SOLITARY SABRED - By Fire and Brimstone

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

SOLITARY SABRED - By Fire and Brimstone

Δημοσίευση από Starman »

Ουσιαστικά το ίδιο πράγμα λέμε. Δεν μιλάω για την περίπτωση που μία δουλειά έχει κυκλοφορήσει και στα δύο format, αλλά ενώ εσύ βρίσκεις εύκολα τη μεν θέλεις τη δε γιατί και τα προηγούμενα τα έχεις σε αυτή τη μορφή. Μιλάω για τις δουλειές που καλώς ή κακώς έχουν κυκλοφορήσει μόνο σε ένα format. Δεν θα το πάρεις αν αξίζει; Αν έβγαινε νέο MANOWAR μόνο σε cd-r δεν θα το έπαιρνες;

Και εγώ φαν των απλών εκδόσεων είμαι. B)
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

SOLITARY SABRED - By Fire and Brimstone

Δημοσίευση από rbrigade »

Zippo190 έγραψε: Παρ 06 Μαρ 2020, 11:01 κοίτα η αλήθεια είναι ότι αν έχω πχ την μια κυκλοφορία σε βινύλιο θέλω και τις άλλες και αντίστοιχα σε cd. Και μάλιστα σε cd ίδιου format (jewel case ή digi) και μάλιστα τα γράμματα να είναι σε στην ίδια κατεύθυνση (ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το αλλάζουν αυτό), και μάλιστα αν έχει διακριτικό σηματάκι της εταιρία να είναι και αυτό στο ίδιο σημείο. Επίσης επιθυμητή είναι και η ίδια αισθητική στα εξώφυλλά (χρώμα, σχέδιο), όπως επίσης αν το jewel είναι διάφανο ή μαύρο.

Φυσικά ειδικές κυκλοφορίες σε κουτάκια, βιβλιαράκια, slipcase, κ.α. δεν γίνονται εύκολα δεκτά.

Υ.Γ. ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ.
Αγορίνα αυτά δεν μας εκπλήσσουν, έχεις ξεκαθαρίσει το ποιόν σου με κάτι γυμνισμούς, ούζο ανανά, υψηλή διανόηση και κουλτούρα, οι ψυχαναγκασμοί με τα δισκάκια είναι πταίσματα
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8723
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

SOLITARY SABRED - By Fire and Brimstone

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Παρ 06 Μαρ 2020, 16:29
Zippo190 έγραψε: Παρ 06 Μαρ 2020, 11:01 κοίτα η αλήθεια είναι ότι αν έχω πχ την μια κυκλοφορία σε βινύλιο θέλω και τις άλλες και αντίστοιχα σε cd. Και μάλιστα σε cd ίδιου format (jewel case ή digi) και μάλιστα τα γράμματα να είναι σε στην ίδια κατεύθυνση (ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το αλλάζουν αυτό), και μάλιστα αν έχει διακριτικό σηματάκι της εταιρία να είναι και αυτό στο ίδιο σημείο. Επίσης επιθυμητή είναι και η ίδια αισθητική στα εξώφυλλά (χρώμα, σχέδιο), όπως επίσης αν το jewel είναι διάφανο ή μαύρο.

Φυσικά ειδικές κυκλοφορίες σε κουτάκια, βιβλιαράκια, slipcase, κ.α. δεν γίνονται εύκολα δεκτά.

Υ.Γ. ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ.
Αγορίνα αυτά δεν μας εκπλήσσουν, έχεις ξεκαθαρίσει το ποιόν σου με κάτι γυμνισμούς, ούζο ανανά, υψηλή διανόηση και κουλτούρα, οι ψυχαναγκασμοί με τα δισκάκια είναι πταίσματα
Εγω φταίω που στην Αθήνα σε πήγα σε αυθεντικό ποτάδικο αντί για μπακαλοταβερνα
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

SOLITARY SABRED - By Fire and Brimstone

Δημοσίευση από rbrigade »

Γελάνε και τα τσιμέντα, που είναι τα μιλφάκια που μου έταξες;
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

SOLITARY SABRED - By Fire and Brimstone

Δημοσίευση από CountRaven »

