NEW LIGHT CHOIR - Torchlight (2018) [warning, emotional epic content!]

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από rbrigade »

Ρε [mention]Zippo190[/mention] πες μου, μόνο εσένα εμπιστεύομαι, να πατήσω play ή θα έχουμε θέματα προσδιορισμού σεξουαλικής ταυτότητας στα γεράματα;
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3371
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από Priamos »

rbrigade έγραψε: Κυρ 17 Φεβ 2019, 22:11 Ρε @Zippo190 πες μου, μόνο εσένα εμπιστεύομαι, να πατήσω play ή θα έχουμε θέματα προσδιορισμού σεξουαλικής ταυτότητας στα γεράματα;
Δεν ξερω, εγω παντως οταν το ακουσα, ενιωσα μια επιτακτικη αναγκη να φαω γλυκο συκο και μαρμελαδα μουσμουλο...
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από Coroner »

Κανονικα θα πρεπε να κραζω, αλλα ακουσα ολο το δισκο μονοκοπανια...
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Priamos έγραψε: Κυρ 17 Φεβ 2019, 22:40
rbrigade έγραψε: Κυρ 17 Φεβ 2019, 22:11 Ρε @Zippo190 πες μου, μόνο εσένα εμπιστεύομαι, να πατήσω play ή θα έχουμε θέματα προσδιορισμού σεξουαλικής ταυτότητας στα γεράματα;
Δεν ξερω, εγω παντως οταν το ακουσα, ενιωσα μια επιτακτικη αναγκη να φαω γλυκο συκο και μαρμελαδα μουσμουλο...
μην μου πεις ότι τα άλειψες και σε παξιμάδι απο χαρούπι χωρίς γλουτένη :twisted: :twisted: :coin: :coin: :coin:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Κυρ 17 Φεβ 2019, 22:11 Ρε @Zippo190 πες μου, μόνο εσένα εμπιστεύομαι, να πατήσω play ή θα έχουμε θέματα προσδιορισμού σεξουαλικής ταυτότητας στα γεράματα;
μπορεί και να βγάλεις γκομενάκι στο SIX Dogs
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από Lilith »

[quote
Δεν ξερω, εγω παντως οταν το ακουσα, ενιωσα μια επιτακτικη αναγκη να φαω γλυκο συκο και μαρμελαδα μουσμουλο...
[/quote]

Δεν είναι τίποτα οι Primordial καταβολές φταίνε :D :D :D αν και το γλυκό σύκο είναι θεικό !!!
Εγω απο την άλλη ακουγοντάς το με έπιασε μια επιθυμία να ψάξω και να δω καμία παλιά medieval themed movie.
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

εγώ άκουσα το πρώτο κομμάτι και έτρεξα να βάλω τα δύο Anthem από 4 φορές το καθένα για να στανιάρω
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από rbrigade »

Φόρεσα ζώνη αγνότητας και πάτησα play σε 2 (ολογράφως δύο!) κομμάτια. Τουρλουμπούκι ατμοσφαιρικού πρώην black με εμβατηριακό epic σχολής Bathory. Δεν είναι και τόσο χάλια, φτιάχνει ατμόσφαιρα. Αλλά τα φωνητικά είναι εντελώς αταίριαστα. Μου πήρε ώρα να τα συνηθίσω, στο πρώτο κομμάτι κάθε φορά που έλεγε heavy metal πέθαινα στα γέλια. Επίσης ψιλοφαλτσάρουν; Γενικά πολύ αδύναμη χροιά και μου φάνηκε ότι είχανε πέσει κάμποσα εφέ για να σώσουν την κατάσταση. Νομίζω θα έπρεπε να βρουν έναν πιο macho και πειστικό τραγουδιστή. Ελπίζω να μην μου μείνει κάνα κουσούρι...
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

χοντρόφαλτσάρουν και με ενόχλησε αρκετά. πιο παλιά θα ήταν cute αλλά πλέον δύσκολα μπορεί να με κρατήσει η τόση πρασινίλα στα φωνητικά
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από CountRaven »

Δεν μπορώ να διαχειριστώ τόση ανιωθίλα μαζεμένη. Λυπάμαι.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3371
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από Priamos »

Με βάλατε στη πρίζα να άκουσω το καινούριο το συντομότερο δυνατό!
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από Zippo190 »

CountRaven έγραψε: Δευ 18 Φεβ 2019, 02:54 Δεν μπορώ να διαχειριστώ τόση ανιωθίλα μαζεμένη. Λυπάμαι.
Έχεις δίκιο πρέπει να γίνει subforum ανιωθοτητα για να μπαίνουν τέτοιοι δίσκοι.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από CountRaven »

Από την άλλη λογικό... Με όλες αυτές τις παπαριές που βαφτίζονται "Epic" τα τελευταία χρόνια και καταπίνονται φυσικά αμάσητες, λογικό είναι να χλευάζονται δίσκοι αριστουργήματα σαν αυτό εδώ.

Δεν πειράζει παιδιά καλό σούβλισμα.

Όσο για αυτές τις παπαριές τύπου emotional epic... Θα θέλανε πολύ οι γιδοβοσκοί σας να έχουν γράψει μισό -δεν λέω καν ολοκληρο- Kodex τραγουδάκι; Ε; Καλά για NLC δεν το συζητώ. Ούτε σε δέκα ζωούλες...
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6265
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Δευ 18 Φεβ 2019, 00:15 φτιάχνει ατμόσφαιρα.
AYTO ακριβώς!
rbrigade έγραψε: Δευ 18 Φεβ 2019, 00:15 στο πρώτο κομμάτι κάθε φορά που έλεγε heavy metal πέθαινα στα γέλια.
Δεν μιλάει για την αγαπημένη μας μουσική αλλά για το μέταλλο του σπαθιου που σφυρηλατείται. Μια ματια στους στίχους, το καθηστά προφανές.


Τωρα την κουβεντα για τα φωνητικά την εχούμε κάνει εκτενώς στο τοπικ για συναισθηματικό μεταλ...ας πούμε οτι με συμβατικά φωνητικα μάλλον δεν θα έφτιαχνε την ίδια μυσταγωγική ατμόσφαιρα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από Starman »

Όλα είναι θέμα γούστου. Διαβάζω δυό μέρες τώρα το χαμό που γίνεται στο τοπικ για αυτούς και λέω ,δε μπορεί, θα λέει. Μου βάζετε και στο κάδρο έννοιες όπως επικό και Crystal Logic και κάθομαι να το ακούσω έτοιμος να με βαρέσει κάτι κατακέφαλα. Αντί αυτού ακούω ένα γκρουπ με ήχο ανάμεσα σε Primordial και Bauhaus και με μια φωνή που όντως δείχνει να φαλτσάρει αλλά επιτηδευμένα. Έχει κάποια ενδιαφέροντα σημεία, όπως στην εισαγωγή του Psalm ας πούμε αλλά δεν είναι αυτό που είχα κατά νου. Ίσως λόγο ηλικίας δεν μπορώ να ξεφύγω από τα όρια που έχω θέσει για το επικό μέταλ. Προσοχή, δεν λέω ότι είναι κακό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”