BLIND GUARDIAN - Legacy of The Dark Lands (2019)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6255
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

BLIND GUARDIAN - Legacy of The Dark Lands (2019)

Δημοσίευση από theBox »





Οκ, δεν ξερω αν πρεπει να μπει στις ΜΕΤΑΛ κυκλοφορίες, but still...προκειται για το "συμφωνικο" προτζεκτ των γκάρντιαν που είχαν αρχίσει να γράφουν το 1998 αν δεν κάνω λάθος, με αφορμή τις επερχόμενες κινηματογραφικες ταινιες lord of the rings (αν θυμάμαι καλα). Τελος πάντων, έχει περάσει τα πάνδεινα, και φαινεται πως ήρθε επιτέλους η ώρα, 20 χρόνια μετα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Stormbringer7
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 23:33
Τοποθεσία: ATHENS

BLIND GUARDIAN - LEGACY OF THE DARK LANDS (2019)

Δημοσίευση από Stormbringer7 »

Αναμενουμε με ανυπομονησια!!!!!!Οπως και για το τουρ που λογικα θα ακολουθησει μετα...❤❤❤❤❤❤❤❤
Like a man is a mountainside... greatness waits for those who try...none can teach you It's all inside...just climb...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

BLIND GUARDIAN - LEGACY OF THE DARK LANDS (2019)

Δημοσίευση από Zippo190 »

μια ακόμη αδιάφορη προσθήκη στην αδιάφορη πλέον δισκογραφία μας πρώην συγκλονιστικής μπάντας...
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6255
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

BLIND GUARDIAN - LEGACY OF THE DARK LANDS (2019)

Δημοσίευση από theBox »

Zippo190 έγραψε: Παρ 01 Μαρ 2019, 13:30 μια ακόμη αδιάφορη προσθήκη στην αδιάφορη πλέον δισκογραφία μας πρώην συγκλονιστικής μπάντας...
Κι εγω κρατάω ΠΟΛΥ μικρό καλάθι, και ο μόνος λόγος που κρατάω καλάθι in the first place, είναι οτι κάποιο απο αυτό το υλικο γράφτηκε όταν οι γκαρντιαν ήταν ακόμα στα ντουζένια τους (ή στην πολύ αρχή της κατηφόρας, εξαρτάται πως το βλέπεις).
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

BLIND GUARDIAN - LEGACY OF THE DARK LANDS (2019)

Δημοσίευση από Vic »

Στα ντουζένια τους ήταν. Είναι το μοναδικό πράμα που περιμένω με κάποια προσμονή από αυτή την κάποτε λατρεμένη μου μπάντα. Είμαι βέβαιος ότι θα έχει θαυμάσιες μελωδίες μέσα, έπη επών, το περισσότερο υλικό υποτίθεται έχει γραφτεί ταυτόχρονα με το Nightfall in Middle-Earth.

Φοβάμαι όμως την αισθητική που έχουν επιδείξει τα τελευταία 20 χρόνια περίπου, το φόρτωμα και την φανφάρα και το υπερβολικά κιτς πομπώδες που τους καταδυναστεύει μαζί με τις εντελώς processed παραγωγές.

Περιμένουμε.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6255
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

BLIND GUARDIAN - LEGACY OF THE DARK LANDS (2019)

Δημοσίευση από theBox »

Vic έγραψε: Παρ 01 Μαρ 2019, 14:04 Στα ντουζένια τους ήταν. Είναι το μοναδικό πράμα που περιμένω με κάποια προσμονή από αυτή την κάποτε λατρεμένη μου μπάντα. Είμαι βέβαιος ότι θα έχει θαυμάσιες μελωδίες μέσα, έπη επών, το περισσότερο υλικό υποτίθεται έχει γραφτεί ταυτόχρονα με το Nightfall in Middle-Earth.

Φοβάμαι όμως την αισθητική που έχουν επιδείξει τα τελευταία 20 χρόνια περίπου, το φόρτωμα και την φανφάρα και το υπερβολικά κιτς πομπώδες που τους καταδυναστεύει μαζί με τις εντελώς processed παραγωγές.

Περιμένουμε.
Ακριβώς ο,τι είπες.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

BLIND GUARDIAN - LEGACY OF THE DARK LANDS (2019)

Δημοσίευση από Zippo190 »

theBox έγραψε: Παρ 01 Μαρ 2019, 13:34
Zippo190 έγραψε: Παρ 01 Μαρ 2019, 13:30 μια ακόμη αδιάφορη προσθήκη στην αδιάφορη πλέον δισκογραφία μας πρώην συγκλονιστικής μπάντας...
Κι εγω κρατάω ΠΟΛΥ μικρό καλάθι, και ο μόνος λόγος που κρατάω καλάθι in the first place, είναι οτι κάποιο απο αυτό το υλικο γράφτηκε όταν οι γκαρντιαν ήταν ακόμα στα ντουζένια τους (ή στην πολύ αρχή της κατηφόρας, εξαρτάται πως το βλέπεις).
Το πρόβλημα δεν είναι στο συνθετικό μέρος αλλά στο εκτελεστικό. Οι συνθέσεις καθαυτές δεν έχουν τόσο θέμα όσο το γεγονός ότι οι εκτελέσεις είναι υπερφορτωμένες και κουραστικές. Χώρια που η μπάντα δείχνει ότι πλέον βαριέται που ζεί (ή αυτό καταλαβαίνω εγώ). Είναι μια από τις περιπτώσεις που μια επιστροφή στον πρωταρχικό ήχο (ή έστω αυτό του "Imaginations...") θα έσωζε τα πάντα.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

