WOTAN - The Song Of The Nibelungs

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.

Τετ 07 Αύγ 2019, 11:36

Καιρό είχα να ακούσω νέα τους. Παλιά μια ολόκληρη σκηνή έπινε νερό στο όνομα τους... Ή μήπως όχι;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018

Τετ 07 Αύγ 2019, 14:19

Τους αγαπώ τους Wotan. Αφενός μεν είναι από τις πιο τίμιες μπάντες του χώρου αφετέρου δε έχουν χαρίσει έπη πέρα από κάθε φαντασία. Προωθήκαν βέβαια στο Ελληνικό κοινό μέσω Steel Gallery και EMR αλλά και η μουσική τους περνούσε εδώ. Και να μην ξεχνάμε ότι έγινε σε μια εποχή που τέτοιες κυκλοφορίες ήταν ελάχιστες.

Κρίμα που έχασαν το momentum τότε με τον δεύτερο δίσκο, θα μπορούσαν να είχαν περάσει κατηγορία αν το πάλευαν. Ακόμα πιο κρίμα που τα χαϊβάνια του ρετρό κινήματος ψιλοσνομπάρουν τέτοιες μπάντες και έτσι οι Wotan δεν έχουν τόσο έντονη την cult φήμη που τους αξίζει. Αλήθεια έχουν παίξει στο KiT ή δεν είναι τόσο ρετρό για τους διοργανωτές;

Ζώ και αναπνέω για την ημέρα που μπάντες σαν αυτές θα αναγνωριστούν ως διαμάντια του underground που έμειναν στην αφάνεια.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Site Admin
Επικοινωνία:

Τετ 07 Αύγ 2019, 14:44

Το ντέμο ήταν επος - η βουκολική παραγωγή τα σπάει -, το πρώτο άλμπουμ μου άρεσε, αλλά από εκεί και έπειτα μαζί με το momentum που λέει κ ο @Zippo190, χάθηκε και το ενδιαφέρον μου για τη πάρτη τους.

Όσο για ΚΙΤ:

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.

Τετ 07 Αύγ 2019, 14:53

Το 2006 το ΚΙΤ ήταν true rρε σι.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.

Τετ 07 Αύγ 2019, 15:42

Μια διορθωσούλα: Η Alone Records έχει κυκλοφορήσει τις δύο τελευταίες δουλειές τους σε βινύλιο, η Steel Gallery δεν έχει κυκλοφορήσει κάτι από την μπάντα.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?

Κυρ 22 Σεπ 2019, 15:41

Καλο κομματι:
1 Scrollkeeper
Race of Cain, ascend to heaven,
And cast God down upon the earth!

Κυρ 22 Σεπ 2019, 16:26

Επιτέλους φώς στον ορίζοντα. Το κομμάτι εξαιρετικό.

Δευ 23 Σεπ 2019, 09:32

Από τη στιγμή που υπάρχει διάχυτο το πνεύμα των Manowar στο τραγούδι, είναι καλό. Μοναδικό ψεγάδι για μένα τα “λαλαλα” κοντά στο 3:30.
White Wolf

Δευ 23 Σεπ 2019, 11:09

Scrollkeeper έγραψε:
Το ντεμο το εχω ανεβασει εγω στο ΥΤ.
Και ετσι βρηκες το κομματι να το ποσταρεις. ;-)
2 ScrollkeepertheBox

Δευ 23 Σεπ 2019, 18:42

Corum Jhaelen Irsei έγραψε:
Δευ 23 Σεπ 2019, 11:09
Scrollkeeper έγραψε:
Το ντεμο το εχω ανεβασει εγω στο ΥΤ.
Και ετσι βρηκες το κομματι να το ποσταρεις. ;-)
Render unto Caesar!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Site Admin
Επικοινωνία:

Δευ 23 Σεπ 2019, 19:14

Starman έγραψε:
Δευ 23 Σεπ 2019, 09:32
Μοναδικό ψεγάδι για μένα τα “λαλαλα” κοντά στο 3:30.
Πραγματικά, αφαιρεί λιγο από την όλη επικούρα και το κάνει να ακούγεται σαν τρολοπειρατικό μέταλ :D Κατά τα άλλα ο πήχης ανέβηκε αισθητά :woohoo:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.

Δευ 23 Σεπ 2019, 20:22

Αφαιρει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ απο την επικουρα. Κατα τα άλλα τιμιο κομμάτι. Υπάρχουν πραγματάκια μου με χαλάνε, αλλά οκ, το πρόσημο είναι θετικο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.

Τρί 24 Σεπ 2019, 12:34

ναι ρε παιδια αυτο το λαλα μου τα γαμησε ολα
1 rbrigade

Τρί 24 Σεπ 2019, 13:34

Απο εμενα ειναι οχι, προς το παρον.
Αποθεωση μετριοτητας σε ολους τους τομεις(παραγωγη αποδοση, φωνητικα κλπ)
1 rbrigade

Τρί 24 Σεπ 2019, 17:21

Generic riffing/songwriting, αστεία φωνητικά (τα λαλαλα είναι απλά το κερασάκι στην τούρτα). Κάτι τέτοιες αστείες μπάντες με έκαναν να τραβάω τα μαλλιά μου όταν βγήκαν (ναι ρε, είχα τότε) και να ακούω epic και να φεύγω τρέχοντας...
2 theBoxAphelian
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”