RIOT V - Armor Of Light

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: RIOT V - Armor Of Light

Δημοσίευση από Zippo190 »

trigger έγραψε: Παρ 30 Μαρ 2018, 11:31 Επανηχογράφηση είναι ρε, to Flight of the Warrior.
για το άλλο λέω που λένε ότι αντιγράφει "Trooper"...
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: RIOT V - Armor Of Light

Δημοσίευση από Xstroyer »

To ρεφραιν είναι τόσο αστείο που δεν ακούγεται, αλλά το χειρότερο σε όλα είναι η συνεχόμενη δίκαση με αυτό τον τραγελαφικό ήχο.
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

Re: RIOT V - Armor Of Light

Δημοσίευση από trigger »

Zippo190 έγραψε: Παρ 30 Μαρ 2018, 11:36
trigger έγραψε: Παρ 30 Μαρ 2018, 11:31 Επανηχογράφηση είναι ρε, to Flight of the Warrior.
για το άλλο λέω που λένε ότι αντιγράφει "Trooper"...
Γιατί, δεν αντιγράφει???
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: RIOT V - Armor Of Light

Δημοσίευση από Zippo190 »

θα έλεγα καλύτερα ότι χρησιμοποιεί το Trooper σαν σημείο εκκίνησης και αναδιπλώνεται από εκεί.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: RIOT V - Armor Of Light

Δημοσίευση από rbrigade »

Καλύτερο κομμάτι αυτό το δεύτερο, αλλά κάπου στο ρεφραίν δεν με ικανοποιεί και τόσο. Επίσης τι στίχοι είναι αυτοί; Λες και διαβάζεις ιστορικό βιβλίο, δεν βγάζει και πολύ συναίσθημα...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: RIOT V - Armor Of Light

Δημοσίευση από CountRaven »

Xstroyer έγραψε: Παρ 30 Μαρ 2018, 11:38 To ρεφραιν είναι τόσο αστείο που δεν ακούγεται, αλλά το χειρότερο σε όλα είναι η συνεχόμενη δίκαση με αυτό τον τραγελαφικό ήχο.
Δεν μπορώ ούτε να εντοπίσω, ούτε να ακούσω κάτι που να μου προκαλεί γέλιο στο ρεφρέν. Σε σχέση με τα κουπλέ που είναι βασισμένο σε μια ξεκάθαρη Power Metal κατεύθυνση, το ρεφρέν απλά ηχεί κάπως μελωδικότερο και straight.

Θα συμφωνήσω όμως με την υπερβολική χρήση της δίκασης και κυρίως με την παραγωγή της. Κάτι τέτοιο -και ανάλογα παραδείγματα- έχω στο μυαλό μου κάθε φορά που κάνω αναφορά σε "Metal παραγωγές". OK καλό το tirgger αλλά βρες μια ισορροπία φίλε παραγωγέ. Οι Priest σου έδειξαν πως γίνεται με το τελευταίο άλμπουμ!

Παρόλα αυτά μόνο χαρά μπορώ να νιώσω για το γεγονός ότι οι Riot μια από τις πλέον ταλαντούχες και τίμιες μπάντες στον χώρο επιστρέφουν.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

Re: RIOT V - Armor Of Light

Δημοσίευση από trigger »

Εξακολουθώ να μην αντιλαμβάνομαι την τιμιότητα, όταν ένας καλλιτέχνης αναισχυντα πλασάρει για καινούργιο μια κατ'αρχήν πιστή αντιγραφή επιτυχιών του παρελθόντος του. Δε βαυκαλιζομαι και δε μου αρέσει να με κοροϊδεύουν.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: RIOT V - Armor Of Light

Δημοσίευση από Zippo190 »

trigger έγραψε: Παρ 30 Μαρ 2018, 19:58 Εξακολουθώ να μην αντιλαμβάνομαι την τιμιότητα, όταν ένας καλλιτέχνης αναισχυντα πλασάρει για καινούργιο μια κατ'αρχήν πιστή αντιγραφή επιτυχιών του παρελθόντος του. Δε βαυκαλιζομαι και δε μου αρέσει να με κοροϊδεύουν.
νομίζω ότι όλο το σύμπαν το κάνει. Οι Rion αναδημιουργούσαν κομμάτια τύπου "Angel eyes" εδώ και χρόνια (πχ "Army of one") οπότε είναι λογικό να λειτουργούν με επαναλαμβανόμενες φόρμες.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: RIOT V - Armor Of Light

