PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Re: PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Δημοσίευση από castledemon »

Και δεύτερο τραγούδι!!
Με την πρώτη ακρόαση, οχι τόσο καλό όσο το πρώτο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος castledemon την Παρ 24 Ιαν 2020, 16:00, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Δημοσίευση από JimmyF »

Τάσσομαι με [mention]castledemon[/mention] . Κομμάτι που έρπει υποχθόνια, αλλά του λείπει μία κορύφωση (όχι με την έννοια ενός ρεφρέν απαραίτητα). Ωραίο το lead section, λοξοκοιτάζει Alice in Chains στις φωνητικές γραμμές (Psychotic και AIC στην ίδια πρόταση :eric: :slug: ), η παραγωγή λουκούμι, αλλά...
Αναμένοντας τα υπόλοιπα.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Δημοσίευση από CountRaven »

Μόνο να το καρδουλιάσω μπορώ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Δημοσίευση από theBox »

Πάντως το γεγονος οτι ολα αυτα τα χρονια γραφανε και ξαναγραφανε και ξαναματαγράφανε, για να παρουσιάσουν (με βαση αυτα τα δυο κομματια και το αλλο που παιξανε λαιβ παντα), ενα τιμιο αλλά μετριου αναστηματος deadsoul tribe υλικο το βρισκω ....ενδιαφέρον ας πούμε.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Δημοσίευση από rbrigade »

theBox έγραψε: Παρ 24 Ιαν 2020, 21:30 Πάντως το γεγονος οτι ολα αυτα τα χρονια γραφανε και ξαναγραφανε και ξαναματαγράφανε, για να παρουσιάσουν (με βαση αυτα τα δυο κομματια και το αλλο που παιξανε λαιβ παντα), ενα τιμιο αλλά μετριου αναστηματος deadsoul tribe υλικο το βρισκω ....ενδιαφέρον ας πούμε.
Ναι, αλλά έχει καλλιτεχνικό βιντεάκι για τους ψαγμένους :D
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Δημοσίευση από LuciferSteele »

αρνούμαι να ακούσω από το λάπτοπ
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Παρ 24 Ιαν 2020, 21:30 Πάντως το γεγονος οτι ολα αυτα τα χρονια γραφανε και ξαναγραφανε και ξαναματαγράφανε, για να παρουσιάσουν (με βαση αυτα τα δυο κομματια και το αλλο που παιξανε λαιβ παντα), ενα τιμιο αλλά μετριου αναστηματος deadsoul tribe υλικο το βρισκω ....ενδιαφέρον ας πούμε.
Έχει μαλιάσει η γλώσσα μου να το λέω από χτες, ας το γράψω κιόλας.

Αυτό που όλοι ξεχνάμε είναι πως οι Waltz σταμάτησαν στο "Bleeding" το 1996. Ένα άλμπουμ με χαρακτηριστικά τα οποία εντοπίζουμε και στα νέα κομμάτια. Υπνωτικές ατμόσφαιρες, χάσιμο, 70ς στοιχεία κτλ. Πιάνουν το νήμα από εκεί που το άφησαν λοιπόν τουλάχιστον όπως φαίνεται στο μέχρι τώρα υλικό.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Re: PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Δημοσίευση από castledemon »

CountRaven έγραψε:
theBox έγραψε: Παρ 24 Ιαν 2020, 21:30 Πάντως το γεγονος οτι ολα αυτα τα χρονια γραφανε και ξαναγραφανε και ξαναματαγράφανε, για να παρουσιάσουν (με βαση αυτα τα δυο κομματια και το αλλο που παιξανε λαιβ παντα), ενα τιμιο αλλά μετριου αναστηματος deadsoul tribe υλικο το βρισκω ....ενδιαφέρον ας πούμε.
Έχει μαλιάσει η γλώσσα μου να το λέω από χτες, ας το γράψω κιόλας.

Αυτό που όλοι ξεχνάμε είναι πως οι Waltz σταμάτησαν στο "Bleeding" το 1996. Ένα άλμπουμ με χαρακτηριστικά τα οποία εντοπίζουμε και στα νέα κομμάτια. Υπνωτικές ατμόσφαιρες, χάσιμο, 70ς στοιχεία κτλ. Πιάνουν το νήμα από εκεί που το άφησαν λοιπόν τουλάχιστον όπως φαίνεται στο μέχρι τώρα υλικό.
Δε διαφωνεί κανείς ως προς την μουσική κατεύθυνση/προσέγγιση. Για την έμπνευση λέμε. Μοιάζει σαν leftover του Bleeding

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
ilias
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ 2019, 18:33

PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Δημοσίευση από ilias »

μαπα το καρπουζι
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Δημοσίευση από CountRaven »

Είμαι ήδη στην δεύτερη ακρόαση του δίσκου. Μείνετε συντονισμένοι σε forum και σε δέκτες.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Δημοσίευση από CountRaven »



Έπαιξα δύο επιπλέον κομμάτια στην εκπομπή της Παρασκευής, κοπιάστε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Δημοσίευση από CountRaven »



Η κριτική μου για το άλμπουμ.

Και στα Ελληνικά: https://metalinvader.net/el/psychotic-w ... aped-void/
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Δημοσίευση από Priamos »

Με δεδομενο οτι δεν ειμαι fan των PW περα των Aslan και του Social Grace, (βαζω κανα εφταρι στο Into the Everflow και Bleeding, οπως και στα περισσοτερα Deadsoul Tribe, ενω το Mosquito δεν το παλευω ουτε με πετρες), πρεπει να αναγνωρισω οτι το καινουριο ειναι αντικειμενικα πολυ ποιοτικη κυκλοφορια.Εχω να του ριξω ακομα αρκετες ακροασεις, αλλα σιγουρα εχει ψωμι και ζουμι.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Re: PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Δημοσίευση από castledemon »

Priamos έγραψε:Με δεδομενο οτι δεν ειμαι fan των PW περα των Aslan και του Social Grace, (βαζω κανα εφταρι στο Into the Everflow και Bleeding, οπως και στα περισσοτερα Deadsoul Tribe, ενω το Mosquito δεν το παλευω ουτε με πετρες), πρεπει να αναγνωρισω οτι το καινουριο ειναι αντικειμενικα πολυ ποιοτικη κυκλοφορια.Εχω να του ριξω ακομα αρκετες ακροασεις, αλλα σιγουρα εχει ψωμι και ζουμι.
Εκεί που είπες 7αρι στο everflow και Bleeding σταμάτησα να διαβάζω. Αυτά τα γράφουν στο τέλος, όχι στην αρχή [emoji14]

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

Δημοσίευση από Xstroyer »

To έχω λιώσει αυτές τις μέρες, όπως πρέπει. Μου αφήνει την αίσθηση ότι είναι περισσότερο Devon Graves-driven και φυσικά, συνεχίζει κατά κάποιο τρόπο από εκεί που σταμάτησε το Bleeding. Εξαιρετικό!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”