BLIND GUARDIAN - LEGACY OF THE DARK LANDS (2019)

Δημοσίευση από Vic »

Οι ενορχηστρώσεις εννοείς και συμφωνώ. Υπερβολικά πολλές φωνές όλη την ώρα και εκατό κανάλια με πλήκτρα (συγγνώμη, "ορχήστρες") και όλα να επιβαρύνονται από τις κακές παραγωγές. Δεν νομίζω να βαριούνται οι Άντρε και Χάνσι και συνθετικά θυμάμαι το At the Edge of Time να είναι και καλό.

Κάποιον να τους λέει όχι χρειάζεται ("όχι, δεν χρειάζεται να ντουμπλάρουμε τη φωνή σου σε κάθε γαμημένο στίχο!"), φάση Τζωρτζ Λούκας στα πρίκουελς - και κάποιον να κάνει μια ωραία, ζωντανή παραγωγή που οι κιθάρες κόβουν φέτες και τα τύμπανα βαράνε (φέρτε πίσω τον Τόμεν!)
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6255
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

BLIND GUARDIAN - LEGACY OF THE DARK LANDS (2019)

Δημοσίευση από theBox »

[mention]Zippo190[/mention] Ακριβώς. Συμφωνω απόλυτα, και το γράφει παραπάνω και ο Vic. Όπως επισης και για τις υπερ-processed παραγωγες που επίσης συμφωνω. Δηλαδή ο ήχος κιθαρας και τυμπάνων στο τελευταίο, έφτανε άνετα στα όρια της τρολλιάς.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

BLIND GUARDIAN - LEGACY OF THE DARK LANDS (2019)

Δημοσίευση από asgardlord »

Πολύ καλά τα είπατε.

Αλλά για το συγκεκριμένο περιμένω μουσική επένδυση για το LOTR με πολύ περισσότερο χαρακτήρα απ' αυτήν που κατέληξε στην ταινία, η οποία ήταν μεν καλή, αλλά generic.
Iron wields from armored wrists
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6255
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

BLIND GUARDIAN - Legacy of The Dark Lands (2019)

Δημοσίευση από theBox »

Παντως το ολο κονσεπτ με βιβλιο κ στορυ κτλ...μου φαινεται λιγο μπαρμπουτσαλα. Μακαρι να διαψευστω.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

BLIND GUARDIAN - Legacy of The Dark Lands (2019)

Δημοσίευση από CountRaven »

Σαν να ήταν χτες θυμάμαι το hype με τις φήμες για την μουσική επένδυση της τριλογίας με Blind Guardian μουσική. Φαίνονταν ιδανικό.

Έχω μεγάλη περιέργεια να το ακούσω παίζοντας Lineage 2.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

BLIND GUARDIAN - Legacy of The Dark Lands (2019)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

αναμένω κυρίως από εγκυκλοπαιδικό ενδιαφέρον
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

BLIND GUARDIAN - Legacy of The Dark Lands (2019)

Δημοσίευση από rbrigade »

CountRaven έγραψε: Δευ 04 Μαρ 2019, 08:45 Σαν να ήταν χτες θυμάμαι το hype με τις φήμες για την μουσική επένδυση της τριλογίας με Blind Guardian μουσική. Φαίνονταν ιδανικό.

Έχω μεγάλη περιέργεια να το ακούσω παίζοντας Lineage 2.
Κλασική φάση όπου σαν μεταλλική κοινότητα (μουσικοί, μέσα, κοινό) παραείχαμε πάρει τους εαυτούς μας στα σοβαρά και θεωρούσαμε πιθανό ολόκληρο Hollywood να σκύψει και να δώσει σημασία σε μια ανύπαρκτη (σε σύγκριση με το εμπορικό μέγεθος που αντιπροσώπευαν οι ταινίες Lord of the rings) μπάντα. Στον αντίλογο βέβαια εκείνη την εποχή οι Blind Guardian δισκογραφούσαν σε πολυεθνική (από τις ελάχιστες metal μπάντες που έβγαλε η Virgin*)


*https://www.metal-archives.com/labels/V ... abs_albums
(Πηγαίντε κάτω κάτω για να δείτε ποιος είναι ο μπαμπάς σας)
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

BLIND GUARDIAN - Legacy of The Dark Lands (2019)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

rbrigade έγραψε: Τρί 05 Μαρ 2019, 21:47 *https://www.metal-archives.com/labels/V ... abs_albums
(Πηγαίντε κάτω κάτω για να δείτε ποιος είναι ο μπαμπάς σας)
Τωρα αυτό πιάνεται για Γονέας 1 ή Γονέας 2? :meh:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”