CIRITH UNGOL - I'm Alive (Live Album)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

CIRITH UNGOL - I'm Alive (Live Album)

Δημοσίευση από CountRaven »

Συγγνώμη, θέλουμε ή δεν θέλουμε το παραδοσιακό metal να είναι το κυρίαρχο είδος στην σκληρή μουσική; Θέλουμε.
Αν ρωτάς εμένα προσωπικά όχι δεν θέλω. Και δεν τίθεται και κανένα θέμα κυριαρχίας βασικά. Στο ράφι μου υπάρχει μπόλικος χώρος για πολύ μουσική. Οι κυριαρχίες κτλ έχουν θέση όταν μιλάμε για πόλεμο ή διαγωνισμό.

Επίσης λυπάμαι που το λέω μα το επίπεδο στα χωράφια του παραδοσιακού και του "επικού" Metal είναι απαράδεκτο. Και πρόσεξε προσπαθώ να ακούω το μεγαλύτερο ποσοστό του υλικού στον χώρο σε μηνιαία βάση και το γράφω αυτό. Ελάχιστα πράγματα μου κάνουν κλικ και ελάχιστα πράγματα αντέχουν στο χρόνο, το βασικότερο.

Ναι αγαπώ, στηρίζω, ψάχνω, ακούω αλλά πολύ λίγα πράγματα είναι ικανά πλέον να με συγκινήσουν. Μπορεί να φταίω και εγώ, μπορεί να έχω πολύ υψηλά standards ή πολύ μεγάλες προσδοκίες ή ακόμα μπορεί να περνάμε εποχή υπερπροσφοράς και χρυσής μετριότητας.

Αρκούμαι στο δικό μου αγαπημένο είδος το Αμερικάνικο Prog / Power Metal και σας βγαίνει μια νέα κυκλοφορία στην πενταετία. Και φυσικά στο Epic Doom που OK δεν θέλω να γκρινιάζω, φέτος βγήκαν καλά πράγματα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

CIRITH UNGOL - I'm Alive (Live Album)

Δημοσίευση από apeitharxos »

Να απομονώσω κάποιες εκφράσεις που έγραψες, οι οποίες χρήζουν διευκρίνισης, χωρίς να αλλάξω το νόημα όλων όσων έγραψες:
CountRaven έγραψε: Τετ 27 Νοέμ 2019, 16:33 @apeitharxos

Δεν χρειάζεται να βλέπεις αρνητικά τον όρο βιομηχανία. Είναι ο κατάλληλος, δες το συνολικά το θέμα, είτε στις μέρες μας είτε και σε βάθος χρόνου.
Εγώ το είδα αρνητικά; Εσύ το έγραψες αφαιρώντας την συναισθηματική διάσταση της υπόθεσης (edit: Όλοι οι οποίοι λειτουργούν με κίνητρα αμφισβητήσιμα κατά την δική σου 'ρομαντική' άποψη, ως οπαδοί ξεκίνησαν). Ο mr. 'μέχρι να σβήσει ο ήλιος' δεν τον ενδιαφέρει πόσοι θα δουλέψουν από το εγχείρημά του, τον ενδιαφέρει να κάνει την καύλα του.
Το αν από αυτό επωφελείται και άλλος κόσμος, σαφώς και επωφελείται, δεν νομίζω όμως πως η ροή του κειμένου του εισβολέα, σε προδιαθέτει για κάποιο άρθρο οικονομικής φύσεως...
CountRaven έγραψε: Τετ 27 Νοέμ 2019, 16:33
Είτε έχουμε τον βαμμένο οπαδό που θα φτιάξει την MexriNaSviseiOHlios Productions για να κόψει σε 333 αριθμημένα πιτσιλωτά LP το demo της μπάντας της γειτονιάς του, είτε έχουμε την Metal Blade με της επανακυκλοφορίες Anacrusis -σου βάζω τα δύο άκρα- η όλη φάση στο σύνολο της είναι βιομηχανία, απλά το target group είναι συγκεκριμένο.
CountRaven έγραψε: Τετ 27 Νοέμ 2019, 16:42
Συγγνώμη, θέλουμε ή δεν θέλουμε το παραδοσιακό metal να είναι το κυρίαρχο είδος στην σκληρή μουσική; Θέλουμε.
Αν ρωτάς εμένα προσωπικά όχι δεν θέλω. Και δεν τίθεται και κανένα θέμα κυριαρχίας βασικά. Στο ράφι μου υπάρχει μπόλικος χώρος για πολύ μουσική. Οι κυριαρχίες κτλ έχουν θέση όταν μιλάμε για πόλεμο ή διαγωνισμό.
Sorry, δεν θα παίξω ξαφνικά με τις λέξεις ούτε θα το παίξω φιλειρηνιστής, προκειμένου να μην εστιάσω στο ζουμί.
ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΕΙΔΗ. (ξεκάθαρο το ρήμα;)