Εγω φταίω που στην Αθήνα σε πήγα σε αυθεντικό ποτάδικο αντί για μπακαλοταβερνα
Δήλωση που πιστεύω δικαιολογεί ύπαρξη φόρουμ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8723
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

SOLITARY SABRED - By Fire and Brimstone

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Παρ 06 Μαρ 2020, 18:17 Γελάνε και τα τσιμέντα, που είναι τα μιλφάκια που μου έταξες;
σε χάλασε η μπαργούμαν - Βαρώνη από τους Τζι-Αι-Τζό.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

SOLITARY SABRED - By Fire and Brimstone

Δημοσίευση από rbrigade »

Οι μπαργουμεν δεν μετράνε, για καληνυχτάκια με πέρασες; (σόρρυ γιατρέ, το ξεμπουρδελέψαμε πάλι...)
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

SOLITARY SABRED - By Fire and Brimstone

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Λοιπόν, δεν πολυψηνομαι να κάθομαι να γράφω αναλύσεις επι αναλύσεων, αλλά νομίζω πάλι πρέπει να γράψω ένα «απολογητικό» ποστ για να ξεκαθαρίσω πως σκέφτομαι τουλάχιστον εγώ. Άρα το τόπι θα γίνει πάλι μπουρδελο.

Πρέπει να δεχθούμε ως προαπαιτούμενο ότι το να αγοράζεις CD, δίσκους, κλπ είναι ζήτημα ταξικό. Τα χω σίγουρα ξαναπεί. Αν δεν έχεις δεν παίρνεις τίποτα. Αν έχεις φουλ δε σε νοιάζει παίρνεις τα πάντα. Εμείς οι μικροαστοί κάνουμε τις τρελες μας και λέμε θα πάρω αυτό, δε θα πάρω τ άλλο.

Παρελκόμενο της μικροαστικής τρέλας είναι το φετίχ. Ο κάθε ένας από εμάς έχει το φετίχ του. Άλλος αγοράζει CD. Άλλος βινύλια. Άλλος ότι θέλει.
Εγώ δε δέχομαι το ότι θέλω να στηρίξω τη μπαντα άρα αγοράζω το CD. Άμα θες μάγκα να στηρίξεις τη μπαντα και έχεις να διαθέσεις ας πούμε 10€, πάρε μπλούζα, που πάνε όλα στη μπαντα, ή αν είσαι πολύ μάγκας, στειλ τα έτσι. Πες, το ακουω από το YouTube ή το κατέβασα από κάπου και θέλω να στηρίξω.
Άρα συμπεραίνω ότι η αγορά δίσκων (ας το λέμε έτσι CD, βινύλια) καλύπτει πρώτα ένα φετιχιστικό «συναίσθημα» συλλογής. Θέλω να το χω! Θέλω να έχω τη μουσική που μου αρέσει σε πλαστικό! Εννοείται μας αρέσει αυτή καθαυτή η μουσική αλλά συζητάμε για το πλαστικό τώρα. Τι το θες το CD? Να το ακούσεις; Να το δείξεις στους φίλους σου; Να το βάλεις στη συλλογή λέω εγώ. Να καλύψεις ένα κενό μέσα σου, ότι το χεις. Παλιότερα έπρεπε να το χεις για να το ακούσεις. Τώρα πια όμως είναι μόνο για τη συλλογή. Αυτό πιστεύω εγώ. Εννοείται για να ξηγιεμαι εγώ ακουω τους δίσκους μου, αλλά καταλαβαίνω ότι αυτό είναι ένα φετίχ που έχω καλλιεργήσει και θα συνεχίσω να το καλλιεργώ γιατί μου αρέσει.
Έχω πάρει δίσκους από ανθρώπους που δίνανε συλλογές, όλα σφραγισμένα. Τουλάχιστον σε 2 περιπτώσεις.

