SOLSTICE – “White Horse Hill"

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8769
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

SOLSTICE – “White Horse Hill"

Δημοσίευση από Zippo190 »

Ποπο πρέπει να είναι ο drama queen της σκηνής. Για τον ξάδελφο τι ξέρουμε;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

SOLSTICE – “White Horse Hill"

Δημοσίευση από LuciferSteele »

δωστε κουτσομπολιό στο λαό ρε, μη μας αφήνετε έτσι
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1887
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

SOLSTICE – “White Horse Hill"

Δημοσίευση από Xstroyer »

CountRaven έγραψε: Κυρ 08 Απρ 2018, 15:25 Είχε παιχτεί χοντρό σκηνικό τότε. Υπήρχαν topics στο forum της Miskatonic Foundation: http://www.miskatonic.doommetal.net/ - Προσπάθησα να μπω αλλά το account μου δεν δουλεύει πια. - Δεν ξέρω αν το φόρουμ είναι προσβάσιμο ή αν είναι απλά uploaded ως archive / αρχείο. Ενεργό πάντως δεν είναι.

Μην ξεχνάμε πως ο Martin Zellmer έπαιζε και τύμπανα στους Isen Torr του Walker και νομίζω πως από εκεί ξεκίνησε το μεγάλο μπαμ.
Βασικά, ενώ στο 10" Isen Torr είναι όλα κομπλέ, αν δεις το CD του Mighty & Superior (από Shadow Kingdom) στα drums δεν γράφει όνομα αλλά ένα Z, στη φωτό δεν εμφανίζεται ο Zellmer και μετά τη thanks list γράφει ένα F.O.A.D. to Zellmer the thief... Die you fucker.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

SOLSTICE – “White Horse Hill"

Δημοσίευση από LuciferSteele »

χαχαχα καλό
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3394
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

SOLSTICE – “White Horse Hill"

Δημοσίευση από Priamos »

Η (αδημοσιευτη ακομα) κριτικη μου για το αλμπουμ:
SOLSTICE-“White Horse Hill”

Ξεκίνησα τις ακροάσεις του “White Horse Hill” για τις ανάγκες της κριτικής, με πολύ αρνητική προδιάθεση. Είχα ακούσει το άλμπουμ μια - δυο φορές πριν την ανάληψή της και ήμουν ήδη αρκετά ενοχλημένος. Να διευκρινίσω ότι είμαι από τους πρώτους που ακολούθησαν και στήριξαν τη μπάντα στην Ελλάδα, αλλά ήμουν προετοιμασμένος να γράψω αρκετά σκληρά λόγια. Κι οι λόγοι δεν ήταν τόσο καθαρά μουσικοί, αλλά είχαν να κάνουν με τη γενικότερη στρατηγική της μπάντας τα τελευταία χρόνια, όσο και με τον τρόπο που διαχειρίστηκε το υλικό της για τη συγκεκριμένη κυκλοφορία. Επειδή κατά τη διάρκεια των συνεχών ακροάσεων η στάση μου μαλάκωνε σταδιακά, θα αναφέρω μεν μέρος των ενστάσεών μου πριν προχωρήσω, αλλά πρέπει να ομολογήσω ότι πλέον δε μου φαίνονται τόσο σημαντικές μπροστά στο μεγαλείο της ίδιας τής μουσικής (έστω κι αν η μπάντα μάς την προσφέρει με το σταγονόμετρο).
Οι κινήσεις των Solstice τα τελευταία είκοσι χρόνια, από το αποκορύφωμα της δημιουργικότητάς τους (“New Dark Age” ) μέχρι σήμερα, μοιάζουν βαθμιαία να δοκιμάζουν την πίστη και την αφοσίωση των οπαδών τους. Ελάχιστα νέα τραγούδια αλλά άπειρες, (σχεδόν) ανούσιες κυκλοφορίες που ανακυκλώνουν με διάφορους τρόπους το υπάρχον υλικό και συντηρούν τεχνητά τον «μύθο». Η κυκλοφορία του αρκετά καλού “Death’ s Crown is Victory” ΕΡ το 2013, αν κι αυτό απείχε ελαφρώς από τα στάνταρ που τους είχαμε συνηθίσει, ήταν ευπρόσδεκτη γιατί η μπάντα έδειχνε τα πρώτα σημάδια (αληθινής) ζωής μετά από χρόνια και την πρόθεση να κινηθεί προς τη «σωστή» κατεύθυνση. Παρόλα αυτά, η συνέχεια άργησε πάλι πολύ να έρθει...
Με σχεδόν εξαντλημένη την υπομονή υποδεχτήκαμε επιτέλους το “White Horse Hill” το 2018, ένα άλμπουμ το οποίο μοιάζει φιλόδοξο και έχει τη στήριξη των κριτικών ... αλλά που αποτελείται ουσιαστικά από τρεις συνθέσεις. Τα υπόλοιπα τέσσερα κομμάτια είναι μεν συμπαθητικά, αλλά στην πράξη είναι filler. Ακόμα και η όμορφη folk μπαλάντα, “For All Days, and For None” - που αν και είναι μεγάλη σε διάρκεια - δύσκολα θα στεκόταν σαν αυτούσιο κομμάτι, παρά λειτουργεί ως ιντερλούδιο. Το πρόβλημα είναι ότι από τα τρία βασικά κομμάτια του άλμπουμ, “To Sol a Thane”, “White Horse Hill” και “Under Waves Lie Our Dead”, μόνο το τελευταίο μας ήταν άγνωστο καθώς η μπάντα φρόντισε τα υπόλοιπα να είναι ήδη διαθέσιμα από προηγούμενες ανεξάρτητες κυκλοφορίες τους (όπως επίσης και το “For All Days, and For None” !). Οπότε, ένας φανατικός και πιστός οπαδός των Solstice θα αναγκαστεί να προμηθευτεί το “White Horse Hill” ουσιαστικά για μια και μόνο νέα σύνθεση!

