ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από theBox »

Χαχα μπα...μου αρεσει ο τροπος που "χτιζει" ολο το κομματι για να καταληξει πολυ φυσικα (not forced) σε αυτο το ριφ/λυτρωση/επιλογο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από theBox »

Λοιπον ας πεταξω μερικες σκεψεις μου τωρα που εγιναν τα αποκαλυπτηρια...

Ο δισκος ειναι πολυ καλος, στη φαση αυτη δεν τον βρισκω καλυτερο απο το ντεμπουτο, αλλά αυτο μπορει να αλλαξει συν τω χρονω.

Στα πολυ θετικα, διακρινω ενα level up σε καποια διασπαρτα σημεια της ριφολογιας (ρεφρεν (εντιτ: σορρυ εννοουσα bridge) του a face in the glare, "prog" ριφ στη μεση του skullseeker, main riff tou worms of the earth, "whiskey in the jar" θεμα του cowards keep κ.α.)

Επισης, η παραγωγη ειναι πιο τουμπανο και η μπαντα ακουγεται πιο "σιγουρη".

Αυτο που με χαλασε λιγο ειναι η μειωμενη ποικιλομορφια στα κομματια. Εδω υπαρχουν τρια τρακς (face, skullseeker και cowards keep) που οσο καλα ριφφ και να εχουν, μιλαμε για παραλαγες ουσιαστικα του ιδιου πραγματος. Και το ονομα του πραγματος αυτου ειναι : I am the hammer.

Το ντεμπουτο ειχε περισσοτερη ποικιλια (μονο ενα mid tempo, το hammer), ενω ειχε και ημι-ακουστικο (invoker) και φυσικα το αυθυπαρκτο last song for valdeze.

Θα μου πεις, κι εδω υπαρχει ενα "πειραμα" που το ντεμπουτο δεν ειχε. Το epic doom "banners of arhai". Το οποιο ειναι και απο τα καλυτερα του δισκου.

Τελος, δεν μου αρεσει ιδιαιτερα το πως κολλαει η 6/8 αλλαγη εκει καπου στο πρωτο μισο του worms of the earth, αλλα οκ, αυτο ειναι πταισμα.

Φαινεται σαν να γκρινιαζω, ενω επαναλαμβανω οτι ο δισκος μου αρεσε πολυ, απλα ειναι απο τις πλεον αγαπημενες μου μπαντες, οποτε μοιραια θα μπει στο μικροσκοπιο.

Αυτα για τωρα, more to come μολις πουν και οι υπολοιποι τη γνωμη τους.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από CountRaven »

Δεν νομίζω πως το "Arhai" έχει κάποια σχέση με Epic Doom. Είναι αργό και επιβλητικό και ως εκεί (κομματάρα btw).

Τον είδα τον όρο γραμμένο και στο δελτίο τύπου.

Παρατηρώ και εδώ και χρόνια να χαρακτηρίζουν τους... Doomsword ως Epic Doom.

No way...
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από theBox »

Ναι ρε συ, ενταξει, γνωριζω τις ενστασεις σου για την ορολογια και τις ενστερνιζομαι κιολας! Ειχε γινει και εκτεταμενη κουβεντα επ αυτου σε παρελθοντικο τοπικ.

Το εγραψα κι εγω ετσι για "ευκολια" περισσοτερο. Ειναι εν πασει περιπτωση το πιο "αργο" κομματι της μπάντας, και η πρωτη φορα που οι ταχυτητες πεφτουν τοσο πολυ. Αν και ειμαι σιγουρος οτι ακουω και κατι απο candlemass (για να αναφερω το πιο "λαικο" ονομα) σε καποια ριφφ/γεφυρες του κομματιου.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Μετά από ένα ολόκληρο σ/κ στο repeat, έχω να πω πως ο δίσκος μου άφησε θετικότατες εντυπώσεις. Έχοντας ακούσει το ομότιτλο καιρό πριν είχα μείνει με θετική προδιάθεση για το άλμπουμ και επιβεβαιώνω ότι οι Eternal Champion ξέρουν τί μας αρέσει, αρέσει προφανώς και στους ίδιους και αυτό μας δίνουν. Υπήρχε όμως μια χαραμάδα σκεπτικισμού όσον αφορά την τάση για αναμάσημα (το Ravening iron είναι παραλλαγή του Armor of ire).