Ας πάμε λίγο στις μπάντες. Δεν έχω καταλάβει γιατί μια μπαντα πρέπει να βγάλει λεφτά!!! Εγώ το βλέπω, το χω ξαναπεί, ως καλλιτεχνική δημιουργία και έκφραση που πηγάζει από τον μουσικό και απευθύνεται στον μουσικόφιλο. Δεν είναι εμπορική η σχέση. Στοιχίζει στη μπαντα να ηχογραφήσει. Να κόψει βινύλιο. Να κόψει CD. Να. Να. Να. Πρέπει να πάρει κάτι πίσω για να συνεχίσει.
Ρε φίλε κι εμένα μου στοιχίζει να παίρνω ηχοσυστήματα, δίσκους, CD, βελόνες αού. Δε ζητάω κάτι πίσω. Γουστάρω και το κάνω. Οι μπάντες θα έπρεπε να γουστάρουν να παίζουν και να παραδίδουν μουσική πιο πολύ απ όσο γουστάρω εγώ να αγοράζω αυτά που βγάζουνε.
Αυτό είναι ένα «αγκάθι» για μένα της σκηνής γενικότερα. Ειδικά παλιότερα (80’s) ΟΛΕΣ οι μπάντες ξεκίνησαν με όνειρο να γίνουνε ροκσταρς. Να κονομήσουνε, να γαμησουνε, να ρουφηξουνε. (Το ΟΛΕΣ είναι καταχραστικό).

