SPIRIT ADRIFT - Divided By Darkness

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

SPIRIT ADRIFT - Divided By Darkness

Δημοσίευση από CountRaven »

Εικόνα





Τρίτο και καλύτερο άλμπουμ για τους Doom Metallers από την Αριζόνα. Έχουν κάνει άλματα προόδου σε σχέση με το παρελθόν παρουσιάζοντας ένα μεστό και καλοπαιγμένο δείγμα Doom Metal με πολλές επιρροές.

Έχουν αρκετά στοιχεία από Black Sabbath εποχής 70ς στους οποίους βασίζουν σε μεγάλο βαθμό το σκελετό των συνθέσεων τους. Αυτό είναι όμως μόνο το starting point τους. Από εκεί και πέρα έχουν να παρουσιάσουν ένα ευρύ φάσμα επιρροών από το κλασικό Metal των 80ς, το trad Doom, το Epic Doom μέχρι και κάποια μικρά στοιχεία που παραπέμπουν σε 70ς Prog ατμόσφαιρες -ναι η ενορχήστρωση και κάποια υπνωτικά κιθαρσιτικά σημεία παραπέμπουν άμεσα στο 70ς prog vibe-.

Έχουν και τεχνικά σημεία, ανεβάζουν και ταχύτητες και επιτέλους να μια μπάντα που ασχολείται σοβαρά με το στήσιμο των κομματιών. Εκεί που άλλοι βάζουν ένα ξερό riff για να κολλάει ασορτί με τη μυρωδιά του μπάφου, οι Adrift γράφουν διπλές και τριπλές κιθάρες, φτιάχνουν rhythm section που σηκώνει αρχιδάτα όλο το υλικό στις πλάτες του και γενικά σου δείχνουν πως γίνεται.

Ο τραγουδιστής ενώ στην αρχή και με την πρώτη εντύπωση θα σου ακουστεί σαν κλώνος Ozzy -κυρίως εξαιτίας των μελωδιών που στήνει αλλά και της χροιάς / ερμηνείας του σε δεύτερη φάση-. Όμως την δεύτερη κιόλας ακρόαση του άλμπουμ θα έχεις ήδη καταλάβει πως έχει πολλά περισσότερα πράγματα να σου δώσει εκφραστικά και ερμηνευτικά.

Μακάρι να ήταν έτσι όλα τα 70s Sabbath inspired Doom άλμπουμ.

υγ. Το  instrumental "The Way Of Return" γαμάει σύμπαντα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

SPIRIT ADRIFT - Divided By Darkness

Δημοσίευση από castledemon »

την πρωτη φορα που τους ειχα ακουσει δε μου ειχαν κανει εντυπωση.
Μου φανηκαν αρκετα μοντερνοι για τα γουστα μου.
Δεν ξερω αν αλλαξε κατι ή απλα εγω δεν ειχα δωσει την δεουσα προσοχη, αλλά τα καινούρια δείγματα που πάστερς είναι πολύ καλα
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

SPIRIT ADRIFT - Divided By Darkness

Δημοσίευση από Xstroyer »

Νιώθω τέρμα με τη δισκάρα. Doom, Prog και φυσικά Sabbath-ίλα = WIN
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

SPIRIT ADRIFT - Divided By Darkness

Δημοσίευση από Zippo190 »

Αν και γενικά μου ξινίζει το 70's Sabbath doom, αυτό είναι αρκετά καλό κυρίως επείδη δεν κλείνεται στο sabbathικό κουτάκι ούτε μπαίνει στην λογική των δύο riff στον orange. Οι τύποι φαίνεται ότι έχουν κάτι να πούν. Θα τους έχουμε υπόψιν.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

SPIRIT ADRIFT - Divided By Darkness

Δημοσίευση από CountRaven »

Zippo190 έγραψε: Τετ 22 Μάιος 2019, 08:49 Αν και γενικά μου ξινίζει το 70's Sabbath doom, αυτό είναι αρκετά καλό κυρίως επείδη δεν κλείνεται στο sabbathικό κουτάκι ούτε μπαίνει στην λογική των δύο riff στον orange. Οι τύποι φαίνεται ότι έχουν κάτι να πούν. Θα τους έχουμε υπόψιν.
Έτσι ακριβώς.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

SPIRIT ADRIFT - Divided By Darkness

Δημοσίευση από theBox »

Τελικα τα παιδια ακουγονται πολυ ευχαριστα. Μου αρεσε πολυ ο ηχος τους και τα ριφς. Για το songwriting επιφυλάσσομαι, δεν ακουσα κατι πολυ wow, αλλά μια ακροαση εκανα. Θα ακολουθήσουν κι άλλες.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
ilias
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ 2019, 18:33

SPIRIT ADRIFT - Divided By Darkness

Δημοσίευση από ilias »

Εξαιρετικο!Φωνητικα σκετη ανατριχιλα ετσι?υπαρχει και διαθεση για πειραματισμο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”