HERCULES - Victory - Re-Recorded

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.

Δευ 18 Μαρ 2019, 22:52

Εμένα το υλικό του Hercules μου βγάζει μια αγνότητα. Σαν αυτή που δεν βρίσκω σε πολλές κυκλοφορίες των ημερών μας. Και αυτό για μένα σαν starting point έχει σημασία μεγάλη.

Στον τεχνικό τομέα, μπορεί να υπάρξει ένα ρεκτιφιέ. Φέρε δηλαδή έναν κολλητό σπίτι που το έχει με αυτό που κάνει τικ τακ, ξέρεις τον μετρονόμο και θα σε φτιάξει μάγκα σε μια ωρίτσα. Άσε που χαλαρά μπορείτε να παραγγείλετε και μισή προβατίνα και να την κάνετε Γαυγάμηλα τη φάση. Και κρασάκι χύμα. Ελληνικό.

Η πρώτη ύλη είναι πολλά υποσχόμενη.

Τώρα φίλε μου Herc επειδή έθιξες 70ς ροκ. Εντάξει καλά το πας. Τότε ήταν άλλες εποχές όμως. Ξέρεις ο καπιταλισμός είχε προέλθει σε μια πρωτοφανή έκρηξη, παντού λουλουδάκια και πεταλούδες και σεξάκι στη φύση και η μουσική πλημμύριζε τα πάντα σαν ένα πολύχρωμο ποτάμι, που μας οδηγούσε στην μαζική ανανέωση. Πρώτα ήταν αυτά τα ψυχεδελικά με LSD που είχαν μείνει από το Woodstock, μετά ήρθε το προγκ ροκ όμως και εκεί ήταν όλοι φλώροι του ωδείου, ή και να μην ήταν τους κάνανε...

Αλλά εγώ ξέρω πως από όλο αυτό το ψηφιδωτό εσύ πας στην πιο αυθόρμητη φάση. Σε καταλαβαίνω. Τότε που γράφανε όπως τους κατέβαινε αλλά τρέχανε μετά οι κοπέλες της MINOS EMI και κόβανε με τα ψαλίδια τις ταινίες στο μοντάζ. Τι δουλειά κάνεις; Ψαλιδού. Μετά τις πηδάγανε και τα μέλη των γκρουπ στις τουαλέτες... Ααααααχ those where the days.

Αλλά εμείς τότε είχαμε την Ελληνική επανάσταση και ο Πατακός μας άφηνε να ακούμε μόνο κλαρίνα. Τι να κάνεις... Βάσανα. Για αυτό είμαστε 40 χρόνια πίσω. Να πχ το LEGEND ξέρεις αυτό το Epic / Proto / Prog / Heavy έπος που σίγουρα σε έχει επηρεάσει έτσι λιγάκι άγαρμπο που είναι - ναι αυτό που έχει μέσα το I am the Destroyyeeeeeeeeeeeer. Αυτό που λες βγήκε το 79 εμείς το μάθαμε το 2009 -παράδειγμα λέω τώρα-. Για αυτό σου λέω σε όλα πίσω. Αλλά δεν πειράζει.

Ναι στηρίζω και εγώ 70ς και τρίχα και σπαθί με καμπάνα.

------

Από όλα τα παραπάνω κρατάμε το πολλά υποσχόμενη πρώτη ύλη με αγνότητα και ανάγκη λίγης βοηθείας από κολλητήρι σε λίγα τεκ θέματα και θα είσαι μάγκας. <3
2 theBoxZippo190
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018

Δευ 18 Μαρ 2019, 23:06

Σωκράτης-Γαλιλαίος-Καποδίστριας-Κολοκοτρώνης-Hercules
πολεμήθηκαν για τις ιδέες τους, λοιδορήθηκαν, φυλακίστηκαν, βασανίστηκαν, δολοφονήθηκαν...
όποιος δεν γνωρίζει την ιστορία του, είναι καταδικασμένος να την επαναλαμβάνει...
4 CountRavenwhite_knightrbrigadeCoroner
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you

Δευ 18 Μαρ 2019, 23:11

LuciferSteele έγραψε:
πολεμήθηκαν για τις ιδέες τους, λοιδορήθηκαν, φυλακίστηκαν, βασανίστηκαν, δολοφονήθηκαν...
όποιος δεν γνωρίζει την ιστορία του, είναι καταδικασμένος να την επαναλαμβάνει...
Κάθε σούρουπο όμως ο αγέρας μαστιγώνει τους βράχους. Και το μήνυμα ακούγεται ξανά, ώσπου ο αετός να ανοίξει φτερά για να πάει το μαντάτο πέρα μακρυά.