Αυτή όμως είναι μια ακραια και ιδεαλιστική τοποθέτηση.
Ρεαλιστικά οι μπάντες θέλουν μια επιβράβευση και αίσθηση ότι αυτό που κάνουνε δεν πάει στο βρόντο. Όσοι μπορούμε ας αγοράζουμε. Δεν μου αρέσει αυτή η αστυνομικής φύσεως κουβέντα, γιατί δεν παίρνεις το CD, τι θες το βινύλιο; Δεν είσαι τρού δε στιρίζεις τη μπαντα είσαι φετιχιστης συλλέκτης είναι βρισιά. Μάλλον συλλέκτης είναι ταμπού. Δε θέλω να παίξω σε στιλ τι δουλειά κάνω ποσα παίρνω, θεωρώ δεδομένο ότι το πρισμα της ταξικοτητας υπάρχει, αλλα μάλλον δεν υπάρχει. Μου φεύγει το μουνι και από τα χρήματά μου διαθέτω ένα (μεγάλο προσωπικα) ποσο για αγορές μουσικής. Πρέπει να πάρω το CD ή αυτό που μου λες εσυ (ο οποιοσδηποτε); Ή αυτό που είναι πιο προσβάσιμο; Ή αυτό που είναι πιο φθηνό; Πάλι ζητείται από «μένα» να απολογηθώ γιατί δεν κάνω αυτό που θεωρείς «εσυ» σωστό να κάνω. Ξανασκέψου το γιατί θα το γυρίσω κι «εγώ» και θα αρχίσω το κράξιμο γιατί παίρνετε τα CD, που, που, που. Επίσης (πέφτω πάλι χαμηλά για να αναδείξω το σπουδαίο όπως έλεγε και ο μεγάλος Τζίμης) να δώσω τα λεφτά μου για να τα πάρει ο σφιχτης των EC που γύρναγε με τη στρινγκ φανέλα όλο μαγκιά μέσα στο συναυλιακό χωρο κόκαλο από τη μαστουρα αλαζονικός και απρόσιτος, μου θύμισε χυδαίο δαρτη σε ζύγισμα, που κοκορεύονται μεταξύ τους (μπορεί να ναι γαμω τα παιδιά αλλα αυτήν την εντύπωση μου έδωσε). Αι γαμησου ρε. Μη φας τίποτα μπάτσες. Θα πρέπει να σε στηρίξω κιόλας. Ή ποσα αλλα παραδείγματα κατσαπλιάδων, τεμπελχαναδων, κλπ κλπ. Ας μη θίξουμε το τεράστιο θέμα για το αν τα νούμερα με τα πουτσαραδικα κολλάν, εϊτιλα, νούμερα νούμερα που θαυμάζουμε και γουστάρουμε είναι σοβαροί άνθρωποι. Όπως έχει ορίσει ο καθένας για τον εαυτό του το σοβαροί άνθρωποι.
Και γιατί το CD είναι η πρώτη προτεραιότητα; Είναι το καλύτερο μουσικό φορματ; Το βινύλιο είναι πλεονασμός ενώ το CD είναι το στάνταρ;
Εγώ είμαι ξεκάθαρος. Επιλέγω βινύλιο. Δε θα πω πολλές κουταμαρες για τον ήχο γιατί δε θέλει το αφεντικό. Έχω ένα αρκετά καλό ηχοσύστημα για CD και βινύλιο. Το CD είναι πιο αξιόπιστο. Δεν έχει IGD, δεν έχει alinment, δεν έχει static δεν έχει 1002. Αλλά ένα καλό βινύλιο ηχογραφημένο όπως πρέπει για το βινύλιο είναι καλύτερο ηχητικά τέλος. Παλεύω με το τι ακουω και αν ισχύουν τα high end αν έχω τρέλα μες στο μυαλό σαν τους μπαοκτζηδες πιο πολύ απ όσο παλεύω με το μέταλ και με το χέρι στην καρδιά λέω ότι CD-βινύλιο ελάχιστες διαφορές, αλλα υπάρχουν.
Άλλος ένας παράγοντας είναι ότι αντιλαμβάνομαι το άλμπουμ ως έργο τέχνης αυτεξούσιο, όχι μόνο μουσική. (Εσείς δε λέτε ότι το μέταλ δεν είναι μόνο μουσική είναι τρόπος ζωής). Ένα άλμπουμ φέρει την αισθητική του συγκροτήματος για το πως θα πρέπει να είναι αυτό που φέρει την μουσική τους. Αυτά που λέγαμε με τα χρώματα που δεν αγοράζει κανένας είναι σημεία των καιρών αλλά εμένα μου αρέσει ένα συγκρότημα να καταθέτει την αισθητική του έτσι. Εγώ θέλω ο διάκος που θα βγάλω με τα παιδιά να είναι... Μπορώ να φτιάξω ένα στρέμμα με ότι αρχιδιά χρωματισμό θέλεις από τη συλλογή μου. Πικτσερ ντίσκ. Μαρμπλντ. Σπλατερντ. Μπιξε. Δείξε. Χαμός.
Επίσης η θήκη. Κάθε δίσκος έχει τη δίκη του. (Το σλιβ που λέμε όλο μαζί δηλαδή) Είναι μόνο του ένα πραμα. Με ότι ένθετα. Αφίσες. Merch. Φωτογραφίες. Αφίσες. Εγώ πετάω μέσα κι αλλα πραματα. Πένες. Τέτοια. Το CD είναι ένα CD, ένα βιβλιαράκι και ένα μπακασλιβ. Πρέπει να το βάλεις μέσα σε μια μπούρδα. (Διαβάζω επανακυκλοφορεί το τάδε με εκπληκτικό ξέρω γω βιβλιαράκι και γελάω, τι λες ρε; Όλα αυτά το βιβλιαράκι; είναι μιζέρια όλα αυτά τα υποκοριστικά, εκτος από κάτι ροναλντινιο κάτι τέτοια) Εχω κάποιες φωτογραφίες απο τα Arkeyn CD δε ξέρω που να τις βάλω. Έχω κάποια γράμματα από παλιά τέτοια πραματα τα τσαλακωνω να τα βάλω μέσα στο CD. Αρχιδια. Στα βινύλια πετάς μέσα τη μάνα σου και τον πατέρα σου.
Δε θα υπεκφυγω. Εννοείται είναι και αυτό για το οποίο έχετε ταμπού με όλα αυτά. Η μεταπωλητική/συλλεκτιλίστικη αξία. Δε σκέφτομαι Ποτε ότι θα πάρω αυτό και θα το πουλήσω. Μου αρέσει όμως που ξέρω ότι αυτό που παίρνω την άλλη μέρα θα χει την ίδια αξία και κατά πάσα πιθανότητα την επόμενη θα είναι πιο ακριβό. Ενισχύει την πεποίθηση ότι αυτό που παίρνεις είναι κάτι πολύτιμο. Το CD για μένα είναι μόνο για promo. Για το αμάξι. Για μαζική κατάσταση. Σε μια ιδανική περίπτωση για μένα θα ήτανε πάρε το, CD άκου το, κι αν σου αρέσει και θες το πλήρες έργο της τέχνης μας πάρε το βινύλιο. Η μουσική δεν είναι τραγουδάκια ούτε ήχοι είναι παρα παρα πολλά αλλα πράγματα και πρέπει να αποτυπώνεται παντού.

