TIDAL DREAMS - Access Denied

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

TIDAL DREAMS - Access Denied

Δημοσίευση από Starman »

Access_Denied.jpg
Access_Denied.jpg (90.92 KiB) Προβλήθηκε 2407 φορές
Τρία χρόνια μετά το πολύ καλό Previsor, οι Tidal Dreams επιστρέφουν με το Access Denied σε δική τους παραγωγή και κυκλοφορία. Δέκα τραγούδια Ευρωπαϊκού power metal με επιρροές από Mystic Prophecy, Helloween (Deris era). Hammerfall, Riot, Accept. Μπομπάτη παραγωγή, τρομερός ήχος, πεντακάθαρος, με τη χαρακτηριστική φωνή του Νεκτάριου να αναδεικνύει τα περισσότερα κομμάτια. Πολύ καλή δουλειά, πιασάρικη, που κάνει το 40λεπτο που διαρκεί να μην καταλαβαίνεις πως περνάει. Ξεχώρισα τα Tidal Disruption, Reach For The Sky (ρεφραινάρα), Warrior, Overturn, Evil Bringer χωρίς τα υπόλοιπα να υστερούν.





Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

TIDAL DREAMS - Access Denied

Δημοσίευση από rbrigade »

Τίμιο για το είδος αλλά του λείπει το ειδικό βάρος και τα φωνητικά είναι άνευρα, στο 2ο και 3ο κομμάτι δεν θα μπορούσαν να μπουν πιο φλατ… (καλά η έμπνευση στο τρίτο κομμάτι να περάσουν από εφέ την φωνή στην αρχή είναι επικό fail)
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

TIDAL DREAMS - Access Denied

Δημοσίευση από CountRaven »

rbrigade έγραψε: Δευ 17 Φεβ 2020, 18:31 Τίμιο για το είδος αλλά του λείπει το ειδικό βάρος και τα φωνητικά είναι άνευρα, στο 2ο και 3ο κομμάτι δεν θα μπορούσαν να μπουν πιο φλατ… (καλά η έμπνευση στο τρίτο κομμάτι να περάσουν από εφέ την φωνή στην αρχή είναι επικό fail)
Όταν διαβάσω αυτό το ωμό τσοβολοηδές feedback συμπονώ τα μέλη της εκάστοτε μπάντας που διαβάζουν το εκάστοτε τόπικ και παθαίνουν ένα κάποιο σοκ σίγουρα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

TIDAL DREAMS - Access Denied

Δημοσίευση από Zippo190 »

Πολύ καλή προσπάθεια αν και προσωπικά δεν μου κάνουν κλίκ. Πάντως τους εντάσσω στην νέα γενιά του Ευρωπαϊκού Power metal και σε πολύ υψηλή θέση.
CountRaven έγραψε: Δευ 17 Φεβ 2020, 19:00
rbrigade έγραψε: Δευ 17 Φεβ 2020, 18:31 Τίμιο για το είδος αλλά του λείπει το ειδικό βάρος και τα φωνητικά είναι άνευρα, στο 2ο και 3ο κομμάτι δεν θα μπορούσαν να μπουν πιο φλατ… (καλά η έμπνευση στο τρίτο κομμάτι να περάσουν από εφέ την φωνή στην αρχή είναι επικό fail)
Όταν διαβάσω αυτό το ωμό τσοβολοηδές feedback συμπονώ τα μέλη της εκάστοτε μπάντας που διαβάζουν το εκάστοτε τόπικ και παθαίνουν ένα κάποιο σοκ σίγουρα.
πρέπει να κυκλοφορούν σε αυτοκολλητάκια για να τα βάζεις πάνω στο δισκάκι.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

TIDAL DREAMS - Access Denied

Δημοσίευση από rbrigade »

Για να καταλάβω, θα τα βγάζουμε όλα έπη για να μην στεναχωριούνται τα μέλη;
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

TIDAL DREAMS - Access Denied

Δημοσίευση από LuciferSteele »

μου κάνει εντύπωση που αυτή η μπάντα δεν ενδιαφέρει κάποια εταιρία, το προηγούμενο ήταν πάρα πολύ καλό άλμπουμ
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

TIDAL DREAMS - Access Denied

Δημοσίευση από rbrigade »

Έκατσα και το άκουσα όλο σήμερα. Έχει δυο-τρία δυνατά κομμάτια (Tidal Disruption, Overturn, Haunted Castle, ειδικά το δεύτερο ψιλογαμάει, ωραία ερμηνεία, κιθαριστικά θέματα και ροή). Αρκετά κομμάτια είναι πολύ generic, ενώ κάποια είναι αρκετά ενδιαφέροντα, αλλά τους λείπει το κάτι παραπάνω για να μείνουν. Γενικά θα έλεγα ότι τους ταιριάζει το πιο heavy/power ύφος και όχι αυτό το melodic/europower του title track που πραγματικά είναι ναυάγιο. Φωνή σε σημεία καλή, σε σημεία βγάζει αδυναμίες (και δεν του πάνε καθόλου οι Halford-ικές τσιρίδες). Η παραγωγή για μένα είναι πολύ μέτρια, ο ήχος τους δεν μου αρέσει και ώρες ώρες μου βγάζουν ένα ''ρίχτα όλα στο μίξερ όπως να 'ναι'' που παραπέμπει σε παλιότερες εποχές ελληνικής σκηνής*. Νομίζω ότι θα ωφελούνταν πάρα πολύ από την συνεργασία με έναν καλό παραγωγό, και όταν λέω παραγωγό εννοώ κάποιον που να βάζει και λίγο χέρι στα κομμάτια (ενορχηστρώσεις κτλ).

*Και ναι, την έκαναν μόνοι τους
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

TIDAL DREAMS - Access Denied

Δημοσίευση από Priamos »

Ρε γαμωτο γιατί πήγε ακλαφτο αυτό;!;! Είναι μάλλον το καλύτερό τους.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

TIDAL DREAMS - Access Denied

Δημοσίευση από Celephais »

Και εγώ το βρήκα πολύ καλό το άλμπουμ, στο ίδιο επίπεδο με το προηγούμενο και νομίζω και σε σύντομο χρονικό διάστημα. Πολλά μπράβο στη μπάντα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”