COMMANDO (SWE) - Rites of Damnation EP (2020)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

COMMANDO (SWE) - Rites of Damnation EP (2020)

Δημοσίευση από apeitharxos »

Έπειτα από ένα demo με δύο κομμάτια, εδώ έχουμε το πρώτο EP των Σουηδών, το οποίο χαρακτηρίζουν οι ριφάρες.
Οι Σουηδοί επιδίδονται σε ένα heavy speed metal, με 'σκοτεινά' φωνητικά 'φρενοκομείου' τα οποία παραπέμπουν σε παλιούς Exodus και Bewitched.
Παρόλα αυτά, δεν θα τους χαρακτήριζες ούτε thrash ούτε black'n'roll, παρά καθαρό σκοτεινό heavy metal με κιθαριστικές επιρροές από mercyful fate, στα όρια του speed.

Ό,τι άκουσα μου φαίνεται εξαιρετικό και δικαίως υπέγραψαν στην High Roller...
Ελπίζουμε σε ανάλογη συνέχεια...



edit: Δεν σημαίνει πως επειδή είναι από Σουηδία το θεωρώ αυτομάτως καλό, όπως πολλές φορές βλέπω ανάλογες υπερβολές εδώ στο forum, είναι αντικειμενικά πολύ καλό...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

COMMANDO (SWE) - Rites of Damnation EP (2020)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

λοιπόν έκατσα να το ακούσω με ακουστικά και κάτι μου φαίνεται πως δεν πάει καλά με τον ήχο. διακρίνω συνεχείς αυξομειώσεις στις εντάσεις. ειδικά οι κιθάρες πάνε και έρχονται. είναι μόνο δικό μου το πρόβλημα?
κατά τα άλλα για κάποιο λόγο μου άρεσε αυτή η σκισμένη εκδοχή του Baloff παρά τις όποιες ερμηνευτικές υπερβολές
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”