CIRITH UNGOL - Forever Black

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

giorgos έγραψε: Πέμ 20 Φεβ 2020, 08:28 Πολύ δυνατό το δείγμα. Ελπίζω κι εγώ όλος ο δίσκος να είναι στο ίδιο επίπεδο. Και επιτέλους μια κυκλοφορία με ωραίο εξώφυλλο.
Γιώργο νομίζω δε χρειάζεται να ελπίζεις... Το πράγμα πάει για επιστροφή ανάλογη με το Holy Empire για τους Warlord.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
giorgos
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2019, 12:46

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από giorgos »

Advancing Yokeda έγραψε: Παρ 21 Φεβ 2020, 10:38
giorgos έγραψε: Πέμ 20 Φεβ 2020, 08:28 Πολύ δυνατό το δείγμα. Ελπίζω κι εγώ όλος ο δίσκος να είναι στο ίδιο επίπεδο. Και επιτέλους μια κυκλοφορία με ωραίο εξώφυλλο.
Το πράγμα πάει για επιστροφή ανάλογη με το Holy Empire για τους Warlord.
Μια τέτοια δήλωση, σε πολλούς θα προκαλούσε ανησυχία :D Εμείς βέβαια στηρίζουμε!
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Αναμένω τα pre orders από τα ελληνικά καταστήματα να αρμεχτώ κι εγώ. Κανονίστε να φέρετε box set έτσι?
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από Zippo190 »

Το εξώφυλό είναι Michael Whelan;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
giorgos
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2019, 12:46

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από giorgos »

Zippo190 έγραψε: Παρ 21 Φεβ 2020, 12:56 Το εξώφυλό είναι Michael Whelan;
Έτσι το κόβω. Δεν μπορεί να σπάσει τώρα η παράδοση :-)
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Zippo190 έγραψε: Παρ 21 Φεβ 2020, 12:56 Το εξώφυλό είναι Michael Whelan;
Στα σχόλια στο youtube διάβασα ότι είναι ένα από τα σκιτσογραφήματά του με θέμα τον Έλρικ που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ (ως τώρα)
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Αυτή η αναμονή για το αν θα έρθει το box set ή όχι, με τρελαίνει...
Μα τόσο κοσμοιστορική απήχηση είχε το νέο Cirith Ungol?
Γυμνάσια αλα metal blade...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Advancing Yokeda έγραψε: Δευ 24 Φεβ 2020, 17:01 Αυτή η αναμονή για το αν θα έρθει το box set ή όχι, με τρελαίνει...
Μα τόσο κοσμοιστορική απήχηση είχε το νέο Cirith Ungol?
Γυμνάσια αλα metal blade...
Τι έγινε;
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

vasilis2112 έγραψε: Δευ 24 Φεβ 2020, 19:53
Advancing Yokeda έγραψε: Δευ 24 Φεβ 2020, 17:01 Αυτή η αναμονή για το αν θα έρθει το box set ή όχι, με τρελαίνει...
Μα τόσο κοσμοιστορική απήχηση είχε το νέο Cirith Ungol?
Γυμνάσια αλα metal blade...
Τι έγινε;
Δύσκολα θα δω κουτί από αυτήν την κυκλοφορία, αφού μέχρι και σήμερα, το αν θα φτάσει στην Ελλάδα εκκρεμεί.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Advancing Yokeda έγραψε: Δευ 24 Φεβ 2020, 21:12
vasilis2112 έγραψε: Δευ 24 Φεβ 2020, 19:53
Advancing Yokeda έγραψε: Δευ 24 Φεβ 2020, 17:01 Αυτή η αναμονή για το αν θα έρθει το box set ή όχι, με τρελαίνει...
Μα τόσο κοσμοιστορική απήχηση είχε το νέο Cirith Ungol?
Γυμνάσια αλα metal blade...
Τι έγινε;
Δύσκολα θα δω κουτί από αυτήν την κυκλοφορία, αφού μέχρι και σήμερα, το αν θα φτάσει στην Ελλάδα εκκρεμεί.
Δε σε καταλαβαίνω. Γιατί να μη φτάσει;
Εγώ έκανα μια χαρά την παραγγελία μου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Eγώ επειδή αγοράζω από καταστήματα και όχι από την metal blade, πληροφορήθηκα από 2 μεριές πως η εταιρία δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα τί θα στείλει προς Ελλάδα. Υποθέτω πως εσύ αγοράζοντας από την ίδια την εταιρία δε θα έχεις τέτοιο ζήτημα...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Ok
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από LuciferSteele »

σ'ενιωσα μέσα μου παντού, σα να μην πέρασε μιά μέρα!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από Xstroyer »