Άρα λοιπόν, πρόσεξε εδώ τι γράφεις:
Πρώτον: η metal blade είναι μια επαγγελματική εταιρεία, στημένη, η οποία κατευθύνει μουσικές προτιμήσεις, και της επιτρέπεται να κάνει αυτό που κάνει, αλλά αυτός που βάζει το κεφάλι του στο ντορβά είναι πάντα το αντικείμενο της κριτικής όχι μόνο στη συνείδηση του έλληνα metal οπαδού, αλλά και στη συνείδηση του μέσου Έλληνα. Κανένα πρόβλημα όταν ψηφίζεις με δημοσιϋπαλληλικά κριτήρια (που λέει ο λόγος κανένα πρόβλημα), το πρόβλημα ξεκινάει όταν κάνεις δημοσιοϋπαλληλική κριτική...
Καλώς κάνει η mb ό,τι κάνει, αλλά ο οπαδός που ρισκάρει να ξεκινήσει δεν ενθαρρύνεται από τον έλληνα οπαδό στην προσπάθειά του, διότι δεν έχει γίνει metal blade, εξ' αρχής.
Και φυσικά αυτό αποτελεί έμμεση αποδοχή του να κατευθύνουν οι μεγάλες εταιρείες τα μουσικά μας γούστα, διότι μια μπάντα που αξίζει και δεν θα τύχει της προσοχή της metal blade, είναι καταδικασμένη να μείνει στην αφάνεια, να μην ακουστεί, έστω και λίγο.
Και μετά, αναρωτιόμαστε γιατί το κοινό είναι πεπερασμένο.
Μα πώς να μην είναι όταν βλέπουμε την ετικέτα, και όχι το συγκρότημα; Η mb θα κυκλοφορήσει κάτι με πολύ διαφορετικά κριτήρια από τον ανεξάρτητο, και δεν την ενδιαφέρει να συντηρήσει μια τάση. Ούτε να μεγαλώσει το κοινό ενός συγκεκριμένου ιδιώματος.
CountRaven έγραψε: Τετ 27 Νοέμ 2019, 16:33

Είτε έχουμε τον βαμμένο οπαδό που θα φτιάξει την MexriNaSviseiOHlios Productions για να κόψει σε 333 αριθμημένα πιτσιλωτά LP το demo της μπάντας της γειτονιάς του
Με κάτι τέτοιες εκφράσεις, πραγματικά ευγνωμονώ τον Σταματούκο. Μπάντες της γειτονιάς καταντούν οι μεγάλες μπάντες τύπου Manowar, Queensyche, Fates Warning, οι οποίες κάθονται στα εκατομμύριά τους, και από performance είναι κάθε χρόνο και χειρότερες. Έχω δει 'μπάντες της γειτονιάς' να γαμάνε μπροστά σε 20 άτομα, και τους Candlemass να παίζουν 6 τραγούδια και να μην ξαναβγαίνουν στη σκηνή, μετά από ξέσκισμα Destruction...
Και αναρωτιόμαστε μετά γιατί δεν βγαίνουν νέες μπάντες που να παίζουν σε αρένες...Εκτός και αν οι sabbath δεν έπαιζαν μπροστά σε 3 άτομα όταν ξεκίνησαν, και έγιναν γνωστές δια μαγείας...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

CIRITH UNGOL - I'm Alive (Live Album)

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

CountRaven έγραψε: Τετ 27 Νοέμ 2019, 16:33 @apeitharxos

Δεν χρειάζεται να βλέπεις αρνητικά τον όρο βιομηχανία. Είναι ο κατάλληλος, δες το συνολικά το θέμα, είτε στις μέρες μας είτε και σε βάθος χρόνου.

