SANDSTORM - Time To Strike (2019)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

SANDSTORM - Time To Strike (2019)

Δημοσίευση από apeitharxos »

Προς αγαπητούς κατά τα άλλα, αλλά κακόβουλους, μυρωδιάδες και μυρωδιάτισσες (δεν εννοώ φυσικά τους εντός φόρουμ) που μας τα έχουν πρήξει ότι οι νέες μπάντες είναι όλες για τα σκουπίδια κλπ (όπως, δυστυχώς, όλο και πιο συχνά απαντώ τέτοιου είδους 'βαθυστόχαστα' σχόλια στο facebook), κατά την προσφιλή συνήθειά τους να τσουβαλιάζουν ένα είδος με το οποίο έχουν επιφανειακή σχέση, όταν η συζήτηση δεν αφορά τα γνωστά mainstream ακούσματα, σας έχω νέα:

Sandstorm-Time To Strike λέγονται!

Πιο συγκεκριμένα η Dying Victims ανακοίνωσε τις κυκλοφορίες της για το 2020, ανάμεσα στις οποίες είναι και οι Καναδοί, των οποίων το EP το βαθμολόγησα με 9,5/10 όταν το άκουσα.
Βασικά, είναι από τις κορυφαίες νέες μπάντες που έχω ξεχωρίσει το τελευταίο διάστημα, όπως είχα κάνει λόγο και για τους Solicitor, τους Hess, και τους Torpedo στο πρόσφατο παρελθόν.



Απολαύστε!

Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

SANDSTORM - Time To Strike (2019)

Δημοσίευση από CountRaven »

Στο παραπάνω EP είναι τόσο εμφανής η επιρροή των Priest. Σε σημείο δηλαδή να κοπιάσουν αυτούσια riffs.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

SANDSTORM - Time To Strike (2019)

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Παρ 31 Ιαν 2020, 08:06 Στο παραπάνω EP είναι τόσο εμφανής η επιρροή των Priest. Σε σημείο δηλαδή να κοπιάσουν αυτούσια riffs.

Ακουγα το 1ο κομματι χθες και σκεφτομουμ ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο! Ειναι εντελως 70ς πριεστ!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

SANDSTORM - Time To Strike (2019)

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Παρ 31 Ιαν 2020, 08:11
CountRaven έγραψε: Παρ 31 Ιαν 2020, 08:06 Στο παραπάνω EP είναι τόσο εμφανής η επιρροή των Priest. Σε σημείο δηλαδή να κοπιάσουν αυτούσια riffs.

Ακουγα το 1ο κομματι χθες και σκεφτομουμ ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο! Ειναι εντελως 70ς πριεστ!
Ναι και μπορώ να πω πως επειδή επιμένουν στο 70ς σύμπαν, τους συμπάθησα κιόλας.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

SANDSTORM - Time To Strike (2019)

Δημοσίευση από theBox »

Εχει μπει στη σειρα για ενδελεχη ακρόαση!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

SANDSTORM - Time To Strike (2019)

Δημοσίευση από Starman »

CountRaven έγραψε: Παρ 31 Ιαν 2020, 08:06 Στο παραπάνω EP είναι τόσο εμφανής η επιρροή των Priest. Σε σημείο δηλαδή να κοπιάσουν αυτούσια riffs.
Αυτό που λες σε συνδυασμό με το ότι είναι Καναδοί και όχι one man project, περνάει άνετα τις εξετάσεις.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

SANDSTORM - Time To Strike (2019)

Δημοσίευση από rbrigade »

Το είχα βάλει και γω στις προτεραιότητες, αλλά δεν έχω προλάβει ακόμα να το ακούσω
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

SANDSTORM - Time To Strike (2019)

Δημοσίευση από apeitharxos »

Αυτό έχω σημειώσει και εγώ στα σχόλιά μου, ότι μοιάζουν με Priest αλλά και Accept! Το πρώτο κομμάτι σίγουρα σας θύμησε Priest; Γιατί εμένα μου έφερε στο μυαλό το Princess of the Dawn...
Και πάλι όμως, θα έλεγα πως η επιρροή αφορά το ύφος της μπάντας, γι' αυτό και μ' αρέσουν, δεν κοπιάρουν χωρίς αιδώ όπως κάνουν κάποιοι άλλοι...

