PRAYING MANTIS - Gravity

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Praying Mantis - Gravity

Δημοσίευση από CountRaven »

rbrigade έγραψε: Τρί 24 Απρ 2018, 17:35 Κάπου εκεί στο Nowhere to hide και στο The journey goes on είχαν καταντήσει κουραστικοί, τεράστια σε διάρκεια κομμάτια το ένα ίδιο με το άλλο και με μάπα παραγωγή/ήχο. Αν και πατάγανε στην μανιέρα του Cry for the new world δεν το φτάνανε με τίποτα. Στα 90's ήταν πολύ καλοί. Ίσως το Forever in time να είχε κάποια σημεία κόπωσης, αλλά είναι καλός δίσκος.
Η τελευταία λέξη που θα μπορούσα να βρω για τους Mantis είναι «κουραστικοί». Το κομμάτι είναι καλό, σε πιο classic δρόμους, αλλά δεν με χάλασε.

edit: Προβλέπω ποικιλόμορφο άλμπουμ μιας και τα 2 κομμάτια είναι αρκετά διαφορετικά μεταξύ τους.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8763
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Praying Mantis - Gravity

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Τρί 24 Απρ 2018, 17:35 Κάπου εκεί στο Nowhere to hide και στο The journey goes on είχαν καταντήσει κουραστικοί, τεράστια σε διάρκεια κομμάτια το ένα ίδιο με το άλλο και με μάπα παραγωγή/ήχο. Αν και πατάγανε στην μανιέρα του Cry for the new world δεν το φτάνανε με τίποτα. Στα 90's ήταν πολύ καλοί. Ίσως το Forever in time να είχε κάποια σημεία κόπωσης, αλλά είναι καλός δίσκος.
το "Journey..." είναι ο δεύτερος αγαπημένος μου Mantis δίσκος :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy:
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Praying Mantis - Gravity

Δημοσίευση από CountRaven »

το "Journey..." είναι ο δεύτερος αγαπημένος μου Mantis δίσκος :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy:
Δεν χρειάζονται και πολλά details, ο γιατρός έχει πει να του λέμε απλά ναι σε όλα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Praying Mantis - Gravity

Δημοσίευση από rbrigade »

CountRaven έγραψε: Πέμ 26 Απρ 2018, 15:33
το "Journey..." είναι ο δεύτερος αγαπημένος μου Mantis δίσκος :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy:
Δεν χρειάζονται και πολλά details, ο γιατρός έχει πει να του λέμε απλά ναι σε όλα.
Προφανώς απευθύνεσαι στον Zippo που έχει για δεύτερο αγαπημένο τον χειρότερο τους δίσκο!
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Praying Mantis - Gravity

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

Zippo190 έγραψε: Πέμ 26 Απρ 2018, 09:18
rbrigade έγραψε: Τρί 24 Απρ 2018, 17:35 Κάπου εκεί στο Nowhere to hide και στο The journey goes on είχαν καταντήσει κουραστικοί, τεράστια σε διάρκεια κομμάτια το ένα ίδιο με το άλλο και με μάπα παραγωγή/ήχο. Αν και πατάγανε στην μανιέρα του Cry for the new world δεν το φτάνανε με τίποτα. Στα 90's ήταν πολύ καλοί. Ίσως το Forever in time να είχε κάποια σημεία κόπωσης, αλλά είναι καλός δίσκος.
το "Journey..." είναι ο δεύτερος αγαπημένος μου Mantis δίσκος :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy:
και μένα, άνετα στα τοπ3, ανάλογα με τα κέφια ίσως και ο πιο αγαπημένος. έχετε όλοι κολήσει στην αρχική αντίδραση (που και για μένα ήταν ίδια... "πως ακούγεται έτσι αυτό") και δεν του δώσατε μια ευκαιρία παραπάνω. Ο δίσκος εχει απίστευτο λυρισμό, τρομερές κομματάρες και άπιαστες ερμηνείες
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Praying Mantis - Gravity

Δημοσίευση από rbrigade »

o_O =] :S :roll: :toothy:
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Praying Mantis - Gravity

Δημοσίευση από CountRaven »

Έχω και εγώ μεγάλη αδυναμία σε Journey....
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Praying Mantis - Gravity

Δημοσίευση από LuciferSteele »

CountRaven έγραψε: Πέμ 26 Απρ 2018, 20:17 Έχω και εγώ μεγάλη αδυναμία σε Journey....
όλοι όσοι νιώθουν άλλωστε
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Praying Mantis - Gravity

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν υπάρχει ελπίδα για αυτό το φόρουμ... Θα μου πεις εδώ κάποιοι έχουν το Louder than hell στα τρία καλύτερα Manowar...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8763
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Praying Mantis - Gravity

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Πέμ 26 Απρ 2018, 23:09 Δεν υπάρχει ελπίδα για αυτό το φόρουμ... Θα μου πεις εδώ κάποιοι έχουν το Louder than hell στα τρία καλύτερα Manowar...
στα τρία καλύτερα Manowar δεν μπαίνει αλλά χαλαρά μπαίνει στους τρείς καλύτερους δίσκους του 1996.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Praying Mantis - Gravity

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ο καλύτερος του 96 θες να πείς
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Praying Mantis - Gravity

Δημοσίευση από rbrigade »

Ναι, δεν υπάρχει ελπίδα για αυτό το φόρουμ, όβερ.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Praying Mantis - Gravity

Δημοσίευση από CountRaven »

Αναμένω με αγωνία τις πρώτες σας εντυπώσεις.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1886
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Praying Mantis - Gravity

Δημοσίευση από Xstroyer »

Το λιγότερο καλό Mantis, παραμένει όμως πάνω από τον μέσο όρο των νέων κυκλοφοριών. Η πιο ποικιλόμορφη κυκλοφορία τους (ταυτόχρονα και η λιγότερο καλή), αλλά και πάλι έχει κάποιες κομματάρες μέσα. Κρίμα όμως, να εμφανίζεται σύνθεση με τον επιβλητικό τίτλο "Mantis Theme" και να είναι μετριάτζα. Δεν έχω πρόβλημα με τον τραγουδιστή όπως άλλοι και μου αρέσει μια χαρά. Επίσης, πάλι συναντώ τις αγαπημένες μου γλυκόπικρες και νοσταλγικές μελωδίες, έστω και σε μικρότερο βαθμό. Ίσως εντοπίζεται κάποιο πρόβλημα στη συνοχή και το γεγονός οτι το Gravity ξεκινάει με τα χειρότερα κομμάτια.

Κατα τ'άλλα, Journey... και Nowhere... τιτάνιες δισκάρες.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1886
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Praying Mantis - Gravity

Δημοσίευση από Xstroyer »

^ Mantis Anthem, όχι theme.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”