DEATH RIDES A HORSE - More God Than Man

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

DEATH RIDES A HORSE - More God Than Man

Δημοσίευση από CountRaven »

http://deathridesahorse.bandcamp.com/

https://deathridesahorse.bandcamp.com/releases

Εικόνα

Έφαγα πραγματικό χαστούκι με τούτο το άλμπουμ και πραγματικά σιχτιρίζω που δεν το άκουσα νωρίτερα μιας και θα ήταν σίγουρα στην λίστα μου με τα άλμπουμ του 2017.

Η μπάντα προέρχεται από την Δανία και οφείλω να ομολογήσω πως δεν την γνώριζα.

Ανοίγω το τόπικ ενθουσιασμένος χωρίς ακόμα να έχω ολοκληρώσει την ακρόαση του δίσκου. Αυτό είναι ουσιαστικά το ντεμπούτο της μετά από ένα demo, 2 EP και ένα single.

Παίζουν Επικό Doom Metal όπως ακριβώς το γουστάρω. Έχουν καταπληκτικά μα καταπληκτικά σας λέω φωνητικά. Και ναι είναι η φωνή που παίζει τον ρόλο κλειδί σε τούτο το υλικό απογειώνοντας τα κομμάτια.

Κομμάτια που είτε είναι βασισμένα είτε σε -κάπως ξερό- Doom riffing, είτε σε περισσότερο πολύπλοκα και ολοκληρωμένα θέματα, είτε σε καλπάζοντα επικά περάσματα, είτε ακόμα και σε straight metal riffing.

Συνδικάτου όλα τα παραπάνω μεταξύ τους και δίνουν έναν εκπληκτικό σύνολο. Υπάρχουν ακόμα και -λίγα- ακουστικά σημεία στο άλμπουμ, περάσματα τα λες καλύτερα, τα οποία λάτρεψα.

Μιλάμε για πρωτοκλασάτο υλικό σε όλους τους τομείς. Και αν νομίζετε ότι υπερβάλω ακούστε το "Throne of Gilgamesh" και ελάτε να μιλήσουμε για σύνθεση και ερμηνεία.

Δεν ξέρω πως έπαιζαν παλιά, αλλά το σίγουρο είναι πως έμεινα με το στόμα ανοιχτό με το άλμπουμ αυτό.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3391
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

DEATH RIDES A HORSE - More God Than Man

Δημοσίευση από Priamos »

Περιμενω εδω και μηνες να το φερει καποιος διανομη (το Cd)...αλλα που! Αν παρετε χαμπαρι οτι καπου παιζει, σφυριξτε κι απο δω.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8763
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

DEATH RIDES A HORSE - More God Than Man

Δημοσίευση από Zippo190 »

Priamos έγραψε: Τετ 07 Φεβ 2018, 00:24 Περιμενω εδω και μηνες να το φερει καποιος διανομη (το Cd)...αλλα που! Αν παρετε χαμπαρι οτι καπου παιζει, σφυριξτε κι απο δω.
Είχα ακούσε την συλλογή "Tree of woe" που ήταν αρκετά δυνατό. Μάλιστα είχα επικοινωνήσει με έναν πωλητή (Έλληνα) στο discogs για να το τσιμπήσω αλλά δεν έγινε ποτέ το deal. Πάντως Πρίαμε αν κοιτάξεις στο discogs υπάρχουν κόπιες και από Έλληνα πωλητή. Αν δεν έχεις λογαριασμό πές μου μήπως μεσολαβήσω.

Παραθέτω τα λίνκς αν και δεν πρέπει γιατί κάτι πήρε το μάτι μου ότι έγραφες για τον Αρχηγό:

https://www.discogs.com/sell/item/255124268

https://www.discogs.com/sell/item/608418185

(μεταξύ μας φαρμακείο είναι ο δεύτερος που δεν θέλει αντικαταβολές-συναντήσεις :mad: )
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3391
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

DEATH RIDES A HORSE - More God Than Man

Δημοσίευση από Priamos »

Έχω ξεκινήσει κονε με τον δεύτερο μέσω fb. Εκτός discogs τα δίνει 10 ευρω έκαστο. Είναι λίγο δύσκολος στο χέρι με χέρι, αλλά προσπαθώ να τον ψήσω καθ' ότι είναι ψιλογνωστος μου.

