RHODIUM - Sea of the Dead

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

RHODIUM - Sea of the Dead

Δημοσίευση από theBox »

Δεν εχω καταλαβει κατι...οι promotional "αστοχιες" που συζητατε, γινονται απο το official profile ή απο το profile της promoter?
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

RHODIUM - Sea of the Dead

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Πέμ 26 Δεκ 2019, 10:25 Δεν εχω καταλαβει κατι...οι promotional "αστοχιες" που συζητατε, γινονται απο το official profile ή απο το profile της promoter?
Καλα εγω δεν εχω πληρη εικονα, αλλα αναφερομαι στο γεγονος οτι η εικονα που εχεις για μια μπαντα, χωρις/πριν να ακουσεις τη μουσικη της ειναι δουλεια του promotion. Οποτε αν για καποιο λογο δεν ειναι "θελκτικη", οι ευθυνες βαρυνουν το promotion αποκλειστικα και οχι την ιδια την μπαντα. Ο τροπος που εγω εμαθα την μπαντα, δεν με προκαλουσε (αν οχι με απωθουσε) απο το να ασχοληθω μαζι της. Ισως και γιατι, προσωπικα, προτιμω τις low profile καταστασεις γενικοτερα.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

RHODIUM - Sea of the Dead

Δημοσίευση από apeitharxos »

theBox έγραψε: Πέμ 26 Δεκ 2019, 10:25 Δεν εχω καταλαβει κατι...οι promotional "αστοχιες" που συζητατε, γινονται απο το official profile ή απο το profile της promoter?
το δεύτερο, γίνονταν μέχρι κάποιο διάστημα πριν, τώρα δεν ξέρω αν έχει διορθωθεί καθόλου, διότι δεν την έχω φίλη στο προφίλ μου...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Gutz
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευ 23 Δεκ 2019, 20:43

RHODIUM - Sea of the Dead

Δημοσίευση από Gutz »

apeitharxos έγραψε: Πέμ 26 Δεκ 2019, 00:37 Το να υποστηρίξεις ότι κάποιος παίζει USPM στην Ελλάδα, αλλά και γενικά στην Ευρώπη, είναι πολύ βαριά κουβέντα. Δεν σημαίνει ότι επειδή έχεις επηρεαστεί από Iced Earth, παίζεις USPM (δεν αρκεί το άκουσμα αυτό από μόνο του).
Μιλάμε για το ροδόσταγμα της μουσικής μας.
Δεν ειναι πυρηνικη φυσικη, ενα ειδος μουσικης ειναι. Αρχες με τελη 80s, παντρεμα heavy με speed και συνηθως επικο χαρακτηρα. Με εκπλισει που αναφερεις τους Iced Earth. Εγω ακουω περισσοτερο Crimson Glory, Sanctuary/πρωιμους Nevermore, Iron Maiden, και Judas Priest στο νεο αλμπουμ. Μηπως ξερεις κατι που δε ξερω?
apeitharxos έγραψε: Πέμ 26 Δεκ 2019, 00:37Ούτε φυσικά οι σημερινοί Manowar παίζουν USPM, δεν βλέπω πού είναι το παράξενο σε αυτή την άποψη.
Οταν η συγκεκριμενη αποψη περι Manowar αναφερεται στη περιοδο 82-92 μονο σοβαρη δεν μπορει να ειναι.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το drama δεν έχει καμία σχέση με τη μουσική. Παίζουν άπειροι που είναι κρετίνοι και γράφουν καλή μουσική, όπως και το αντίθετο. Στο τελος της ημερας πιστευω οτι ειναι μια σοβαρη προσπαθεια και μακαρι να το πανε παραπερα.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

RHODIUM - Sea of the Dead

Δημοσίευση από apeitharxos »

