TFS: Heavy Metal Mixtape Archives (σχόλια)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Site Admin
Επικοινωνία:

Σάβ 24 Φεβ 2018, 14:44

Σκέφτηκα να ξεκινήσω ένα τόπικ στο οποίο θα δημοσιεύονται από τους admins (τρομάρα μας) συλλογές/mixtapes από όλα τα καλούδια που κατα καιρούς δημοσιεύονται στο φόρουμ από όλους μας. Ο λόγος που το έβαλα στο "Κυκλοφορίες" και όχι στο general, είναι γιατί σκέφτομαι αυτό εδώ να γίνει κάτι σαν άτυπη digital κυκλοφορία/compilation/όπως θέτε πείτε το.

Η ιδέα είναι βασισμένη στο hype των τελευταίω ετών με τα audio cassettes αλλά και σε ένα blog που διαβάζω κατά καιρούς, το I Was a Teenage Music Geek.

Oι "κανόνες" είναι απλοί:
  • Συνολική διάρκεια κασσέτας 60 λεπτά
  • Συνολική διάρκεια ανα "πλευρά" 30 λεπτά
  • Κάθε μπάντα θα έχει από ένα κομμάτι (αυστηρά)
  • Τα κομμάτια θα πρέπει να καλύπτουν αρκετό φάσμα του μέταλ
  • Όλα τα κομμάτια θα πρέπει να είναι διαθέσιμα online (YouTube, Bandcamp, κλπ)
  • Οι επιλογές θα πρέπει να έχουν δημοσιευθεί μέχρι ένα μήνα πριν τη "κυκλοφορία" του tape
Το παρόν τόπικ είναι για σχολιασμό των επιλογών που "τρέχουν" κάθε φορά, καθώς το αρχικό θρεντ είναι κλειδωμένο για να μεινει focused στο μουσικό κομμάτι, έτσι ώστε ο καθένας να μπορέσει να ανατρέξει για να δεί τι "έπαιζε" κατα καιρούς στο φόρουμ. Πως το βρίσκετε σαν ιδέα; Ρίχτε καμιά πρόταση για να γίνει πιο πομπα ή φάση ;)
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.

Re: TFS: Heavy Metal Mixtape Archives (σχόλια)

Σάβ 24 Φεβ 2018, 15:28

Εμένα πάντα μου άρεσε ο διαχωρισμός της μουσικής με βάση την δεκαετία κυκλοφορίας και δραστηριότητας της μπάντας, δηλαδή ξεχωριστή κασέτα για τις "νέες ελπίδες" και άλλη για τα 80ς διαμάντια (και φυσικά ξεχωριστή για τα U.S., το Ευρωπαϊκό, Ιαπωνικό, N.W.O.B.H.M. κ.α.).
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.

Σάβ 24 Φεβ 2018, 15:58

Καλή φάση, στηρίζουμε!

Μπορεί όποιος γουστάρει να φτιάχνει και τα δικά του mixtapes και θα τα ανεβάζουμε στο ανάλογο θέμα. Γίνεται πανεύκολα με playlist στο youtube.
Έτσι μπορούμε να φτιάξουμε και περισσότερο αποχετευμένα ανά κατηγορίες όπως λέει ο zippo.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Site Admin
Επικοινωνία:

Σάβ 24 Φεβ 2018, 15:59

Zippo190 έγραψε:
Σάβ 24 Φεβ 2018, 15:28
Εμένα πάντα μου άρεσε ο διαχωρισμός της μουσικής με βάση την δεκαετία κυκλοφορίας και δραστηριότητας της μπάντας, δηλαδή ξεχωριστή κασέτα για τις "νέες ελπίδες" και άλλη για τα 80ς διαμάντια (και φυσικά ξεχωριστή για τα U.S., το Ευρωπαϊκό, Ιαπωνικό, N.W.O.B.H.M. κ.α.).
Και γώ ότι συλλογή έχω απο παλιά από φίλους κλπ, σε αυτή τη φάση ειναι. Αυτό που σκεφτόμουν, είναι το κάθε mixtape να είναι μια ανασκόπηση του τι παιζόταν στο φόρουμ τη Χ περίοδο και όλα αυτά να τα έχουμε μαζεμένα έτσι για τη φάση. Αλλά αυτό που λές για κατηγοριοποίηση ανα είδος/ελπίδες/παίδων/παμπαίδων είναι γαμώ κ μια καλή ευκαιρία για να βγαίνουν σπέσιαλ βέρζιονς που θα μπαίνουν σφήνα :twisted: :twisted:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.