Private
Για μένα μετράει πολύ το ότι δεν παίζει μεσάζοντας και είναι απ ευθείας από την μπαντα στον ακροατή (οι CU κλαίγονταν 200 χρόνια ότι τους γαμησανε το Paradise Lost, άμα το βγάζανε μόνοι τους δε θα είχανε με τι να γκρινιάξουν). Είναι πιο αυτοοργανωμενο πιο αναρχικό πιο άμεσο το Private. Είναι από μένα για σενα και όχι υπό την αιγίδα της τάδε εταιρείας. Ας μη γίνουμε όμως πάλι ακραίοι. Εννοείται 1000 φορές η μπαντα να είναι σε μια εταιρεία να φτάσει σε όσα περισσότερα αυτιά και να τη βοηθήσει και με τα έξοδα λίγο (δε ξέρω πως δουλεύουν τα ντιλ εταιρειών συγκροτημάτων). Αλλά, αν μια εταιρεία δε διατίθεται να ικανοποιήσει ένα «αίτημα» ενός συγκροτήματος πιστεύω έχει δικαίωμα το συγκρότημα να κάνει ότι θέλει. Όπως οι EC που βγάζουνε τα δικά τους και είναι στη no remorse. Άμα τους τα βγάλει η εταιρεία κανένα πρόβλημα.
Το ζήτημα του private obscure αν το obscure είναι αφανείς δεν νομίζω ότι ισχύει. Μπορεί απλά να μας αρέσει η λέξη. Private Obscure Underground True Epic Heavy Metal. Έτσι καυλωνουν οι ρογίτσες του σφίχτη. Μπορεί να είναι obscure για μας οι Private κυκλοφορίες του 80 βινύλια και του 90 CD. Απλά επειδή δεν μπορούμε να τις εντοπίσουμε αφού δεν υπάρχουν στον κατάλογο καμίας εταιρείας. Δηλαδή σα να λέμε δεν είναι χαρτογραφημένες. Στο σήμερα δεν νομίζω να ισχύει τόσο. Πρόσφατα πήρα τη δισκαρα των Black Sites. Private αμερικανικο. 20€ από Ευρώπη. Ή το Savage Machine από Δανία. Όσοι είναι να ξέρουν αυτούς ξέρουν και τους άλλους από τη Metal Blade ή από τη NoRemorse. Ελάχιστες είναι οι διάφορες.

BSTA. Παρόλο που δεν αναφέρθηκα εγώ σε Private εκεί. Συγγνώμη, αλλά μπαντα που έχει μόνο facebook, που είναι obscure όσο δεν πάει, παίζει αυτό το μέταλ μπλα μπλα μπλα, η φάση βρωμάει ToM φάση και το Private σα σκέψη ήταν μονόδρομος για μένα. Πάλι όμως εννοείται καλύτερα από εταιρεία και ειδικά από τη συγκεκριμένη που έχει εξελιχθεί σε έναν από τους μεγαλύτερους παίχτες παγκοσμίως.

Όσο αφορά το SS. Η μπαντα θέλει βινύλιο. Η μπαντα είναι στα πιο hot ονόματα παγκοσμίως στον συγκεκριμένο ήχο. Η εταιρεία βγάζει τις κυκλοφορίες της και σε βινύλιο. Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό όχι. (Εννοείται δε ψάχνω εξηγήσεις από τον γνωστό σεσημασμένο υπάλληλο της εταιρείας μέλους του φόρουμ, απλά το συζητάμε)

Δε πιστεύω και δε θέλω να πιστέψω ότι παίζει κάποιου είδους marketing στη φάση πρώτα CD, οποίοι πάρουνε το CD και μετά βινύλιο γιατί θα το πάρουνε κι αυτό. Αν και, ο σκοπος των εταιρειών είναι το κέρδος. Η εταιρεία είναι εταιρεία και σκοπός της εταιρείας είναι το κέρδος.

