HESPERIAN OPUS - Chasing The Light

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

HESPERIAN OPUS - Chasing The Light

Δημοσίευση από CountRaven »

Εικόνα



Hesperian Opus: Νέα Ελληνική μπάντα. Υπέγραψαν στην Steel Gallery και το ντεμπούτο "Chasing The Light" έρχεται το Φλεβάρη του 2020.

Τον κιθαρίστα Χάρη Λοίσιο που είναι ο πρώτος βασικός συνθέτης εδώ, ίσως τον έχετε παρακολουθήσει όσοι ασχολείστε με νεοκλασικά μιας και στο παρελθόν μιας και έχει δώσει το πολύ καλό "Mountain Of The Gods" προσωπικό άλμπουμ.

Ο δεύτερος βασικός συνθέτης που ανέλαβε να γράψει και να τραγουδήσει όλα τα φωνιτικά εδώ δεν είναι άλλος από τον Τάσο Κροκόδειλο γνωστό από Spitfire, Fire And Steel και ένα σωρό ακόμα σχήματα.

Ο Χρήστος Στεργιανίδης στο μπάσο (Darklon, Paladine) και ο Δημήτρης Καραγιώργος στα τύμπανα, συμπληρώνουν το line up.

Παραγωγή στο άλμπουμ έχει κάνει ο Θύμιος Κρίκος (InnerWish, Diviner κτλ) ενώ master Ο Κώστας Σκανδάλης (Horiozn's End, πρώην Wardrum).

Αφήνουμε λίγο τα ονόματα και περνάμε στη μουσική. Οκ έδωσαν το πρώτο δείγμα που είναι και το ομώνυμο του άλμπουμ.



....Και εγώ όλο απορία αναφωνώ: Τι έπος είναι αυτό ρε;

Για πατήστε play και πείτε γνώμη.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

HESPERIAN OPUS - Chasing The Light

Δημοσίευση από Aphelian »

Καλο σε γενικες γραμμες το κομματι, το ρεφραιν μου φαινεται το δυνατο του σημειο με 2-3 ακροασεις. Φοβερη η Malmsteen-Ιλα στη μεση του solo, πολυ ευχαριστη εκπληξη!
Στα αρνητικα για εμενα η ελλειψη ελεγχου/λεπτομερειας (2 ορθογραφικα λαθη σε Lyric Video ειναι απαγορευτικα) και οι στιχοι που μου βγαζουν ενα διεκπαιρεωτικο χαρακτηρα με αρκετα "τσαφ" στο νοημα και στη συνταξη.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

HESPERIAN OPUS - Chasing The Light

Δημοσίευση από LuciferSteele »

τρίβουμε τα χέρια μας οι του Σωματείου
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

HESPERIAN OPUS - Chasing The Light

Δημοσίευση από rbrigade »

Αχρείαστο γρέζι στα φωνητικά, μου χαλάει την ακρόαση. Γενικά έχω θέμα με το στριγγλο-γρέζι. Καλό το ρεφραίν. Μου θυμισε πρόσφατους Innerwish. Οι κιθάρες ωραίες, αλλά πολύ προβλεπέ. Τα σπάω με τον κιθαρίστα όταν γυρνάει στην κάμερα με συγκρατημένο ύφος ''τι παίζω ο πούστης''. Ελπίζω να έχει και καλύτερα κομμάτια πάντως.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

HESPERIAN OPUS - Chasing The Light

Δημοσίευση από CountRaven »

Το video έγινε re-upload μιας και έγιναν βελτιώσεις στο τελικό master. Διορθώθηκαν και τα ορθογραφικά λάθη. Άλλαξα και το αρχικό post, το βάζω μια ακόμα και εδώ:

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

HESPERIAN OPUS - Chasing The Light

Δημοσίευση από CountRaven »



Το άλμπουμ κυκλοφορεί την Παρασκευή. Είναι διαθέσιμο για orders. Δείτε το παραπάνω link.

Εδώ και το review μας:

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Νέο βίντεο HESPERIAN OPUS

Δημοσίευση από CountRaven »



Νέο βίντεο από το "Chasing the Light" άλμπουμ των HESPERIAN OPUS.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Νέο βίντεο HESPERIAN OPUS

Δημοσίευση από LuciferSteele »

να προτείνω λόγω του όγκου των νέων θεμάτων να ομαδοποιούμε κάποια πόστ? δηλαδή όταν η πληροφορία υφίσταται ήδη στο Hesperian Opus θέμα, δεν νομίζω να προκαλέσει διαφορετικά reactions όταν εμφανιστεί μόνη της
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

HESPERIAN OPUS - Chasing The Light

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Fixed :pasok:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”