Και εδώ σταματάει η όποια δικαιολογημένη γκρίνια, διότι είναι δύσκολο να «κρατήσεις μούτρα» στον φίλο Rich (Walker) και την παρέα του, όταν ακόμα σου προσφέρουν, με χαρακτηριστική άνεση, τέτοιες αρχετυπικές epic doom metal κομματάρες όπως τα τρία προαναφερθέντα κομμάτια. Όταν σου υπενθυμίζουν ότι η - δυσανάλογη με την ποσότητα της μουσικής που έχει προσφέρει - εκτίμηση που απολαμβάνει στους underground κύκλους, είναι δικαιολογημένη λόγω υπερπροσφοράς σε ποιότητα. Αν και θα είναι αντικειμενικά δύσκολο να επαναλάβει στο μέλλον τον αντίκτυπο που προκάλεσαν τα “Halcyon” και “New Dark Age”, μια τέτοια προοπτική δεν φαντάζει πλέον αδύνατη, καθώς δημιουργικά δείχνει ότι βρίσκεται σε γόνιμη περίοδο (τουλάχιστον ποιοτικά, διότι όπως είπαμε το συγκρότημα απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί παραγωγικό). Ελπίζουμε στο επόμενο άλμπουμ (που έχει ήδη προαναγγελθεί και αναμένεται σχετικά σύντομα) να αποφύγουν ανάλογα φάουλ, ώστε να βρούμε την αφορμή που ψάχνουμε για να αποθεώσουμε ξανά αυτή τη μπάντα σύμβολο του underground επικού metal.

Βαθμολογία: 81/100
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8769
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

SOLSTICE – “White Horse Hill"

Δημοσίευση από Zippo190 »

ωραία κριτική αλλά πες μας γιατί 81 και όχι 80;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3394
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

SOLSTICE – “White Horse Hill"

Δημοσίευση από Priamos »

Zippo190 έγραψε: Δευ 23 Απρ 2018, 15:42 ωραία κριτική αλλά πες μας γιατί 81 και όχι 80;
Παει το πραγμα συγκριτικα. Θυμαμαι τι εχω βαλει σε αλλους και ο βαθμος μπαινει σε σχεση με εκεινα. Το Solstice ειναι καλυτερο απο αλλα που εχω βαλει 79, 80 αλλά (οριακα) χειροτερο απο κεινα που εχω βαλει 82,83.
ΥΓ. Επισης οτι παιρνει 80+, ειναι μελλοντικη αγορα, οποτε το συστημα της βαθμολογησης μου ειναι (υποκειμενικα) αδιαβλητο και αξιοκρατικο. Μ'αρεσει το Solstice; Ναι. Θα τ'αγοραζα; Ναι. Οποτε ειναι 80+. Απο κει και περα, προσδιοριζω τη βαθμολογια με το ποσο πολυ ευχαριστηθηκα οταν το ακουγα και ποσο πολυ καιγομαι να το αγορασω (σε συγκριση και με αλλες κυκλοφοριες).
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14786
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

