PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Δημοσίευση από CountRaven »

rbrigade έγραψε: Πέμ 20 Φεβ 2020, 18:36
Vic έγραψε: Τρί 18 Φεβ 2020, 14:28 * τι 7άρι, αυτό είναι Τσοβολικού διαμετρήματος ατάκα όταν σχολιάζει τους Helstar (11άρι το Nosferatu νυν και αεί).
7άρι στους Helstar; Με έχεις παρεξηγήσει, δεν είμαι ΤΟΣΟ καλός άνθρωπος!
Χαχα !!!!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Δημοσίευση από Vic »

CountRaven έγραψε: Πέμ 20 Φεβ 2020, 20:48
rbrigade έγραψε: Πέμ 20 Φεβ 2020, 18:36
Vic έγραψε: Τρί 18 Φεβ 2020, 14:28 * τι 7άρι, αυτό είναι Τσοβολικού διαμετρήματος ατάκα όταν σχολιάζει τους Helstar (11άρι το Nosferatu νυν και αεί).
7άρι στους Helstar; Με έχεις παρεξηγήσει, δεν είμαι ΤΟΣΟ καλός άνθρωπος!
Χαχα !!!!
1. Βάλε βαθμό στο Nosferatu.
2. Αφαίρεσε από το 11 τον αριθμό που έβαλες.
3. Η διαφορά είναι ο αριθμός καρατίων του διαμαντιού που πέταξες. Για την ώρα μιλάμε για γιγαντιαία πέτρα άνω των 4!

Τα εξηγώ επιστημονικά και όμορφα.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Δημοσίευση από rbrigade »

Επειδή είμαι τίμιος και δεν θέλω να πετάω τυχαία νούμερα στον αέρα, δεν μπορώ να σου δώσω βαθμολογία. Κάτι τέτοιο θα προϋπέθετε να ξανακούσω τον δίσκο, σφάλμα που δεν έχω επαναλάβει τα τελευταία 20 χρόνια και δεν πρόκειται να το πράξω αν δεν υπάρχει οικονομικό όφελος. Δεν θα ταλαιπωρήσω τα αυτάκια μου τζάμπα και βερεσέ.
White Wolf

PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Δημοσίευση από White Wolf »

[mention]rbrigade[/mention] κοιτα, αν ανεβασεις βιντεακι που φαινεται οτι ακους ολοκληρο το δισκο, θα μαζεψουμε ρεφενε και θα σου στειλουμε το κατιτις σου...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Δημοσίευση από theBox »

Πληρωνω γενναιόδωρα για βιντεάκι με κοντινα πλάνα στους μορφασμους καθε φορα που τελειωνει καποιο ινστρουμενταλ κι αρχιζει παλι σημειο με φωνητικα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
White Wolf

PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Δημοσίευση από White Wolf »

το πα γω οτι θα μαζευτει κοσμος σιγα σιγα...
να ξεκινησεις ενα κικσταρτερ Τσοβολα...

Θα πεσει το funding τις αρκουδας... θα χεστεις στο ταληρο και θα κανεις απλα οτι εκανες και πριν...

θα κατουρας λαιβ τους δισκους της καρδιας μας
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Re: PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Δημοσίευση από castledemon »

Λοιπόν, σχετικά με το νέο άλμπουμ και μετά από 5 ακροασεις
Είναι αρκετά καλό, ίσως το καλύτερο Dead Soul Tribe album που κυκλοφορήσει ο Λακής.
Φαίνεται πως το έχει πάρει πάνω του και φέρνει έντονα την ταυτότητα του. Οι σήμα κατατεθέν διεστραμμένες κιθάρες απουσιάζουν σχεδόν ολοκληρωτικά. Σε λίγα μόνο σημεία λες "ναι ρε φίλε, αυτό είναι Psychotic waltz!". Σίγουρα έχουν μεσολαβήσει πολλά χρόνια, και η συνθετική αποχή της μπάντας φαίνεται έντονα. Πέρα από τις φωνητικές γραμμες του Devon , το μουσικό χαλί που στρώνουν (σχεδόν σε όλα τα τραγούδια) είναι οριακά αδιάφορο.