Mεγάλη η αναμονή, ίσως και οι προσδοκίες να ήταν στο θεό, αλλά μου άφησε λιιιιιγο ανάμεικτα συναισθήματα το album μετά από τις απαιτούμενες ακροάσεις (δεν τα ακούμε μια-δυο φορές, αλλά μέρες ολόκληρες). Τι θέλω να πω, η Φωνή είναι εδώ. Σκίζει τα σωθικά του, τσακίζει κόκαλά, έπος! Το απόλυτο highlight. Παραπέρα τι γίνεται όμως;

Όποιος περιμένει μεγάλα epics, να το ξεχάσει. Δεν υπάρχουν. Εκτός από την εισαγωγή, στα υπόλοιπα 8 κομμάτια, υπάρχουν 2 σχεδόν εξάλεπτα που θα μπορούσαν πλησιάζουν αυτό που λέμε "μεγάλα epics" (όχι μόνο στη διάρκεια, φυσικά) αλλά δεν είναι. Τα υπόλοιπα έχουν μια μέση διάρκεια 4 λεπτών και οι CU στην ουσία κάνουν μια αναδρομή στο παρελθόν, αφού υπάρχουν και κομμάτια που θυμίζουν έντονα το Frost & Fire.

Δεν θέλω να σας απογοητεύσω, αλλά το πρώτο κομμάτι που δόθηκε στη δημοσιότητα, θα μπορούσε να είναι και το καλύτερο του δίσκου. Για μένα είναι ξεκάθαρα στα Top-3. Από κει και πέρα, είναι τέτοια η "υφή" του album, η οποία θα έχει αντίκτυπο ακριβώς με τη διάθεση που θα το προσεγγίσει κάποιος. Αν θέλεις να σου αρέσει, θα σου αρέσει. Αν δεν θέλεις, θα ξεδιπλωθούν όλες οι αδυναμίες μπροστά σου. Το μόνο που βλέπω εγώ ως ακροατής και οπαδός της μπάντας, είναι πως δεν θα αντέξει στο βάρος του χρόνου και μετά από κάποια χρόνια, αν θελήσω να ακούσω CU το χέρι δεν θα πάει στο Forever Black, αλλά στα υπόλοιπα.

Aναμένουμε να τους ξαναδούμε ζωντανά!
Άβαταρ μέλους
ravenlord
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ 31 Μαρ 2018, 23:33

CIRITH UNGOL - Forever Black

Δημοσίευση από ravenlord »

Xstroyer έγραψε: Τρί 03 Μαρ 2020, 15:26 Mεγάλη η αναμονή, ίσως και οι προσδοκίες να ήταν στο θεό, αλλά μου άφησε λιιιιιγο ανάμεικτα συναισθήματα το album μετά από τις απαιτούμενες ακροάσεις (δεν τα ακούμε μια-δυο φορές, αλλά μέρες ολόκληρες). Τι θέλω να πω, η Φωνή είναι εδώ. Σκίζει τα σωθικά του, τσακίζει κόκαλά, έπος! Το απόλυτο highlight. Παραπέρα τι γίνεται όμως;

Όποιος περιμένει μεγάλα epics, να το ξεχάσει. Δεν υπάρχουν. Εκτός από την εισαγωγή, στα υπόλοιπα 8 κομμάτια, υπάρχουν 2 σχεδόν εξάλεπτα που θα μπορούσαν πλησιάζουν αυτό που λέμε "μεγάλα epics" (όχι μόνο στη διάρκεια, φυσικά) αλλά δεν είναι. Τα υπόλοιπα έχουν μια μέση διάρκεια 4 λεπτών και οι CU στην ουσία κάνουν μια αναδρομή στο παρελθόν, αφού υπάρχουν και κομμάτια που θυμίζουν έντονα το Frost & Fire.

Δεν θέλω να σας απογοητεύσω, αλλά το πρώτο κομμάτι που δόθηκε στη δημοσιότητα, θα μπορούσε να είναι και το καλύτερο του δίσκου. Για μένα είναι ξεκάθαρα στα Top-3. Από κει και πέρα, είναι τέτοια η "υφή" του album, η οποία θα έχει αντίκτυπο ακριβώς με τη διάθεση που θα το προσεγγίσει κάποιος. Αν θέλεις να σου αρέσει, θα σου αρέσει. Αν δεν θέλεις, θα ξεδιπλωθούν όλες οι αδυναμίες μπροστά σου. Το μόνο που βλέπω εγώ ως ακροατής και οπαδός της μπάντας, είναι πως δεν θα αντέξει στο βάρος του χρόνου και μετά από κάποια χρόνια, αν θελήσω να ακούσω CU το χέρι δεν θα πάει στο Forever Black, αλλά στα υπόλοιπα.

Aναμένουμε να τους ξαναδούμε ζωντανά!
Με προβλημάτισες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”