Είτε έχουμε τον βαμμένο οπαδό που θα φτιάξει την MexriNaSviseiOHlios Productions για να κόψει σε 333 αριθμημένα πιτσιλωτά LP το demo της μπάντας της γειτονιάς του, είτε έχουμε την Metal Blade με της επανακυκλοφορίες Anacrusis -σου βάζω τα δύο άκρα- η όλη φάση στο σύνολο της είναι βιομηχανία, απλά το target group είναι συγκεκριμένο. Πάντως και εδώ θα κινηθεί χρήμα και θα δουλέψουν άνθρωποι, από τον γραφίστα που θα κάνει το εξώφυλλο, μέχρι τον μεταφορέα που θα κουβαλήσει τις κόπιες στο σπίτι της μάνας σου (been there it rocks) ή τον τύπο που θα γράψει τα δελτία τύπου για τα promos της Metal Blade.

Στο τραπέζι θα πέσει χρήμα για όλα αυτά. Και θα δοθεί και πίσω όταν ο Χ, Υ θα τρέχει να αγοράσει την limited color edition κάνοντας pre order.

Βιομηχανία το λένε αυτό, δεν φτιάχνεις τα βινύλια σπίτι σου ένα ένα ένα.

Επίσης αν το δούμε σε βάθος χρόνου το σκηνικό και βάλουμε μέσα και τον παράγοντα συναυλίες, φεστιβάλ κτλ κτλ. Τα μεγέθη μεγαλώνουν και άλλο.

Θεωρώ και εγώ πως ο όρος βιομηχανία έχει αποκτήσει αρνητικό πρόσημο κυρίως τις τελευταίες δεκακετίες (όχι ότι η λέξη είναι αρνητική έτσι?). Το αρνητικό vibe που μεταδίδει αφορά κυρίως τη μαζοποίηση του όλου μουσικού συστήματος παραγωγής.

Εγώ αυτό που λέει ο Count βιομηχανία, το λέω τάση.

Το επιχειρηματικό πλάνο πίσω από τις επανακυκλοφορίες ή τα come back των παλαιών groups είναι πράγματα που ανήκουν γενικότερα στα μουσικά δρώμενα και εδώ είναι απλά ένα κομμάτι του ευρύτερου συστήματος marketing-artworking-management-distro κτλ. και έχει το ίδιο βιομηχανικό (με αρνητική χροια) στυλ.

Κατά τα άλλα, δε θέλω να επισκέπτομαι δισκάδικα όπως τη δεκαετία του 90 και να βλέπω μόνο ότι πιο μοντέρνο είναι της μόδας. Θέλω να ξέρω ότι μέσα σε όλα αυτά που προσφέρουν θα είναι οπωσδήποτε και το πρωτογεννές heavy metal.

Υπό αυτό το πρίσμα υπάρχει ένας πόλεμος (εταιρίες-ΜΜΕ-καθοδήγηση των μαζών) και το heavy metal δε θα μπορούσε να λείπει από αυτόν. Κάθε αναφορά ενός μπλόγκερ ή σε ενα φόρουμ ή κάθε επανακυκλοφορία οποιασδήποτε εταιρίας ενός γνωστού ή αγνώστου δίσκου του παρελθόντος είναι και ένα χτύπημα σε έναν χείμαρρο που - αυτήν την εποχή - θέλει "όλοι να γίνουν χιπ χοπ".
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

CIRITH UNGOL - I'm Alive (Live Album)

Δημοσίευση από CountRaven »

[mention]apeitharxos[/mention]

Μάλλον ο γραπτός λόγος δημιουργεί ένα κάποιο misleading, σου λέω τα εξής:

1. Στο κείμενο για τους Ungol έγραψα ότι:
Μέσα σε αυτά τα 25 χρόνια στήθηκε καλώς ή κακώς και μια ολόκληρη μικρή -ή και μεγαλύτερη- βιομηχανία μέσα στους Metal κόλπους η οποία έχει σαν αντικείμενο της αυτού του είδους τις επιστροφές. Και ξέρεις καλά πως και τα κίνητρα ποικίλουν και τα αποτελέσματα. Από μικρές ετικέτες επανακυκλοφοριών μέχρι δισκογραφικά συμβόλαια που ξεθάβονται ή ξαναγράφονται από πολυεθνικές, και από μικρά live σε made in USA μπεργκεράδικα, μέχρι μεγάλα ευρωπαϊκά φεστιβάλ που έχουν σκοπό την Metal νεκρανάσταση.


