SMOULDER - Times of Obscene Evil and Wild Daring

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

SMOULDER - Times of Obscene Evil and Wild Daring

Δημοσίευση από CountRaven »





Όσοι ακούν τις εκπομπές μου ξέρουν πόσο τσουρέκια σας τα έχω κάνει με το demo τους, δύο κομμάτια από το οποίο έγιναν και ένα ωραιότατο 7".

Πολύ καλοί αλλά λίγοι θα μου πεις... Τρία κομμάτια μόνο; Ε η αναμονή τελειώνει μιας και 26 Απριλίου έρχεται η δισκάρα. "Times of Obscene Evil and Wild Daring". Ο τίτλος.

Ο Καναδάς έκανε το θαύμα του πάλι και οι Smoulder μας χαρίζουν απλόχερα μια εξαιρετική μίξη Doom με επικό Μέταλ.

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

SMOULDER Έρχεται η δισκάρα

Δημοσίευση από Starman »

Σπέρνει το δείγμα.
Άβαταρ μέλους
xionias
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί 05 Μαρ 2019, 21:26

SMOULDER Έρχεται η δισκάρα

Δημοσίευση από xionias »

Εμενα δεν μου αρεσουν καθολου, εχω ακουσει το demo ακουσα και αυτο εδω το κομματι ειναι πιο κουραστικοι και βαρετοι και απο τους Πυξ λαξ (αναφερω τους Πυξ λαξ γιατι οταν ειδα τον τιτλο του αλμπουμ μου θυμησε τιτλους σαν 'το δοκαρι στο γρασιδι περιμενει τα παιδια'). Αλλα επειδη η μουσικη ειναι το Point και οχι οι τιτλοι εχω να αναφερω το εξης που το εχω δει σε απειρες μπαντες. Γιατι να φτιαχνεις τραγουδια τα οποια τα φωνητικα αντι να τραγουδανε θα πρεπει να ειναι σε ενα στυλ απαγγελιας χωρις διακυμανσεις? και εχω την απαντηση : Γιατι ο τραγουδιστης σου (τραγουδιστρια στην συγκεκριμενη περιπτωση) ειναι αμπαλος.

Ας το αφησουμε ομως και αυτο στην ακρη και παμε στο επομενο, απο την στιγμη που τα φωνητικα τα χρησιμοποιεις στυλ απαγγελιας σημαινει οτι η μουσικη σου πρεπει να σπερνει, οποτε δινεις εμφαση στο μουσικο σου κομματι και τα φωνητικα εχουν βοηθητικο ρολο για να απογειωσουν το αποτελεσμα, συμβαινει κατι τετοιο εδω? οχι...τα ριφφς ειναι χιλιοπαιγμενα βαρετα ριφφς χωρις νοημα και ουσια.

Οποτε κλεινωντας για εμενα ειναι fail. Μακαρι στο μελλον να αλλαξουν και να μας δωσουν κατι αλλο η εστω ο υπολοιπος δισκος να με διαψευσει πανηγυρικα αλλα δεν το κοβω, την εχω δει πολλες φορες την ιδια συνταγη και οδηγει μαθηματικα στο 2050 που πλεον δεν θα υπαρχει καλος δισκος να ακουσεις οποτε θα ψαχνουμε τετοιους αμπαλους δισκους για να 'νιωσουμε'.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

SMOULDER Έρχεται η δισκάρα

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

SMOULDER Έρχεται η δισκάρα

Δημοσίευση από Priamos »

Αν και μεχρι το ντεμο (που για να πω την αληθεια το τσεκαρα επιπολαια) γενικα συμφωνουσα με τον [mention]xionias[/mention] , το καινουριο δειγμα μαζι με τις πρωτες διθυραμβικες κριτικες, με εψησαν για δευτερη σοβαρη ευκαιρια (=πιθανοτατα αγορα).
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

SMOULDER Έρχεται η δισκάρα

Δημοσίευση από Xstroyer »

Eγώ γουστάρω με τη δισκάρα. Και ήχος-παραγωγή "καρφί" αλα "The Armor of Ire".
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

SMOULDER Έρχεται η δισκάρα

Δημοσίευση από theBox »

xionias έγραψε: Παρ 08 Μαρ 2019, 15:05 Εμενα δεν μου αρεσουν καθολου, εχω ακουσει το demo ακουσα και αυτο εδω το κομματι ειναι πιο κουραστικοι και βαρετοι και απο τους Πυξ λαξ (αναφερω τους Πυξ λαξ γιατι οταν ειδα τον τιτλο του αλμπουμ μου θυμησε τιτλους σαν 'το δοκαρι στο γρασιδι περιμενει τα παιδια'). Αλλα επειδη η μουσικη ειναι το Point και οχι οι τιτλοι εχω να αναφερω το εξης που το εχω δει σε απειρες μπαντες. Γιατι να φτιαχνεις τραγουδια τα οποια τα φωνητικα αντι να τραγουδανε θα πρεπει να ειναι σε ενα στυλ απαγγελιας χωρις διακυμανσεις? και εχω την απαντηση : Γιατι ο τραγουδιστης σου (τραγουδιστρια στην συγκεκριμενη περιπτωση) ειναι αμπαλος.

