NEW LIGHT CHOIR - Torchlight (2018) [warning, emotional epic content!]

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από theBox »

Την παρανοηση με το crystal logic μάλλον εγώ τη δημιούργησα...οντώς μουσικά δεν θυμίζει τόσο, αλλά αναφερόμουν περισσότερο στην ομοιότητα των εικόνων που μου δημιουργεί λόγω των "ιδιαίτερων" ένρηνων φωνητικών, των σχέτικα ποιτητικών και παρεμφερούς λογικής στίχων και λόγω της μυστικιστικής ατμόσφαιρας που δημιουργει η πρωτόγονη παραγωγή και η απλοική - στο όριο της κουλαμάρας- μουσική.

Ναι, λόγω των παραπάνω, το μυαλό μου πάει πρώτα στους Manilla, αν και η μουσική κατ απόλυτη τιμή είναι όντως πιο κοντά στους primordial, το black και λίγο το "πάνκ" (εντος εισαγωγικών).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Δευ 18 Φεβ 2019, 10:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από castledemon »

theBox έγραψε: Δευ 18 Φεβ 2019, 09:32
rbrigade έγραψε: Δευ 18 Φεβ 2019, 00:15 στο πρώτο κομμάτι κάθε φορά που έλεγε heavy metal πέθαινα στα γέλια.
Δεν μιλάει για την αγαπημένη μας μουσική αλλά για το μέταλλο του σπαθιου που σφυρηλατείται. Μια ματια στους στίχους, το καθηστά προφανές.
Δε νοουνται τυχαίες αναφορές στον ορο Heavy Metal μέσα σε στίχους. Εξυπακούεται από την άλλη οτι θα το δέσεις καπως με τον υπολοιπο στίχο, μιλώντας για σφυρηλάτιση σπαθιών, τανκς και δε συμμαζευεται.

Οπως δε θα μπορουσε καποιος να γραψει τραγουδι με Κυλιόμενες Πέτρες στην κορυφή του Ολύμπου, για Σιδηρά Παρθένα στο WWF, Μαύρα Σάββατα κτλ
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από theBox »

castledemon έγραψε: Δευ 18 Φεβ 2019, 10:43
theBox έγραψε: Δευ 18 Φεβ 2019, 09:32
rbrigade έγραψε: Δευ 18 Φεβ 2019, 00:15 στο πρώτο κομμάτι κάθε φορά που έλεγε heavy metal πέθαινα στα γέλια.
Δεν μιλάει για την αγαπημένη μας μουσική αλλά για το μέταλλο του σπαθιου που σφυρηλατείται. Μια ματια στους στίχους, το καθηστά προφανές.
Δε νοουνται τυχαίες αναφορές στον ορο Heavy Metal μέσα σε στίχους. Εξυπακούεται από την άλλη οτι θα το δέσεις καπως με τον υπολοιπο στίχο, μιλώντας για σφυρηλάτιση σπαθιών, τανκς και δε συμμαζευεται.

Οπως δε θα μπορουσε καποιος να γραψει τραγουδι με Κυλιόμενες Πέτρες στην κορυφή του Ολύμπου, για Σιδηρά Παρθένα στο WWF, Μαύρα Σάββατα κτλ
Ναι ρε παιδι μου, δίκιο έχεις προφανώς, απλά το δίνουν κάπως πιο ποιητικά και όχι τόσο με τη λογική των Manowar πχ, αυτό εννοω. Οπότε μπορείς ΟΡΙΑΚΑ να κάνεις τα στραβά ματια ακουγοντας το.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από Priamos »

