BLACK SWORD THUNDER ATTACK - March Of The Damned

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

BLACK SWORD THUNDER ATTACK - March Of The Damned

Δημοσίευση από Zippo190 »

RedSharks έγραψε: Σάβ 16 Μάιος 2020, 00:42 Αυτό που συζητάτε συμβαίνει από σχεδόν κάθε εταιρεία (χωρίς να υπονοώ ότι καλώς συμβαίνει). Βγάζουν ένα βασικό χρώμα, συνήθως το μαύρο, σε πολλά κομμάτια για να το πάρει όποιος απλά θέλει να έχει το δίσκο (για να τον ακούει). Αν αυτό το χρώμα εξαντληθεί και συνεχίζεται η ζήτηση, το ξανακόβουν. Από κει και πέρα, για τους συλλέκτες/φετιχιστές που ενδιαφέρονται ΚΑΙ για τη σπανιότητα, και οι οποίοι φαίνεται ότι είναι σημαντικό κομμάτι της πελατείας, υπάρχουν τα διάφορα χρώματα σε πολύ περιορισμένο αριθμό κομματιών (100-200) ή τα webshop exclusive που είναι διαθέσιμα μόνο από το site της εταιρείας. Δεν βλεπω το λόγο να υπάρχει έχθρα ανάμεσα στις δύο κατηγορίες πελατών. Ο συλλέκτης/φετιχιστής/κοράκι του discogs, δεν απειλεί τη διαθεσιμότητα του βασικού μαύρου χρώματος που βγαίνει για τον πολύ κόσμο. Δεν ενδιαφέρεται για αυτή την έκδοση. Κυνηγάει τις πραγματικά limited εκδόσεις (στην περίπτωση των BSTA αυτό είναι το silver βινύλιο), τις οποίες αφού εξαντληθούν πουλάει σε πολλαπλάσια τιμή στο discogs σε άλλους συλλέκτες/φετιχιστές που ίσως δεν πρόλαβαν να αγοράσουν πριν εξαντληθεί. Αυτό μπορεί κάποιοι από εμάς να το θεωρούμε ανήθικο, αλλά εμένα προσωπικά αν δεν απειλεί τη διαθεσιμότητα της βασικής non-limited έκδοσης δεν με πειράζει. Είναι απλά ένας διαγωνισμός στον οποίο επιλέγω να μη συμμετέχω.

Παρεμπιπτόντως, ο Enrico της Cruz del Sur ανακοίνωσε πέρυσι στο Facebook ότι όλη αυτή η φάση με τις limited εκδόσεις τον αηδιάζει, για αυτό και τα βινύλια της εταιρείας του βγαίνουν από τότε αποκλειστικά σε μαύρο, non-limited χρώμα.
είναι η ίδια λογική με το να λες ότι αν υπήρχαν και θρησκοταλιμπάν που ήθελαν να κάψουν τον δίσκο, να τον έβγαζα και σε μερικές εύφλεκτες κόπιες για αυτό το κοινό. Κατά την γνώμη μου, αυτοί είναι μέρος της κακής μεριάς της μουσικής βιομηχανίας, ίσως όχι τόσο στο mainstream όσο στο πιο underground κοινό. Οι ενέργειες αυτές (κατά την γνώμη μου πάντα) είναι λίγο προσβλητικές και προς την ίδια την μπάντα και προς την εταιρία που το βγάζει, ωθώντας τους να κάνουν το ίδιο. Ειδικά δε όταν μπάντα/εταιρία είναι ενεργοί και μπορούν να καλύψουν την ζήτηση δεν υπάρχει κανένας λόγος για να βλέπουμε τέτοιες τιμές.

Δλδ αν βγει το BSTA σε extra limited edition 100 βυσσινί κόπιες γιατί να μην κρατήσει μπάντα/εταιρία από μια δεκαριά ο καθένας για να τα σπρώξουν μετά σε αστρονομικές τιμές, όπως αρκετοί "ήρωες του Underground" έχουν κάνει κατά καιρούς; Η ακόμα και έτσι γιατί να μην μπει στην διαδικασία ο κάθε αγοραστής/άσχετος που βλέπει μια επίτευξη εύκολου κέρδους; Κατακρεούργηση της αγοράς είναι αυτό, δημιουργία τεχνητής ζήτησης με κυκλοφορίες φούσκες (για να μην παρεξηγηθούμε ΟΧΙ ποιοτικά/μουσικά) που η αξία τους δεν έχει καμία σχέση με την θεμελιώδη αξία τους.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

BLACK SWORD THUNDER ATTACK - March Of The Damned

Δημοσίευση από Starman »