Κάποια παραδείγματα της πρόσφατής μου εμπειρίας για το τι συμβαίνει. Εταιρειών και private.
Eternal Odyssey. Δε θα βγει βινύλιο αλλά μπορεί και να βγει αν πουλήσει x κοπιες το CD. Πήρα το CD.
Ark Ascent. Δε θα βγει βινύλιο. Πήρα το CD.
Banshee Madness. Μπαντα: δε θα βγει βινύλιο αν δεν πουλήσει 500 το CD. Εταιρεία τους: Θα βγει βινύλιο αλλα όχι από εμάς. Περιμένω το βινύλιο.
Kaine. Δε θα βγει βινύλιο για την ώρα το Reforge the Steel γιατί τα προηγούμενα δεν πουλήσανε όσο θα θέλαμε. Πήρα το CD-R επειδή το είχε 25€ σε bundle μαζί με το προηγούμενο βινύλιο (5€ πάνω από το βινύλιο σκέτο). Δε θα το έπαιρνα το CD-R. Δεν μου καλύπτει το «συλλεκτικό» μου το CD-R. Αν κρινόταν από μένα να σώσω τη μπαντα έστω κι αν αυτοί ήταν οι manowar όπως αναφέρθηκε θα τους έστελνα τα λεφτά χωρίς αντίκρυσμα. Αν τα CD είναι για μένα μόνο για promotion μια φορά, τα CD-R είναι χίλιες. Τα CD-R είναι της πλάκας.
CMC για Hess. Θελουμε να το βγάλουμε βινύλιο, δεν προλαβαίνουμε, έχουμε αλλα στις προτεραιότητες. Αυτή η απάντηση για κάποιον λόγο μου άρεσε. Θα πάρω το Hess CD.
Αν είναι να το κυκλοφορήσεις και βινύλιο στάνταρ, Βγαλ το στο pre-order και 2 χρόνια πριν. Δε με νοιάζει. Αν θέλω να το πάρω κι αν μπορώ θα το πληρώσω.
Πιστεύω ότι εταιρείες προτιμούν το CD γιατί είναι φθηνό και φεύγει ενώ το βινύλιο μπορεί να κάνει τζίρο, αλλα δε ξέρω ποιο είναι το ποσοστό κέρδους του. Εικάζω ότι είναι όπως το καφές-ποτό. Το ποτό έχει τζίρο αλλα κέρδος 30% ενώ ο καφές είναι φραγκοδίφραγκα αλλά ποσοστό κέρδους αστρονομικό.

Δε μπορώ να κάθομαι να γράφω τόσο πολύ. Μου πήρε τουλάχιστον 3 ώρες όλο αυτό, αλλά ήθελα να κάνω την τοποθέτησή μου. Εξάλλου γι αυτό είναι φόρουμ. Γράφτηκαν όλα αυτά σε δόσεις και με αναλαμπές. Σίγουρα ξεχνάω πραματα που ήθελα να πω, σίγουρα παρλαρω ασύστολα σε σημεία, σίγουρα έχει μέσα Ασυναρτησίες, κουταμαρες και αστοχίες. Μέσα εδώ όμως σίγουρα υπάρχουν και στοιχεία της οπτικής μου, αλήθειες μου και κάποια σωστά. Εννοείται μην τα λέμε δεν επιτίθεμαι σε κανέναν σας και σε σημεία ισως να μην ταυτίζομαι με αυτά που γράφω, απλά να θεωρώ ότι η συγκεκριμένη ανάλυση πρέπει να γίνει και η συγκεκριμένη άποψη καλό είναι να ακουστεί.
Αν βγάζετε νόημα καλως. Δεν τον έχω πολύ εξασκημένο τον γραπτό μου λόγο.

Μπουρδελο το θρεντ.

Σίγουρα το μήκος του ποστ αποτελεί ρεκόρ.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

SOLITARY SABRED - By Fire and Brimstone

Δημοσίευση από CountRaven »

Εγώ δε δέχομαι το ότι θέλω να στηρίξω τη μπαντα άρα αγοράζω το CD. Άμα θες μάγκα να στηρίξεις τη μπαντα και έχεις να διαθέσεις ας πούμε 10€, πάρε μπλούζα, που πάνε όλα στη μπαντα, ή αν είσαι πολύ μάγκας, στειλ τα έτσι.
Άστο Μπιλ. Ας μη το συνεχίσουμε. Καλές αγορές σου εύχομαι.