Gutz έγραψε: Πέμ 26 Δεκ 2019, 12:58
Δεν ειναι πυρηνικη φυσικη, ενα ειδος μουσικης ειναι. Αρχες με τελη 80s, παντρεμα heavy με speed και συνηθως επικο χαρακτηρα. Με εκπλισει που αναφερεις τους Iced Earth. Εγω ακουω περισσοτερο Crimson Glory, Sanctuary/πρωιμους Nevermore, Iron Maiden, και Judas Priest στο νεο αλμπουμ. Μηπως ξερεις κατι που δε ξερω?
Οι Crimson Glory & οι Sanctuary προφανώς συγκαταλλέγονται στον όρο USPM, άλλο όμως είμαι επηρρεασμένος από αυτά τα γκρουπ, άλλο παίζω USPM.
Γιατί προφανώς τα παρακάτω είναι μερικά δείγματα ατόφιου USPM, manowar των τελευταίων πολλών ετών είναι απλά generic...Και αναφέρω παρακάτω μόνο 5 κομμάτια από στρατούς τεράστιων μπαντών που παρέμειναν άγνωστες στα '80s & '90s οι οποίες προσδιορίζουν τον ήχο...













Δεν είπα ότι το drama έχει σχέση με τη μουσική, τα διαχώρισα εξ αρχής....απλώς ανέφερα το γεγονός... Επίσης, δεν είναι USPM η μουσική των Rhodium, είναι καλή, αλλά όχι η περιγραφή αυτή....
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

RHODIUM - Sea of the Dead

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Αν έπρεπε να το χαρακτηρίσω κάπως, θα το χαρακτηριζα ως "power της εποχής του" που πατάει σε πολλά χωράφια για να βγάλει το αποτέλεσμα που φτάνει στα ηχεία μας. Ούτε USPM, ούτε power/prog, ούτε europower, ούτε priest μου θυμίζει. Αν έπρεπε να το βάλω κάπου για να δώσω σε κάποιον να καταλάβει περί τίνος πρόκειται, μάλλον θα το έβαζα κοντά στον ήχο των BRAINSTORM, όχι ότι οι συγκεκριμένοι έχουν φτιάξει σχολή στον ήχο, αλλά παίζουν αυτό το heavy/power «εποχής» που συνοψίζει αυτό που έχω στο μυαλό μου.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

RHODIUM - Sea of the Dead

Δημοσίευση από apeitharxos »

Το ακούω τώρα, ολόκληρο, και θα γράψω αναλυτικά τη γνώμη μου πάνω στο μουσικό κομμάτι, διότι, ούτως ή άλλως, εξ αρχής σκοπό δεν είχα να κριτικάρω την μουσική της μπάντας αλλά το promotion της (οκ, δεν θα βάλω πάλι επιθετικό προσδιορισμό στη λέξη). Και μάλιστα, οκ, δεν είχα κάποιο λόγο να το κάνω, αλλά από τη στιγμή που εκτίθεσαι σε δημόσιο βήμα, και αυτοπροσδιορίζεσαι ως promoter, δεν είσαι έτοιμος να δεχτείς και αρνητική κριτική από τους οπαδούς του είδους, που κάτι ξέρουν περισσότερο από εσένα;
Οπότε, για να μην ισχυρίζονται οι γύρω από τη μπάντα ότι ρίχνω λάσπη (αν το ισχυρίζονται), τη στιγμή που το σχόλιό μου ήταν για το καλό της μπάντας (όσο και αν ακούστηκε άκομψο) και δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση, δηλ. να ρίξω λάσπη στον ανεμιστήρα, θα πω και τη μουσική μου γνώμη, η οποία φυσικά δεν θα είναι του στυλ: 'Γαμάει!', 'Μπράβο παιδιά!', Φοβερό!' και τέτοια βαθυστόχαστα, τα οποία συνήθως λένε οι κόλακες...
Ούτε βέβαια με απασχολεί αν η promoter, προκειμένου να μην δει τα δικά της λάθη και/ή επειδή έχει σύνδρομο καταδίωξης, έψαξε να μάθει ποιος είναι ο απείθαρχος και με μπλόκαρε στο fb (λες και έχω τίποτε προσωπικά μαζί της, από τη στιγμή που δεν την έχω δει και ποτέ μου).
Πολλές φορές αναρωτιόμαστε για τα κίνητρα μιας αρνητικής κριτικής, και το μόνο που δεν περνάει από το μυαλό μας ως αιτία για κάτι τέτοιο, είναι το προφανές: ότι απλώς ότι δεν κάνουμε την δουλειά μας σωστά.
Ε, τώρα από εκεί που ψυχανεμίζομαι ότι ρώτησε για εμένα, να την πληροφορήσω ότι ρώτησε το άτομο που κατεξοχήν ρίχνει λάσπη και έχει πάρει διαζύγιο με την αλήθεια...

