WOTAN - The Song Of The Nibelungs

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

WOTAN - The Song Of The Nibelungs

Δημοσίευση από CountRaven »



Καιρό είχα να ακούσω νέα τους. Παλιά μια ολόκληρη σκηνή έπινε νερό στο όνομα τους... Ή μήπως όχι;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

WOTAN - The Song Of The Nibelungs

Δημοσίευση από Zippo190 »

Τους αγαπώ τους Wotan. Αφενός μεν είναι από τις πιο τίμιες μπάντες του χώρου αφετέρου δε έχουν χαρίσει έπη πέρα από κάθε φαντασία. Προωθήκαν βέβαια στο Ελληνικό κοινό μέσω Steel Gallery και EMR αλλά και η μουσική τους περνούσε εδώ. Και να μην ξεχνάμε ότι έγινε σε μια εποχή που τέτοιες κυκλοφορίες ήταν ελάχιστες.

Κρίμα που έχασαν το momentum τότε με τον δεύτερο δίσκο, θα μπορούσαν να είχαν περάσει κατηγορία αν το πάλευαν. Ακόμα πιο κρίμα που τα χαϊβάνια του ρετρό κινήματος ψιλοσνομπάρουν τέτοιες μπάντες και έτσι οι Wotan δεν έχουν τόσο έντονη την cult φήμη που τους αξίζει. Αλήθεια έχουν παίξει στο KiT ή δεν είναι τόσο ρετρό για τους διοργανωτές;

Ζώ και αναπνέω για την ημέρα που μπάντες σαν αυτές θα αναγνωριστούν ως διαμάντια του underground που έμειναν στην αφάνεια.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

WOTAN - The Song Of The Nibelungs

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Το ντέμο ήταν επος - η βουκολική παραγωγή τα σπάει -, το πρώτο άλμπουμ μου άρεσε, αλλά από εκεί και έπειτα μαζί με το momentum που λέει κ ο [mention]Zippo190[/mention], χάθηκε και το ενδιαφέρον μου για τη πάρτη τους.

Όσο για ΚΙΤ:



They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

WOTAN - The Song Of The Nibelungs

Δημοσίευση από Zippo190 »

Το 2006 το ΚΙΤ ήταν true rρε σι.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

WOTAN - The Song Of The Nibelungs

Δημοσίευση από apeitharxos »

Μια διορθωσούλα: Η Alone Records έχει κυκλοφορήσει τις δύο τελευταίες δουλειές τους σε βινύλιο, η Steel Gallery δεν έχει κυκλοφορήσει κάτι από την μπάντα.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

WOTAN - The Song Of The Nibelungs

Δημοσίευση από Priamos »

Καλο κομματι:
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

WOTAN - The Song Of The Nibelungs

Δημοσίευση από Zippo190 »

Επιτέλους φώς στον ορίζοντα. Το κομμάτι εξαιρετικό.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

WOTAN - The Song Of The Nibelungs

Δημοσίευση από Starman »

Από τη στιγμή που υπάρχει διάχυτο το πνεύμα των Manowar στο τραγούδι, είναι καλό. Μοναδικό ψεγάδι για μένα τα “λαλαλα” κοντά στο 3:30.
White Wolf

WOTAN - The Song Of The Nibelungs

Δημοσίευση από White Wolf »

Scrollkeeper έγραψε: Τετ 07 Αύγ 2019, 14:44
Το ντεμο το εχω ανεβασει εγω στο ΥΤ.
Και ετσι βρηκες το κομματι να το ποσταρεις. ;-)
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

WOTAN - The Song Of The Nibelungs

Δημοσίευση από theBox »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Δευ 23 Σεπ 2019, 11:09
Scrollkeeper έγραψε: Τετ 07 Αύγ 2019, 14:44
Το ντεμο το εχω ανεβασει εγω στο ΥΤ.
Και ετσι βρηκες το κομματι να το ποσταρεις. ;-)
Render unto Caesar!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

WOTAN - The Song Of The Nibelungs

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Starman έγραψε: Δευ 23 Σεπ 2019, 09:32 Μοναδικό ψεγάδι για μένα τα “λαλαλα” κοντά στο 3:30.
Πραγματικά, αφαιρεί λιγο από την όλη επικούρα και το κάνει να ακούγεται σαν τρολοπειρατικό μέταλ :D Κατά τα άλλα ο πήχης ανέβηκε αισθητά :woohoo:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

WOTAN - The Song Of The Nibelungs

Δημοσίευση από theBox »

Αφαιρει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ απο την επικουρα. Κατα τα άλλα τιμιο κομμάτι. Υπάρχουν πραγματάκια μου με χαλάνε, αλλά οκ, το πρόσημο είναι θετικο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

WOTAN - The Song Of The Nibelungs

Δημοσίευση από castledemon »

ναι ρε παιδια αυτο το λαλα μου τα γαμησε ολα
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

WOTAN - The Song Of The Nibelungs

Δημοσίευση από Aphelian »

Απο εμενα ειναι οχι, προς το παρον.
Αποθεωση μετριοτητας σε ολους τους τομεις(παραγωγη αποδοση, φωνητικα κλπ)
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WOTAN - The Song Of The Nibelungs

Δημοσίευση από rbrigade »

Generic riffing/songwriting, αστεία φωνητικά (τα λαλαλα είναι απλά το κερασάκι στην τούρτα). Κάτι τέτοιες αστείες μπάντες με έκαναν να τραβάω τα μαλλιά μου όταν βγήκαν (ναι ρε, είχα τότε) και να ακούω epic και να φεύγω τρέχοντας...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”