity (2018)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Metal_Warrior έγραψε: Κυρ 21 Ιαν 2018, 13:51 αδιάφορο και geeky fact της υπόθεσης πως στο εξώφυλλο χρησιμοποιήσαν την ίδια γραμματοσειρά με το chase the dragon, για το λογότυπο της μπάντας. Δε νομίζω πως την είχαν ξαναχρησιμοποιήσει από τότε
Ναί ρε φίλε! Το πιστεύεις ότι τη πρώτη φορά που είδα το εξώφυλο του νέου δίσκου, έψαχνα να δω ποια άλμπουμ έχουν αυτό το λογότυπο;; Επικό τρίβια B) :~(
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1858
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: Magnum - Lost On The Road To Eternity (2018)

Δημοσίευση από Xstroyer »

Θα μπορούσαμε και αυτούς να τους πούμε "ιερή αγελάδα"; Πλάκα κάνω. Δεν το έχω ακούσει ακόμα, αλλά πάντα ακούω ένα νέο δίσκο Magnum με θετική διάθεση και πάντα βρίσκω εξαιρετικά κομμάτια σε αυτούς.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Magnum - Lost On The Road To Eternity (2018)

Δημοσίευση από rbrigade »

Σήμερα ολοκλήρωσα την ακρόαση του νέου δίσκου (και αυτήν την στιγμή το ξανακούω), νομίζω είναι το καλύτερο της επανασύνδεσης και τολμώ να πω μακράν. Δηλαδή είναι δίσκος που σε τραβάει να τον ξανακούσεις για το περιεχόμενο του και όχι για την λεζάντα. Είχαν και στα προηγούμενα από 1-2 ωραία τραγούδια, αλλά εδώ υπάρχουν μπόλικα δυνατά τραγούδια (περισσότερα από τα μισά του δίσκου φυσάνε).

Συγκεκριμένα ξεχώρισα:
Peaches and cream
Show Me Your Hands
Lost On The Road To Eternity
Without love
Forbidden Masquerade
Glory To Ashes
King of the world
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”