RYGHAR (TX, US) - Thumercia Eternal (2021)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

RYGHAR (TX, US) - Thumercia Eternal (2021)

Δημοσίευση από Zippo190 »





πολύ ενδιαφέρον άκουσμα που έχει μια obscure αύρα. Μακάρι και ο δίσκος να είναι έτσι.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

RYGHAR (TX, US) - Thumercia Eternal (2021)

Δημοσίευση από theBox »

Πολυ ελκυστική προταση λογο ηχου και στυλ. Καποιες παρατηρησεις μονο...

1. Οι φωνητικες γραμμες ειναι κριμα που ειναι τοσο αδουλευτες και επιπολαιες.
2. Οι lead κιθαρες που παιζουν απο πισω ολη την ωρα, ωρες ωρες ακουγονται λιγο φαλτσες. Ή μαλλον οχι ακριβως φαλτσες, απλα δημιουργουν λιγο περισσοτερο "φασαρια" απ οσο θα ηθελα.
3. Ο @Priamos θα βρει βελη για τη φαρετρα του εναντια στην eternal-champion-οποιηση των νεων σπαθακίων.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

RYGHAR (TX, US) - Thumercia Eternal (2021)

Δημοσίευση από Zippo190 »

δεν νομίζω ότι ακούγεται τόσο eternal champion, δλδ σίγουρα όχι σαν παραγωγή/ήχος. Σαν αισθητική μπορεί αλλά αντίστοιχα και η αισθητική των E.C. είναι όμοια με underground επικών μπαντών 80ς' - 90'ς.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

RYGHAR (TX, US) - Thumercia Eternal (2021)

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Ιδιότροπο, παραξενο και ξεχωριστό. Τέξας. Θέλω βινύλιο ακόμα και το single.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

RYGHAR (TX, US) - Thumercia Eternal (2021)

Δημοσίευση από Starman »

Συμφωνώ με τις παρατηρήσεις του @theBox. Ίσως αυτά τα φάλτσα leads να του δίνουν και αυτό το αίσθημα obscurίλας που λέτε. Αναμένω να ακούσω ολοκληρωμένη δουλειά με θετική προδιάθεση.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

RYGHAR (TX, US) - Thumercia Eternal (2021)

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Τετ 14 Οκτ 2020, 10:28 Πολυ ελκυστική προταση λογο ηχου και στυλ. Καποιες παρατηρησεις μονο...

1. Οι φωνητικες γραμμες ειναι κριμα που ειναι τοσο αδουλευτες και επιπολαιες.
2. Οι lead κιθαρες που παιζουν απο πισω ολη την ωρα, ωρες ωρες ακουγονται λιγο φαλτσες. Ή μαλλον οχι ακριβως φαλτσες, απλα δημιουργουν λιγο περισσοτερο "φασαρια" απ οσο θα ηθελα.
3. Ο @Priamos θα βρει βελη για τη φαρετρα του εναντια στην eternal-champion-οποιηση των νεων σπαθακίων.
Είμαι στην ακρόαση του 5 κομματιού και δεν ξέρω αν θέλω να κράξω ή να ουρλιάξω σαν "ρουβίτσα", Ryghar!!!❤️❤️❤️ :D
Σχιζοφρενή θα με καταντήσουν!!
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

RYGHAR (TX, US) - Thumercia Eternal (2021)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

λίγο καλύτερα φωνητικά να είχαν...
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: RYGHAR (TX, US) - Thumercia Eternal (2021)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Το είχα βαλει bookmarks για να το τσεκάρω αργότερα, αλλά κλασικά δεν έγινε ποτέ 😬 Μου άρεσε το υπερβολικό reverb κ ενώ αρχικά συμφώνησα με τον Κουτής για τις κιθάρες, τελικά νομίζω πως είναι γενικότερο θέμα της παραγωγής κ όχι μόνο των lead. Εν τέλει συνηθίζεται κ ακούγεται μια χαρά, έχουμε ακούσει κ πιο βαβουριάρικα πράγματα. Ο τραγουδιστής θα μπορούσε όντως να ήταν καλύτερος αλλά σε γενικές γραμμές ΟΚ.
theBox έγραψε: Τετ 14 Οκτ 2020, 10:28 2. Οι lead κιθαρες που παιζουν απο πισω ολη την ωρα, ωρες ωρες ακουγονται λιγο φαλτσες. Ή μαλλον οχι ακριβως φαλτσες, απλα δημιουργουν λιγο περισσοτερο "φασαρια" απ οσο θα ηθελα.
Αισθητικά μου θύμισε λίγο αυτό, άντε, ίσως κ λίγο HYKSOS:

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: RYGHAR (TX, US) - Thumercia Eternal (2021)

Δημοσίευση από theBox »

Ακουσα σημερα το δισκο ολοκληρο...