Δημοσίευση από LuciferSteele »

στη δισολιά κάτι σάλεψε μέσα στο σώβρακο
το μόνο πρόβλημα με το ρεφραιν είναι πως δεν κάνει επανάληψη στη φράση και πιθανότατα να τελειώσει σε μία ψηλότερη νότα έτσι ενώ έχει τη δυναμική γιά hook, δεν την εκμεταλλεύεται
οι Riot είναι και παίζουν σα Riot. τους εαυτούς τους ανακυκλώνουν και δεν βλέπω γιατί θα έπρεπε να με χαλάει
αν κάτι δε μου άρεσε είναι ο ήχος στα ντραμς αλλά θα μιλήσω ολοκληρωμένα όταν παίξει στο στέρεο
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

Re: RIOT V - Armor Of Light

Δημοσίευση από trigger »

Zippo190 έγραψε: Παρ 30 Μαρ 2018, 22:04
trigger έγραψε: Παρ 30 Μαρ 2018, 19:58 Εξακολουθώ να μην αντιλαμβάνομαι την τιμιότητα, όταν ένας καλλιτέχνης αναισχυντα πλασάρει για καινούργιο μια κατ'αρχήν πιστή αντιγραφή επιτυχιών του παρελθόντος του. Δε βαυκαλιζομαι και δε μου αρέσει να με κοροϊδεύουν.
νομίζω ότι όλο το σύμπαν το κάνει. Οι Rion αναδημιουργούσαν κομμάτια τύπου "Angel eyes" εδώ και χρόνια (πχ "Army of one") οπότε είναι λογικό να λειτουργούν με επαναλαμβανόμενες φόρμες.
Οι Ραιοτ με Ριαλι δεν το έκαναν, αρα δε βλέπω γιατί να το κάνει και το υπόλοιπο σύμπαν. Είναι καλό για τριμπιουτ μπάντα, όχι για να κατουριεστε όμως.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: RIOT V - Armor Of Light

Δημοσίευση από Zippo190 »

trigger έγραψε: Παρ 30 Μαρ 2018, 22:36
Zippo190 έγραψε: Παρ 30 Μαρ 2018, 22:04
trigger έγραψε: Παρ 30 Μαρ 2018, 19:58 Εξακολουθώ να μην αντιλαμβάνομαι την τιμιότητα, όταν ένας καλλιτέχνης αναισχυντα πλασάρει για καινούργιο μια κατ'αρχήν πιστή αντιγραφή επιτυχιών του παρελθόντος του. Δε βαυκαλιζομαι και δε μου αρέσει να με κοροϊδεύουν.
νομίζω ότι όλο το σύμπαν το κάνει. Οι Rion αναδημιουργούσαν κομμάτια τύπου "Angel eyes" εδώ και χρόνια (πχ "Army of one") οπότε είναι λογικό να λειτουργούν με επαναλαμβανόμενες φόρμες.
Οι Ραιοτ με Ριαλι δεν το έκαναν, αρα δε βλέπω γιατί να το κάνει και το υπόλοιπο σύμπαν. Είναι καλό για τριμπιουτ μπάντα, όχι για να κατουριεστε όμως.



@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: RIOT V - Armor Of Light

Δημοσίευση από rbrigade »

Ειδικά το Dragonfire είναι clopy paste Thundersteel, ακόμα και οι συλλαβές είναι μετρημένες ώστε στη θέση του Thundersteel να τραγουδάς Dragonfire...
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

RIOT V - Armor Of Light

Δημοσίευση από trigger »

Χαρακτηριστικό είναι ότι και οι δυο άνιωθεν δίσκοι δεν είναι ψηλά στην εκτίμηση των οπαδών τους....
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

RIOT V - Armor Of Light

Δημοσίευση από Zippo190 »

δεν είναι επειδή τα υπόλοιπα τραγούδια δεν είναι σαν τα πάνω και έχουν πιο hard rock/blues στοιχεία όχι για κανένα άλλο λόγο.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

RIOT V - Armor Of Light

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Nightbreaker ΤΕΡΑΣΤΙΑ δισκάρα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”