ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από theBox »

War at the edge of the end, ισως το αγαπημενο μου κομματι. Ευτυχως διορθωνεται το εγκλημα της μη ηχογραφησης του για το ντεμπουτο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από Aphelian »

Τρομακτικα επος το κομμάτι και το video απιστευτο.
Βελτιωση σε ολους τους τομεις απ'οτι φαινεται, καλυτερη παραγωγη, καλυτερο εξωφυλλο, λιγο καλυτερος τραγουδιστης (με τους περιορισμους του), ελπιζω και σε καλυτερο γενικο συνολο.

Για το πρωτο αλμπουμ ειμαι λιγο στη φαση του [mention]Priamos[/mention] (ισως λιγο πιο θερμος, αλλα οχι να σκιζω τα ρουχα μου), γιατι ενω μου αρεσε πολυ και ειχε 2 κομματια που για τα γουστα μου ειναι ΚΟΡΥΦΗ, στο συνολο δεν ενοιωσα ΤΟΣΟ οπως το 90% του κοσμου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Χθες Κυριακή το κομμάτι έπαιζε ώρες στο repeat. Αν μου άρεσε το πρόσφατο Greyhawk, τότε συγκριτικά το Ravening Iron είναι κόσμημα. Σαν ομώνυμο του αλμπουμ πατά στη δομή του αντίστοιχου προηγούμενου ομώνυμου Armor or Ire. Για να αντιπαρατεθώ με μια άποψη πιο πάνω για μικρό καλάθι, η μακρόχρονη αναμονή και ο βαθμός που αγκάλιασε ο κόσμος το προηγούμενο άλμπουμ θέτουν τον πήχη και τις προσδοκίες μου πολύ ψηλά.
Για να δούμε...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από JimmyF »

Εξαιρετικό το πρώτο δείγμα. Για μένα η δύναμη της μπάντας είναι οι γραμμές των φωνητικών που όσο απλοϊκές φαίνονται και χωρίς ιδιαίτερες εξάρσεις , έχουν τη δυνατότητα να σε κάνουν να ψιθυρίζεις 'καταναγκαστικά' τη μελωδία. Μακάρι όλο το album να είναι σε αυτό το επίπεδο. Να πω κι ένα παραπονάκι...Θα ήθελα ένα πιο memorable solo και ένα όχι σχετικά απότομο τελείωμα εκεί που περιμένω μια τελευταία απογείωση, αν και πιθανώς αυτή ακριβώς να ήταν η επιδίωξη, effect of the unexpected :D
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από rbrigade »

Ωραίο το πρώτο κομμάτι. Όχι για αποθέωση, αλλά καλό.
Άβαταρ μέλους
giorgos
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2019, 12:46

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από giorgos »

Δεν τρελαίνομαι για την πάρτη τους και αν δεν είχαν την sword 'n' sorcery θεματολογία θα με ενδιέφεραν ακόμα λιγότερο. Πάντως το πρώτο δείγμα είναι ωραίο και το εξώφυλλο του Ken Kelly πολύ καλή επιλογή.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από LuciferSteele »

δυνατό το πρώτο δείγμα, το κουπί το τραβάει ο ντράμερ βέβαια και ΚΡΙΜΑ που ο ήχος στις ταμπουριές δεν είναι τόσο πολεμικός όσο πρέπει
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από theBox »

LuciferSteele έγραψε: Κυρ 13 Σεπ 2020, 13:57 δυνατό το πρώτο δείγμα, το κουπί το τραβάει ο ντράμερ βέβαια και ΚΡΙΜΑ που ο ήχος στις ταμπουριές δεν είναι τόσο πολεμικός όσο πρέπει
Γενικα απ οτι καταλαβα ο Rizk τραβαει το κουπι γενικοτερα (τουλαχιστον πλεον) , εκτος των στιχων και φωνητικων.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από Xstroyer »

O Rizk αυτή τη στιγμή είναι το πιο hot όνομα στο θέμα audio engineering/ παραγωγής, παγκοσμίως.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από theBox »

Xstroyer έγραψε: Δευ 14 Σεπ 2020, 10:52 O Rizk αυτή τη στιγμή είναι το πιο hot όνομα στο θέμα audio engineering/ παραγωγής, παγκοσμίως.
Δεν αντιλεγω. Πιο πολυ αναφερομουν ομως στις αρμοδιοτητες του ΕΝΤΟΣ της μπάντας. Περα απο τον προφανη ρολο του παραγωγου φυσικα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

LuciferSteele έγραψε: Κυρ 13 Σεπ 2020, 13:57 ΚΡΙΜΑ που ο ήχος στις ταμπουριές δεν είναι τόσο πολεμικός όσο πρέπει
Εικόνα
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από CountRaven »

Στο κανάλι της No Remorse ανέβηκε πάλι βίντεο με το Ravening Iron.



Σίγουρα κάποια youtube κόμπλα. Μας τα έχει σπάσει τελευταία το tube.

Είχε γίνει πριν λίγο καιρό και αυτό το ποστ σχετικά με το αρχικό βίντεο:

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από Xstroyer »

Audio ανέβηκε το κομμάτι, γιατί το lyric video μετά από ένα 24ωρο και 10000 views κρίθηκε ακατάλληλο (βυζιά και αίμα) από το YouTube και μπορούν να το δουν μόνο όσοι είναι συνδεδεμένοι με λογαριασμό.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από Starman »

Δηλαδή για να καταλάβω οι υπεύθυνοι του yt θεώρησαν ότι το comic video των EC είναι απειλή για την κοινωνία, αλλά αφήνουν τα δεκάδες κλιπάκια που δείχνουν πως στρίβεις ένα “οικολογικό” τσιγάρο ή πως μπορείς να αυτοτραυματιστείς για να σπάσεις πλάκα; Χωρίς λογική.
Αν μπορεί κάποιος, ας κάνει το κόπο να μου το στείλει.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από CountRaven »

Xstroyer έγραψε: Τετ 16 Σεπ 2020, 12:54 Audio ανέβηκε το κομμάτι, γιατί το lyric video μετά από ένα 24ωρο και 10000 views κρίθηκε ακατάλληλο (βυζιά και αίμα) από το YouTube και μπορούν να το δουν μόνο όσοι είναι συνδεδεμένοι με λογαριασμό.
Έχει αρχίσει και μου τη δίνει πολύ στα νεύρα το youtube. Πραγματικά.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”