SMOULDER - Dream Quest Ends EP

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

SMOULDER - Dream Quest Ends EP

Δημοσίευση από CountRaven »





Και δύο νέα κομμάτια -με τιτλάρες- και διασκευές σε Manilla Road και Nightmare και τα κομμάτια του demo στο πακέτο. Καθόλου άσχημα.

Και από εξώφυλλο σκίζει.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

SMOULDER - Dream Quest Ends EP

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

H τεχνοτροπία στο εξώφυλλο είναι όπως στο Conqueror's Oath. Να ναι ο ίδιος καλλιτέχνης?
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

SMOULDER - Dream Quest Ends EP

Δημοσίευση από CountRaven »

Ακούστε και κομμάτι από το EP εδώ:

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Mudang
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Πέμ 26 Δεκ 2019, 23:59

SMOULDER - Dream Quest Ends EP

Δημοσίευση από Mudang »

Advancing Yokeda έγραψε: Τετ 15 Ιαν 2020, 13:00 H τεχνοτροπία στο εξώφυλλο είναι όπως στο Conqueror's Oath. Να ναι ο ίδιος καλλιτέχνης?
Michael Whelan ειναι το εξωφυλλο εδω παντως.

https://www.michaelwhelan.com/gallery/i ... n/#fantasy


Στο Conqueror's Oath ειναι Kris Verwimp

http://home.scarlet.be/krisverwimp/welcome.htm
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

SMOULDER - Dream Quest Ends EP

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Μόλις είδα από το λινκ ότι ο Verwimp είναι και στο θεικό Legends of Valor των Skullview. Mad respect!

Πάντως το artwork στο περυσινό Smoulder ήταν καλύτερο.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

SMOULDER - Dream Quest Ends EP

Δημοσίευση από Zippo190 »

Δεν έχω ακούσει τα κομμάτια, διακρίνω ένα pattern ομοιο με αυτό των Gatekeeper: δίσκος και e.p. αμέσως μετά. Δεν είναι κακό αλλά είναι άχρηστο: το κόστος αγοράς του e.p. είναι μεγάλο: 13€ το cd και 15€ το βινύλιο, δλδ κόστος μιας κανονικής κυκλοφορίας. Δεν έχω καταλάβει τι έχουν στο μυαλό τους αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις λυπάμαι αλλά προσπερνάω.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

SMOULDER - Dream Quest Ends EP

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Zippo190 έγραψε: Πέμ 16 Ιαν 2020, 10:01 Δεν έχω ακούσει τα κομμάτια, διακρίνω ένα pattern ομοιο με αυτό των Gatekeeper: δίσκος και e.p. αμέσως μετά. Δεν είναι κακό αλλά είναι άχρηστο: το κόστος αγοράς του e.p. είναι μεγάλο: 13€ το cd και 15€ το βινύλιο, δλδ κόστος μιας κανονικής κυκλοφορίας. Δεν έχω καταλάβει τι έχουν στο μυαλό τους αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις λυπάμαι αλλά προσπερνάω.
Προφανώς και στις περιπτώσεις των σύγχρονων "underground(?)" σχημάτων μιλάμε μιλάμε για μουσικούς πολύ περιορισμένης συνθετικής ικανότητας και έμπνευσης που πασχίζουν να φτιάξουν cult όνομα. Αν δεν είσαι συνεπής δισκογραφικά, τότε είχες κάποτε κάποιες ιδέες, τις έδωσες στο κοινό και πάπαλα.

Ευτυχώς για εμάς τους ακροατές ξεπηδούν συνεχώς τέτοιοι που έχουν πραγματα να δώσουν και μετά να μπουν στο ρελαντί, οπότε εγώ τουλάχιστον κυνηγώ πάντα το νέο όνομα. Με άλλα λόγια δεν περιμένω κάτι φοβερό και ελπιδοφόρο από Gatekeeper πια...

Mad respect όμως για Ironsword, γιατί (διατηρώντας μια σχετική συνέπεια) κάθε νέος τους δίσκος είναι ανώτερος του προηγούμενου
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

SMOULDER - Dream Quest Ends EP

Δημοσίευση από Zippo190 »

Ρε σι δεν μιλάω για κάτι μουσικά φοβερό, αυτό μπορεί να γίνει, μπορεί και όχι. Εγώ μιλάω για την συχνότητα των κυκλοφοριών και το value for money αυτό που πληρώνεις με αυτό που παίρνεις...
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

SMOULDER - Dream Quest Ends EP

Δημοσίευση από Spyros »

