MOONLIGHT PROPHECY - Heat Lightning

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

MOONLIGHT PROPHECY - Heat Lightning

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Τίμιο, φανελάτο, ορθόδοξο, one-man shredding σφηνάκι. Μην περιμένετε καινοτομίες και σάλτσες. Το εξώφυλλο άλλωστε δεν αφήνει περιθώρια για τέτοιες (παρ)ερμηνείες :pasok:

https://moonlightprophecy.bandcamp.com/ ... -lightning

cc: [mention]theBox[/mention] [mention]Metal_Warrior[/mention]
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

MOONLIGHT PROPHECY - Heat Lightning

Δημοσίευση από RedSharks »

Φούλ waste of talent που λέμε στο χωριό μου. Ο κιθαρίστας είναι καλός τεχνικά, αλλά αν δεν στρωθεί να γράψει ΚΟΜΜΑΤΙΑ, δεν πρόκειται να πάει πουθενά. Οι καλοί shred δίσκοι των 80s, τους οποίους υποτίθεται ότι έχει ως πρότυπο (Vinnie Moore, Joey Tafolla, Tony MacAlpine, Jason Becker κ.α.) ήταν καλοί γιατί είχαν ΚΟΜΜΑΤΙΑ, διαφορετικά και διακριτά μεταξύ τους, σε διαφορετικά tempo και με διαφορετικές αρμονίες, με μελωδίες που σου καρφώνονταν στο μυαλό και τις οποίες μπορούσες να σιγοψυθιρίζεις περπατώντας στο δρόμο κτλ κτλ κτλ
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

MOONLIGHT PROPHECY - Heat Lightning

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Έχω ακούσει το ΕΡ ίσα με 3 - 4 φορές σερί και δεν με χάλασε. Βέβαια, εγώ ακούω στο repeat κ Ziras' Virtual Virtuosity κ κάνω κέφι :P Έχει μερικά σημεία που γούσταρα, αλλά ναι, πάσχει στη σύνθεση, ειδικά αν ψάχνεις να βρεις ψήγματα όλων αυτών που ανέφερες. Ο τύπος είναι 100% για το σρεντ, οπότε έβαλα τον πήχη εκεί που έπρεπε πριν πατήσω play :twisted:

Πάντως, κάτι άλλα κομμάτια του με φωνητικά που άκουσα είχαν τη πλάκα τους:

https://moonlightprophecy.bandcamp.com/ ... he-arrival
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

MOONLIGHT PROPHECY - Heat Lightning

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

ναι, μαλλον τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά thanks για το heads up
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

MOONLIGHT PROPHECY - Heat Lightning

Δημοσίευση από theBox »

Ουτε εγω ενιωσα, για τους λογους περιπου που αναφερει και ο redsharks. Βεβαια εγω το παιζω δυσκολος και στους "καλους" κιθαριστικους δισκους. Ισως τελικα να μην νιωθω με το σρεντ αν αυτο δεν ειναι μεσα σε "τραγουδι"....Του Ravaya παντως μου αρεσε πολυ.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

MOONLIGHT PROPHECY - Heat Lightning

Δημοσίευση από Zippo190 »

Δύσκολα την παλεύω με τέτοιες κυκλοφορίες. Έχουν ένα ενδιαφέρον αν το κομμάτι έχει δομή (όπως πχ του Vinnie Moore ή τα πρώτα του Μαέστρου) αλλά αν το νόημα είναι απλά και μόνο πάνω-κάτω οι κλίμακες, ευχαριστώ δεν θα πάρω.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”