DIAMOND - Diamond (1986)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

DIAMOND - Diamond (1986)

Δημοσίευση από apeitharxos »

Ο δίσκος ο οποίος τελευταία με έχει εντυπωσιάσει και τον ακούω συνέχεια.
Ντροπή μου που δεν την ήξερα την κυκλοφορία, είμαι βέβαιος όμως πως κάποιοι εδώ μέσα ήδη γνωρίζουν και ήδη νιώθουν.
Εδώ συναντάμε στα υπέροχα βραχνά φωνητικά τον Matt L'Amour, ο οποίος πέρασε και από τους pantera, από όσο καταλαβαίνω πριν την έλευση του phil anselmo, και πριν το 'power metal'. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια επίσημη ηχογράφηση των pantera με τον Matt L' Amour?
Και επίσης τον Rob Dexter των Battle Bratt στο μπάσο.
Η μπάντα υπήρξε βραχύβια, με μία μόλις κυκλοφορία, αλλά τι κυκλοφορία: Μελωδικό hard'n' heavy με αιθέριες μελωδίες, στοιβαρό rythm section, με τα πλήκτρα και τις κιθάρες να ισορροπούν ομοιόμορφα καθόλη την διάρκεια του ακούσματος. Προσωπικά, μου έφεραν στο μυαλό τους Leatherwolf του Street Ready, τους Dokken του Under Lock & Key αλλά και τους Driver του Rob Rock στο EP.
Δεν υπάρχει τραγούδι που να είναι filler στον δίσκο, θα ξεχώριζα όμως το Lonely In Love, το Mirror Mirror και το instrumental The Inatome...

Απολαύστε...

Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

DIAMOND - Diamond (1986)

Δημοσίευση από rbrigade »

To link το έχεις βάλει με τρόπο που ξεκινάει να παίζει από τα δύο τελευταία λεπτά του δίσκου, δεν ξέρω αν το έκανες επίτηδες για το instrumental, πάντως την πάτησα δυο φορές, μια που το άκουγα απο δω και μία που πήγα να μπω youtube να δω και info. Ο δίσκος είναι σοκαριστικά καλός, το πρώτο κομμάτι κόβω το κεφάλι μου ότι το έχω ακούσει αλλά δεν το βρίσκω πουθενά στα αρχεία μου. Ο τραγουδιστής δεν έχει ηχογραφήσει επίσημα δίσκο με τους Pantera (για demo δεν ξέρω, θα είχε ενδιαφέρον). Πάντως highlight οι φοβερές κιθάρες με τον απίστευτο ήχο/τόνο τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

DIAMOND - Diamond (1986)

Δημοσίευση από rbrigade »

Τι γίνεται ρε, έχει κάτι κιθαριστικές μελωδίες όπως το νεοκλασικό lead στο Remember the night που μου δημιουργούν τρελλή αίσθηση deja vu
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

DIAMOND - Diamond (1986)

Δημοσίευση από apeitharxos »

rbrigade έγραψε: Κυρ 05 Ιούλ 2020, 21:55 To link το έχεις βάλει με τρόπο που ξεκινάει να παίζει από τα δύο τελευταία λεπτά του δίσκου, δεν ξέρω αν το έκανες επίτηδες για το instrumental, πάντως την πάτησα δυο φορές, μια που το άκουγα απο δω και μία που πήγα να μπω youtube να δω και info. Ο δίσκος είναι σοκαριστικά καλός, το πρώτο κομμάτι κόβω το κεφάλι μου ότι το έχω ακούσει αλλά δεν το βρίσκω πουθενά στα αρχεία μου. Ο τραγουδιστής δεν έχει ηχογραφήσει επίσημα δίσκο με τους Pantera (για demo δεν ξέρω, θα είχε ενδιαφέρον). Πάντως highlight οι φοβερές κιθάρες με τον απίστευτο ήχο/τόνο τους.
Ίσως επειδή το άφησα εκεί, προτού γράψω το σύντομο review, ώστε να επαναφέρω στην μνήμη μου την όλη ατμόσφαιρα, οπότε στα δύο κομμάτια πριν το τέλος είχα ήδη ολοκληρωμένη την εικόνα...
Νόμιζα πάντως ότι τους ήξερες, αλλά αφού τους μαθαίνεις από αυτή την δημοσίευση τόσο το καλύτερο...
rbrigade έγραψε: Κυρ 05 Ιούλ 2020, 21:58 Τι γίνεται ρε, έχει κάτι κιθαριστικές μελωδίες όπως το νεοκλασικό lead στο Remember the night που μου δημιουργούν τρελλή αίσθηση deja vu
Υπάρχει μια υποβόσκουσα αίσθηση από το Odyssey του Malmsteen στο άσμα αυτό, όντως...αν και ο δίσκος του Malmsteen ακολούθησε χρονικά...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

DIAMOND - Diamond (1986)

Δημοσίευση από rbrigade »

