SORCERER - Lamenting of the Innocent

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

SORCERER - Lamenting of the Innocent - Νέο άλμπουμ 29 Μαϊου

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

theBox έγραψε: Παρ 22 Μάιος 2020, 01:23 To ακουσα ολοκληρο (ναι ολοκληρο!) σημερα και μπορω να πω οτι βαρέθηκα.

Δεν την πιανω τη φαση τους καθολου, και αναφερομαι στα τρια άλμπουμ του reboot. Eιμαι κι εγω λιγο ιδιότροπος με το doom βεβαια...


edit: Σορυ θα το ξαναπω, κι ας γινομαι γραφικος...αυτα τα σολο(ς) ΔΕΝ νομιζω οτι κολλάνε με την μουσικη που τα περιτριγυριζει. Γνώμη μου.
Επειδή αναφέρεσαι και στα 3 τελευταία.... εγώ έχω αποδεχθεί ότι είναι ένα άλλο συγκρότημα σε σχέση με τα demo τους και τους ακούω με άλλες αξιώσεις και άλλα κριτήρια. Ένα μοντέρνο σουηδικό doom που εναρμονίζεται με τη σύγχρονη σουηδική σκηνή. Θέλει να είναι κοντά στους Ghost, θέλει να κρατήσει απόσταση από τα demo. Tα demo είναι βέβαια άπιαστα σε ότι αφορά το ιδίωμα, αλλά επίσης έχω δεχθεί πως τέτοια μνημεία δε θα ξαναβγούν...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

SORCERER - Lamenting of the Innocent - Νέο άλμπουμ 29 Μαϊου

Δημοσίευση από theBox »

Οι λεξεις "μοντερνο" και "συγχρονη σκηνη" περνανε κι εμενα απο το μυαλο μου στην προκειμενη. Αυτο απο μονο του δεν ειναι απαραιτητα κακο (ασχετως αν τα τελευταια χρονια δεν το προτιμω, στατιστικα μιλώντας), αλλά εδω νομιζω ειναι ο βασικος παραγοντας που με κανει να μην νιωθω.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

SORCERER - Lamenting of the Innocent - Νέο άλμπουμ 29 Μαϊου

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Ούτε εγώ τους προτιμώ παρά αυτά που λέω πιο πάνω... Το θέμα είναι ότι κράτησαν το όνομα και το logo. Αλλά η αλήθεια είναι ότι αυτό το συγκρότημα θα μπορούσε να λέγεται αλλιώς, να προσφέρει τη μουσική αυτή και απλά να έχει μέλη Sorcerer.

Αντίστοιχα για τους Scald, θα ξενέρωνα αν έβγαζαν καινούριο δίσκο σαν Scald, αντί να σχηματοποιηθούν κάτω από καινούριο logo και να δώσουν έναν μακρινό απόηχο του Will of the gods
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

SORCERER - Lamenting of the Innocent - Νέο άλμπουμ 29 Μαϊου

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

theBox έγραψε: Παρ 22 Μάιος 2020, 01:23 edit: Σορυ θα το ξαναπω, κι ας γινομαι γραφικος...αυτα τα σολο(ς) ΔΕΝ νομιζω οτι κολλάνε με την μουσικη που τα περιτριγυριζει. Γνώμη μου.
Εικόνα
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

SORCERER - Lamenting of the Innocent - Νέο άλμπουμ 29 Μαϊου

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

[mention]Advancing Yokeda[/mention] οι σκαλντ έχουν παντως προτζεκτάκι που τρέχει εδω και μερικά χρόνια. Το είχαν ποσταρει κ στο FB των SCALD πριν λίγο καιρό. Καμία σχέση βέβαια με τη μαγεία του "Will...":

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

SORCERER - Lamenting of the Innocent - Νέο άλμπουμ 29 Μαϊου

Δημοσίευση από LuciferSteele »

μα τα σόλο? ΤΑ ΣΟΛΟ???
μιλάμε κεντάει το τύπος, θεός!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

SORCERER - Lamenting of the Innocent - Νέο άλμπουμ 29 Μαϊου

Δημοσίευση από theBox »

Ναι ΠΡΟΦΑΝΩΣ κεντάει. Βασικα ειναι τρομερος. Απλα για καποιο λογο μου φαινονται αισθητικα εκτος κλιματος σε σχεση με οτι παιζεται τριγυρω απο αυτα.

