CRYPT SERMON - The Ruins of Fading Light

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
SlayerKing
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιούλ 2019, 16:02

CRYPT SERMON - The Ruins of Fading Light

Δημοσίευση από SlayerKing »

Μεγάλη αλμπουμάρα!!!
Όλα τα τραγούδια 1 και 1, μέχρι το τελευταίο κομμάτι.
Πάει σίγουρα στα καλύτερα του 2019. Ανυπομονώ να τους δω στο UTH

A επίσης ν αφήσω κι αυτό εδώ:
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

CRYPT SERMON - The Ruins of Fading Light

Δημοσίευση από theBox »

Να ρωτησω κατι...Αυτα τα ...GRUNGE φωνητικα βρίσκετε οτι κολλάνε και σας αρεσουν; Προσπαθω ολο αυτο τον καιρο να πεισω τον εαυτο μου οτι μου αρεσει. Οκ δεν λεω, ριφαρες, ατμοσφαιρα, μελωδιες κτλ ολα κομπλε, αλλα μολις μπαινει ο τυπος ξενερωνω, και φανταζομαι ποσα σκαλια επανω θα ηταν με κατι στο κλασσικο "υμνικο" στυλ .
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

CRYPT SERMON - The Ruins of Fading Light

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Και εγώ είχα καιρό τώρα τον ίδιο προβληματισμό. Η προσπάθεια να με πείσω για τον τρόπο που έχει επιλέξει να τραγουδά στη συγκεκριμένη κυκλοφορία έλαβε τέλος όταν άκουσα το καινούριο Capilla Ardiente.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

CRYPT SERMON - The Ruins of Fading Light

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Πέμ 17 Οκτ 2019, 22:04 Να ρωτησω κατι...Αυτα τα ...GRUNGE φωνητικα βρίσκετε οτι κολλάνε και σας αρεσουν; Προσπαθω ολο αυτο τον καιρο να πεισω τον εαυτο μου οτι μου αρεσει. Οκ δεν λεω, ριφαρες, ατμοσφαιρα, μελωδιες κτλ ολα κομπλε, αλλα μολις μπαινει ο τυπος ξενερωνω, και φανταζομαι ποσα σκαλια επανω θα ηταν με κατι στο κλασσικο "υμνικο" στυλ .
Αντε ρε παιδια!Μιληστε! Αυτα τα φωνητικα δεν παλευονται. Και το χειροτερο ειναι που υποψιαζομαι οτι δεν κατεφυγαν σ αυτο το στυλ φωνητικων απο "αναγκη", αλλα απο αποψη. o_O
ΥΓ. Α, ο ιδιος ειναι με τα προηγουμενα;;!! Γιατι ζοριζεται τοσο να ακουστει χαλια εδω;;;
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

CRYPT SERMON - The Ruins of Fading Light

Δημοσίευση από theBox »

Priamos έγραψε: Πέμ 17 Οκτ 2019, 22:15
theBox έγραψε: Πέμ 17 Οκτ 2019, 22:04 Να ρωτησω κατι...Αυτα τα ...GRUNGE φωνητικα βρίσκετε οτι κολλάνε και σας αρεσουν; Προσπαθω ολο αυτο τον καιρο να πεισω τον εαυτο μου οτι μου αρεσει. Οκ δεν λεω, ριφαρες, ατμοσφαιρα, μελωδιες κτλ ολα κομπλε, αλλα μολις μπαινει ο τυπος ξενερωνω, και φανταζομαι ποσα σκαλια επανω θα ηταν με κατι στο κλασσικο "υμνικο" στυλ .
Αντε ρε παιδια!Μιληστε! Αυτα τα φωνητικα δεν παλευονται. Και το χειροτερο ειναι που υποψιαζομαι οτι δεν κατεφυγαν σ αυτο το στυλ φωνητικων απο "αναγκη", αλλα απο αποψη. o_O
ΥΓ. Α, ο ιδιος ειναι με τα προηγουμενα;;!! Γιατι ζοριζεται τοσο να ακουστει χαλια εδω;;;
Καλα και στο προηγουμενο, σημερα που το τσεκαρα, στο όριο ειναι...λιγοτερο grunge σιγουρα αλλα αρκετα "λεπτος" και εκει.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

CRYPT SERMON - The Ruins of Fading Light

Δημοσίευση από theBox »

Advancing Yokeda έγραψε: Πέμ 17 Οκτ 2019, 22:11 Και εγώ είχα καιρό τώρα τον ίδιο προβληματισμό. Η προσπάθεια να με πείσω για τον τρόπο που έχει επιλέξει να τραγουδά στη συγκεκριμένη κυκλοφορία έλαβε τέλος όταν άκουσα το καινούριο Capilla Ardiente.
Α ΜΑΛΙΣΤΑ, ειχε ποσταρει ο ζιπο πριν λιγο καιρο ενα κομματι και θυμαμαι μου ειχε αρεσει πολυ. Καλα που μου το θυμησες να το κατεβασω για ενδελεχες τσεκάρισμα!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

CRYPT SERMON - The Ruins of Fading Light

Δημοσίευση από Priamos »

Εδώ έχει πολύ και κακοηχο γρεζι.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

CRYPT SERMON - The Ruins of Fading Light

Δημοσίευση από Starman »

