NEW LIGHT CHOIR - Torchlight (2018) [warning, emotional epic content!]

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3394
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από Priamos »

Ρε λαμόγια, με αναγκασατε να δώσω προτεραιότητα σ αυτό και να αλλάξω τη "φυσική σειρά" ακρόασης.Μαλιστα αναγκάστηκα να βγάλω εσπευσμένα το cd των ερμων των Seven Sisters που έπαιζε .
Λοιπόν... Ο [mention]theBox[/mention] έχει δίκιο. Υποδεχομαστε τους NLC ως μέρος της "μάστιγας του συναισθηματικού επικού metal"!!! :D
Αν και η ουσία τους δεν έχει αλλάξει σε μεγάλο βαθμό, το περίβλημα έχει γίνει πολύ πιο heavy και σκοτεινό, και αρκετά πιο ελκυστικό στο metal κοινό. Το χυμαδιο που υπάρχει στον ήχο κάποιες φορές, τα "φλωρικα", κάπως θηλυπρεπή φωνητικά και η πειραματική διάθεση, τούς κρατάει ακόμα μακριά από το μέσο μεταλλικό κοινό, αλλά όπως είπε κι ο Thebox (αναφερόμενος στα φωνητικά) αυτή είναι γοητεία τους. Η προσθήκη διαφορετικότητας που τους απομακρύνει από την έννοια safe και προβλέψιμο άκουσμα. Όποτε ας προσεγγίσουν κι αυτη τη φορά αυτοί που ψάχνουν το κάτι διαφορετικό. Απλά θα υπάρχει και ένα οικείο μεταλλικό υπόβαθρο που θα κάνει λίγο πιο εύκολη την μύηση στην μουσική τους.

Τώρα για μένα προσωπικά, έχοντας ακούσει τα 5 πρώτα κομμάτια, δεν έχω καταλήξει ακόμα αν το προτιμώ από το προηγούμενο. Ναι, είναι πολύ πιο ελκυστικό άκουσμα για έναν μέταλλα και απολαμβάνω τις αλλαγές στον ήχο, αλλά θέλει αρκετές ακόμα ακροάσεις για πειστω ότι είναι καλύτερο συνθετικά. Πάντως με προκαλεί να το ακούω και σίγουρα είναι κάτι που θα προτείνω στο δυνητικά κατάλληλο ακροατήριο.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά εγώ έβαλα να παίζει NLC και τώρα μου ζητάει ΚΑΙ η γάτα μου κουλτουράκια :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Εικόνα
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3394
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από Priamos »

:D
Πες της όταν εγώ έτρωγα κουλτουρακια με κάρδαμο και πορτοκάλι, αυτή έτρωγε βελανίδια. :D :D
Surreal Killer
White Wolf

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από White Wolf »

Θα συμφωνησω και εγω με Τσοβολα στα περισσοτερα σημεια.
Θα συμφωνησω ειδικοτερα στο κομματι που αναφερει οτι διαφορετικα φωνητικα δεν σημαινει αυτοματα κατι.
Και εδω ταιριαζει παρα πολυ καλα αυτο το σχολιο.
Τα φωνητικα ειναι διαφορετικα, αλλα δεν ειναι καλα φωνητικα για την περιπτωση.

Το εχω ακουσει πανω απο 10 φορες ολο, με αρκετη προσοχη και θα πω:
Η μουσικη, ειναι καλη και οντως σε αρκετα σημεια υπαρχει εντονη ατμοσφαιρα.
Η φωνη, εχει σημεια που ειναι πωρωτικη, αλλα ειναι λιγα αυτα τα σημεια.
Δεν βλεπω το συναισθημα που περιγραφει ο Κομης. (το βλεπω σποραδικα και αυτο δεν ειναι αρκετο)
Υπαρχουν περασματα που η φωνη ειναι επιπεδη, ανιωθη και εκτος του κλιματος που δημιουργει η μουσικη.

