VALENTINO FRANCAVILLA - Heavy Chains

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

VALENTINO FRANCAVILLA - Heavy Chains

Δημοσίευση από CountRaven »

Εικόνα

Όχι παιδιά αυτό θέλει δικό του τόπικ.

Τη στιγμή που έχεις κάθε τσόλι να κλαψουρίζει κάνοντας λόγο για την Metal ενότητα και αδελφότητα πουλώντας 10 ευρώ τη γελοιότητα που έγραψε σπίτι του με την Amiga 500 "πάρτο φίλε μου τώρα την παρασκευή γιατί το bandcamp θα δώσει όλα τα έσοδα στον ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ, support support", έχεις από την απέναντι όχθη, ταλέντο που περισσεύει, χαμηλό προφίλ, και μια δισκάρα που από εχτές που την ανέφερε ο [mention]JimmyF[/mention] στις νέες ανακαλύψεις και ο [mention]Metal_Warrior[/mention] φρόντισε να μου κρούσει τον κώδωνα, δεν έχω σταματήσει να την ακούω.

Τι έγινε βραχνοκόκορα τρου επικά; Το κούρδισες το σπαθί ή να σου φέρω φορτιστή;

Εδώ έχουμε μια ΟΑΣΗ καλαισθησίας. Άρτιες ιδέες και καταπληκτικό riffing για αρχή, στοιχεία που στήνουν την βάση για ένα εξαίσιο άλμπουμ που παντρεύει το κλασσικό Heavy με τον νεοκλασικό Metal ήχο. Πάνω σε αυτήν την βάση λοιπόν έχουμε καταπληκτικές φωνητικές μελωδίες να δίνουν το βροντερό παρών. Μελωδίες που μεταμορφώνουν τα κομμάτια. Η φωνή διαθέτει το ανάλογο range κάτι που βοηθάει στην κυριολεκτική απογείωση του υλικού, ενώ το πάθος περισσεύει εδώ.

Και μετά φυσικά έχουμε τα lead κιθαριστικά parts και τα solos. Σκέτη ποίηση, τι να πω και τι να γράψω. Πρέπει απλά να ακούσετε. Θέματα που βγάζουν μπροστά τις μελωδίες, αληθινή συγκίνηση να ακούς όλες τις επιρροές ζυγισμένες σωστά, και τους μεγάλους να παρελάζουν μέσα από ένα ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ προσωπικό αποτέλεσμα. Ναι εδώ υπάρχει χαρακτήρας στο παίξιμο, την σύνθεση και την απόδοση του υλικού.

Διαβάζω ότι ο Valentino ο οποίος έχει παίξει και όλα τα υπόλοιπα όργανα του δίσκου, είναι μόλις 25 χρονών -και κάτι ψηλά πλέον- και δεν πιστεύω στα μάτια μου. Διαβάζω επίσης πως από το 2019 συμμετέχει στους -Ιταλούς- White Skull.

Εδώ να σημειώσω ότι ο manager των Νορβηγών Tomorrow's Outlook με πληροφόρησε ότι ο Valentino θα συμμετέχει στο επόμενο τρίτο άλμπουμ τους. Χαμός!

Το "Heavy Chains" το κυκλοφόρησε μόνος το 2018 σε CD και ψηφιακή μορφή. Χωρίς ποστ εράνου για support.

Ακούστε εδώ την δισκάρα και χαρείτε μαζί με εμένα γιατί χάρις σε κάτι τέτοια άλμπουμ δεν έχει πνιγεί η φάση στα σκατά.

ΕΥΓΕ!




