MANOWAR - The Final Battle I (EP)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

MANOWAR - The Final Battle I (EP)

Δημοσίευση από Zippo190 »

Εικόνα

ΤΡΕΜΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΘΩΣ ΓΡΑΦΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΟΡΙΑΚΟ ΣΗΜΕΙΟ, ΛΙΠΟΘΥΜΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΓΚΙΝΗΣΗ:

The wait is over! MANOWAR have finally confirmed the impending release of “The Final Battle I”, an EP comprised of eagerly awaited brand new material. Fans will first get their chance to own this initial instalment in a trilogy of thunderous EPs in an exclusive pre-sale at the merchandise booth of the band’s “The Final Battle World Tour 2019”, starting with their show in Frankfurt/Germany on March 29, 2019.

An exclusive digital presale period will start on iTunes the same day.

“The Final Battle I” is guaranteed to blow your speakers and your heads off with a whirlwind of crushing sonic destruction, orchestral majesty and epic, pulverising insanity.

The first of three parts which will constitute the highly anticipated new MANOWAR album, this EP is destined to go down in heavy metal history as one of the most insanely epic releases of all time. An imperious demonstration of the band’s undisputed mastery of both skull-crushing metal anthems and extraordinary feats of symphonic bombast, these four new molten metal tracks have been inspired by MANOWAR’s “The Final Battle World Tour” and fuelled by the support and energy of their fans. All music was conceived, recorded and mixed at MANOWAR’s very own VALHALLA STUDIOS, utilizing the unparalleled power of their PMC statement monitors with over 27,000 watts of ground-shaking clarity. (ΔΕΝ ΣΑΣ ΧΑΛΑΣΕ)

“The sheer power of these four songs is mind-blowing! We simply couldn’t release more songs at one time; it’s just too much!” says Joey DeMaio. “We want to give our fans the chance to take in every note, every word. Gain more strength from this experience and then be ready for the battles they fight every day. And join us on the road, on The Final Battle!”

“The Final Battle I” covers a vast amount of musical ground in its quest to deliver the ultimate heavy metal experience. The opener, the epic fantasy-brought-to-life March Of The Heroes Into Valhalla re-imagines MANOWAR’s music in vivid, cinematic form, providing a deeply moving journey through the warrior’s life, from bloody battles to ascension into Valhalla. The battle filled mood continues with the spine-shattering might and fury of the new anthem Blood And Steel. Next is Sword Of The Highlands, one of the most explosive and dramatic songs DeMaio has ever penned: a profound and stirring tribute to heroes long perished, it begins with exquisite elegance before erupting into a grand crescendo of power and glory, exemplified by a possible career best vocal performance from the ever impressive Eric Adams. (ΑΥΓΟΥΛΑΚΙΑ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΚΑΛΑΘΙ ΣΑΣ)

Finally, the most startling surprise arrives in the dark, lurking, brutal and merciless form of You Shall Die Before I Die; a hypnotic and coruscating epic that delivers a vengeful statement of intent and invincibility... with lead vocals by Joey DeMaio himself! (Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΔΕΝ ΚΟΛΩΝΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ)

(by Dom Lawson)


“The Final Battle I” comes with a crushing new artwork by iconic fantasy artist Ken Kelly, masterfully echoing the emotional rollercoaster you’ll be taken on.

Magnificent, monstrous and heavier than Hell, “The Final Battle I” will first be unleashed exclusively at the merch booth during MANOWAR’s “The Final Battle World Tour”, starting in Frankfurt/Germany on March 29, 2019 and on all further dates on this tour leg. It will also be available digitally on iTunes worldwide at the same date. The roll out will then continue into retail and online stores on May 30, 2019 and digitally on Amazon and Google. Play.


Parts II and III of the trilogy will arrive in course, inspired by MANOWAR’s adventures on the remainder of
“The Final Battle World Tour”.

@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6263
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Manowar - La Batalla Final e.p.

Δημοσίευση από theBox »

H περιγραφή του υλικού ειναι όλα τα λεφτά. ΣΧΕΔΟΝ έψησε ακόμα κι εμένα. :D :P :D :P
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Σάβ 23 Μαρ 2019, 13:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Manowar - La Batalla Final e.p.