Επίσης εδώ δεν υπάρχει "δεν θέλει το αφεντικό". Γράφεις ότι θέλεις. Αλλά να υπάρχει σοβαρότητα, όχι γιατί το λέω εγώ. Αλλά για να μπορεί να γίνει διάλογος με όλους.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

SOLITARY SABRED - By Fire and Brimstone

Δημοσίευση από Priamos »

Τελικά ο [mention]Vic[/mention] αποδείχτηκε γατάκι, παρά τη φήμη του. Τα σεντόνια του δε φτάνουν να καλύψουν πυγμαίο σε σύγκριση με αυτό του Βασίλη.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

SOLITARY SABRED - By Fire and Brimstone

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Πολλά και ενδιαφέροντα τα γραφόμενά σου Βασίλη, κάθε 2 προτάσεις σηκώνουν ξεχωριστό διάλογο, που θα ήταν πιο όμορφο να γίνει ζωντανά κατά τη γνώμη μου.

Ωστόσο, κράτα 1 ακόμη παράμετρο όσον αφορά το θέμα "στηρίζω την μπάντα". Το ότι πληρώνοντας την εταιρία και όχι άμεσα τη μπάντα, ενδεχομένως στρώνεις έναν πιο βατό μελλοντικό δρόμο για νεους δίσκους, πιθανές συναυλίες και ίσως κι άλλα... που ίσως λόγω έλλειψης χρόνου ή ικανότητας αυτοδιαχείρισης να μη μπορούσαν να γίνουν.

Να το πω με άλλα λόγια, μακάρι μια εταιρία να βγάλει όσο περισσότερα χρήματα μπορεί από μια κυκλοφορία που γουστάρω για να επενδύσει στο συγκεκριμένο γκρουπ. Εννοείται ότι θέτω σαν βασική προυπόθεση η εταιρία να είναι σοβαρή (με σεβασμό στους πελάτες της - αγοραστές και μπάντες) και όχι της νοοτροπίας της αρπαχτής. Και νομίζω όσοι ασχολούμαστε κάποιο καιρό με το είδος ξέρουμε πάνω κάτω -ως αγοραστές- ποιος είναι υπεύθυνος και ποιος ανεύθυνος στο χώρο αυτό.

Προσωπικά εκτιμώ πολύ την αίσθηση σιγουριάς που σου δίνει ένας υπεύθυνος επαγγελματίας. Ξέρεις ότι θα γίνει αυτο κι αυτό κι αυτό, τότε, τότε και τότε. Χωρίς πλαγιασμούς...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

SOLITARY SABRED - By Fire and Brimstone

Δημοσίευση από rbrigade »