Άλλη μια μπαντουλα προστιθεται στη λιστα της φασαιικης νεο-επικ μετριοτητας μαζι με μπάντες οπως Possessed Steel, Blazon Rite, Megaton Sword, Throne of Iron, Phaethon κτλ κτλ. ΕΙΠΑΜΕ γουστάρουμε σπαθάκια αλλα αν οι Eternal Champion, οι Visigoth, οι Lunar Shadow και οι Gatekeeper πχ θεωρουνται "τίμια παράγωγα", αυτη εδω η φασέικη...φαση δεν ειναι παρα κακέκτυπα των παραγώγων. Σας παρακαλω, κάντε ενα reality check μπάντες κι εταιριες και ΑΚΟΥΣΤΕ λιγο τι κυκλοφορείτε.

Τελικοι υπαίτιοι βεβαια ειναι παντα οι ακροατες οι οποιοι οσο δεν απαίτουμε εμπράκτως ΠΟΙΟΤΗΤΑ και αρκούμαστε σε ενα ακομα χρωματιστο λιμιτεντ βινυλιο, ενα ακομα ραφτο κι ενα ακομα ονομα για να κανουμε namedrop στις συζητήσεις, στηριζοντας αυτο το χάλι, δεν θα δουμε ποτέ σοβαρότητα και ποιότητα στα επόμενα σπαθάκια.

Μου αρέσει που λέτε φασαίους τους Lunar με προσωπικη φωνη και ταυτότητα, αλλά κάτι τετοια "obscure" εκτρώματα τα καταπίνετε αμάσητα. :D :P
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: RYGHAR (TX, US) - Thumercia Eternal (2021)

Δημοσίευση από Priamos »

Μουσικά και συνθετικά, είναι ωραίοι, αλλά κακά τα ψέματα, η "ψυχή" του epic μέταλ είναι τα φωνητικά. Και εδώ είναι "ξεψυχισμενη"! :D Ο τραγουδιστής ακούγεται σαν άτολμο καχεκτικό δωδεκάχρονο , που του κάνει bullying και του κλέβει το κολατσιό από το 6χρονο πρωτάκι μέχρι τον πεθαμένο βάτραχο στον οποίο κάνει νεκροτομή στην τάξη της Βιολογίας! :D

Υγ. Οι Lunar ήταν πρωτεργάτες της μόδας των άψυχων φωνητικών , όταν ακόμα έπαιζαν επικ, για αυτό έτρωγαν κράξιμο. Τώρα που παίζουν κάτι άσχετο, δε μας ενδιαφέρει τι κάνουν.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: RYGHAR (TX, US) - Thumercia Eternal (2021)

Δημοσίευση από theBox »

Και συνθετικα δεν ακουσα καποιο θεμα ή ριφ να ξεχωρίζει. Ουτε φυσικα και καμια εμπνευσμενη μελωδια φωνητικων (εστω και τραγουδισμενη με ξεψυχισμενο τροπο). Ο ορισμός του απο το ενα αυτι μπαινει κι απ το αλλο βγαίνει, το οποιο για καποιο περιεργο λογο το βρισκω διπλα εκνευριστικο οταν σερβιρεται με "obscure" ηχο.

Oh well...

Βασικά ενδεχομενως και να μην ξε-σπάθωνα τοσο, αν δεν το έβλεπα σε γνωστες "επικ σελιδες" των σοσιαλ να φιγουράρει τόσο έντονα. Οπως περισυ το Possesed steel πχ...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: RYGHAR (TX, US) - Thumercia Eternal (2021)

Δημοσίευση από TitusGroan »

Ρε γμτ το PHAETHON ειναι καλο...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: RYGHAR (TX, US) - Thumercia Eternal (2021)

Δημοσίευση από theBox »

TitusGroan έγραψε: Πέμ 30 Σεπ 2021, 14:25 Ρε γμτ το PHAETHON ειναι καλο...
Ενταξει ναι, εχει διαβαθμισεις η λιστα προφανως. Τους πηραν τα σκαγια κι αυτους... :D
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: RYGHAR (TX, US) - Thumercia Eternal (2021)

Δημοσίευση από Xstroyer »

Εύκολο όχι.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: RYGHAR (TX, US) - Thumercia Eternal (2021)

Δημοσίευση από CountRaven »

Εγώ δεν έχω προλάβει να το ακούσω ακόμα αλλά μάλλον ξέρω τι να περιμένω αν κρίνω από αυτά που διαβάζω εδώ.

Πολύ δύσκολη η φετινή χρονιά.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”