Κάνοντας αναφορά σε όλο το φάσμα την φάσης. Από το μικρό label που το τρέχει ένας μερακλής βαμμένος μέχρι την πολυεθνική. Και από τον επαρχιώτη που θα φέρει 2 μπάντες στην πόλη του για να δει τους ήρωες του μέχρι τα μεγαλύτερα φεστιβάλ, είτε μιλάμε για σκηνικά από τα παλιά, είτε για πράγματα που γεννιούνται τρέχουν τώρα -το κείμενο εστιάζει στο πρώτο-. Για αυτό λοιπόν κάνω αναφορά σε κίνητρα και αποτελέσματα που διαφέρουν ανά περίπτωση.

Το "μπάντα της γειτονιάς" δεν το έγραψα υποτιμητικά. Το έγραψα για να τονίσω την ομαδική φάση.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

CIRITH UNGOL - I'm Alive (Live Album)

Δημοσίευση από CountRaven »

Υπό αυτό το πρίσμα υπάρχει ένας πόλεμος (εταιρίες-ΜΜΕ-καθοδήγηση των μαζών) και το heavy metal δε θα μπορούσε να λείπει από αυτόν. Κάθε αναφορά ενός μπλόγκερ ή σε ενα φόρουμ ή κάθε επανακυκλοφορία οποιασδήποτε εταιρίας ενός γνωστού ή αγνώστου δίσκου του παρελθόντος είναι και ένα χτύπημα σε έναν χείμαρρο που - αυτήν την εποχή - θέλει "όλοι να γίνουν χιπ χοπ".
Μπα κανένας πόλεμος δεν υπάρχει, τα νούμερα είναι σε άλλο επίπεδο σε όλο το mainstream φάσμα. Δεν είναι καν ανταγωνίσιμα τα μεγέθη.

Ένα ταπ ταπ συμπάθειας στο κεφαλάκι του -όποιου- Metal. Ούτε καν αντίπαλος.

Θέλετε ένα συζητήσιμο νούμερο που συζητούσα πρόσφατα;

Σε Λύκειο εδώ στο νησί: Άτομα που ακούνε έστω και επιδερμικά Metal: 2

Άτομα με hip hop, λαϊκά κτλ ακούσματα έστω από το κινητό: Όλοι οι υπόλοιποι.

Σαν παράδειγμα το αναφέρω. Do the maths.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

CIRITH UNGOL - I'm Alive (Live Album)

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

CountRaven έγραψε: Τετ 27 Νοέμ 2019, 18:12
Υπό αυτό το πρίσμα υπάρχει ένας πόλεμος (εταιρίες-ΜΜΕ-καθοδήγηση των μαζών) και το heavy metal δε θα μπορούσε να λείπει από αυτόν. Κάθε αναφορά ενός μπλόγκερ ή σε ενα φόρουμ ή κάθε επανακυκλοφορία οποιασδήποτε εταιρίας ενός γνωστού ή αγνώστου δίσκου του παρελθόντος είναι και ένα χτύπημα σε έναν χείμαρρο που - αυτήν την εποχή - θέλει "όλοι να γίνουν χιπ χοπ".
Μπα κανένας πόλεμος δεν υπάρχει, τα νούμερα είναι σε άλλο επίπεδο σε όλο το mainstream φάσμα. Δεν είναι καν ανταγωνίσιμα τα μεγέθη.

Ένα ταπ ταπ συμπάθειας στο κεφαλάκι του -όποιου- Metal. Ούτε καν αντίπαλος.

Θέλετε ένα συζητήσιμο νούμερο που συζητούσα πρόσφατα;

Σε Λύκειο εδώ στο νησί: Άτομα που ακούνε έστω και επιδερμικά Metal: 2

Άτομα με hip hop, λαϊκά κτλ ακούσματα έστω από το κινητό: Όλοι οι υπόλοιποι.

Σαν παράδειγμα το αναφέρω. Do the maths.

ΗΡΩΕΣ! 2 μέταλλα για κάθε ορδή χιπχοπάδων! :metalhead:
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

CIRITH UNGOL - I'm Alive (Live Album)

Δημοσίευση από Blackwinged »

Όταν βρω τα έουρος, θα τιμήσω την έκδοση των 2 cd και 2 dvd. Λογικά με το νέο έτος.. Έχω ψάξει για αρκετα συγκροτήματα τις πωλήσεις στα έητις, καθαρά για εγκυκλοπαιδικούς λόγους, αλλά δε βγάζεις άκρη.. Για παράδειγμα το Somewhere in Time έχει μόνο 1 εκατ. στις ΗΠΑ. Επειδή μόνο από το 90 τόσο υπάρχει σοβαρή καταγραφή.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”