IRONFLAME - Blood Red Victory

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

IRONFLAME - Blood Red Victory

Δημοσίευση από CountRaven »

Εικόνα

Το τρίτο IronFlame δίνει πόνο. Βρήκα χρόνο να το ακούσω σήμερα ολόκληρο και μπορώ να πω ότι έχει να δώσει πραγματάκια.

Και εκεί που πας να πεις πως δεν αντέχεις άλλο cringy στίχους για σπαθάκια και κυριαρχία του heavy metal, και πως ούτε κατά διάνοια δεν μπορείς να ακούσεις ένα ακόμα πανηγυρτζίδικο lead θέμα ή riff για να γυρίζουν οι σούβλες, η μπάντα -ο Andrew D'Cagna τέλος πάντων- δείχνει να κρατάει τις ισορροπίες με σοβαρό riffing, φωνητικές μελωδίες που μετράνε και έξυπνο rhythm section.



Με πείθει πολύ περισσότερο από τα νέο-έπικ του σωρού.

Κουτί και σία θα ξετρελαθούν.

Α ναι, δεν αντιγράφει Eternal Champion και δεν διασκευάζει Manilla Road.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

IRONFLAME - Blood Red Victory

Δημοσίευση από theBox »

Ε άκου και το προηγουμενο γιατι και εκεινο εδινε παρόμοιο πόνο.

Οι επιρροες (σε παρεξηγήσιμο βαθμό) απο maiden/ dickinson στις μελωδιες φωνητικων (αλλά όχι μονο εκει) συνεχίζουν να ειναι ενα απο τα κυριότερα στοιχεία τους ΚΑΙ εδω, απο τα λιγα που προλαβα να ακούσω.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

IRONFLAME - Blood Red Victory

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Παρ 17 Ιαν 2020, 22:08 Ε άκου και το προηγουμενο γιατι και εκεινο εδινε παρόμοιο πόνο.

Οι επιρροες (σε παρεξηγήσιμο βαθμό) απο maiden/ dickinson στις μελωδιες φωνητικων (αλλά όχι μονο εκει) συνεχίζουν να ειναι ενα απο τα κυριότερα στοιχεία τους ΚΑΙ εδω, απο τα λιγα που προλαβα να ακούσω.
Χαχα παίζει τώρα το ρεφρέν του "Grace And Valor" και σκέφτομαι ακριβώς αυτό - πόσο Maiden είναι το ρεφρέν.

Από πίσω όμως οι κιθάρες θερίζουν, σίγουρα το βασικό 16ρι ρυθμικό και μια δισολία από πίσω. Και όλα αυτά σε ένα ρεφρέν.

Και στην τελική στηρίζω Maiden επιρροές στο epic oriented metal μου. Δίνουν μια σοβαρότητα στο είδος. Γιατί αν κοιτάξεις γύρω γύρω τι παίζει... Άστα...
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

IRONFLAME - Blood Red Victory

Δημοσίευση από CountRaven »

Ε άκου και το προηγουμενο γιατι και εκεινο εδινε παρόμοιο πόνο.
Ναι τα έχω ακούσει.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

IRONFLAME - Blood Red Victory

Δημοσίευση από LuciferSteele »

αγορά με κλειστά μάτια
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

IRONFLAME - Blood Red Victory

Δημοσίευση από Spyros »

Αν ψηθεί κάποιος για να μας βγούνε λιγότερα τα μεταφορικά είτε απο Divebomb ή από το bandcamp, κι εγώ θέλω και αυτό όπως και τα δύο προηγούμενα.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

IRONFLAME - Blood Red Victory

Δημοσίευση από Xstroyer »

Spyros έγραψε: Σάβ 18 Ιαν 2020, 01:52 Αν ψηθεί κάποιος για να μας βγούνε λιγότερα τα μεταφορικά είτε απο Divebomb ή από το bandcamp, κι εγώ θέλω και αυτό όπως και τα δύο προηγούμενα.
To CD album θα υπάρχει No Remorse σίγουρα, ενώ οι βινυλιάκηδες μπορούν να κάνουν υπομονή. Αν και οι προηγούμενες εκδόσεις τους σε LP ήταν ακριβές.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

IRONFLAME - Blood Red Victory

Δημοσίευση από vasilis2112 »

“ Divebomb will handle the CD format and will feature 2 bonus tracks exclusively. The LP will be European release only through Metalworld Switzerland. The LP will come with an exclusive bonus disc featuring 5 cover songs.”
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

IRONFLAME - Blood Red Victory

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

IRONFLAME - Blood Red Victory

Δημοσίευση από Zippo190 »

LuciferSteele έγραψε: Παρ 17 Ιαν 2020, 22:42 αγορά με κλειστά μάτια
εικόνισμα λέμε. :iouiou:
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

IRONFLAME - Blood Red Victory

Δημοσίευση από Starman »

Πόσο κομματάρα αυτό το Blood Red Cross. Ενώ είναι τόσο πιασάρικο, δεν είναι καθόλου cheesy. Τέτοια τραγούδια εν έτη 2020, μόνο Αμερικάνικες και Ελληνικές μπάντες γράφουν πια. Αναμένω να φτάσει στο χέρι μου για να το ευχαριστηθώ όπως του αρμόζει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”