Δική μου γνώμη είναι πως πολλές οι μπάντες, πολλές οι εταιρείες και σχετικά δυσανάλογο το κοινο.Πιθανότατα αυτοί που είναι και η δουλειά τους να ξέρουν και καλύτερα τι κάνουν αλλά εμένα η φάση μου θυμίζει αρχές 2000 με τα DVD π.χ που είχε αρχίσει ο κόσμος και κατέβαζε ταινίες και τα video club για να αντιμετωπίσουν την χασούρα πήγαιναν την ενοικίαση του DVD μισό ευρώ πάνω κάθε 6 μήνες, μέχρι που σταμάτησε να νοικιάζει κι ο τελευταίος. Δηλαδή, δεν είναι λογικό μέσα σε 5 χρόνια max να έχουμε φτάσει να δίνουμε 15-17Ε για EP, όταν τόσο δεν έκανε ούτε κανονικός δίσκος. Λογικό είναι να προσπαθούν να επιβιώσουν οικονομικά τόσο οι εταιρείες όσο και οι μπάντες, αλλά προσωπικά πιστεύω πως όχι και ιδιαίτερα μακροπρόθεσμα, αυτό θα γυρίσει μπούμερανγκ.
Άβαταρ μέλους
ilias
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ 2019, 18:33

SMOULDER - Dream Quest Ends EP

Δημοσίευση από ilias »

CountRaven έγραψε: Τετ 15 Ιαν 2020, 13:13 Ακούστε και κομμάτι από το EP εδώ:

Και ο αποχαιρετισμος στον μεγαλο οπως αρμοζει!Ευγε!
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

SMOULDER - Dream Quest Ends EP

Δημοσίευση από Celephais »

Ρε παιδιά έλεος με τα Ep, καινούριο μπελά στο κεφάλι μας βάλαμε, έλεος αλλά νομίζω ότι σε πολλές περιπτώσεις αυτό καλύτερα να λέγεται αρπαχτή. Ξέρουν ότι θα το αγοράσουν 500 καμένοι (πολλές φορές και εγώ μέσα σε αυτούς) και βγάζουν τέτοιου τύπου κυκλοφορίες....ίσως να υπερβάλω κιόλας αλλά νισάφι!
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

SMOULDER - Dream Quest Ends EP

Δημοσίευση από rbrigade »

Έτσι από περιέργεια, γιατί νιώθετε την ανάγκη να αγοράσετε αυτά τα ep/singles κτλ, όταν τις περισσότερες φορές δεν έχουν κάτι ουσιαστικό να προσφέρουν από μουσική άποψη και το κόστος είναι δυσανάλογο;
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

SMOULDER - Dream Quest Ends EP

Δημοσίευση από LuciferSteele »

είναι αυτό το hype του "hot right now" που σε κάνει να θες να ακολουθήσεις μία νέα μπάντα που δημιούργησε μια κάποια αίσθηση στα πρώτα της βήματα. στο τυλίγουν και σε ένα ελκυστικό εξώφυλλο και πάει, την πάτησες.
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

SMOULDER - Dream Quest Ends EP

Δημοσίευση από Xstroyer »

Έχω την αίσθηση ότι το συγκεκριμένο EP το πρότεινε η μπάντα στην εταιρία. Κυκλοφορεί στο UTH, έχουν και έπειτα shows, οπότε θα υπάρχει ένα επιπλέον προϊόν να πουλάει η μπάντα στις συναυλίες. Κάτι αντίστοιχο θα γίνει και με Traveler. Δεν τη χαλάει την εταιρία στη συγκεκριμένη περίπτωση. Κάνει το κέφι της μπάντας, εκμεταλλεύεται ένα σχετικό hype γύρω από κάποιο σχήμα και όλοι οι εμπλεκόμενοι φαίνονται χαρούμενοι.

Όσον αφορά τους καταναλωτές, είναι λίγο διχασμένοι αλλά αυτοί που θα το αγοράσουν, ήδη αφήνουν θετικό πρόσημο αφού η κυκλοφορία σύντομα θα γίνει sold-out.

Στα της μουσικής όμως, πως σας φάνηκαν οι νέες ηχογραφήσεις;
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

SMOULDER - Dream Quest Ends EP

Δημοσίευση από CountRaven »

Xstroyer έγραψε: Κυρ 19 Ιαν 2020, 13:51 Έχω την αίσθηση ότι το συγκεκριμένο EP το πρότεινε η μπάντα στην εταιρία. Κυκλοφορεί στο UTH, έχουν και έπειτα shows, οπότε θα υπάρχει ένα επιπλέον προϊόν να πουλάει η μπάντα στις συναυλίες. Κάτι αντίστοιχο θα γίνει και με Traveler. Δεν τη χαλάει την εταιρία στη συγκεκριμένη περίπτωση. Κάνει το κέφι της μπάντας, εκμεταλλεύεται ένα σχετικό hype γύρω από κάποιο σχήμα και όλοι οι εμπλεκόμενοι φαίνονται χαρούμενοι.

Όσον αφορά τους καταναλωτές, είναι λίγο διχασμένοι αλλά αυτοί που θα το αγοράσουν, ήδη αφήνουν θετικό πρόσημο αφού η κυκλοφορία σύντομα θα γίνει sold-out.

Στα της μουσικής όμως, πως σας φάνηκαν οι νέες ηχογραφήσεις;
Μου άρεσε το νέο κομμάτι που άκουσα, δεν μου προκάλεσε ανατριχίλα και δεν θα το έβαζα στην λίστα με τα έπη τους, αλλά δεν με χάλασε κιόλας. Περισσότερα όταν θα το ακούσω ολόκληρο.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”