"Ο Πρίαμος δεν πήγε στην μάζωξη το Σάββατο".
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
White Wolf

Δευ 18 Μαρ 2019, 23:12

CountRaven έγραψε:
LuciferSteele έγραψε:
Κάθε σούρουπο όμως ο αγέρας μαστιγώνει τους βράχους. Και το μήνυμα ακούγεται ξανά, ώσπου ο αετός να ανοίξει φτερά για να πάει το μαντάτο πέρα μακρυά.

στο σωστο φορουμ, ειμαι...
1 CountRaven

Δευ 18 Μαρ 2019, 23:28

Λοιπόν για ελάτε εδώ κουταβάκια. Διευκρινίζω ότι όλα τα παραπάνω γράφονται για αγνό χαβαλέ στα πλαίσια του φόρουμ. Όπως ας πούμε έχουμε τον Γάμο του Πρίαμου να μας εμπνέει και να γράφουμε ποιήματα και όπως κάνουμε χαβαλέ καλοπροαίρετα με κάθε τι εδώ μέσα και μεταξύ μας.

Καμιά διάθεση από την πλευρά μου ούτε για ειρωνεία, ούτε για θίξιμο, ούτε για δημόσιο κράξιμο. Και αυτή πιστεύω είναι και η γενική οπτική του φόρουμ. Μας αρέσει ακούμε και στηρίζουμε. Δεν μας αρέσει προσπερνάμε. Ο χαβαλές πάντα καλοδεχούμενος -όπως άλλωστε κάνουμε με τα πάντα- και ως εκεί.

Προσωπικά στηρίζω προσπάθεια φίλου Herc. Είπα τη γνώμη μου για τα αδύναμα σημεία που θέλουν βελτίωση και μέχρι εκεί. Το υλικό θα γαμήσει με λίγη δουλίτσα. Τετάρτη θα παίξω και εκπόμπα.

Δευ 18 Μαρ 2019, 23:33

CountRaven έγραψε:

Δεν απάντησες όμως σε απάντησή μου κόλαφο και άφησες το @rbrigade να καθαρίσει για πάρτη σου: :twisted:
Στηριζω την τεχνη και με κολακευει που ειμαι η μουσα του @CountRaven αλλα ας μας πει αυτος και ο @rbrigade , αν ισχυουν οι ανεπιβεβαιωτες (και φανταζομαι κακεντρεχως αναληθεις) φημες, οτι ο αληθινος λογος που δεν κατηφορισαν για το UTH ηταν γιατι την προηγουμενη φορα που ειχαν ερθει για live, με την επιστροφη τους βρηκαν αλλαγμενες τις κλειδαριες απο τις συμβιες τους και χρειαστηκε να κοιμηθουν στο χαλακι της πορτας κλαψουριζοντας. Στη συνεχεια, για να αποκαταστησουν τη σχεση τους ανελαβαν αποκλειστικα το πλυσιμο στο χερι της μπουγαδα τους, την αγορα προιοντων υγιεινης και καθαριοτητας τους, και τελος την συνεχη παρουσια τους σε μαραθωνιες εξορμησεις σε μαγαζια γυναικειας ενδυσης. Επισης συμφωνησαν να μην ξαναπατησουν ΠΟΤΕ σε τετοια μεταλλικα χαπενινγκ που θετουν σε δοκιμασια την ομορφη σχεση τους με την τοξικη αρρενωποτητα τους, αλλα τους επετρεψαν να το παιζουν μάτσο στα φορουμ, παρενοχλωντας τα αλλα αρσενικα που αποδεδειγμενα αντιστεκονται στην επερχομενη επιβολη της παγκοσμιας μητριαρχιας.
Race of Cain, ascend to heaven,
And cast God down upon the earth!
White Wolf

Δευ 18 Μαρ 2019, 23:37

CountRaven έγραψε:
Δευ 18 Μαρ 2019, 23:28
Το υλικό θα γαμήσει με λίγη δουλίτσα.
Ισχυει!