Δημοσίευση από Starman »

Έτσι και αλλιώς είναι νέο που θα γίνει πρώτο θέμα. Τι να λέμε τώρα. Περιμένουμε τις επόμενες μέρες για περισσότερες πληροφορίες.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

MANOWAR - The Final Battle I (EP)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

27000 Watt? Μα καλά, ποιον έχουν για ηλεκτρολόγο; Τον Τσάκωνα; :P
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6263
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

MANOWAR - The Final Battle I (EP)

Δημοσίευση από theBox »

Zippo190 έγραψε: Σάβ 23 Μαρ 2019, 10:45 ΤΡΕΜΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΘΩΣ ΓΡΑΦΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΟΡΙΑΚΟ ΣΗΜΕΙΟ, ΛΙΠΟΘΥΜΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΓΚΙΝΗΣΗ:
Η επιρροή απο Lovecraft είναι παραπάνω απο εμφανής. Απλά αντικαθιστούμε το "συγκίνηση" με "τρομο/τρέλα/randomHPLterm" και είμαστε εντάξει.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

MANOWAR - The Final Battle I (EP)

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Σάβ 23 Μαρ 2019, 13:14
Zippo190 έγραψε: Σάβ 23 Μαρ 2019, 10:45 ΤΡΕΜΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΘΩΣ ΓΡΑΦΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΟΡΙΑΚΟ ΣΗΜΕΙΟ, ΛΙΠΟΘΥΜΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΓΚΙΝΗΣΗ:
Η επιρροή απο Lovecraft είναι παραπάνω απο εμφανής. Απλά αντικαθιστούμε το "συγκίνηση" με "τρομο/τρέλα/randomHPLterm" και είμαστε εντάξει.
Επίπεδο nerdοσύνης: Σπάει το κοντέρ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

MANOWAR - The Final Battle I (EP)

Δημοσίευση από rbrigade »

Ναι, αλλά για τους Kiss δε λέτε τίποτα...
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 658
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

MANOWAR - The Final Battle I (EP)

Δημοσίευση από Aphelian »

Το 30% να ισχυει απο αυτα που γραφουν θα ειμαι happy.

"exemplified by a possible career best vocal performance from the ever impressive Eric Adams. "

Για αυτο εχω τοσες αμφιβολιες που νομιζω θα τελειωσουν οι σελιδες στο φορουμ, αλλα fingers crossed.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Aphelian την Σάβ 23 Μαρ 2019, 18:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
White Wolf

MANOWAR - The Final Battle I (EP)

Δημοσίευση από White Wolf »

Δεν μπορω, αυτες οι πιπες ξυπνανε τον Τσοβολα μεσα μου...
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

MANOWAR - The Final Battle I (EP)

Δημοσίευση από RedSharks »

Δεν θα σχολιάσω το γραφικό δελτίο τύπου, ούτε τον φανατισμό των φανμπόϋδων που το έχω πάρει απόφαση ότι είναι ένα από τα πράγματα που θα πεθάνω χωρίς να έχω καταλάβει, ούτε την κωλοτούμπα και το άγριο δούλεμα όσον αφορά το θέμα «final battle tour» που εδώ και 3 χρόνια όλος ο κόσμος ήξερε ότι θα είναι η τελευταία περιοδεία τους και με αυτή θα αποσύρονταν και ξαφνικά μας λένε «δεν καταλάβατε καλά, εμείς ποτέ δεν είπαμε κάτι τέτοιο, η περιοδεία γίνεται για να προωθήσουμε τον νέο μας δίσκο».

Η ερώτηση που θέλω να κάνω αφορά ένα πολύ πιο απλό θέμα. Με το χέρι στην καρδιά πείτε μου οι Manowarάδες, δεν έχετε βαρεθεί, έστω και λίγο, σε κάθε εξώφυλλο από το The Triumph of Steel και μετά, να σας κάνουν copy-paste τον ίδιο ακριβώς πολεμιστή, αυτό τον μπρατσαρά με το σκοτεινό πρόσωπο, σχεδόν στην ίδια στάση σώματος με τα χέρια ανοιχτά κτλ., αλλάζοντας μόνο το background; Ας δώσει ο άρχηγος σε αυτόν που του φτιάχνει τα εξώφυλλα τίποτα παλιά τεύχη του Savage Sword of Conan π.χ., να πάρει καμιά ιδέα. Ακόμα και με την τόσο περιορισμένη θεματολογία των Manowar, υπάρχουν διάφορα πράγματα που θα μπορούσαν να γίνουν σε εικαστικό επίπεδο. Κρίμα δεν είναι 30 χρόνια να μας σερβίρουν ξαναζεσταμένο φαϊ;
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

