SMOULDER - Dream Quest Ends EP

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

SMOULDER - Dream Quest Ends EP

Δημοσίευση από Zippo190 »

Xstroyer έγραψε: Κυρ 19 Ιαν 2020, 13:51
Στα της μουσικής όμως, πως σας φάνηκαν οι νέες ηχογραφήσεις;
το ένα κομμάτι που άκουσα δεν είναι άσχημο αλλά φαίνεται ότι είναι leftover του δίσκου. Επιφυλάσσομαι για το δεύτερο. Γενικά οι Smoulder έβγαλαν αρκετά καλό δίσκο και θέλω να πιστεύω ότι είναι από τις ελπιδοφόρες μπάντες του χώρου αν φυσικά δεν εξαφανιστούν στην λούπα της καλτίλας.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

SMOULDER - Dream Quest Ends EP

Δημοσίευση από Starman »

Εγώ πάντως για να πω την αμαρτία μου το κλικ το πάτησα, αν και μένα έχει αρχίσει να με ενοχλεί η μόδα με τις απανωτές κυκλοφορίες. Ένα ep θα έχει νόημα μόνο αν κυκλοφορήσει μεταξύ δύο full length, που η μεταξύ τους απόσταση θα είναι 3 – 4 χρόνια, για να συντηρήσει το ενδιαφέρον του κόσμου και εφόσον έχει κάτι να πει.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

SMOULDER - Dream Quest Ends EP

Δημοσίευση από apeitharxos »

Έκατσα και άκουσα χθες προσεκτικά το Times of Obscene Evil and Wild Daring για να δω αν αξίζει ο ντόρος γύρω από το όνομα της μπάντας (και για το οποίο άλμπουμ δεν έχουμε ανοίξει κάποιο topic, σωστά Scrollkeeper;).
Έπαθα μεγάλη πλάκα! Σηκωθείτε από κρεβάτια, ντιβάνια, καναπέδες, αιώρες, ξαπλώστρες, sleeping bag και δώστε αυτή την ευκαιρία στον εαυτό σας!
Αν σας αρέσουν οι πρώιμοι Solitude Aeturnus με μικρές δοσολογίες από Manowar εποχής Into Glory Ride, τότε το άλμπουμ αυτό είναι αυτό ακριβώς που ψάχνετε!
Από τα καλύτερα άλμπουμς των τελευταίων χρόνων! Αν όχι 10/10 τότε 9,5/10 με αυστηρά κριτήρια!
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

SMOULDER - Dream Quest Ends EP

Δημοσίευση από CountRaven »

Χτες έπαιξα και το ομώνυμο κομμάτι από το EP, το οποίο κομμάτι είναι έπος. Το καλύτερο δείγμα γραφής σε αυτήν την κυκλοφορία.



[mention]apeitharxos[/mention]

Topic για το άλμπουμ υπάρχει: viewtopic.php?f=15&t=1335&hilit=smoulder
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

SMOULDER - Dream Quest Ends EP

Δημοσίευση από CountRaven »



Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

SMOULDER - Dream Quest Ends EP

Δημοσίευση από asgardlord »

Ωραία μπάντα και ωραία αισθητική (τα καλύτερα εξώφυλλα που είδα τα τελευταία χρόνια). Μου άρεσε πολύ ο δίσκος, αν και για τα γούστα μου έκανε κοιλιές σε σημεία. Ωραίο και το κομμάτι του EP, εγώ το παράγγειλα για να στηρίξω τη μπάντα και δεν νομίζω πως τέτοιες κυκλοφορίες είναι απαραίτητα εκ του πονηρού. Πιστεύω μιας και θα έπαιζαν Ευρώπη ήθελαν κάτι φρέσκο να πουλήσουν και δεν είναι κακό.

Το μόνο πρόβλημα που βρίσκω μ' όλα αυτά είναι ότι μετά από τόσα χρόνια όλοι μας έχουμε πρόβλημα αποθήκευσης δίσκων, τώρα με τη μόδα των EP μας γάμησαν!
Iron wields from armored wrists
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”