Οπότε, θα επανέλθω με την μουσική μου γνώμη, πάνω στη μπάντα. Το άλμπουμ πάντως είναι καλό, με αρκετά αλλά (για τα δικά μου γούστα). Αναλυτικά στην επόμενη δημοσίευση.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

RHODIUM - Sea of the Dead

Δημοσίευση από Xstroyer »

Εγώ βλέπω ότι η μπάντα βγάζει καλή, δουλεμένη και αξιοπρεπέστατη μουσική, ακούγονται επίκαιροι και συμφωνώ με τη προσέγγιση του [mention]Scrollkeeper[/mention].

Στη προκειμένη περίπτωση, δεν με απασχολούν αυτά που διαβάζω παραπάνω, ούτε τα θεωρώ ως κάτι που θα με επηρεάσει αρνητικά ως ακροατή. Δεν βλέπω κάτι υπερβολικά αρνητικό που θα θολώσει τη κρίση μου και θα επηρεάσει το αποτέλεσμα. Υπάρχουν χειρότερα εκεί έξω, και με πολύ υποδεέστερο αποτέλεσμα, οπότε προτιμώ να κρατάω και να σχολιάζω μόνο ότι μου αφήνει θετικό πρόσημο.

Υπάρχει τόσο μεγάλη πληθώρα μουσικής και καταστάσεων, όπου προσωπικά, αν κάτι με ενοχλεί, προχωράω παρακάτω και στον επόμενο, χωρίς να σπαταλάω τον πολύτιμο χρόνο μου σε αυτό.
Άβαταρ μέλους
Gutz
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευ 23 Δεκ 2019, 20:43

RHODIUM - Sea of the Dead

Δημοσίευση από Gutz »

Scrollkeeper έγραψε: Πέμ 26 Δεκ 2019, 20:01 Αν έπρεπε να το χαρακτηρίσω κάπως, θα το χαρακτηριζα ως "power της εποχής του" που πατάει σε πολλά χωράφια για να βγάλει το αποτέλεσμα που φτάνει στα ηχεία μας.
Για να μη παρεξηγηθώ, επειδή νωρίτερα το χαρακτήρισα uspm. Σιγουρα είναι σύγχρονο heavy/power. Αν δεν ήξερα και έπρεπε να μαντέψω μάλλον θα έλεγα ότι είναι Αμερικάνοι. Επιρροές ακούω πολλές, αλλά δεν ξέρω αν θα τους παρομoίαζα με τους Brainstorm.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

RHODIUM - Sea of the Dead

Δημοσίευση από apeitharxos »

Λοιπόν, ως προς τη μουσική της μπάντας καθ’ εαυτή, να πω τα εξής:

