WHITE MAGICIAN - Dealers of Divinity (2020)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

WHITE MAGICIAN - Dealers of Divinity (2020)

Δημοσίευση από apeitharxos »

Αυτό μάλιστα!

Τώρα εδώ μιλάμε για μια αναπάντεχη για εμένα έκπληξη, την οποία δεν περίμενα...
Αν μάλιστα η μπάντα μπορούσε να βγάλει έναν λίγο πιο 'ζεστό' ήχο, πιο '80s τότε σίγουρα η μπάντα θα ήταν σημείο αναφορά στα Forgotten Jewels!
Παρά το ότι η μπάντα φέρει τον τίτλο Magician, που παραπέμπει σε Uriah Heep ασυναίσθητα, δεν περίμενα ότι αυτό θα έβγαινε και στο ηχητικό αποτέλεσμα...Βασικά δεν θα μπορούσα να φανταστώ πώς θα μπορούσε μια μπάντα να εμπνευστεί από τους Uriah Heep και να βγάλει σε metal κάτι επηρεασμένο από αυτούς...Θα μου πεις, το έχουν κάνει οι Blind Guardian...Ναι, αλλά στα ρεφρέν κυρίως (το είχε δηλώσει άλλωστε κάποτε ο Hansi Kursch, ότι μια από τις αγαπημένες του μπάντες είναι οι Uriah Heep), αλλά οι τελευταίοι ίσως κούρασαν κιόλας με τις τελευταίες δουλειές τους, ειδικά μετά το Nightfall...Και επίσης, άλλες εποχές τότε...Σιγουρα οι Guardian το έκαναν με έναν πιο προβλέψιμο τρόπο, καθότι οι WM θα σας εκπλήξουν ευχάριστα στο θέμα αυτό, και όχι μόνο...
Σήμερα, το να βγάλεις ήχο σε στυλ πιο μεταλλικών Uriah Heep, και να μην μοιάζει με Guardian ή να μην είναι europower, θα μπορούσες να αναρωτηθείς και πώς θα μπορούσε να γίνει αυτό...
Η απάντηση έρχεται από αυτό το άλμπουμ των White Magician. Μπάντα την οποία ήξερα αλλά δεν μπήκα στον κόπο να ακούσω, καθώς έχουν βγάλει ένα EP ακόμη και ένα split ακόμη με 2 ακόμη μπάντες, εκ των οποίων η μία είναι η The Great Kaiser's White Magician, με τα μέλη της συγκεκριμένης μπάντας να είναι και τα μέλη των TGWH (τους έχετε παρουσιάσει και εδώ, από ό,τι είδα).
Ακόμη πιο ίντριγκα γίνεται η φάση όταν μαθαίνεις πως τα μέλη της μπάντας είναι και μέλη στους Demon Bitch, οι οποίοι είναι μπαντάρα, αλλά κάτι εντελώς διαφορετικό από ό,τι ακούμε εδώ...παίζουν σχεδόν speed metal οι συγκεκριμένοι...
Έχουμε λοιπόν να κάνουμε με ένα prog metal/prog rock/hard rock/heavy metal, μια μίξη από αυτά τα είδη, η οποία όχι μόνο δεν ακούγεται ένας τραχανάς το τελικό αποτέλεσμα, αλλά εδώ μιλάμε εντυπωσιάζεσαι από τις μελωδίες, τους παπάδες που παίζει ο ντράμμερ, τον 'ζεστό' ήχο του μπάσου, τα κιθαριστικά μέρη, τα πάντα...
Ως κύριες επιρροές της μπάντας αναφέρω τους Uriah Heep, τους Styx, τους Rush, αλλά, επαναλαμβάνω, ΔΕΝ είναι prog rock ό,τι θα ακούσετε είναι metal! Μια μίξη από hard rock, prog rock και metal με τον τρόπο που WM το αντιλαμβάνονται...
Άκρως εντυπωσιακό και το εξώφυλλο, σε βάζει στο πνεύμα του δίσκου, έχει μια χροιά από τους θρυλικούς Βρετανούς...

Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
nicolasg
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2020, 15:58

Re: WHITE MAGICIAN - Dealers of Divinity (2020)

Δημοσίευση από nicolasg »

Φανταστικό!
Οι προτάσεις σου είναι μια και μια!!!

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: WHITE MAGICIAN - Dealers of Divinity (2020)

Δημοσίευση από theBox »

nicolasg έγραψε: Τετ 16 Δεκ 2020, 00:58 Φανταστικό!
Οι προτάσεις σου είναι μια και μια!!!

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Που να ακουσεις και demon bitch!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
nicolasg
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2020, 15:58

Re: WHITE MAGICIAN - Dealers of Divinity (2020)

Δημοσίευση από nicolasg »

theBox έγραψε:
nicolasg έγραψε: Τετ 16 Δεκ 2020, 00:58 Φανταστικό!
Οι προτάσεις σου είναι μια και μια!!!

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Που να ακουσεις και demon bitch!
Το σημειώνω [emoji4]

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Re: WHITE MAGICIAN - Dealers of Divinity (2020)

Δημοσίευση από apeitharxos »

nicolasg έγραψε: Τετ 16 Δεκ 2020, 00:58 Φανταστικό!
Οι προτάσεις σου είναι μια και μια!!!

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Είμαι υποχρεωμένος να γίνεται έτσι, διότι με οτιδήποτε κάτω από 8.5/10 κατά μέσο όρο και κατά γενική ομολογία, ο [mention]CountRaven[/mention] έχει πει θα με μπανάρει για μια εβδομάδα κάθε φορά... :pasok: :pasok: :pasok:
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

WHITE MAGICIAN - Dealers of Divinity (2020)

Δημοσίευση από CountRaven »

viewtopic.php?f=5&t=3148&p=47840&hilit= ... ian#p47840 - Έχουμε πει και εδώ δύο κουβέντες.

Στηρίζω προτάσεις by [mention]apeitharxos[/mention].
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”