Κάτι τέτοιες καταστάσεις με έχουν κάνει να αλλάξω την οπτική μου στο θέμα εδώ και πολλά χρόνια. Όπως όλοι έχω κάνει και εγώ αγορές πολύ πάνω από το κόστος απλά και μόνο για να αποκτήσω κάτι που ήθελα για το φετίχ και μόνο. Και μετά τι; Μπήκε στο ράφι και πάμε για άλλα, ενώ κάποιοι έβγαλαν λεφτά εις βάρος μου. Τελικά τι μου πρόσφερε μια έκδοση που χρυσοπλήρωσα γιατί ήταν limited; Έγινα καλύτερος άνθρωπος; Καλύτερος οπαδός και μεταλλάς από κάποιους άλλους; Το μόνο που πραγματικά κατάφερα είναι να με πιάνουν κάποιοι κορόιδο. Έτσι από ένα σημείο και μετά έβαλα ταβάνι για τις αγορές μου ανά κυκλοφορία. Στην τελική από τον ίδιο ενισχυτή θα περάσει και από τα ίδια ηχεία θα βγει το BSTA είτε το ακούσω από το χρυσό, είτε από το μαύρο βινύλιο, είτε από το cd. Φυσικά δεν κατακρίνω αυτούς που θέλουν τις limited εκδόσεις, αλίμονο δεν μου ζήτησαν δανεικά, απλά η ανάγκη τους αυτή τους κάνει περισσότερο ευάλωτους στις ορέξεις αυτών που θέλουν να κερδοσκοπήσουν. Και για αυτό ευημερούν κάποιοι, ειδικά στη χώρα μας. Το κακό και σπαστικό είναι ότι μερικούς τους ξέρουμε κιόλας προσωπικά. Προσοχή δεν μιλάω για αυτούς που σπρώχνουν κάτι σπάνιο και παλιό, αλλά για περιπτώσεις νέων κυκλοφοριών όπως περιγράψατε παραπάνω. Φυσικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις εταιρείες, αυτές κάνουν τη δουλειά τους και προσφέρουν το προϊόν για όλα τα γούστα.
Το θέμα είναι ότι εκδόσεις σαν το BSTA αντί να φτάσουν σε 1000 ανθρώπους σε μια νορμάλ τιμή, θα φτάσουν σε 700 και οι υπόλοιποι 300 θα το χρυσοπληρώσουν.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

BLACK SWORD THUNDER ATTACK - March Of The Damned

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Στο πνεύμα του vasilis2112 κάτι ποστ πιο πίσω...

Αν υπάρχει 1 εικόνα πιο άθλια από το να πουλάνε καινούριες κυκλοφορίες +50 ευρώ στο discogs διάφοροι γνωστοί - άγνωστοι, είναι το να τις πουλάνε οι ίδιες οι εταιρείες (στο discogs) γιατί τους έχουν μείνει π.χ. μόνο 3 κόπιες...

Έχω προσωπική εμπειρία στο κομμάτι αυτό που όμως δε γίνεται να αναφερθώ για ευνόητους λόγους...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

BLACK SWORD THUNDER ATTACK - March Of The Damned

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Ιδού ο άνθρωπος, ο ανίκανος να νιώσει τη δύναμη των BSTA.

http://www.metal-temple.com/site/catalo ... hunder.htm

Και ενδέχεται κάποιοι να τον πάρουν στα σοβαρά, τον "κριτικό" που απέφυγε να αναφέρει τις λέξεις Warlord, Lordian Guard, Tsamis στην κριτική του και που έχει τόσο στρεβλή αντίληψη της μουσικής ώστε ο δίσκος να τον παραπέμπει σε αποτυχημένες ταινίες της νιότης του.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

BLACK SWORD THUNDER ATTACK - March Of The Damned

Δημοσίευση από theBox »

Advancing Yokeda έγραψε: Τετ 20 Μάιος 2020, 20:33 Ιδού ο άνθρωπος, ο ανίκανος να νιώσει τη δύναμη των BSTA.

http://www.metal-temple.com/site/catalo ... hunder.htm

Και ενδέχεται κάποιοι να τον πάρουν στα σοβαρά, τον "κριτικό" που απέφυγε να αναφέρει τις λέξεις Warlord, Lordian Guard, Tsamis στην κριτική του και που έχει τόσο στρεβλή αντίληψη της μουσικής ώστε ο δίσκος να τον παραπέμπει σε αποτυχημένες ταινίες της νιότης του.
:D :D :D :D :D
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

BLACK SWORD THUNDER ATTACK - March Of The Damned

Δημοσίευση από trigger »

