GUS G. - Fearless (2018)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.

GUS G. - Fearless (2018)

Σάβ 03 Μαρ 2018, 17:49

Ο Έλληνας κιθαρίστας Gus G., αναμένεται να κυκλοφορήσει το νέο σόλο άλμπουμ του "Fearless", στις 20 Απριλίου από την AFM. Στη συνέχεια του "Brand New Revolution" (2015) ο Gus G. συνεργάζεται με τον τραγουδιστή και μπασίστα Dennis Ward (Pink Cream 69, Unisonic) και τον ντράμερ Will Hunt (Evanescence).

Extra info:

O Gus G. δηλώνει σχετικά:
«Με τον Dennis συνεργάζομαι στενά αρκετά χρόνια. Έκανε την παραγωγή του τελευταίου άλμπουμ των Firewind, "Immortals", μεταξύ άλλων. Βρισκόμαστε στο ίδιο μήκος κύματος. Του έστειλα αρκετά demos και ιδέες από τα νέα μου τραγούδια και καταλήξαμε, εν τέλει, να ηχογραφούμε σαν τρίο. Αυτό που δεν ξέρει ο κόσμος είναι πως ο Dennis εκτός από εξαιρετικός συνθέτης και μπασίστας είναι και ένας πολύ καλός τραγουδιστής… Πολλοί fans μου ζητούσαν να ηχογραφήσω περισσότερα ορχηστρικά κομμάτια. Θα λατρέψουν αυτόν τον δίσκο. Στα αξιοσημείωτα, επίσης, είναι και η διασκευή στο "Money For Nothing", του κλασικού κομματιού των Dire Straits».

Εικόνα

TRACKLIST:
01. Letting Go
02. Mr Manson
03. Don't Tread On Me
04. Fearless
05. Nothing To Say
06. Money For Nothing
07. Chances
08. Thrill Of The Chase
09. Big City
10. Last Of My Kind
11. Little Ain't Enough
12. Aftermath

From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...

Re: Gus G. - Fearless ( 2018 )

Σάβ 03 Μαρ 2018, 18:21

Ωραία φωνητικά κάνει ο Ward εδώ:

Στο κομμάτι του Gus G ακούγεται σαν Ozzy...

Σάβ 03 Μαρ 2018, 18:22

κουφός συνδιασμός και δεν ξέρω τι να σκεφτώ και για το κομμάτι. Θα περιμένω να ακούσω ολόκληρο το άλμπουμ. Τα 2 προηγούμενα Gus ήταν αδιάφορα πάντως.

Σάβ 03 Μαρ 2018, 18:23

rbrigade έγραψε:
Ωραία φωνητικά κάνει ο Ward εδώ:

στα Khymera ήταν πολύ καλός ο Dennis όντως. Εδώ στην αρχή ακούγεται σαν σκατά (το ίδιο λέμε ουσιαστικά δηλαδή), μετά το βελτιώνει...

Σάβ 03 Μαρ 2018, 18:27

rbrigade έγραψε:
Metal_Warrior έγραψε:
Σάβ 03 Μαρ 2018, 18:23
Εδώ στην αρχή ακούγεται σαν σκατά (το ίδιο λέμε ουσιαστικά δηλαδή)
Μην το πείτε στον Xstroyer! :D

Σάβ 03 Μαρ 2018, 18:53

σουπερνόβα όχι απλά αδιαφορίας αλλά κακής σύνθεσης: μέτριο μεταμοντέρνο hard rock που sludgeαρει σε σημεία, άνευρα κακά φωνητικά και συνθετική προχειρότητα που απλά δίνει ώθηση στην συνθετική κατηφόρα του Gus G τα τελευταία Χ χρόνια...
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.

Σάβ 03 Μαρ 2018, 19:09

Ώπα, το τελευταίο Firewind ήταν μια χαρά! Απλά από τότε που έμπλεξε με Ozzy έκανε στροφή σε mainstream/μοντέρνο ήχο και πήγε και τους Firewind σε αυτή την κατεύθυνση, αλλά ο τελευταίος δίσκος ήταν όπως πρέπει, κλασικό heavy/power
Site Admin
Επικοινωνία:

Σάβ 03 Μαρ 2018, 19:10

Ενώ ο Gus G. είναι παιχτούρα, συνθετικά στα σόλο άλμπουμ του ποτέ δε μου είπε κάτι. Το συγκεκριμένο τώρα είναι καλό filler για ραδιοφωνική εκπομπή Γεωργίου. Τα φωνητικά μου άρεσαν μιας κ κάπως μου θύμισαν ΟΖΖΥ δεκαετίας 90. Πάμε παρακάτω ;)
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.

Σάβ 03 Μαρ 2018, 19:36

Λυπάμαι που βλέπω έναν τόσο ταλαντούχο άνθρωπο να γράφει τόσο αδιάφορα τραγούδια. Θα ακούσω το άλμπουμ, ελπίζω να έχει καλύτερες στιγμές από το κομμάτι που μόλις άκουσα.

Θα συμφωνήσω με rbrigade ότι το τελευταίο Firewind ήταν μια χαρά.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018

Κυρ 04 Μαρ 2018, 12:17

είναι σα να έχει στερέψει ρε γαμώτο
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Site Admin
Επικοινωνία:

Παρ 30 Μαρ 2018, 21:30

Τσιμπάτε κ το λυρικ βίντεο από το Mr Manson:

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.

Παρ 30 Μαρ 2018, 22:52

η αδιαφορότητα έχει χτυπήσει τρελά level. Τι σαβούρα είναι αυτή, λες και ακούω μεταμοντέρνο 00''ς σαβουροσλατζομέταλ της κακιάς ώρας.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.

Σάβ 31 Μαρ 2018, 16:48

αυτό μου ψιλοάρεσε, είναι πειστικό, τα φωνητικά λειτουργούν καλύτερα, βγάζει λίγη σκοταδίλα και έχει καλές πιασάρικες φωνητικές γραμμές
Site Admin
Επικοινωνία:

Σάβ 31 Μαρ 2018, 16:52

εμένα μου θύμισε λίγο ΟΖΖΥ late 90ς με ριφάκι κλοπιμαίο απο ΙΟΜΜΙ, τίποτα τρελό αλλά οκ, καταπίνεται ευκολα όταν παίζει στο background.
Site Admin
Επικοινωνία:

Gus G. - Fearless ( 2018 )

Τετ 09 Μάιος 2018, 00:46

Making of:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”