Εν μέρει έχετε δίκιο για το τραγουδιστή. Αυτό για τα grunge φωνητικά φαίνεται σε μερικά σημεία αρκετά όπως στη γέφυρα του Key Of Solomon ή στο The Snake Handler, αλλά από την άλλη μου κάθισαν καλά στο The Ninth Templar και στο Our Reverend’s Grave για παράδειγμα. Βέβαια το αποτέλεσμα θα μου ακουγόταν πολύ καλύτερο με μια φωνή τύπου Urban Breed. Λέμε τώρα.
Γενικά στα αυτιά μου και αυτός ο δίσκος, διαγράφει μια αντίστοιχη πορεία με το Atlantean Kodex, είναι δουλεμένος, έχει σημεία που σε ξεσηκώνουν, έχει ριφάρες, αλλά δυστυχώς πολλά σκαμπανεβάσματα αφού παρεμβάλλονται συνέχεια μέσα στα τραγούδια ακουστικά περάσματα, βροχές, θύελλες και καλπασμοί με αποτέλεσμα να χάνεται η συνοχή. Αυτές οι δουλειές έχουν αρχίσει να μου φέρνουν λίγο σε soundtrack έτσι όπως εξελίσσονται. Για μένα ο δίσκος θα είναι στη λίστα της χρονιάς, αλλά μέχρι εκεί. Επειδή το μέταλ το απολαμβάνω όταν είναι άμεσο, γρήγορο και “γροθιά στο στομάχι” τις ψηλότερες θέσεις θα πάρουν δουλειές τύπου Stormwarrior, Crystal Eyes και Solitary Sabred (αυτό από ότι φαίνεται από τώρα κλείνει θέση για το 2020) για να αναφέρω μερικά φρέσκα παραδείγματα, τα νέα τραγούδια των οποίων με ξετίναξαν.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

CRYPT SERMON - The Ruins of Fading Light

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Το Ninth Templar είναι πραγματικά υπέροχο κομμάτι. Γυρνώ όμως πίσω να ακούσω το single De Mysteriis και ολόκληρο το 1ο άλμπουμ και πραγματικά με πιάνει στεναχώρια με την τροπή που πήραν στο 2ο (όσον αφορά τα φωνητικά). Οι διθύρμαβοι που διαβάζω σε διάφορα sites για τα φωνητικά (!! και αντιπαραθέτουν αυτά του πρώτου !!) μάλλον θα τους βοηθήσουν να μείνουν σε αυτό το μονοπάτι, αφού αυτό γουστάρουν οι πολλοί.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

CRYPT SERMON - The Ruins of Fading Light

Δημοσίευση από Zippo190 »

Όπως και στο πρώτο οι συνθέχεις είναι πολύ δυνατές αλλά τα φωνητικά δεν ανταποκρίνονται στον επικό χαρακτήρα των τραγουδιών. Ένας τραγουδιστής με πιο "βαθύ λαρύγγι" θα είχε απογειώσει το δίσκο. Ο υφιστάμενος θα ακούγεται καλύτερα στους Steel Panther.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

CRYPT SERMON - The Ruins of Fading Light

Δημοσίευση από theBox »

Zippo190 έγραψε: Παρ 18 Οκτ 2019, 11:42 Όπως και στο πρώτο οι συνθέχεις είναι πολύ δυνατές αλλά τα φωνητικά δεν ανταποκρίνονται στον επικό χαρακτήρα των τραγουδιών. Ένας τραγουδιστής με πιο "βαθύ λαρύγγι" θα είχε απογειώσει το δίσκο. Ο υφιστάμενος θα ακούγεται καλύτερα στους Steel Panther.
Αυτο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

CRYPT SERMON - The Ruins of Fading Light

Δημοσίευση από Xstroyer »

Δίσκος της χρονιάς.

Συνεχίστε.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

CRYPT SERMON - The Ruins of Fading Light

Δημοσίευση από Priamos »

Xstroyer έγραψε: Παρ 18 Οκτ 2019, 15:59 Δίσκος της χρονιάς.

Συνεχίστε.
Από άνθρωπο που:
α) Θεωρεί τον Ozzy τραγουδιστή.
β) Θεωρεί τον Ozzy πολύ καλό τραγουδιστή.
γ) Θεωρεί τον Ozzy πάρα πολύ καλό τραγουδιστή.
δ) Θεωρεί τον Ozzy αγαπημένο τραγουδιστή...

δεν περιμέναμε κάτι διαφορετικό. Όποιος έχει φοιτήσει στα ΙΕΚ Ozzy, έχει μια διαφορετική, στρεβλή θεώρηση των πραγμάτων και ειδικότερα στο θέμα "φωνητικά στο metal". Παρόλα αυτά , ακόμα κι αυτός δεν τόλμησε να πει :" Γαμάτος τραγουδιστής. Δίσκος της χρονιάς. Συνεχίστε".
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
SlayerKing
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιούλ 2019, 16:02

CRYPT SERMON - The Ruins of Fading Light

Δημοσίευση από SlayerKing »

Advancing Yokeda έγραψε: Πέμ 17 Οκτ 2019, 22:11 Και εγώ είχα καιρό τώρα τον ίδιο προβληματισμό. Η προσπάθεια να με πείσω για τον τρόπο που έχει επιλέξει να τραγουδά στη συγκεκριμένη κυκλοφορία έλαβε τέλος όταν άκουσα το καινούριο Capilla Ardiente.
Felipe (Procession, Capilla) εγγύηση, o οποίος δεν έχει καμιά απίστευτη φωνή, αλλά οτι και να τραγουδήσει με το πάθος του σε κερδίζει και τα νιώθεις τα κομμάτια.

Περι τραγουδιστή Sermon διαφωνώ.
Ναι είναι φλωρουμπας, ναι η φωνή του είναι Love Metal :love2:
ΑΛΛΑ ταιριάζει πολύ στα κομμάτια και η ερμηνεία του τα χρωματίζει.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

CRYPT SERMON - The Ruins of Fading Light

Δημοσίευση από Xstroyer »

Σεβασμό στο μπαμπά σου (ΟΖΖΥ), Πρίαμε!

Παλιόπαιδο...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”