MANOWAR - The Final Battle I (EP)

Δημοσίευση από RedSharks »

Εξώφυλλα δίσκων Manowar σε ένα παράλληλο σύμπαν όπου η έμπνευση δεν έχει στερέψει σε κάθε δυνατό επίπεδο από το 1992.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 658
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

MANOWAR - The Final Battle I (EP)

Δημοσίευση από Aphelian »

Ειναι πολλα τα Red Flags σε αυτο το δελτιο τυπου (δλδ να εχεις τον Adams τραγουδιστη και να τραγουδας εσυ σε ενα κομματι,lol) αλλα προσπαθω να ειμαι αισιοδοξος. Εχω εναν ΠΟΛΥ μεγαλο φοβο που δεν τον ξεστομιζω καν γιατι πιθανοτατα να σκεφτομαι δυνατα την καταστροφη, αλλα σιγουρα θα περιμενω να ακουσω πρωτα για να βγαλω τα συμπερασματα μου.

Ενα δειγμα που ειχαν βγαλει πριν καποιους μηνες που "δουλευαν στο studio" ειχε την εμπνευση μιας υγρης κλανιας οποτε δεν πιστευω σε κανενα συμπαν το δελτιο τυπου, αλλα το ονειρο πεθαινει τελευταιο, μιλαμε για τους Manowar και η αγαπη παντα μιλαει πρωτη.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

MANOWAR - The Final Battle I (EP)

Δημοσίευση από Zippo190 »

RedSharks έγραψε: Σάβ 23 Μαρ 2019, 18:05
Η ερώτηση που θέλω να κάνω αφορά ένα πολύ πιο απλό θέμα. Με το χέρι στην καρδιά πείτε μου οι Manowarάδες, δεν έχετε βαρεθεί, έστω και λίγο, σε κάθε εξώφυλλο από το The Triumph of Steel και μετά, να σας κάνουν copy-paste τον ίδιο ακριβώς πολεμιστή, αυτό τον μπρατσαρά με το σκοτεινό πρόσωπο, σχεδόν στην ίδια στάση σώματος με τα χέρια ανοιχτά κτλ., αλλάζοντας μόνο το background; Ας δώσει ο άρχηγος σε αυτόν που του φτιάχνει τα εξώφυλλα τίποτα παλιά τεύχη του Savage Sword of Conan π.χ., να πάρει καμιά ιδέα. Ακόμα και με την τόσο περιορισμένη θεματολογία των Manowar, υπάρχουν διάφορα πράγματα που θα μπορούσαν να γίνουν σε εικαστικό επίπεδο. Κρίμα δεν είναι 30 χρόνια να μας σερβίρουν ξαναζεσταμένο φαϊ;
όχι.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

MANOWAR - The Final Battle I (EP)

Δημοσίευση από Starman »

Έχετε δίκιο να είστε επιφυλακτικοί, αλλά η ιστορία τους τα τελευταία πολλά χρόνια δείχνει ότι οι δηλώσεις τους υπερισχύουν του έργου τους. Αλλά επειδή μιλάμε για το απόλυτο μέταλ συγκρότημα θα σωπάσουμε και θα περιμένουμε. Κρατάμε μικρό καλάθι και ευχόμαστε η μουσική να είναι όσο πιο κοντά γίνεται σε αυτό που δηλώνουν. Το ότι δεν θα το κλείσουν το μαγαζί μόνο θετικά μπορώ να το δω.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3371
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

MANOWAR - The Final Battle I (EP)

Δημοσίευση από Priamos »

Μπορεί να είμαι γκρινιάρης όσον αφορά τις συναυλίες, αλλά όταν έρχεται ο λόγος σε επικείμενη κυκλοφορία τους, προσπαθώ πάντα να είμαι θετικός και αισιόδοξος με αποτέλεσμα πάντα να έχω ελπίδες και προσδοκίες, παρά το γεγονός ότι είναι πολυ πιθανό οι τελευταίες να καταλήξουν στον κουβά. Τουλάχιστον φαίνονται να κινούνται προς τη σωστή κατεύθυνση. Υπομονή και θα μάθουμε σύντομα.
Surreal Killer
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”