Περα απο το "κοιταχτε τι μπορω να παιξω", πρεπει να βλέπουμε και λιγο τι εξυπηρετει καλυτερα το κομμάτι.

Τι να πω, προφανως ακουω και γουσταρω βιρτουοζικο παιξιμο, απλα σε ΑΥΤΟ το context μου ξενιζει λιγο. Γερνάω και παραξενευω.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

SORCERER - Lamenting of the Innocent - Νέο άλμπουμ 29 Μαϊου

Δημοσίευση από LuciferSteele »

χμμμ είναι σα να μου λες πως ξενίζει ο Λαροκ στο κόνσεπτ των KD
γιατί θεωρώ πως ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ κάνει ο Niemann
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

SORCERER - Lamenting of the Innocent - Νέο άλμπουμ 29 Μαϊου

Δημοσίευση από theBox »

Πως ειναι το ιδιο ρε Λουσι; Αφου εδω η μουσικη ειναι απο αργη και μονολιθικη εως (το πολυ) mid tempo και....μονολιθικη.

Και ουσιαστικα αυτο ειναι το προβλημα μου με το συγκεκριμμενο θεμα. Αυτο που η μουσικη σερνεται και ο άλλος σρεντάρει μπουρμπουλήθρες σαν να μην τρεχει τιποτα.

Τεσπα, δεν ειναι και κανα σοβαρο προβλημα στην τελικη, πιο μεγαλο "θεμα" ειναι οτι δεν νιωθω με τα κομμάτια τους εν γένει.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

SORCERER - Lamenting of the Innocent - Νέο άλμπουμ 29 Μαϊου

Δημοσίευση από LuciferSteele »

κάποτε έσερναν, από την επανένωση και μετά όχι τόσο
και οι SA έσερναν να θυμήσω αλλά το σόλο κεντάγανε το σύμπαν
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

SORCERER - Lamenting of the Innocent - Νέο άλμπουμ 29 Μαϊου

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Σήμερα η κυκλοφορία, έκατσα λοιπόν να το περάσω μια γρήγορη κι ενώ ήμουν αρνητικά προδιατεθειμένος - να τελειώνω μαζί τους για να γυρίσω στο History των Northwind..... και κόλλησα! Από εμένα είναι σίγουρα ΝΑΙ και βασικός υποψήφιος για 10άδα φετινή.


Προς The Box: Βγάλε από το μυαλό σου την ταμπέλα Sorcerer, ξέχνα τα demo και δες το καθαρά σαν σύγχρονο φρέσκο project μελών Sorcerer.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

SORCERER - Lamenting of the Innocent - Νέο άλμπουμ 29 Μαϊου

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

LuciferSteele έγραψε: Παρ 22 Μάιος 2020, 21:53 και οι SA έσερναν να θυμήσω αλλά το σόλο κεντάγανε το σύμπαν
Άλλη φιλοσοφία τα solos των SA όμως. Πχ κ αυτό μπουρλου-μπούρλου είναι, αλλά σε πιο νορμάλ πλάισια.



Συμφωνώ πάντως με Κουτή μέχρι ένα σημείο. Το πολύ το μπούρλου-μπούρλου το βαριέται κ ο παπάς :D Το δισκίο των Sorcerer πάντως, αν κ με μερικες ΟΚ στιγμές, χώνει :pasok:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

SORCERER - Lamenting of the Innocent

Δημοσίευση από theBox »

Εξακολουθω να προτιμω κατι τέτοιο...

Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

SORCERER - Lamenting of the Innocent

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ω οι SA έχουν και πολύ περισσότερο μπούρλου!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

SORCERER - Lamenting of the Innocent

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Το μπουρλου μπουρλου από τεξανικα χοντροδαχτυλα έχει άλλη χάρη όπως κ να το κάνεις :D
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”