Ούτε ο Vic δεν έγραφε τέτοια σεντόνια, λυπήσου μας! :D
Ωραία και χειμαρρώδης κατάθεση ψυχής, με αρκετά δεν διαφωνώ, επισήμανα όμως κάποια σημεία όπου σε βρίσκω πολύ υποκειμενικό
vasilis2112 έγραψε: Σάβ 07 Μαρ 2020, 00:01 Εγώ δε δέχομαι το ότι θέλω να στηρίξω τη μπαντα άρα αγοράζω το CD. Άμα θες μάγκα να στηρίξεις τη μπαντα και έχεις να διαθέσεις ας πούμε 10€, πάρε μπλούζα, που πάνε όλα στη μπαντα, ή αν είσαι πολύ μάγκας, στειλ τα έτσι. Πες, το ακουω από το YouTube ή το κατέβασα από κάπου και θέλω να στηρίξω.
Νομίζω το βλέπεις κάπως στενόμυαλα το θέμα. Εγώ μπορεί να έχω μπάντα και να θέλω να βγω σε εταιρεία, όχι να μου στέλνεις εσύ λεφτά για να καλύπτω τα έξοδα. Η εταιρεία για να μου ξανακάνει συμβόλαιο θέλει πωλήσεις (να φεύγει το προϊόν κοινώς). Οι λόγοι που μπορεί να προτιμά ο άλλος να είναι σε εταιρεία από το να παίρνει ζεστό κασέρι στα χέρια; Μπορεί να μην έχει ανάγκη τα λεφτά (άλλωστε 1.000 πάνω 1.000 κάτω είναι η φάση, δεν μιλάμε για τρελλά ποσά), μπορεί να μην θέλει να ασχολείται με τίποτα άλλο πέραν του μουσικού κομματιού, μπορεί να θέλει τους δίαυλους προβολής της εταιρείας και διάφορα άλλα. Η μπάντα λοιπόν έχει λόγους να θέλει εταιρεία και έχει την σημασία του να πουλάει ο δίσκος.
vasilis2112 έγραψε: Σάβ 07 Μαρ 2020, 00:01 Ας πάμε λίγο στις μπάντες. Δεν έχω καταλάβει γιατί μια μπαντα πρέπει να βγάλει λεφτά!!! Εγώ το βλέπω, το χω ξαναπεί, ως καλλιτεχνική δημιουργία και έκφραση που πηγάζει από τον μουσικό και απευθύνεται στον μουσικόφιλο. Δεν είναι εμπορική η σχέση. Στοιχίζει στη μπαντα να ηχογραφήσει. Να κόψει βινύλιο. Να κόψει CD. Να. Να. Να. Πρέπει να πάρει κάτι πίσω για να συνεχίσει.
Ρε φίλε κι εμένα μου στοιχίζει να παίρνω ηχοσυστήματα, δίσκους, CD, βελόνες αού. Δε ζητάω κάτι πίσω. Γουστάρω και το κάνω. Οι μπάντες θα έπρεπε να γουστάρουν να παίζουν και να παραδίδουν μουσική πιο πολύ απ όσο γουστάρω εγώ να αγοράζω αυτά που βγάζουνε.
Ναι, αλλά το μέλος της μπάντας είναι ταυτόχρονα και οπαδός. Δηλαδή έχεις την απαίτηση να έχει έξοδα ως οπαδός, έξοδα ως μουσικός, να σου δίνει εσένα μουσική και να μην περιμένει κάποια απόσβεση; Δεν βγαίνει...
vasilis2112 έγραψε: Σάβ 07 Μαρ 2020, 00:01 Πρέπει να πάρω το CD ή αυτό που μου λες εσυ (ο οποιοσδηποτε); Ή αυτό που είναι πιο προσβάσιμο; Ή αυτό που είναι πιο φθηνό; Πάλι ζητείται από «μένα» να απολογηθώ γιατί δεν κάνω αυτό που θεωρείς «εσυ» σωστό να κάνω. Ξανασκέψου το γιατί θα το γυρίσω κι «εγώ» και θα αρχίσω το κράξιμο γιατί παίρνετε τα CD, που, που, που.
Κανείς δεν κάνει κουμάντο στην τσέπη σου. Θέσαμε απλά την διάσταση ότι ΑΜΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ένας δίσκος είναι κρίμα ΓΙΑ ΣΕΝΑ και φυσικά και για την μπάντα να μην τον πάρεις έστω σε άλλο φορμάτ από αυτό που προτιμάς. Όχι εσύ συγκεκριμένα, ο οποιοσδήποτε.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

SOLITARY SABRED - By Fire and Brimstone

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Γμ την ορθογραφία μου... την έσφαξα την εταιρεία :D :D
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
LordBelial
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Κυρ 29 Ιούλ 2018, 13:44

SOLITARY SABRED - By Fire and Brimstone

Δημοσίευση από LordBelial »

Εγώ δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το θέμα... Πλέον, καλώς ή κακώς (καλώς κατά την γνώμη μου), δεν βασιζόμαστε στο φυσικό format για να ακούσουμε έναν δίσκο.

Το ποιό format προτιμά κάποιος για να ακούσει την μουσική του και με ποιόν τρόπο επιλέγει να στηρίζει ένα συγκρότημα (είτε με το να πάει σε ένα live, είτε με το να αγοράσει merchandise, είτε να αγοράσει ένα album, ή και να μην στηρίξει καθόλου), είναι δικαίωμα του καθενός και δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να κρίνουμε τις επιλογές του.

υ.γ. on topic, ο δίσκος σπέρνει! :metalhead:
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

SOLITARY SABRED - By Fire and Brimstone

Δημοσίευση από CountRaven »

Βασικά κανείς δεν έκρινε τις επιλογές κανενός. Εγώ απλά ρώτησα με ποια λογική ζητάμε private press από μια μπάντα με συμβόλαιο.

Και απάντηση δεν έχω πάρει ακόμα λολ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”