SOLSTICE – “White Horse Hill"

Δημοσίευση από CountRaven »

Θίγεις κάποια πράγματα αρκετά εύστοχα παππού Priame.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14786
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

SOLSTICE – “White Horse Hill"

Δημοσίευση από CountRaven »

Βασικά, ενώ στο 10" Isen Torr είναι όλα κομπλέ, αν δεις το CD του Mighty & Superior (από Shadow Kingdom) στα drums δεν γράφει όνομα αλλά ένα Z, στη φωτό δεν εμφανίζεται ο Zellmer και μετά τη thanks list γράφει ένα F.O.A.D. to Zellmer the thief... Die you fucker.
Ισχύει.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8769
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

SOLSTICE – “White Horse Hill"

Δημοσίευση από Zippo190 »

Να σημειωθεί ότι οι Solstice παρόλο που θεωρητικά ανοίκουν στον χώρο του συναισθηματικού μεταλ δεν διακατέχονται από τις τραγικές κλάψες των άλλων.

Υ.Γ. δεν θα ήταν γαμάτο ένα τόπικ με αφιερώσεις/μηνύματα/μπινελίκια μουσικών στο ένθετο και να ψάξουμε για ποιούς αναφέρονται;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

SOLSTICE – “White Horse Hill"

Δημοσίευση από trigger »

Zippo190 έγραψε: Τετ 25 Απρ 2018, 08:54
Υ.Γ. δεν θα ήταν γαμάτο ένα τόπικ με αφιερώσεις/μηνύματα/μπινελίκια μουσικών στο ένθετο και να ψάξουμε για ποιούς αναφέρονται;
Χαχα, δύσκολο εγχείρημα ρε, ειδικά για τους 80ς δίσκους όπου είχαν την τιμητική τους τοπικοί παράγοντες κι εταιρείες που δεν ασχολήθηκαν με το χώρο έκτοτε.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14786
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

SOLSTICE – “White Horse Hill"

Δημοσίευση από CountRaven »

Υ.Γ. δεν θα ήταν γαμάτο ένα τόπικ με αφιερώσεις/μηνύματα/μπινελίκια μουσικών στο ένθετο και να ψάξουμε για ποιούς αναφέρονται;
Είμαι στο σωστό φόρουμ!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

SOLSTICE – “White Horse Hill"

Δημοσίευση από rbrigade »

Τρισμέγιστο σκουπίδι, θα έλεγα τζάμπα το σάλιο που χαλάσατε εδώ μέσα αλλά διαβάσαμε και μερικά αστεία σκηνικά που άξιζαν και είναι είναι οριακά μόνο λίγο πιο αστεία από τα τραγούδια του δίσκου.

Ρε πάτε καλά, γυρνάτε σπίτι κουρασμένοι από την δουλειά και λέτε ας ακούσω λίγη μουσικούλα να γουστάρω και βάζετε κάτι τέτοια;;;;;;
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

SOLSTICE – “White Horse Hill"

Δημοσίευση από LuciferSteele »

είμαι στο σωστό φόρουμ
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6302
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

SOLSTICE – “White Horse Hill"

Δημοσίευση από theBox »

Ψιλο-συμφωνω με [mention]rbrigade[/mention] για το συγκεκριμενο, αλλα δεν είναι αυτο το θέμα...

Ψήνεστε να ανοιξουμε ενα τοπικ-παιχνιδι με τιτλο "ο Τσοβολας κατουραει την αγαπημενη μου κυκλοφορία με ευφανταστο τροπο";

Αν και εδω που τα λεμε, όλο το στησιμο του φορουμ ειναι απλα ενα πρόσχημα για να συμβαινει ακριβως αυτό...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”