Κατ’ αρχάς, μέχρι πριν λίγα χρόνια, μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του 2000 περίπου, ίσως και να θεωρείτο αδιανόητο να βγει από ελληνική μπάντα ένα άλμπουμ τέτοιας πολυπλοκότητας.
Πράγματι, το άλμπουμ είναι αρκετά επαγγελματικό ως ήχος, ως παίξιμο μελών, σε όλα τα επίπεδα με λίγα λόγια.
Σήμερα βέβαια, ωστόσο, νομίζω πως δεν αναζητείται πολυπλοκότητα, αλλά απλότητα. Δηλαδή, εξαιρετικά όλα όσα ακούω, αλλά λείπει αυτό το ‘πάρε να ‘χεις’ συναίσθημα, δηλαδή το λακωνικό παίξιμο που θα έχει τέτοιο impact στα αυτιά του ακροατή, το οποίο, ή θα εγείρει συναισθήματα της ‘80s νοσταλγίας στα αυτιά του, ή που θα ανασύρει αυτή την επαναστατικότητα, αυτό το συναίσθημα της ελευθερίας σε όσους αισθάνονται αιώνιοι έφηβοι, όταν π.χ. ακούνε το Motorcycle Man ή το If Heaven is Hell.
Ή πάλι αυτό το πρωτόγονο συναίσθημα αντρίλας που νιώθουμε όταν ακούμε το Harder Than Steel των Jag Panzer ή το Fight Till The End των Salem’s Wych.
Δεν σημαίνει βέβαια ότι επειδή δεν υπάρχουν τέτοιου είδους συνθέσεις που θα σε στείλουν αδιάβαστο, ότι το άλμπουμ είναι αδιάφορο, κάθε άλλο: Από τις περιγραφές που άκουσα ως προς το μουσικό στυλ της μπάντας, νομίζω πως καμία δεν πλησιάζει την αλήθεια (του scrollkeeper είναι πάντως ό,τι κοντινότερο στην δική μου άποψη) η οποία, για εμένα, είναι ότι πρόκειται για σκανδιναυικού τύπου σύγχρονο power metal με αρκετά progressive περάσματα.
Εδώ να πω ότι όταν ακούω ελληνικές μπάντες να μιλάνε για ‘σύγχρονο’ heavy metal ή power metal, το μυαλό μου πηγαίνει σε ρυθμικές κιθάρες (και συνήθως αυτό συμβαίνει) παντεροειδούς ύφους, στην περίπτωση των Rhodium όμως ευτυχώς δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.

Δεν ξέρω επομένως, ποιες είναι οι μπάντες τις οποίες οι Rhodium ορίζουν ως σημείο αναφοράς του ήχου τους, σε εμένα όμως το ηχητικό αποτέλεσμα μου έφερε στο νου τους Tad Morose, τους Pyramaze και, κυρίως, τους Βeyond Twilight. Και αν για τους Tad Morose γνωρίζουμε όλοι για τι μπάντα πρόκειται, να πω πως τόσο οι Pyramaze, όσο και (ειδικά) οι Beyond Twilight (με το The Devil’s Hall of Fame) ήταν ιδιαίτερα χαρισματικές μπάντες στα μέσα των ’00. Ειδικά οι τελευταίοι ήταν και πρωτοποριακοί, και συγκαταλλέγονται ανάμεσα στις πιο αδικημένες μπάντες του σκανδιναυικού metal ήχου (Starman, Priamos, Zippo, Count Raven τι άποψη έχετε περί τούτου;).







Φυσικά, οι παραπάνω μπάντες γνώριζαν τι έπρεπε να κάνουν, και πώς έπρεπε να το κάνουν σε ένα εξ ορισμού πολύ δύσκολο είδος, στο οποίο οι Rhodium τα καταφέρνουν αρκετά καλά, αλλά όχι τέλεια. Κυρίως όχι γιατί τους λείπει το ταλέντο, αλλά ο προσανατολισμός, δηλαδή τι είδους συνθέσεις θέλουν να κάνουν, και πώς θα τις κάνουν να ακούγονται μπομπάτες. Ακούω δηλαδή αρκετές διαφορετικές επιρροές στις συνθέσεις, ενδιαφέροντα κιθαριστικά και μελωδίες οι οποίες είναι ενδιαφέρουσες, αλλά των οποίων λείπει η τέλεια χημεία, όπως στην περίπτωση των Pyramaze & Beyond Twilight.

Ως καλύτερα κομμάτια του άλμπουμ θεωρώ τα Sea of the Dead (με αρκετά επιτυχημένη την προσθήκη των βιολιών), το Sisters of Fate (με το εντυπωσιακό bridge), και το Fight Back.