Ειρήνη υμίν!! Ως άτυπος πρεσβευτής του επικού metal στο fs, καθώς είμαι οπαδός του είδους από το 1989 και από τους ελάχιστους που αυτοπροσδιορίζονται "επικομεταλλαδες" από τότε έχω να δηλώσω (αν και δεν έχω ακούσει το καινούριο, αλλά έχοντας εμβαθύνει στο προηγούμενο): εκτός κι αν έχουν κάποια εντυπωσιακή στροφή στον ήχο οι NLC δεν είναι επικό metal. Είναι φιλικό άκουσμα προς τους λάτρεις του εν λόγω ήχου ( όπως αποδεικνύεται εκ των πραγμάτων) αλλά δεν ανήκει στη συγκεκριμένη κατηγορία. Μάλιστα εγώ τους αγκάλιασα με ενθουσιασμό, ψάχνοντας να βρω κάτι διαφορετικό, κάτι που ξεφεύγει από την comfort zone μου και όχι ως μέρος της συνηθισμένης μου "μουσικής δίαιτας". Υπό αυτή την προοπτική θα πρέπει να τους προσεγγίσουμε και εκτιμήσουμε, ως κάτι διαφορετικό και ιδιαίτερο και γι' αυτό δεν μπορεί να κάνει κλικ σε όλους. (Όλα αυτά με δεδομένο ότι δεν έχουν διαφοροποιηθεί σημαντικά στο καινούριο άλμπουμ από τον ήχο που ξέρω).

Υγ. Τελικά θα πρέπει να κάνω κρατει στις κριτικές μου μέχρι... να το ακούσω :D , διότι πράγματι οι κριτικές που διάβασα διακρίνουν μια στροφή σε ποιο heavy metal φόρμες, ενώ επίσης το όνομα των "Manilla Road" έπεσε κι αυτό στο τραπέζι. Αυτό που μου κάνει αίσθηση είναι ότι η μπάντα πλέον και ίδια αυτοπροσδιορίζεται ως heavy metal (το οποίο δεν έκανε στο παρελθόν) , με επιρροές από Scorpions, Trouble, Darkthrone και Wovenhand. Ενδιαφέρουσα φάση!!!
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από Starman »

Πρίαμε λόγο ηλικίας και εσύ άρχισες να αποπροσανατολίζεσαι, οπότε βάλε 10 φορές στο repeat αυτό να έρθεις στα ίσα σου. :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από Priamos »

Starman έγραψε: Δευ 18 Φεβ 2019, 11:41 Πρίαμε λόγο ηλικίας και εσύ άρχισες να αποπροσανατολίζεσαι, οπότε βάλε 10 φορές στο repeat αυτό να έρθεις στα ίσα σου. :D :D :D
:D :D
Χα,χα...τόσα χρόνια κουκιά τρώω, κουκιά μολογαω... Δε δικαιούμαι να φάω και γω μια φορά αγριόπαπια σωταρισμενη σε μηλοξιδο τρούφας, γαρνιρισμενη με ζελέ αγροκερασου και νιφάδες κινόα;
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από Starman »

Priamos έγραψε: Δευ 18 Φεβ 2019, 11:46 Χα,χα...τόσα χρόνια κουκιά τρώω, κουκιά μολογαω... Δε δικαιούμαι να φάω και γω μια φορά αγριόπαπια σωταρισμενη σε μηλοξιδο τρούφας, γαρνιρισμενη με ζελέ αγροκερασου και νιφάδες κινόα;
Ρε, όση αγριόπαπια και να φας δεν θα σε χορτάσει. :D
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από theBox »

Priamos έγραψε: Δευ 18 Φεβ 2019, 11:22 Ειρήνη υμίν!! Ως άτυπος πρεσβευτής του επικού metal στο fs, καθώς είμαι οπαδός του είδους από το 1989 και από τους ελάχιστους που αυτοπροσδιορίζονται "επικομεταλλαδες" από τότε έχω να δηλώσω (αν και δεν έχω ακούσει το καινούριο, αλλά έχοντας εμβαθύνει στο προηγούμενο): εκτός κι αν έχουν κάποια εντυπωσιακή στροφή στον ήχο οι NLC δεν είναι επικό metal. Είναι φιλικό άκουσμα προς τους λάτρεις του εν λόγω ήχου ( όπως αποδεικνύεται εκ των πραγμάτων) αλλά δεν ανήκει στη συγκεκριμένη κατηγορία. Μάλιστα εγώ τους αγκάλιασα με ενθουσιασμό, ψάχνοντας να βρω κάτι διαφορετικό, κάτι που ξεφεύγει από την comfort zone μου και όχι ως μέρος της συνηθισμένης μου "μουσικής δίαιτας". Υπό αυτή την προοπτική θα πρέπει να τους προσεγγίσουμε και εκτιμήσουμε, ως κάτι διαφορετικό και ιδιαίτερο και γι' αυτό δεν μπορεί να κάνει κλικ σε όλους. (Όλα αυτά με δεδομένο ότι δεν έχουν διαφοροποιηθεί σημαντικά στο καινούριο άλμπουμ από τον ήχο που ξέρω).