Αρχή με το πολύ καλό Devils and Angels που γνωρίζαμε ηδη,με τη συγκινητική εισαγωγή α λα Into The Everflow.
Το stranded αποπνέει έντονο το συναίσθημα του Bleeding. Αρκετά καλό αλλά όχι σπουδαίο.
Back to black καθαρόαιμο Dead Soul Tribe.
Bad Men , ναι μεν Psychotic αλλά στα αυτιά μου ηχεί σαν leftover του Bleeding. Στέκεται αλλά δεν τρελαίνομαι. Στιχουργικά το βρίσκω κάπως ανώριμο.
The Fallen: The I remember that noone will remember. Δεν το χωνεύω καθόλου όσο και να προσπάθησα. Πάλι dead soul Tribe και σκέτο Filler στα αυτιά μου.
While the spiders spin: μάλλον το καλύτερο του δίσκου αλλά και πάλι έχει έντονη την ταυτότητα του Devon.
Pull the string. Πάλι έντονα DST, μια ψιλοσυμπαθητικη
σύνθεση που ανεβαίνει μετά τα 3/4 της διάρκειας της.
Demystified: DST και πάλι με πιασαρικο ποπ ρεφρέν.
Sisters or the dawn: αυτη η φωνητική γραμμή στην αρχή (που ακούγεται αλλες 3-4 φορές μέσα στο τραγούδι) που θυμίζει έντονα ozzy (και λίγο από la isla bonita που είπαν μερικοί, προς το τέλος) με βγάζει εντελώς εκτός κλίματος. Διαφορετικά θα μιλούσαμε για ένα από τα καλύτερα τραγούδια του δίσκου.
In the silence: Άλλο ένα όμορφο DST τραγούδι.

Σε γενικές γραμμές ο δίσκος μοιάζει να γράφτηκε από τον Devon, που έστειλε στους υπολοίπους τις συνθέσεις να γράψουν ότι μπορούν από πάνω.

Θεωρώ πως η μπάντα θα έπρεπε να μαζευτεί για ενα, δύο,έξι, δεκαοκτώ μήνες στο στούντιο και να γράψει δίσκο, όχι με skype και email.
Και κάτι τελευταίο για επίλογο. Μιλάμε για επιστροφή του original lineup αλλά εγώ βλέπω στα ονόματα κάποιον devon Graves και όχι τον buddy lackey που γνώριζα. Semantics θα μου πείτε, το πρόβλημα όμως είναι ότι ακούω τον devon τόσο στην ερμηνεία αλλά και στην σύνθεση. Φέρτε πίσω τον Buddy lackey να ξαναγίνουν γνήσιοι Psychotic waltz, αλλιώς μη μας το διαφημιζετε σαν original lineup! Στις συναυλίες και στον επόμενο δίσκο θέλουμε πισω τον ψυχακια!!

Βαθμολογία 7/10

Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Δημοσίευση από rbrigade »

Προς το παρόν σας ψιλοκατούρησε ο [mention]castledemon[/mention]...
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Ο Μπάντη Λάκης είναι μια μεταβλητή στο χρόνο, οπότε το ποτάμι πίσω δε γυρνά. Θα πρέπει να βολευτούμε με Ντέβον Ταφο από εδώ και πέρα. Change my mind :P
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Παρ 21 Φεβ 2020, 15:59 να ξεκινησεις ενα κικσταρτερ Τσοβολα...
Κικσταρτερ είναι μανούρα... Είναι για πιο λιτα, δωρικά πράγματα. Βασικά αυτό που χρειαζόμαστε είναι ενα τσοβολοκάναλο με reactionς στο youtube. Μπορεί να βγαζει $$ από χορηγίες δασκάλων φωνητικής με όλα τα αντιπαραδείγματα μουσικής που θα παίζει: «Για φωνή σαν αηδόνι μπες τώρα στο no-more-grezee.gr!».
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Δημοσίευση από rbrigade »

Σκεφτείτε το λίγο ακόμα και όταν καταλήξετε εδώ είμαι!
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8763
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Δημοσίευση από Zippo190 »

castledemon έγραψε: Σάβ 22 Φεβ 2020, 12:41
Sisters or the dawn: αυτη η φωνητική γραμμή στην αρχή (που ακούγεται αλλες 3-4 φορές μέσα στο τραγούδι) που θυμίζει έντονα ozzy (και λίγο από la isla bonita που είπαν μερικοί, προς το τέλος) με βγάζει εντελώς εκτός κλίματος. Διαφορετικά θα μιλούσαμε για ένα από τα καλύτερα τραγούδια του δίσκου.
In the silence: Άλλο ένα όμορφο DST τραγούδι.
έβαλα να ακούσω το τραγούδι και σκεφτόμουν την Madonna, ευχαριστώ για το reference.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Re: PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Δημοσίευση από castledemon »

Zippo190 έγραψε:
castledemon έγραψε: Σάβ 22 Φεβ 2020, 12:41
Sisters or the dawn: αυτη η φωνητική γραμμή στην αρχή (που ακούγεται αλλες 3-4 φορές μέσα στο τραγούδι) που θυμίζει έντονα ozzy (και λίγο από la isla bonita που είπαν μερικοί, προς το τέλος) με βγάζει εντελώς εκτός κλίματος. Διαφορετικά θα μιλούσαμε για ένα από τα καλύτερα τραγούδια του δίσκου.
In the silence: Άλλο ένα όμορφο DST τραγούδι.
έβαλα να ακούσω το τραγούδι και σκεφτόμουν την Madonna, ευχαριστώ για το reference.
Μην κοροϊδεύεις ρε. Προσωπικά δεν βρήκα την συσχέτιση, το έχω γράψει και δημόσια στο fb του chris. το ανέφερα επειδή άλλοι το είπαν όπως αναφέρω. Λάθος μου, δεν το έκανα κατανοητό όπως το έγραψα.



Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Δημοσίευση από theBox »

Σε γενικες γραμμές συμφωνω με τις παρατηρήσεις του [mention]castledemon[/mention] . Αλλωστε ειπα οτι κι εγω στην αρχη ημουν πολυ μουδιασμενος. Απο την άλλη δεν με χαλαγαν ποτε και οι deadsoul tribe (ειδικα το 2ο και 3ο), οπότε αν το ακούσεις υπο αυτο το πρίσμα μια χαρά ειναι.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Δημοσίευση από CountRaven »

castledemon έγραψε: Σάβ 22 Φεβ 2020, 12:41 Λοιπόν, σχετικά με το νέο άλμπουμ και μετά από 5 ακροασεις
Είναι αρκετά καλό, ίσως το καλύτερο Dead Soul Tribe album που κυκλοφορήσει ο Λακής.
Φαίνεται πως το έχει πάρει πάνω του και φέρνει έντονα την ταυτότητα του. Οι σήμα κατατεθέν διεστραμμένες κιθάρες απουσιάζουν σχεδόν ολοκληρωτικά. Σε λίγα μόνο σημεία λες "ναι ρε φίλε, αυτό είναι Psychotic waltz!". Σίγουρα έχουν μεσολαβήσει πολλά χρόνια, και η συνθετική αποχή της μπάντας φαίνεται έντονα. Πέρα από τις φωνητικές γραμμες του Devon , το μουσικό χαλί που στρώνουν (σχεδόν σε όλα τα τραγούδια) είναι οριακά αδιάφορο.

Αρχή με το πολύ καλό Devils and Angels που γνωρίζαμε ηδη,με τη συγκινητική εισαγωγή α λα Into The Everflow.
Το stranded αποπνέει έντονο το συναίσθημα του Bleeding. Αρκετά καλό αλλά όχι σπουδαίο.
Back to black καθαρόαιμο Dead Soul Tribe.
Bad Men , ναι μεν Psychotic αλλά στα αυτιά μου ηχεί σαν leftover του Bleeding. Στέκεται αλλά δεν τρελαίνομαι. Στιχουργικά το βρίσκω κάπως ανώριμο.
The Fallen: The I remember that noone will remember. Δεν το χωνεύω καθόλου όσο και να προσπάθησα. Πάλι dead soul Tribe και σκέτο Filler στα αυτιά μου.
While the spiders spin: μάλλον το καλύτερο του δίσκου αλλά και πάλι έχει έντονη την ταυτότητα του Devon.
Pull the string. Πάλι έντονα DST, μια ψιλοσυμπαθητικη
σύνθεση που ανεβαίνει μετά τα 3/4 της διάρκειας της.
Demystified: DST και πάλι με πιασαρικο ποπ ρεφρέν.
Sisters or the dawn: αυτη η φωνητική γραμμή στην αρχή (που ακούγεται αλλες 3-4 φορές μέσα στο τραγούδι) που θυμίζει έντονα ozzy (και λίγο από la isla bonita που είπαν μερικοί, προς το τέλος) με βγάζει εντελώς εκτός κλίματος. Διαφορετικά θα μιλούσαμε για ένα από τα καλύτερα τραγούδια του δίσκου.
In the silence: Άλλο ένα όμορφο DST τραγούδι.

Σε γενικές γραμμές ο δίσκος μοιάζει να γράφτηκε από τον Devon, που έστειλε στους υπολοίπους τις συνθέσεις να γράψουν ότι μπορούν από πάνω.

Θεωρώ πως η μπάντα θα έπρεπε να μαζευτεί για ενα, δύο,έξι, δεκαοκτώ μήνες στο στούντιο και να γράψει δίσκο, όχι με skype και email.
Και κάτι τελευταίο για επίλογο. Μιλάμε για επιστροφή του original lineup αλλά εγώ βλέπω στα ονόματα κάποιον devon Graves και όχι τον buddy lackey που γνώριζα. Semantics θα μου πείτε, το πρόβλημα όμως είναι ότι ακούω τον devon τόσο στην ερμηνεία αλλά και στην σύνθεση. Φέρτε πίσω τον Buddy lackey να ξαναγίνουν γνήσιοι Psychotic waltz, αλλιώς μη μας το διαφημιζετε σαν original lineup! Στις συναυλίες και στον επόμενο δίσκο θέλουμε πισω τον ψυχακια!!

Βαθμολογία 7/10
Ταρακούνημα όντως.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”