Βρήκα σε φωτογραφία από τα cdr που έχω παρατημένα στον Πειραιά στο πατρικό μου ένα cdr που γράφει σκέτο Diamond στην ράχη, κατά 99% είναι αυτό γιατί όλα τα τραγούδια μου φαίνονται πολύ γνώριμα

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rbrigade την Κυρ 05 Ιούλ 2020, 22:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

DIAMOND-Diamond (1986)

Δημοσίευση από rbrigade »

Η μαλακία που έχω κάνει είναι ότι δεν ψηφιοποιούσα τους δίσκους που αγόραζα ή αντέγραφα και έτσι υπάρχουν αρκετές δισκάρες που δεν τις έχω στους mp3 φακέλους μου και έχουν ξεχαστεί στην λήθη, καθώς τα μεν cdr είναι πλέον παρατημένα στο έλεος του θεού (τα ανακάτευε ο αδερφός μου με αποτέλεσμα να βλέπω σε άλλη φώτο Fifth Angel δίπλα σε Love, αυτά δεν έπρεπε καν να είναι στο ίδιο section), ενώ και τα αυθεντικά cd τα τελευταία 6 χρόνια είναι μακριά από την ζεστή αγκαλιά μου (4 χρόνια παρατημένα σε άλλο σπίτι, 2 χρόνια χωμένα σε κούτες και τώρα στριμωγμένα στην βιβλιοθήκη του παιδικού δωματίου δυο ορόφους μακριά...)
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

DIAMOND-Diamond (1986)

Δημοσίευση από apeitharxos »

rbrigade έγραψε: Κυρ 05 Ιούλ 2020, 22:17 Η μαλακία που έχω κάνει είναι ότι δεν ψηφιοποιούσα τους δίσκους που αγόραζα ή αντέγραφα και έτσι υπάρχουν αρκετές δισκάρες που δεν τις έχω στους mp3 φακέλους μου και έχουν ξεχαστεί στην λήθη, καθώς τα μεν cdr είναι πλέον παρατημένα στο έλεος του θεού (τα ανακάτευε ο αδερφός μου με αποτέλεσμα να βλέπω σε άλλη φώτο Fifth Angel δίπλα σε Love, αυτά δεν έπρεπε καν να είναι στο ίδιο section), ενώ και τα αυθεντικά cd τα τελευταία 6 χρόνια είναι μακριά από την ζεστή αγκαλιά μου (4 χρόνια παρατημένα σε άλλο σπίτι, 2 χρόνια χωμένα σε κούτες και τώρα στριμωγμένα στην βιβλιοθήκη του παιδικού δωματίου δυο ορόφους μακριά...)
Μα και εγώ απόρησα που δεν το ήξερες γιατί ξέρω ότι έχεις πολύ up to date αρχείο σε .mp3
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

DIAMOND - Diamond (1986)

Δημοσίευση από rbrigade »

σιγά το up to date... Άμα μπεις soulseek θα δεις κόσμο με απίστευτο όγκο υλικού και μάλιστα αρκετά δύσκολου, όχι τα γνωστά. Μου στείλανε κάνα δυο τέτοιοι wantlist και δεν ήξερα ούτε μια κυκλοφορία... Και από metal και από AOR/hard rock...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

DIAMOND - Diamond (1986)

Δημοσίευση από theBox »

apeitharxos έγραψε: Κυρ 05 Ιούλ 2020, 21:08 Μελωδικό hard'n' heavy με αιθέριες μελωδίες,
Δεν θα μπορουσες να το πεις καλυτερα.

Δεν το ηξερα καθολου. Ενταξει ειναι πολυ καλο!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

DIAMOND - Diamond (1986)

Δημοσίευση από JimmyF »

[mention]apeitharxos[/mention] bravo! Δεν τους ήξερα. Θα ακουστεί με τη δέουσα προσοχή, καθώς η πρώτη εντύωση ήταν πολύ καλή.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

DIAMOND - Diamond (1986)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

πρόσφατα τους είχα αναφέρει σε ένα Warlord related topic
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: DIAMOND - Diamond (1986)

Δημοσίευση από CountRaven »

Ας αναστήσω και εγώ 4να τόπικ ως άλλος @SifiSMelodicRock.

Μεγάλη δισκάρα που δεν έχει πάρει την αγάπη που της αξίζει.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2867
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: DIAMOND - Diamond (1986)

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Τους είχα ακούσει παλιότερα αλλά δεν είχα δώσει ιδιαίτερη σημασία...
Τώρα που το ακούω ξανά .....WTF is Going On
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: DIAMOND - Diamond (1986)

Δημοσίευση από CountRaven »

aorpanos72 έγραψε: Τετ 14 Ιουν 2023, 10:36 Τους είχα ακούσει παλιότερα αλλά δεν είχα δώσει ιδιαίτερη σημασία...
Τώρα που το ακούω ξανά .....WTF is Going On
Εεεεμμμ. Πάντα ποιότητα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2867
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: DIAMOND - Diamond (1986)

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Αυτό έχει γίνει επανακυκλοφορια σε CD?
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”