Η μοναδική διαφωνία μου έγκειται στο ως προς το αν η φωνή της κοπελιάς είναι καλή ή όχι. Πάθος δεν έχει, φωνάρα έχει, καταλαβαίνω όμως ότι αυτό ακριβώς το αποτέλεσμα επεδίωκε η μπάντα. Σωστά όσα λέει για την παραγωγή επίσης. Πρέπει να γίνει κατανοητό, τόσο σε εμάς τους λιγους που γουστάρουμε περίεργα πραματακια στη μουσική, που δε λογαριάζουμε ως πρωταρχικό παράγοντα την παραγωγή όταν η μουσική γαμαει, όσο και σε αυτούς που δεν έχουν τριβή με τον ήχο και το στυλ, ότι η συγκεκριμένη μπάντα είναι από εκείνες που δεν απευθύνονται σε όλους. Προσωπικά θεωρώ έπος το ΕΡ αλλά ξέρω ότι δεν πρόκειται να βγάλουν λεφτά από αυτήν τη μουσική. Αντικειμενικά, έχει πολλές παθογένειες το προϊόν. Άπειρα τα αντίστοιχα παραδείγματα στο underground.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

BLACK SWORD THUNDER ATTACK - March Of The Damned

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

BLACK SWORD THUNDER ATTACK - March Of The Damned

Δημοσίευση από CountRaven »

trigger έγραψε: Τετ 20 Μάιος 2020, 22:27 Η μοναδική διαφωνία μου έγκειται στο ως προς το αν η φωνή της κοπελιάς είναι καλή ή όχι. Πάθος δεν έχει, φωνάρα έχει, καταλαβαίνω όμως ότι αυτό ακριβώς το αποτέλεσμα επεδίωκε η μπάντα. Σωστά όσα λέει για την παραγωγή επίσης. Πρέπει να γίνει κατανοητό, τόσο σε εμάς τους λιγους που γουστάρουμε περίεργα πραματακια στη μουσική, που δε λογαριάζουμε ως πρωταρχικό παράγοντα την παραγωγή όταν η μουσική γαμαει, όσο και σε αυτούς που δεν έχουν τριβή με τον ήχο και το στυλ, ότι η συγκεκριμένη μπάντα είναι από εκείνες που δεν απευθύνονται σε όλους. Προσωπικά θεωρώ έπος το ΕΡ αλλά ξέρω ότι δεν πρόκειται να βγάλουν λεφτά από αυτήν τη μουσική. Αντικειμενικά, έχει πολλές παθογένειες το προϊόν. Άπειρα τα αντίστοιχα παραδείγματα στο underground.
Ε καλά δεν νομίζω ότι ο σκοπός ήταν να βγάλουν λεφτά ούτε και νομίζω πως έχει βγάλει κανείς ποτέ παίζοντας μουσική της ευρύτερης φάσης μας. Στα πλαίσια του underground εννοώ.

Υγ. Απορώ με δύο μεγάλα και αναλυτικά ποστ που έκανε σήμερα ο [mention]trigger[/mention] αν ξεπέρασε το όριο λέξεων της εβδομάδας.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

BLACK SWORD THUNDER ATTACK - March Of The Damned

Δημοσίευση από trigger »

Ετήσια υπέρβαση αλλά τελείωσαν τα ψέματα. Λούσι απόντος, θα καλύψω το κενό του. Δε θα επαναληφθεί.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

BLACK SWORD THUNDER ATTACK - March Of The Damned

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Εγώ πάλι θεωρώ πως η παθογένεια ανήκει σε αυτούς που ενστερνίζονται τα όσα τους πιπιλίσε 10ετίες τώρα η μουσική βιομηχανία για το τί είναι αποδεκτό και τί όχι. Και η λύση έιναι τόσο απλή... η αποδοχή και της άλλης άποψης, αυτής του underground.

Με άλλα λόγια, ο τύπος έκατσε και έκρινε ελαττωματικό το EP έχοντας κατά νου τη Jansen. Παραθέτει φαντασιακά σκηνικά για παρθένες κλεισμένες σε πύργους που περιμένουν ήρωες, δεν ασχολείται με τους στίχους και απέτυχε να σημειώσει την επιρροή Warlord/L.G.

Όταν λοιπόν δεν καταννοεί αυτό που ακούει, προφανώς και γράφει τέτοιες κριτικές.
Το πρόβλημα είναι ότι θα τον διαβάσει (το site είναι πασίγνωστο) και αυτός που αγνοεί τους BSTA αλλά έχει το αισθητικό υπόβαθρο να του αρέσουν.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

BLACK SWORD THUNDER ATTACK - March Of The Damned

Δημοσίευση από Zippo190 »

Δεν κατάλαβα τι γίνεται εδώ πέρα, υπάρχει Manowar θέμα και δεν αφήνετε τον Lucy να μιλησει;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

BLACK SWORD THUNDER ATTACK - March Of The Damned

Δημοσίευση από theBox »

Ειναι σημαντικο οι κριτικες να γινονται απο ανθρωπους που εχουν σχεση με το αντικειμενο....αισθητικα.