Ακούγοντας όμως το σύνολο τώρα βλέπω πως έχουν κάνει σημαντικό βήμα μπροστά όσον αφορά τη σύνθεση. Λιγότερο βατό άκουσμα (τα θέματα ήταν βατά...) και περισσότερο "obscure". Έψαχνα λοιπόν να βρω το I am the hammer του νέου δίσκου και ευτυχώς δεν το βρήκα (ίσως το skullseeker?).

Ξεσηκωμός το worms of the earth και με ωραίο ενδιάμεσο manilla θέμα. Το αντίστοιχο ξεσηκωτικό του προηγούμενου, το Cold sword, καλό μεν αλλά με τον καιρό το βαρέθηκα. Πρόοδος κι εδώ.

Αδιαπραγμάτευτα διαμάντια του δίσκου τα banners of arhai και coward's keep.

Α, υπάρχει και ένα κομμάτι που μάλλον είναι το μόνο Eternal champion τραγούδι που δεν μου αρέσει, απλά και ξάστερα, το Face in the glare.

Όχι επειδή είναι Eternal champion, αλλά ο δίσκος χτυπά 10άδα χρονιάς για πλάκα.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από theBox »

[mention]Advancing Yokeda[/mention] Τρία I am the hammer εχει ρε συ (με ομολογουμενως καλυτερ ριφ), πως δεν βρηκες κανενα. :D

Κατα τα αλλα συμφωνω εν γενει με τις παρατηρησεις, ειδικα με το γεγονος οτι η ριφολογια ειναι πιο πολυπλοκη και obscure κι οχι τοσο "λαικη" οσο στο armor.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από JimmyF »

Μιας και το βινύλιο θ' αργήσει να σκάσει μύτη ώστε να έχω το full experience, ας πω κι εγώ 2 λογάκια για ένα από τα 3 albums (EC, Fates& Chris Brookes) που μονοπώλησαν το δικό μου μουσικό ΠΑ-ΣΑ-ΚΥ που πέρασε.
Σε γενικές γραμμές είμαι ανάμεσα στα λεγόμενα [mention]theBox[/mention] και [mention]Advancing Yokeda[/mention] . Κι εγώ νομίζω ότι δεν είναι τόσο άμεσο όσο το Armor, παρόλα αυτά τα κομμάτια έχουν πραγματάκια που ακούγοντας ανακαλύπτεις. Το riffing όντως με περισσότερη ποικιλία, τα deja vu από Armor υπάρχουν, η παραγωγή είναι πιο μπομπάτη. Κι εγώ συν τω χρόνω δεν ξέρω αν θα το βάλω πάνω από το Armor, αλλά σίγουρα είναι ένα πολύ καλό album.
Στα + για μένα τα solos, που τα θεωρώ καλύτερα από το Armor (ακόμα και στο ομώνυμο που με είχε ξενίσει λίγο στην αρχή) με μια περίεργη αύρα από Blackmore να έρχεται στα αυτιά μου, ενώ στο Banners είναι καρφί Candlemass.
Βασικό ότι σε κανένα κομμάτι δεν κάνω skip! (οκ, μόνο στο Godblade :D )
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από Coroner »

Με οσους εχω συζητησει κανεις δεν το βαζει κατευθειαν πανω απο το Armor of Ire. Και αυτο δεν εχει να κανει με την ποιοτητα του νεο δισκου, αλλα με το οτι το Armor ειχε/απεκτησε τη στοφα του κλασικου, οσο αυτο ειναι δυνατον στις μερες μας.
Για το αλμπουμ τα χετε αναλυσει πολυ καλα. Αρκετα σημεια πολυ ωραια μεσα στα κομματια, ειδικα στα mid tempo Skullseeker και Coward's Keep. Οι κορυφες για μενα ειναι το (πιθανως) καλυτερο κομματι τους War at the edge of the end και worms of the earth.
Εν τελει, το βασικο ειναι οτι δεν απογοητευσαν και εβγαλαν ακομα ενα τρομερο δισκο. Ποσο ψηλα θα φτασει νομιζω θα φανει με τον καιρο, ετσι εγινε και με το Armor. Σιγουρα θα παει στην 5/10 αδα της χρονιας.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