Για τον Λίβα θα κάνω ειδική αναφορά: Αδιαμφισβήτητα τραγουδιστής με πολλές δυνατότητες (όπως τον είχα ήδη εντοπίσει στους Accelerator, στους Crusade of Steel αργότερα, και όπως τον είχα δει live με τους Angelmora σε εκείνο το Wreck Athens fest, του οποίου η όποια αναστάτωση είχε προκληθεί εξαιτίας του) , όμως, ακόμη τελικά να βρει μπάντα στην οποία να ενσωματωθεί. Έτσι, ενώ ακούγεται άλλες φορές ως Warrel Dane (όπως π.χ. στο First Light of the Day), και άλλες ως Halford (όπως στο Doomsday), περισσότερο δείχνει να προσπαθεί να κοπιάρει παρά να μπει στην ατμόσφαιρα του δίσκου, νομίζω ότι λείπει η χημεία με τα υπόλοιπα μέλη. Στο δε Emperor, οι τσιρίδες είναι υπερβολικές και στο Delirio υπάρχει ένα πέρασμα με Death φωνητικά, που με βρίσκουν απόλυτα εναντίον. Αν προτιμάει να είναι γυρολόγος και σεσιονάς, επειδή πιστεύει ότι μόνο αυτός είναι και κανένας άλλος, κάποια στιγμή δεν θα βρίσκει ούτε μπάντα να παίξει, όπου εκεί το κύριο προσόν των μελών πρέπει να είναι η μεταξύ τους αρμονική συνεργασία. Αυτά, πολύ φιλικά για τον χαρισματικό κατά τα άλλα τραγουδιστή.

Επίσης, την παραγωγή θα την προτιμούσα λιγότερο πριμάτη, λείπει εκείνος ο ‘γλυκός’ ήχος που έχουν τα old school άλμπουμς.
Σε γενικές γραμμές, αν θα έπρεπε να δώσω ένα βαθμό στο άλμπουμ με άριστα το δέκα, θα έβαζα 8. Το γεγονός ότι πολλά άλμπουμ αξιολογούνται καλύτερα σε βάθος χρόνου, στο οποίο βάθος χρόνου φαίνεται και η πραγματική ποιότητά τους, ίσως αυτό να σημαίνει ότι μπορεί σε μερικά χρόνια να μιλάμε και για ένα milestone στην ελληνική σκηνή.
Αν θα το αγόραζα το δισκάκι; Ναι, θα το αγόραζα.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Gutz
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευ 23 Δεκ 2019, 20:43

RHODIUM - Sea of the Dead

Δημοσίευση από Gutz »

apeitharxos έγραψε: Σάβ 28 Δεκ 2019, 18:24στο Delirio υπάρχει ένα πέρασμα με Death φωνητικά
Μάλλον εννοεις αυτο εδώ:


Ειλικρινά δεν έχει καμία σχέση με death φωνητικά. Μα καμία όμως. Κατά τα άλλα σε ενα 90% συμφωνώ μαζί σου.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

RHODIUM - Sea of the Dead

Δημοσίευση από Starman »

apeitharxos έγραψε: Σάβ 28 Δεκ 2019, 18:24 Ειδικά οι τελευταίοι ήταν και πρωτοποριακοί, και συγκαταλλέγονται ανάμεσα στις πιο αδικημένες μπάντες του σκανδιναυικού metal ήχου (Starman, Priamos, Zippo, Count Raven τι άποψη έχετε περί τούτου;).
Γενικά οι Σκανδιναβικές μπάντες στον power prog ήχο δεν έκαναν καμιά ιδιαίτερη εμπορική επιτυχία όσο χαρισματικές και να ήταν. Tad Morose, Manticora, Lost Horizon, Evergrey, Hollow μερικά παραδείγματα. Αν τώρα άνηκες και στο δυναμικό της Massacre, είχες έξτρα πόντους αποτυχίας. Eye For An Eye, The Devil’s Hall Of Fame και Section X μεγάλες δισκάρες. Μη ξεχνάμε ότι από τις τάξεις τους πέρασαν και πολλά γνωστά ονόματα της σκηνής.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”