Η κριτικη των BSTA με ορους jansen και arch enemy, θεωρω οτι εκθετει προτίστως τον reviewer και πολυ λιγοτερο την μπάντα.

Καλως ή κακως εχουν δημιουργηθει τοσα παρακλάδια στο μεταλ που ενας "μεταλλας" απο εναν άλλο ουσιαστικα ακουνε σχεδον διαφορετικο ειδος μουσικης.

Με την ιδια λογικη, ας δωσουμε και σε εναν metalcore-a να κανει κριτικη blind guardian.

Υ.γ. ΝΑΙ η παραγωγη ειναι αντικειμενικα μετρια και "στενη" συχνοτικα, αλλά καποιος θα μπορουσε να πει οτι ολο αυτο συμβάλλει στην μυστικιστικη ατμοσφαορα που δημιουργειται. Εντάξει τα προφανη λεω τωρα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Τετ 20 Μάιος 2020, 23:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

BLACK SWORD THUNDER ATTACK - March Of The Damned

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Advancing Yokeda έγραψε: Τετ 20 Μάιος 2020, 22:59 Το πρόβλημα είναι ότι θα τον διαβάσει (το site είναι πασίγνωστο) και αυτός που αγνοεί τους BSTA αλλά έχει το αισθητικό υπόβαθρο να του αρέσουν.
Δεν νομίζω πως μια κριτική (ή «κριτική») σήμερα μπορεί να επηρεάσει/ξεγελάσει κάποιον, όταν το κουμπί «play» απέχει μόλις 1 κλίκ από την τελευταία τελεία του κειμένου. Μακάρι να δούλευε έτσι το πράγμα, γιατί αν ίσχυε κάτι τέτοιο για το θάψιμο, θα ίσχυε κ για το «φτιάξιμο», κ έτσι θα είχα καταφέρει να γίνω ροκσταρ πριν πολλά χρόνια :D

Ο τύπος δεν έχει επαφή με τη φάση των BSTA και φαίνεται. Και CIRITH UNGOL να του δώσεις, θα τους βγάλει μουγκους, στραβούς και ανάπηρους. Από εκεί και πέρα, όσοι έχουν αυτιά και ξέρουν που πατάνε σε ό,τι αφορά τα γούστα τους, νομιζω μια χαρά θα βρουν τι κ πως θα παίξει στα ηχεία τους ;)
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

BLACK SWORD THUNDER ATTACK - March Of The Damned

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

theBox έγραψε: Τετ 20 Μάιος 2020, 23:25 Ειναι σημαντικο οι κριτικες να γινονται απο ανθρωπους που εχουν σχεση με το αντικειμενο....αισθητικα.

Η κριτικη των BSTA με ορους jansen και arch enemy, θεωρω οτι εκθετει προτίστως τον reviewer και πολυ λιγοτερο την μπάντα.

Καλως ή κακως εχουν δημιουργηθει τοσα παρακλάδια στο μεταλ που ενας "μεταλλας" απο εναν άλλο ουσιαστικα ακουνε σχεδον διαφορετικο ειδος μουσικης.

Με την ιδια λογικη, ας δωσουμε και σε εναν metalcore-a να κανει κριτικη blind guardian.

Υ.γ. ΝΑΙ η παραγωγη ειναι αντικειμενικα μετρια και "στενη" συχνοτικα, αλλά καποιος θα μπορουσε να πει οτι ολο αυτο συμβάλλει στην μυστικιστικη ατμοσφαορα που δημιουργειται. Εντάξει τα προφανη λεω τωρα.
Σταράτα και κουτίσια
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

BLACK SWORD THUNDER ATTACK - March Of The Damned

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

theBox έγραψε: Τετ 20 Μάιος 2020, 23:25 Ειναι σημαντικο οι κριτικες να γινονται απο ανθρωπους που εχουν σχεση με το αντικειμενο....αισθητικα.

Η κριτικη των BSTA με ορους jansen και arch enemy, θεωρω οτι εκθετει προτίστως τον reviewer και πολυ λιγοτερο την μπάντα.
Αφήστε τους πάντες να κάνουν τα πάντα, κ η ιστορία θα βάλει τα πράγματα στη θέση τους ;) Αυτό δε σημαίνει πως εμείς δεν μπορούμε να ασκούμε δρημεία κριτική από τα έδρανα μας :twisted:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”