theBox έγραψε: Δευ 09 Νοέμ 2020, 11:48 @Advancing Yokeda Τρία I am the hammer εχει ρε συ (με ομολογουμενως καλυτερ ριφ), πως δεν βρηκες κανενα. :D
Δεν εχεις κι άδικο...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από Aphelian »

Συμφωνω πανω κατω με τους περισσοτερους εδω, κι εμενα μου αρεσει πολυ ως τωρα, με μικρες ενστασεις εδω κι εκει.
Κακη επιλογη (αν μπορεις να το πεις ετσι) να ξεκινησει ο δισκος με το A Face in the Glare καθως μου ειναι στις πιο αδυναμες στιγμες του δισκου μαζι με το παντελως αδιαφορο στα αυτια μου Skullseeker.
Δεν μου κανουν τοση εντυπωση τα "I am the Hammer" του δισκου, εκτος του Coward's Keep που ειναι αισθητα καλυτερο σε σχεση με τα άλλα δυο. Τα υπολοιπα 4 μου εχουν κανει πολυ μεγαλυτερο κλικ με το worms of the earth να κερδιζει συνεχως εδαφος με τις ριφφαρες του.

Το ομωνυμο παραμενει υπερεπος, το War at the edge of the end βγηκε ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ στην καινουρια του εκδοση και μαζι με το Banners of Arrai ειναι νομιζω τα αγαπημενα μου μεχρι στιγμης.

Η μπαντα οντως ακουγεται πιο σιγουρη και αισθητη ειναι και η βελτιωση στα φωνητικα και στην παραγωγη. Επειδη ημουν απο τους λιγους που δεν επαθε πολιτισμικο σοκ με το πρωτο τους, θεωρω πως μολις "κατσει" στα αυτια μου, θα μου αρεσει περισσοτερο απο το Armor of Ire στο συνολο.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Ψειρίζω τη μαιμού, το ξέρω, αλλά τέτοιο έπος το Coward's keep, τέτοια φτενή εισαγωγή τί τη βάλανε....? Θα πρεπε να μπαίνει ορμητικά χωρίς περιττό intro, σε στυλ Each dawn i die.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από Aphelian »

Τελικα μεχρι και το Skullseeker εκατσε πολυ καλα στο αυτι μου, μονο το a face in the glare δεν μπορω να χωνεψω σαν opener. Οχι οτι με "ενοχλει" αλλα ηθελα κατι πιο εντυπωσιακό.

Γενικά πάντως ειναι δισκάρα.
[mention]Advancing Yokeda[/mention] ποσο δικιο εχεις για το Coward's Keep
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από theBox »

Aphelian έγραψε: Πέμ 12 Νοέμ 2020, 09:34 , μονο το a face in the glare δεν μπορω να χωνεψω σαν opener. Οχι οτι με "ενοχλει" αλλα ηθελα κατι πιο εντυπωσιακό.

Εχει ρεφρεναρα vocal wise (στο βαθμο που αυτο ειναι εφικτο για την μπαντα) και ενα απο τα καλυτερα/εξυπνοτερα ριφ στο bridge αλλα δυστυχως εμφανιζεται ελαχιστα στο κομματι.

Σχετικα με το keep, μονο εγω τραγουδαω το ληντ του whiskey in the jar μολις μπαινει εκεινο το χαρακτηριστικο θεμα του κομματιου;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

ETERNAL CHAMPION - Ravening Iron

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Aphelian έγραψε: Πέμ 12 Νοέμ 2020, 09:34 Τελικα μεχρι και το Skullseeker εκατσε πολυ καλα στο αυτι μου,
Για μένα, το πιο "i am the hammer" κομμάτι του δίσκου.
Αλλά κυριότερα, είναι το πιο sexy!
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”