Σάβ 24 Φεβ 2018, 16:00

Η ιδέα είναι βασισμένη στο hype των τελευταίω ετών με τα audio cassettes αλλά και σε ένα blog που διαβάζω κατά καιρούς, το I Was a Teenage Music Geek.
Πολύ καλό blog το επιμελείται νομίζω ο Χάρης Καραολίδης.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Site Admin
Επικοινωνία:

Σάβ 24 Φεβ 2018, 16:05

CountRaven έγραψε:
Ναι το παρακολουθώ τακτικά εδώ και 3-4 χρόνια και είναι πάντα απολαυστικό, άσχετα με το αν μου αρέσουν οι μουσικές που ποστάρονται ή όχι. Ίσως πρέπει να ανοιχτεί ένα τόπικ με προτάσεις για αγαπημένα μουσικά (κ όχι μόνο blogs) 8-]

Σάβ 24 Φεβ 2018, 16:08

Ναι το παρακολουθώ τακτικά εδώ και 3-4 χρόνια και είναι πάντα απολαυστικό, άσχετα με το αν μου αρέσουν οι μουσικές που ποστάρονται ή όχι. Ίσως πρέπει να ανοιχτεί ένα τόπικ με προτάσεις για αγαπημένα μουσικά (κ όχι μόνο blogs) 8-]
http://fscroll.blogspot.gr/
Site Admin
Επικοινωνία:

Σάβ 24 Φεβ 2018, 16:11

CountRaven έγραψε:
Σάβ 24 Φεβ 2018, 16:08
http://fscroll.blogspot.gr/
Συνταγές μαγειρικής έχει; 8-]

Κυρ 25 Φεβ 2018, 19:15

CountRaven έγραψε:
Πάτησα από περιέργεια και πέθανα με μερικές ατάκες:

JUSTIN TIMBERLAKE – Man Of The Woods
He’s a millionaire married to Jessica Biel, does it really matter what you or I think of his new album? (6)

LEGEND OF THE SEAGULLMEN – Legend Of The Seagullmen
Really fun nautically-themed concept album by heavy metal supergroup featuring Brett Hinds (Mastodon) and Danny Carey (Tool) among others, sounds like a cross between King Diamond (but with listenable vocals) and Primus (but with listenable vocals). (8)

THE SWORD – Used Future
If you’re a fan of “Technical Ecstasy”/”Never Say Die”-era Sabbath you’ll love this. But of all Sabbath eras, why the fuck are you a fan of the “Technical Ecstasy”/”Never Say Die” era? (7)

Κυρ 25 Φεβ 2018, 21:18

rbrigade έγραψε:
Κυρ 25 Φεβ 2018, 19:15

THE SWORD – Used Future
If you’re a fan of “Technical Ecstasy”/”Never Say Die”-era Sabbath you’ll love this. But of all Sabbath eras, why the fuck are you a fan of the “Technical Ecstasy”/”Never Say Die” era? (7)
'ξέρω 'γώ γιατί είναι καλύτερα από την σαβούρα "Master of βαρεμάρα";
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.