Σε γενικες γραμμες, ειμαι πολυ "ανεκτικος" με περιεργες φωνες και μπορω να πω οτι με εξιταρουν πολυ παραπανω απο τις "μεινστριμ"
αλλα εδω δεν συνεβει κατι αντιστοιχο.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6300
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από theBox »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Τρί 19 Φεβ 2019, 10:47 Θα συμφωνησω και εγω με Τσοβολα στα περισσοτερα σημεια.
Θα συμφωνησω ειδικοτερα στο κομματι που αναφερει οτι διαφορετικα φωνητικα δεν σημαινει αυτοματα κατι.
Και εδω ταιριαζει παρα πολυ καλα αυτο το σχολιο.
Τα φωνητικα ειναι διαφορετικα, αλλα δεν ειναι καλα φωνητικα για την περιπτωση.

Το εχω ακουσει πανω απο 10 φορες ολο, με αρκετη προσοχη και θα πω:
Η μουσικη, ειναι καλη και οντως σε αρκετα σημεια υπαρχει εντονη ατμοσφαιρα.
Η φωνη, εχει σημεια που ειναι πωρωτικη, αλλα ειναι λιγα αυτα τα σημεια.
Δεν βλεπω το συναισθημα που περιγραφει ο Κομης. (το βλεπω σποραδικα και αυτο δεν ειναι αρκετο)
Υπαρχουν περασματα που η φωνη ειναι επιπεδη, ανιωθη και εκτος του κλιματος που δημιουργει η μουσικη.

Σε γενικες γραμμες, ειμαι πολυ "ανεκτικος" με περιεργες φωνες και μπορω να πω οτι με εξιταρουν πολυ παραπανω απο τις "μεινστριμ"
αλλα εδω δεν συνεβει κατι αντιστοιχο.
Wow, that was unexpected!!! Απόλυτα σεβαστό παρόλα αυτά. Έχει και ωραιους στίχους πάντως, το αναφέρω γιατι δινεις και εσυ βαρος (οπως κι εγω) στον τομέα αυτο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
White Wolf

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από White Wolf »

Να πω οτι εξαντλω την αυστηροτητα μου στα παραπανω σχολια.
Συνολικα το ακουω και θα το ξανακουσω.
Απλα δεν πιστευω οτι ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα.
Ουτε θα αλλαζα τον τραγουδιστη. Φαινεται οτι μπορει, απο τα λιγα σημεια που ειναι σποτ ον, ειναι ξεκαθαρο.
Νομιζω οτι αφεθηκε στην ερμηνεια που του ηταν "βολικη", δηλαδη στα πατηματα του, οταν θα επρεπε (κατα την γνωμη μου) να ειναι πολυ πιο επιθετικος σε μεγαλυτερο κομματι του δισκου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3394
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

NEW LIGHT CHOIR - TORCHLIGHT (2018) (WARNING, EMOTIONAL EPIC CONTENT!)

Δημοσίευση από Priamos »

Εγω παλι επειδη δεν θεωρω τους NLC απλα "επικο metal με φλωρικα φωνητικα", αλλα κατι αρκετα διαφορετικο, ενω γενικα εχω προβλημα με τα "ψοφια" φωνητικα στο metal, εδω τον βρισκω ταιριαστο. Ακομα κι' αυτο που δεν ανεφερε κανεις, η μονοτονια του, μοιαζει να κουμπωνει στον ιδιαιτερο χαρακτηρα της μουσικης τους.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14786
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

NEW LIGHT CHOIR - Torchlight (2018) [warning, emotional epic content!]

Δημοσίευση από CountRaven »

Αφού δεν ένιωσε και Corum, χάθηκε πια κάθε ελπίδα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
ravenlord
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ 31 Μαρ 2018, 23:33

NEW LIGHT CHOIR - Torchlight (2018) [warning, emotional epic content!]

Δημοσίευση από ravenlord »

Εγώ το προηγούμενο το αγαπώ ακόμα, αλλά αυτό δε μου είπε και πολλά.
Βέβαια οφείλω να φιερώσω χρόνο, στις 2-3 ακροάσεις είμαι, αλλά οκ, ένα πρώτο συμπέρασμα βγαίνει. Γενικότερα, πάντως, επικροτώ το όλο συνθετικό concept της μπάντας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”