Δευ 18 Μαρ 2019, 23:47

Priamos έγραψε:
Δευ 18 Μαρ 2019, 23:33
CountRaven έγραψε:

Δεν απάντησες όμως σε απάντησή μου κόλαφο και άφησες το @rbrigade να καθαρίσει για πάρτη σου: :twisted:
Στηριζω την τεχνη και με κολακευει που ειμαι η μουσα του @CountRaven αλλα ας μας πει αυτος και ο @rbrigade , αν ισχυουν οι ανεπιβεβαιωτες (και φανταζομαι κακεντρεχως αναληθεις) φημες, οτι ο αληθινος λογος που δεν κατηφορισαν για το UTH ηταν γιατι την προηγουμενη φορα που ειχαν ερθει για live, με την επιστροφη τους βρηκαν αλλαγμενες τις κλειδαριες απο τις συμβιες τους και χρειαστηκε να κοιμηθουν στο χαλακι της πορτας κλαψουριζοντας. Στη συνεχεια, για να αποκαταστησουν τη σχεση τους ανελαβαν αποκλειστικα το πλυσιμο στο χερι της μπουγαδα τους, την αγορα προιοντων υγιεινης και καθαριοτητας τους, και τελος την συνεχη παρουσια τους σε μαραθωνιες εξορμησεις σε μαγαζια γυναικειας ενδυσης. Επισης συμφωνησαν να μην ξαναπατησουν ΠΟΤΕ σε τετοια μεταλλικα χαπενινγκ που θετουν σε δοκιμασια την ομορφη σχεση τους με την τοξικη αρρενωποτητα τους, αλλα τους επετρεψαν να το παιζουν μάτσο στα φορουμ, παρενοχλωντας τα αλλα αρσενικα που αποδεδειγμενα αντιστεκονται στην επερχομενη επιβολη της παγκοσμιας μητριαρχιας.
Θα απαντήσω στο ανάλογο τόπικ!

Δευ 18 Μαρ 2019, 23:54

παιδιά για να μην χάνετε το χρόνο σας και έχουμε Metaldome-ικο dejavu βγαλμένο από σκοτεινές στιγμές του φόρουμ
ο Hercules δεν έχει ενδιαφέρον για καμία κριτική, κάνει αυτό που του αρέσει και δεν υπολογίζει τίποτα και καλά κάνει. τα πράγματα είναι έτσι γιατί έτσι θέλει να είναι. τώρα η όλη φάση του πράγματος "σας γράφω στα παπάρια μου αλλά ταυτόχρονα διαθέτω το υλικό δημόσια για να το ακούσετε, άμπαλοι" ας μείνει ασχολίαστη. αυτά τα ολίγα, πάμε παρακάτω.
1 rbrigade
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you

Τρί 19 Μαρ 2019, 16:59

Victory!

Κουνούπι, αν διαβάζεις, έλα και εσύ. Και ο άλλος ο Νταμιεν Λι Ροτ-πωςτονλέγαν που μας μπινελίκωσε όλους και εξαφανίστηκε. Και αν θέλουμε μακρινό παρελθόν... Ποζερίδης.

ΕΛΑΤΕ ΟΛΟΙ.
5 LuciferSteelerbrigadeZippo190CountRavenwhite_knight

Τρί 19 Μαρ 2019, 17:04

Κουνούπι!

Έκλαψα.

Όχι να κάτσουν εκεί που είναι!

Τρί 19 Μαρ 2019, 17:28

Σε ένα post αναφέρθηκαν όλες οι θρυλικές μορφές!

Τρί 19 Μαρ 2019, 18:56

Αραχνομουστακης
1 CountRaven
White Wolf

Τρί 19 Μαρ 2019, 19:19

ποσα δεν ξερω...
Vic Άβαταρ μέλους
Επικοινωνία:

Τετ 20 Μαρ 2019, 14:03