Υγ. Τελικά θα πρέπει να κάνω κρατει στις κριτικές μου μέχρι... να το ακούσω :D , διότι πράγματι οι κριτικές που διάβασα διακρίνουν μια στροφή σε ποιο heavy metal φόρμες, ενώ επίσης το όνομα των "Manilla Road" έπεσε κι αυτό στο τραπέζι. Αυτό που μου κάνει αίσθηση είναι ότι η μπάντα πλέον και ίδια αυτοπροσδιορίζεται ως heavy metal (το οποίο δεν έκανε στο παρελθόν) , με επιρροές από Scorpions, Trouble, Darkthrone και Wovenhand. Ενδιαφέρουσα φάση!!!
E πάτα το το τιμημένο το play...δεν χρειάζεται να είναι πλαστικό το κουμπί, και το virtual μια χάρα είναι!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από Priamos »

Starman έγραψε: Δευ 18 Φεβ 2019, 11:52
Priamos έγραψε: Δευ 18 Φεβ 2019, 11:46 Χα,χα...τόσα χρόνια κουκιά τρώω, κουκιά μολογαω... Δε δικαιούμαι να φάω και γω μια φορά αγριόπαπια σωταρισμενη σε μηλοξιδο τρούφας, γαρνιρισμενη με ζελέ αγροκερασου και νιφάδες κινόα;
Ρε, όση αγριόπαπια και να φας δεν θα σε χορτάσει. :D
Θα κάνω και παπάρα το ψωμάκι... :D
Ρε [mention]theBox[/mention] , τι το αγόρασα το cd αν είναι να το ακούω από YouTube; Σαν να έχω γκόμενα κι αντι να την :love2: :love2: , εγώ να :fap: :fap: με τις φωτογραφίες της!!! :D :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από Zippo190 »

Priamos έγραψε: Δευ 18 Φεβ 2019, 11:22 Ειρήνη υμίν!! Ως άτυπος πρεσβευτής του επικού metal στο fs, καθώς είμαι οπαδός του είδους από το 1989 και από τους ελάχιστους που αυτοπροσδιορίζονται "επικομεταλλαδες" από τότε έχω να δηλώσω (αν και δεν έχω ακούσει το καινούριο, αλλά έχοντας εμβαθύνει στο προηγούμενο): εκτός κι αν έχουν κάποια εντυπωσιακή στροφή στον ήχο οι NLC δεν είναι επικό metal. Είναι φιλικό άκουσμα προς τους λάτρεις του εν λόγω ήχου ( όπως αποδεικνύεται εκ των πραγμάτων) αλλά δεν ανήκει στη συγκεκριμένη κατηγορία. Μάλιστα εγώ τους αγκάλιασα με ενθουσιασμό, ψάχνοντας να βρω κάτι διαφορετικό, κάτι που ξεφεύγει από την comfort zone μου και όχι ως μέρος της συνηθισμένης μου "μουσικής δίαιτας". Υπό αυτή την προοπτική θα πρέπει να τους προσεγγίσουμε και εκτιμήσουμε, ως κάτι διαφορετικό και ιδιαίτερο και γι' αυτό δεν μπορεί να κάνει κλικ σε όλους. (Όλα αυτά με δεδομένο ότι δεν έχουν διαφοροποιηθεί σημαντικά στο καινούριο άλμπουμ από τον ήχο που ξέρω).

Υγ. Τελικά θα πρέπει να κάνω κρατει στις κριτικές μου μέχρι... να το ακούσω :D , διότι πράγματι οι κριτικές που διάβασα διακρίνουν μια στροφή σε ποιο heavy metal φόρμες, ενώ επίσης το όνομα των "Manilla Road" έπεσε κι αυτό στο τραπέζι. Αυτό που μου κάνει αίσθηση είναι ότι η μπάντα πλέον και ίδια αυτοπροσδιορίζεται ως heavy metal (το οποίο δεν έκανε στο παρελθόν) , με επιρροές από Scorpions, Trouble, Darkthrone και Wovenhand. Ενδιαφέρουσα φάση!!!
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από theBox »

[mention]Priamos[/mention]

Έλα εντάξει, πάτησα εγω virtual play στο volume II. Εχει ΕΛΑΧΙΣΤΗ σχέση με το καινουριο, πιο πολυ σαν indie rock με ρετρο 70ς και surf επιρροες ήταν. Ενδιαφέρον και ευχάριστο, αλλά καμία σχέση.