Κυρ 25 Φεβ 2018, 22:48

Σταμάτα φίλε Diamond... ε, συγγνώμη, Zippo

Κυρ 20 Οκτ 2019, 01:47

Λοιπόν, δεν ξέρω για τους υπόλοιπους, αλλά εγώ το έκανα αυτό από το 2003 ήδη.
Θα σας παραθέσω δύο δικές μου, χρονολογούμενες 15 χρόνια πίσω.
Να σας διηγηθώ την ιστορία: Οδηγούσα από το 2000 ένα ford fiesta μοντέλο 1981, το οποίο ναι μεν ήταν πολύ γερό αμάξι σε μηχανή, αλλά ήταν πλέον ήδη παλιό.
Κάπου στο 2003 βρίσκω μια δουλειά εκτός Αθήνας, στη Λαμία, όπου και ερχόμουν Αθήνα τα Σαββατοκύριακα ξοδεύοντας, με αυτό το αμάξι, σε βενζίνες και διόδια 25 € πήγαινε-έλα (δηλαδή 440 χλμ)! Αδιανόητα πράγματα για σήμερα. Όμως το fiesta, του οποίου τον ήχο της μηχανής αγαπούσα γιατί έμοιαζε με το εναρκτήριο riff του Falling off the Edge of the World, το οποίο ανασταίνει νεκρούς, ήταν πολύ επικίνδυνο για να κάνεις πήγαινε-έλα, ειδικά το χειμώνα αυτές τις διαδρομές, όταν ακόμα ο δρόμος μετά τα Καμμένα Βούρλα ήταν διπλής κυκλοφορίας χωρίς διαχωριστικό (για όσους θυμούνται και έχουν περάσει χειμώνα βράδυ Παρασκευής, ειδικά Παρασκευής, από εκεί, με τα φορτηγά πίσω σου να σου παίζουν φώτα συνεχώς, και τα φορτηγά από το αντίθετο ρεύμα να περνάνε ξυστά, αν οδηγούσες ένα μικρό παλιό αυτοκίνητο όπως ήταν το fiesta που είχα, το σκατό έφτανε στην κάλτσα). Συν βέβαια που έκανα τη διαδρομή σε +3 ώρες, συν του ότι έτσι και με έπιαναν χιόνια, υπήρχε σοβαρό ενδεχόμενο να παγώσει η μηχανή τόσο, ώστε να μείνω στη μέση της εθνικής. Το υπερ-αγαπούσα εκείνο το αυτοκίνητο, ωστόσο, γιατί με συνέδεαν πάρα πολλά με αυτό, όμως είχε έρθει η ώρα του αποχωρισμού. Μια φορά μάλιστα, δουλεύοντας απογευματινή βάρδυα στη Λαμία πιάνουν μέσα σε λίγες ώρες τα απίστευτα χιόνια, σε βαθμό που όταν τελείωσα τη βάρδυα, οι ασφάλειες του αυτοκινήτου είχαν πιάσει πάγο και δεν γύρναγε η κλειδαριά!
Τελικά κατάφερα και μπήκα διότι δεν είχα κλείσει καλά το πορτ-μπαγκάζ (ήταν από αυτά τα αυτοκίνητα που αν έριχνες τα πίσω καθίσματα, έφτιαχνες πορτ-μπαγκάζ γήπεδο), και έτσι στην ουσία, σκαρφαλώνοντας από την πίσω πλευρά άνοιξα την πόρτα από μέσα...
Μέσα σε όλα, δεν είχα και μουσική! Είχε δηλαδή ένα κασετόφωνο (τότε ακόμη γράφαμε κασέτες), που αν έβαζες κασέτα μέσα δεν σου εξασφάλιζε ότι δεν θα τη μασούσε, συν βέβαια τον άθλιο ήχο από τα πεπαλαιωμένα ηχεία.
Έτσι, βρήκα μια προσφορά κάπου στο 2004 και πήρα ένα καινούριο αυτοκίνητο, στο οποίο φρόντισα να βάλω και σιντιέρα με 10 cd μέσα, ώστε να την γεμίσω συλλογές! Μάλιστα, ακούγοντας στο αυτοκίνητο με βοηθούσε πολύ να σχηματίσω γνώμη για τα άλμπουμ που έπαιρνα, δεδομένου ότι σπίτι δεν έβρισκα χρόνο και χώρο να ακούσω μόνος μου...
Συνεχίστηκε ως το 2010 περίπου αυτή η compilation mania, και έφτασα τις +60 συλλογές, τις οποίες λογικά πρέπει να έχω στον παλιό μου υπολογιστή σε ψηφιακή μορφή.
Πάντως, βρήκα τώρα δύο από τα cd που έγραφα τότε, στα οποία η προϋπόθεση ήταν να είναι πάντα 10 τραγούδια και να μην υπερβαίνουν πάρα πολύ τη μία ώρα, ως maximum διάρκεια.
Παραθέτω τώρα τις δύο συλλογές, στις οποίες αναγράφω και τα τραγούδια γιατί το cd που τα είχα γράψει ήταν σε slipcase, με γραμμούλες στην πίσω πλευρά, οπότε μπορούσα να γράψω τους τίτλους.

Ημερομηνία: 21/12/2003 (το Νο7 των συλλογών).
Βασικά, τώρα θυμάμαι, γράφοντας την ημερομηνία, ότι οι συλλογές είχαν ξεκινήσει ήδη πριν πάρω το αυτοκίνητο και τις άκουγα σπίτι εδώ, όχι στη Λαμία, καθώς δεν είχα πάρει για εκεί στερεοφωνικό ακόμη.
Λοιπόν, η σειρά τραγουδιών, λίγο πριν τα Χριστούγεννα του 2003, είχε ως εξής:

1. BLACK STEEL-Battle Call
2. HANKER-We won't live eternally
3. NOCTURNAL RITES-Black Death
4. POWER CRUE-Forever
5. AXEL RUDI PELL-Playing With Fire
6. SYMPHONY X-Whispers
7. ELEGY-Trust
8. DOMINE-The Bearer of the Black Sword
9. JACOBS DREAM-Traces of Grace
10. ZANISTER-We Will Bring Glory Tonight

Και το δεύτερο cd που έχω αυτή τη στιγμή μπροστά μου:

Ημερομηνία: 25/3/2004 (το Νο4 των συλλογών, βασικά αυτό πρέπει να το ξαναέγραψα,είτε γιατί έχασα το πρώτο cd, είτε γιατί πήδαγε όταν έπαιζε η αρχική εγγραφή)

1. VIRGIN STEELE-I will Come for You
2. MERCURY RISING-Minute Man
3. ELEGY-Solitary Day
4. POWER CRUE-Spent On You
5. AXEL RUDI PELL-Turned to Stone
6. GLADIATORS-Thousand Candles
7. JACOBS DREAM-The Gathering
8. Y. MALMSTEEN-Forever One
9. NEW EDEN-Epitaph
10. RUNNING WILD-The Ballad of William Kid

edit: Θυμήθηκα, Πέταλο του Μαλιακού, λέγεται το επικίνδυνο σημείο που αναφέρω, και ήταν κοντά στα 30 χλμ. η απόσταση αυτή...
3 theBoxStarmanScrollkeeper
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”