BLADE KILLER - High Risk (2018)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

BLADE KILLER - High Risk (2018)

Δημοσίευση από RedSharks »

Εδώ είναι ένα από τα καλύτερα ρετρό / NWOTHM δισκάκια που κυκλοφόρησαν το 2018 και που έχω την εντύπωση ότι πέρασε εντελώς απαρατήρητο στα μέρη μας. Οι Blade Killer μας έρχονται από το LA, δημιουργήθηκαν το 2012 και 2 από τα μέλη τους παίζουν και στους thrashers Fueled by Fire. To 2014 κυκλοφόρησαν ένα ομώνυμο EP τεσσάρων κομματιών το οποίο δεν έχω ακούσει ακόμα. Το 2018 κυκλοφορούν το ντεμπούτο τους, High Risk, τη μίξη και το mastering του οποίου έκανε ο Olaf Wikstrand των Enforcer. Πρόκειται για 30 λεπτά αγνής Maiden-ικής καύλας, με ριφάρες, φουλ δισολίες, εξαιρετικό ζεστό «αναλογικό» 80s ήχο, και καλά ως πολύ καλά φωνητικά. Γενικά, Maiden worship (της Paul Di'Anno περιόδου), ένας ήχος που ξέρω ότι έχει αντιγραφεί σε βαθμό αηδίας από άπειρα γκρουπ της ρετρό φάσης, όμως εδώ γίνεται σωστά.




Αγαπημένα μου κομμάτια τα Let Go, In the Arms of the Devil και Midnight Sinner, αλλά όλα κινούνται σε πολύ υψηλά επίπεδα ποιότητας, έμπνευσης και καύλας. Νιώστε!
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

BLADE KILLER - High Risk (2018)

Δημοσίευση από apeitharxos »

Δισκάρα!!! Τους θέλουμε στο up the hammers!
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

BLADE KILLER - High Risk (2018)

Δημοσίευση από Starman »

Είναι πολύ καλό το δισκάκι. Δεν θα αλλάξει την οπτική μας για το μέταλ, αλλά από τέτοιες μπάντες μόνο να περνάμε καλά θέλουμε.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3391
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

BLADE KILLER - High Risk (2018)

Δημοσίευση από Priamos »

Εχει γνησια πορωση και ενθουσιασμο, κι αυτο στο ειδος που παιζουν ειναι το Α και το Ω.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

BLADE KILLER - High Risk (2018)

Δημοσίευση από rbrigade »

Ωραίο!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”