Το καινούριο είναι πολύ πιο βάρυ (σε ατμοσφαιρα) και "καταραμένο".
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Δευ 18 Φεβ 2019, 14:58 @Priamos

Έλα εντάξει, πάτησα εγω virtual play στο volume II. Εχει ΕΛΑΧΙΣΤΗ σχέση με το καινουριο, πιο πολυ σαν indie rock με ρετρο 70ς και surf επιρροες ήταν. Ενδιαφέρον και ευχάριστο, αλλά καμία σχέση.

Το καινούριο είναι πολύ πιο βάρυ (σε ατμοσφαιρα) και "καταραμένο".
:metalhead: Τέτοια να μου λες! Μια ζωή οι μεταλλαδες γίνονταν σιγα-σιγα φλωροι. Άντε να δούμε καμία φορά το ανάποδο! Πάντως εμενα μου άρεσε και το προηγούμενο. Φαντάσου αυτό!

Υγ. Χαχα...για αυτό δεν μπορούσαμε να συνεννοηθουμε ! Αλλά σου λεγα, αλλά μου λεγες!!
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από rbrigade »

theBox έγραψε: Δευ 18 Φεβ 2019, 09:32
rbrigade έγραψε: Δευ 18 Φεβ 2019, 00:15 στο πρώτο κομμάτι κάθε φορά που έλεγε heavy metal πέθαινα στα γέλια.
Δεν μιλάει για την αγαπημένη μας μουσική αλλά για το μέταλλο του σπαθιου που σφυρηλατείται. Μια ματια στους στίχους, το καθηστά προφανές.

Τωρα την κουβεντα για τα φωνητικά την εχούμε κάνει εκτενώς στο τοπικ για συναισθηματικό μεταλ...ας πούμε οτι με συμβατικά φωνητικα μάλλον δεν θα έφτιαχνε την ίδια μυσταγωγική ατμόσφαιρα.
Ο συνειρμός είναι αστείος, δεν είπα ότι μιλάει για την μουσική το κομμάτι. Διαφωνώ επίσης εντελώς στο θέμα περί αντισυμβατικών φωνητικών που φτιάχνουν μυσταγωγία κτλ. Τα φωνητικά εδώ είναι αταίριαστα έως άμπαλα. Ένας καλός τραγουδιστής που να ταιριάζει σε αυτό το ύφος δεν καταλαβαίνω γιατί θα χάλαγε την μυσταγωγία. Γενικά η μυσταγωγία δεν είναι κάτι που δημιουργείται από αμπαλοσύνη. Μπορεί τυχαία να εξυπηρετείται καμιά φορά από αυτήν, αλλά μην πηγαίνουμε και στο άλλο άκρο.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από theBox »

Τι να πω, για μένα τα vocals αυτα αποτελουν selling point. Ειναι στην τελικη κατι έξω απο το συνηθισμένο. Καλοι και οι "προβλεπέ" τραγουδιστες, αλλά απο ένα σημειο και μέτα, αναζητας και το διαφορετικο/ιδιαίτερο. Ο χαρακτηρισμός άμπαλα είναι υποκειμενικός προφανώς. Πέρα του οτι δεν άκουσα ουτε ένα φάλτσο, θυμίζουν τα indie ροk συγκροτήματα που αναφερθηκάν παραπάνω και που γεμίζουν στάδια. Και επειδη, εμένα προσωπικα μου φερνει και λίγο προς Shelton, θέλω να ρώτησω αν είναι κι αυτός άμπαλος.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

φέρτε εξορκιστή, συμφωνώ με τσοβόλα!
μυσταγωγία είναι η φαλτσαδούρα του Quorthon στο Twilight of the Gods που κινεί βουνά και φαλτσάρεις και συ μαζί του φτύνοντας και λίγο πλεμόνι στο σαλόνι της Βαλχάλα
αυτό εδώ είναι , δεν θα πω άμπαλο, αλλά αδέξιο με έναν μη γοητευτικό τρόπο.
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”