1-Thunderstrike 0:00
2-Heavy chains 4:35
3-Light blue 8:46
4-The nightmare 14:03
5-No more tears 20:14
6-No identity 22:28
7-Shred till death 27:53

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

VALENTINO FRANCAVILLA - Heavy Chains

Δημοσίευση από theBox »

Φαινεται τα μαζευει καιρο τωρα ο Κόμης... Τα είπε και ξαλάφρωσε! :love2:

Εννοειται οτι η κυκλοφορία χρειαζεται δικο της τόπικ μιας και ξεχωριζει ευκολα απο το σωρό για τους λόγους που αναφερονται παραπάνω. Οι κιθάρες ειδικά ειναι μέσα στην καύλα!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

VALENTINO FRANCAVILLA - Heavy Chains

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

πολύ δυνατό, μπράβο του, ετοιμάζει και καινούργιο
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

VALENTINO FRANCAVILLA - Heavy Chains

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Όντως είναι πολύ καλό!
Διακρίνω πολύ υψηλό potential!
Μπράβο!
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

VALENTINO FRANCAVILLA - Heavy Chains

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Ο τύπος έχει κόπιες από το CD. Εγώ θα κάνω την παραγγελία μου. Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνουμε μια ομαδική καθώς δε ζω στην Αθήνα.
Πάντως όπως το κόβω, σύντομα θα κυκλοφορήσει από εταιρεία. Είχε λέει πρόταση και για βινύλιο αλλα δεν ήτανε καλή. Και ψήνεται φουλ για βινύλιο.
Καινούριο άλμπουμ χειμώνα.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

VALENTINO FRANCAVILLA - Heavy Chains

Δημοσίευση από rbrigade »

Υποψιάζομαι cdr, καλύτερα περιμέντε να βγει από εταιρεία. Δεν συμφέρει τον καλλιτέχνη, αλλά συμφέρει την δισκοθήκη σας! :D
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

VALENTINO FRANCAVILLA - Heavy Chains

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Τον ρώτησα αν είναι CD-R μου είπε ότι είναι από εργοστάσιο. Δε μου άρεσε όμως 100% η απάντησή του. Του λέω “silverpressed ή CD-R”, έκανε ότι δεν καταλαβαίνει καλά τα αγγλικά και μου λέει «άμα εννοείς αν είναι τυπωμένο σε factory, είναι.»
Θα δούμε!
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

VALENTINO FRANCAVILLA - Heavy Chains

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

16 ευρώ με ship, και factory pressed , τα ίδια είπε και σε μένα
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

VALENTINO FRANCAVILLA - Heavy Chains

Δημοσίευση από rbrigade »

Μια φωτογραφία το λύνει το θέμα
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

VALENTINO FRANCAVILLA - Heavy Chains

Δημοσίευση από Priamos »

Ναι, ειναι πολυ σοβαρη περιπτωση. Το κατεχει. Ξερει και να γραψει μουσικη και να παιξει.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

VALENTINO FRANCAVILLA - Heavy Chains

Δημοσίευση από CountRaven »

Το CD το τύπωσε μόνος σε 50 κόπιες.

Είναι εργοστασιακό CD-r, έρχεται δηλαδή σφραγιστό με σελοφάν.

Οι τελευταίες 8 κόπιες που είχε, πήγαν Steel Gallery.

Έχουν μείνει 5.

15 ευρώ έκαστη.

Όποιος θέλει γράφει εδώ ή μου στέλνει PM ή facebook.

Εικόνα

Εικόνα

υγ. Ναι τον έβαλα και άνοιξε κόπια για να βγάλει φώτος.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

VALENTINO FRANCAVILLA - Heavy Chains

Δημοσίευση από theBox »

ΕΤΣΙ γινονται οι δουλειες!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

VALENTINO FRANCAVILLA - Heavy Chains

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

[mention]CountRaven[/mention] Κράτα μου μια γιατί ήμουν στο τσακ να του στείλω.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

VALENTINO FRANCAVILLA - Heavy Chains

Δημοσίευση από Zippo190 »

πολύ δυνατό αλλά δεν θέλω CDr. Ας το βγάλει κανείς σε κανονικό silver cd.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

VALENTINO FRANCAVILLA - Heavy Chains

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Τέλος οι κόπιες οι δικές του...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”