Ας το αφησουμε ομως και αυτο στην ακρη και παμε στο επομενο, απο την στιγμη που τα φωνητικα τα χρησιμοποιεις στυλ απαγγελιας σημαινει οτι η μουσικη σου πρεπει να σπερνει, οποτε δινεις εμφαση στο μουσικο σου κομματι και τα φωνητικα εχουν βοηθητικο ρολο για να απογειωσουν το αποτελεσμα, συμβαινει κατι τετοιο εδω? οχι...τα ριφφς ειναι χιλιοπαιγμενα βαρετα ριφφς χωρις νοημα και ουσια.

Οποτε κλεινωντας για εμενα ειναι fail. Μακαρι στο μελλον να αλλαξουν και να μας δωσουν κατι αλλο η εστω ο υπολοιπος δισκος να με διαψευσει πανηγυρικα αλλα δεν το κοβω, την εχω δει πολλες φορες την ιδια συνταγη και οδηγει μαθηματικα στο 2050 που πλεον δεν θα υπαρχει καλος δισκος να ακουσεις οποτε θα ψαχνουμε τετοιους αμπαλους δισκους για να 'νιωσουμε'.
Δηλαδή μέσες ακρες αυτο...
viewtopic.php?f=5&t=300
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

SMOULDER Έρχεται η δισκάρα

Δημοσίευση από Zippo190 »

ακούγεται ενδιαφέρον, στα υπόψιν!
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

SMOULDER Έρχεται η δισκάρα

Δημοσίευση από LuciferSteele »

αρκετά ενδιαφέρον, μπορώ να δω το point του Χιονιά αλλά νομίζω εξαντλεί την αυστηρότητά του. υπάρχουν μελωδίες στα φωνητικά τα οποία δεν είναι φυσικά φάλτσα αλλά έχουν ξεκάθαρο ταβάνι. το φαντάζομαι με τη φωνάρα από Unleash the Archers και βρέχομαι
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

SMOULDER Έρχεται η δισκάρα

Δημοσίευση από rbrigade »

Τι έγινε ρε παιδιά, κλωνοποιήθηκα; Διαβάζω post xionia και λέω πότε πρόλαβα να τα γράψω αυτά;

Η φωνή της τύπισσας και ο ήχος που βγάζει η μπάντα μου αρέσουν, αλλά οι φωνητικές μελωδίες και η μουσική είναι μέτρια. Εκείνο το ριφ στο 01:57 περίπου δεν το σκέφτεται ούτε δεκάχρονος με δυο εβδομάδες κιθάρας. Υπερβολικά απλοϊκό έως ανάπηρο. Νομίζω ότι η μπάντα πρέπει να παίξει μπάλα με πιο γρήγορα κομμάτια. Πάντως δεν τους θεωρώ καταδικασμένους, μπορεί να έχουν και τίποτα καλές συνθέσεις, θα τσεκάρω
Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

SMOULDER Έρχεται η δισκάρα

Δημοσίευση από white_knight »

Και το ηχητικο δειγμα αλλα και το εξωφυλλο σπερνουν
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

SMOULDER Έρχεται η δισκάρα

Δημοσίευση από LuciferSteele »

καλά το εξώφυλλο είναι μαγεία
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

SMOULDER Έρχεται η δισκάρα

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Κυρ 10 Μαρ 2019, 16:16 Τι έγινε ρε παιδιά, κλωνοποιήθηκα; Διαβάζω post xionia και λέω πότε πρόλαβα να τα γράψω αυτά;

Η φωνή της τύπισσας και ο ήχος που βγάζει η μπάντα μου αρέσουν, αλλά οι φωνητικές μελωδίες και η μουσική είναι μέτρια. Εκείνο το ριφ στο 01:57 περίπου δεν το σκέφτεται ούτε δεκάχρονος με δυο εβδομάδες κιθάρας. Υπερβολικά απλοϊκό έως ανάπηρο. Νομίζω ότι η μπάντα πρέπει να παίξει μπάλα με πιο γρήγορα κομμάτια. Πάντως δεν τους θεωρώ καταδικασμένους, μπορεί να έχουν και τίποτα καλές συνθέσεις, θα τσεκάρω
Μόνο λατρεία για τέτοια post από rbrigade. Το γεγονός ότι απομόνωσε το σημείο με ακρίβεια δευτερολέπτου δείχνει πόσο αναπόσπαστο κομμάτι του φόρουμ είναι. :love:
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Stormbringer7
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 23:33
Τοποθεσία: ATHENS

SMOULDER Έρχεται η δισκάρα

Δημοσίευση από Stormbringer7 »

Το εξωφυλλο τα 'σπαει'!!!!!!!το τραγουδι οκ...για να δουμε και τα υπολοιπα...
Like a man is a mountainside... greatness waits for those who try...none can teach you It's all inside...just climb...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

SMOULDER - Times of Obscene Evil and Wild Daring

Δημοσίευση από CountRaven »

Εδώ παίζω ακόμα ένα κομμάτι.

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”