Πάντως, θέλω να ακούσω γνώμες και από τους υπόλοιπους, όσους το ακούσουν ολόκληρο...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

SANDSTORM - Time To Strike (2019)

Δημοσίευση από theBox »

Οχι ΔΕΝ κοπιαρουν ξεδιαντροπα αλλά το στυλ της μουσικης και φυσικα τα φωνητικα πανε κατ'ευθειαν προς τα εκει (priest). Λοιπον μετα την πρωτη ακροαση εχω να πω οτι το βρήκα τρομερα ευχαριστο και κυριως ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟ ακουσμα. Σε αυτο συμβαλλει πολυ και η ωραια late 70s παραγωγη. Το songwriting ειναι ανω του μετριου για το είδος (θα δειξει αν θα αντεξει σε πολλες ακροασεις) και τα ριφφ τοσο busy οσο χρειαζεται για να μην βαριεσαι (για το ειδος παντα). Ωραιες και οι lead κιθαρες. Το σημαντικοτερο ειναι οτι αισθητικα βγαζει μια απιστευτη ΝΟΣΤΑΛΓΙΑ και feelgood διαθεση μέσω της απλότητας του που τη δεδομένη χρονικη στιγμη με επιασε τρελά. Ιδανικό άκουσμα για οταν θες να ξεκουρασεις τα αυτια σου απο πιο "μετσολ" πράγματα ή μετα απο μια δυσκολη μέρα, που δεν θες να ακουσεις κοπάνημα αλλά ουτε και κατι υποτονικο. Ξερεις, για τις φάσεις που κανονικα θα έβαζες rainbow ή το ντεμπουτο των mirror απο Kύπρο :P

Όλα τα κομματια μου αρέσαν (και ειναι και αρκετα διαφορετικα μεταξυ τους). Ως καλυτερο θα έλεγα το Lucia, warrior of light, που κλασσικα, και συμφωνα με το πνευμα της εποχης που πανε να αναβιώσουν ειναι το τελευταιο και το πιο μεγαλεπιβολο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

SANDSTORM - Time To Strike (2019)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

εγώ έχω κολλήσει με το εξώφυλλο αισθητικής Mausoleum records 1984
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

SANDSTORM - Time To Strike (2019)

Δημοσίευση από Zippo190 »

όπα ρε μάγκες αυτό είναι δυνατό!
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

SANDSTORM - Time To Strike (2019)

Δημοσίευση από Starman »

Ημερομηνία κυκλοφορίας ορίστηκε η 24 Απριλίου σε CD/LP από τη Dying Victims. Άρα θα βρεθεί και εύκολα για τους ενδιαφερόμενους. Εγώ πάντως θα το τιμήσω. Καναδάς = εγγύηση.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

SANDSTORM - Time To Strike (2019)

Δημοσίευση από theBox »

Ευχάριστα νέα. Μάλλον παει για αγορα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

SANDSTORM - Time To Strike (2019)

Δημοσίευση από Zippo190 »

Dying victim νομιζω οτι κανει καλες επενδύσεις
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

SANDSTORM - Time To Strike (2019)

Δημοσίευση από apeitharxos »

Έγινα reviewer του FS με παχυλότατο μισθό+bonus+δωρεάν διακοπές σε πολυτελέστατα θέρετρα στην Σαντορίνη+ 35 ημέρες άδεια το χρόνο, οπότε δεν μπορούσα να αρνηθώ τέτοια κολακευτικότατη πρόταση, και σε λίγες ώρες θα δείτε να ανεβαίνει η πρώτη μου κριτική για το εν λόγω δισκάκι...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”