AWAKEN (US) - Out of the Shadows (Private - 2019)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

AWAKEN (US) - Out of the Shadows (Private - 2019)

Δημοσίευση από CountRaven »

Εικόνα

Είχα αναφέρει και σε άλλο topic, πως θα γράψω λίγα λόγια για τούτη την δισκάρα. Οι Awaken από την νέα Υόρκη παίζουν σκοτεινό, λυρικό Progressive Metal. Υπάρχουν κάποια ξεσπάσματα με -μοντέρνα- Power αντίληψη μα η πλάστιγγα γέρνει περισσότερο προς το Progressive.

Η μπάντα έχει τις ρίζες της πίσω στα mid-late 80ς -δες παρακάτω-, οπότε έχουν κουβαλήσει μαζί τους όλες τις αρετές μιας τέτοιας συνοχής και αν στήσεις αυτί ακόμα και σε αυτό το δεύτερο άλμπουμ τους του 2019 θα καταλάβεις τι εννοώ.

Έχουν φοβερή αίσθηση της μελωδίας και τα θέματα τους μου ακούγονται ολοκληρωμένα μέσα σε τραγούδια που έχουν πράγματα να δώσουν.

Το μουσικό μοτίβο τους κινείται μέσα σε σημερινά μέτρα και σταθμά, θα σας θυμίσουν μπάντες όπως οι Evergrey ή οι Dream Theater του σήμερα με την διαφορά που εδώ έχουμε πραγματικά ενδιαφέρον songwriting.

Υπάρχει και μια σκοτεινή - επική εσάνς στο άλμπουμ -εξώφυλλο, στίχοι, τίτλοι κτλ-. ΟΚ η διασκευή στο "Ride Like The Wind" είναι λίγο cringy σαν επιλογή αλλά μιλάμε για Αμερικανούς οι οποίοι πηγαίνουν την έννοια του cringy σε άλλα επίπεδα όταν θέλουν.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως τούτο εδώ είναι από τις λίγες Prog κυκλοφορίες που παίζουν μπάλα με μοντέρνο approaching, χαμηλά κουρδισμένες κιθάρες κτλ αλλά αντί να ξενίζει μου κάνει τρελό κλικ εξαιτίας songwriting. Πολύ καλή δουλεία επίσης έχει γίνει στα πλήκτρα.

Ο Glenn DaGrossa πνευματικός μπαμπάς της μπάντας τραγουδάει και συνθέτει και γενικά σηκώνει όλο το Awaken βάρος στις πλάτες του. Είναι οι φωνητικές του γραμμές που κάνουν την διαφορά εδώ. Γενικά φωνητικές γραμμές συν πλήκτρα / πιάνο είναι τα μεγάλα ατού εδώ.

Το άλμπουμ μπορείτε να το ακούσετε εδώ: https://officialawakenmusic.com/

Παίζω και ένα κομμάτι στην εκπομπή εδώ:


Η μπάντα ξεκίνησε το 1987 ως Lazarus. Από την Γενάρη μέχρι τον Ιούνη του 1989 ηχογράφησαν αυτήν την advance tape:



Εδώ ο Glenn DaGrossa παίζει κιθάρα, ενώ στα φωνητικά συναντάμε το γίγαντα Chris Collins, ο οποίος έχει τραγουδήσει μεταξύ άλλων στο δεύτερο -και πιο Watchtowerικό- "Forgotten Realm" demo των Τεξανών Oblivion Knight, καθώς επίσης και στο ομώνυμο demo του 1986 κάποιων επίσης Νεοϋορκέζων Majesty πριν αυτοί αλλάξουν το όνομα τους σε... Dream Theater. Το demo είναι κανονικό προσκύνημα λυρικού US Power με φωνάρα Collins να σε οδηγεί σε οργασμό.

Θα περάσουν πολλά χρόνια, το line up της μπάντας θα αλλάξει ελαφρώς, ο DaGrossa πλέον έχει τον ρόλο του τραγουδιστή και οι Lazarus θα κυκλοφορήσουν σε private κοπή το "Episode One" Mini CD τους. Εδώ θα βγάλουν προς τα έξω αρκετές Ryche επιρροές -από Operation και μετά- στις κιθάρες, θα τις συνδιάζουν όμως και και με μια γενναία μελωδική Metal προσέγγιση στις κιθάρες και ο συνδετικός κρίκος είναι τα φωνιτικά του DeGrossa. Ακούγεται πιο γήινος και σε άλλο range σε σχέση με τον προκάτοχο του και προικίζει την μπάντα με αναγνωρισιμότητα αν μη τι άλλο. Ακούστε εδώ άσμα:



Το αγαπημένο μου κομμάτι από το CD, μου θυμίζει αγνές myspace εξορμήσεις για να βρεθούν μπάντες χωρίς paypal τότε, άρα ακόμα έπαιζε το κασέρι σε φάκελο.

Πάρτε και ακόμα ένα:



Το 2009 η μπάντα θα αλλάξει το όνομα της από Lazarus σε Awaken και το 2012 θα κυκλοφορήσει το ομώνυμο ντεμπούτο της πολύ κοντά στον ήχο των Lazarus του "Episode One". Το Awaken ντεμπούτο όμως έχει περισσότερο πλούσια ενορχήστρωση και αρχίζει να δείχνει και τις Prog ανησυχίες του.

Ορίστε δείγμα:



Τέλος δεν νομίζω πως χρειάζεται να το αναφέρω μιας και το έχετε προφανώς καταλάβει ήδη, το όλο installment της μπάντας είναι ξεκάθαρα Christian.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

AWAKEN (US) - Out of the Shadows (Private - 2019)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

το The Distance είναι ένα από τα μεγαλύτερα US metal έπη
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

AWAKEN (US) - Out of the Shadows (Private - 2019)

Δημοσίευση από trigger »

Μινισινταρα τοLazarus, προτιμώ λίγο περισσότερο το ντέμο κι εγώ. Θα τσεκαριστει.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

AWAKEN (US) - Out of the Shadows (Private - 2019)

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

ακούγεται δυνατό, θα επανέλθω με γνώμη
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

AWAKEN (US) - Out of the Shadows (Private - 2019)

Δημοσίευση από rbrigade »

Άσχετη ξεάσχετη, τίμια η διασκευή πάντως. Κατέβηκε για ακρόαση. Ωραία φωνή ο τύπος παρά τα χρονάκια του
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”