ΥΓ. Συλλογή το tree of woe? Εγώ για ΕΡ το βλέπω.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8763
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

DEATH RIDES A HORSE - More God Than Man

Δημοσίευση από Zippo190 »

Priamos έγραψε: Τετ 07 Φεβ 2018, 13:04 Έχω ξεκινήσει κονε με τον δεύτερο μέσω fb. Εκτός discogs τα δίνει 10 ευρω έκαστο. Είναι λίγο δύσκολος στο χέρι με χέρι, αλλά προσπαθώ να τον ψήσω καθ' ότι είναι ψιλογνωστος μου.

ΥΓ. Συλλογή το tree of woe? Εγώ για ΕΡ το βλέπω.
νομίζω ότι είναι συλλογή με τα δύο ep της μπάντας.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3391
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

DEATH RIDES A HORSE - More God Than Man

Δημοσίευση από Priamos »

Zippo190 έγραψε: Τετ 07 Φεβ 2018, 13:45
Priamos έγραψε: Τετ 07 Φεβ 2018, 13:04 Έχω ξεκινήσει κονε με τον δεύτερο μέσω fb. Εκτός discogs τα δίνει 10 ευρω έκαστο. Είναι λίγο δύσκολος στο χέρι με χέρι, αλλά προσπαθώ να τον ψήσω καθ' ότι είναι ψιλογνωστος μου.

ΥΓ. Συλλογή το tree of woe? Εγώ για ΕΡ το βλέπω.
νομίζω ότι είναι συλλογή με τα δύο ep της μπάντας.
Σωστός.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

DEATH RIDES A HORSE - More God Than Man

Δημοσίευση από theBox »

Με ενα πρώτο άκουσμα μου άφησε ΠΟΛΥ θετικές εντυπώσεις!!! Ευτυχώς οχι τόσο doom όσο θα περίμενα να ακούσω διαβάζοντας την περιγραφή του Count, πιο κοντά ηχητικά στα 2 τελευταία Argus (αλλά χωρις πολλούς maiden-ισμους) το οποίο για τα γούστα μου μόνο καλό μπορει να είναι. Επισης, ονοματάρα-τιτλάρα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

DEATH RIDES A HORSE - More God Than Man

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Εμένα μου θύμισε αρκετά "σχολή" memory garden/memento mori, ενώ τα φωνητικά μου θύμησαν αρκετά Doomocracy. Πολύ καλή ανακάλυψη. Έχει παιξει μπακ του μπακ 2 φορες κ παμε για 3η ;) Θα ήθελα τη παραγωγή να είναι λίγο πιο "μεταλιζέ" (πιο πολλά γκάζια στις κιθάρες κλπ).
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

DEATH RIDES A HORSE - More God Than Man

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Priamos έγραψε: Τετ 07 Φεβ 2018, 13:04 Έχω ξεκινήσει κονε με τον δεύτερο μέσω fb. Εκτός discogs τα δίνει 10 ευρω έκαστο. Είναι λίγο δύσκολος στο χέρι με χέρι, αλλά προσπαθώ να τον ψήσω καθ' ότι είναι ψιλογνωστος μου.
γιά παίξε μπάλα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3391
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

DEATH RIDES A HORSE - More God Than Man

Δημοσίευση από Priamos »

LuciferSteele έγραψε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 12:56
Priamos έγραψε: Τετ 07 Φεβ 2018, 13:04 Έχω ξεκινήσει κονε με τον δεύτερο μέσω fb. Εκτός discogs τα δίνει 10 ευρω έκαστο. Είναι λίγο δύσκολος στο χέρι με χέρι, αλλά προσπαθώ να τον ψήσω καθ' ότι είναι ψιλογνωστος μου.
γιά παίξε μπάλα
Το πήρα ήδη. Το πήρα τελικά μέσω paypal γιατι δεν βόλεψε αλλιως. Ο Αρβανιτάκης είναι. Πρέπει να χει κι άλλα.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

DEATH RIDES A HORSE - More God Than Man

Δημοσίευση από LuciferSteele »

α ναι? ε οκ θα τον πετύχω κάπου, δεν μπορεί
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”