POSSESSED STEEL - Aedris

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

POSSESSED STEEL - Aedris

Δημοσίευση από theBox »

Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

POSSESSED STEEL - Aedris

Δημοσίευση από theBox »

Το στυλακι που παιζουν εινια ευχαριστο, ξεκουραστο και αρκετα nerd-ικο και σε προιδεαζει θετικα...

...ΟΜΩΣ δυστυχως ο δισκος εινια υπερβολικα βαρετος στο συνολο του και με πολυ άνισο songwriting. Υπαρχουν κομματια δουρειοι ίππποι που σε κρατάνε και σε πορωνουν (Spellblade, Bogs of Agathorn, skeleton King) αλλά τα περισσοτερα δυστυχως δεν ειναι σε αυτο το επιπεδο, και μαλιστα εχουν βαρετες και επαναλαμβανομενες (σε διαφορετικα κομματια) μελωδιες φωνητικων και αφηγηματικους ("ξαφνικα εκει που καλπαζε του επιτεθηκαν ληστές" φάση) και καθολου ποιητικους/συναισθηματικους στιχους. Κανω πως δεν ακουσα επισης τα "σαυροειδη" (και καλα) black φωνητικα που εχει σε αρκετα σημεια και εινια απλα για γέλια.

Λογω της αφηγηματικοτητας και του στησιματος του μου έφερε στο μυαλο εκεινο το αλμπουμ των ICE SWORD το "dragon magic", μονο που εκεινο ηταν πολυ, ΠΟΛΥ καλυτερος δίσκος. Γενικά κουράστηκα απο τις πρωτες ακροάσεις...


P.S. ΧΙΛΙΕΣ φορες megaton, με τις όποιες αδυναμίες τους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Τρί 24 Νοέμ 2020, 18:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

POSSESSED STEEL - Aedris

Δημοσίευση από CountRaven »

Τρίψιμο στη γκλίτσα με βελάκι στο από πάνω ποστ.

Εγώ από παλιά τους γούσταρα αυτούς και το άλμπουμ δεν το έχω ακούσει όπως πρέπει ακόμα, οπότε θα κράξω σε επόμενο ποστ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

POSSESSED STEEL - Aedris

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Και εγώ έπιασα vibe longings past και ενθουσιάστηκα. Το μεγαλο ατού των Καναδών είναι πως είναι.... Καναδοί. Παιδιά των Rush και αυτό ακούγεται στις μελωδίες που μόνο "του συρμού" δεν είναι. Δεν είναι 10άρι, αλλά λόγω των καλών κομματιών του δίσκου θεωρώ πως αξίζουν στήριξη 100%.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

POSSESSED STEEL - Aedris

Δημοσίευση από apeitharxos »

Από εμένα είναι όχι...Ανέμπνευστο και φλατ...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”