VOODOO CIRCLE - Locked & Loaded (2021)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

VOODOO CIRCLE - Locked & Loaded (2021)

Δημοσίευση από apeitharxos »

Λοιπόν, εδώ έχουμε ένα super group με μπροστάρη τον Alex Beyrodt, εν ενεργεία κιθαρίστα των Primal Fear & Silent Force (βλ. DC Cooper από Royal Hunt για όσους δεν γνωρίζουν), ο οποίος πλαισιώνεται από τον Mat Sinner στο μπάσο, τον Herbie Langhans των Lightbringer of Sweden στη φωνή (και πρώην Seventh Avenue, για όσους θυμούνται το Tales of Tales), τον Fransesco Jovino στα τύμπανα (που έχει περάσει από Accept, Udo, Primal Fear, Jorn Lande) και τον Alessandro Del Vechio στα πλήκτρα, μεταξύ άλλων εν ενεργεία στα keyboards των Eden's Curse.
Είναι ήδη το έκτο τους άλμπουμ αυτό, δεν έχω ακούσει τα προηγούμενα για να είμαι ειλικρινής, και οι φίλοι του εμπορικού hard rock θα κατενθουσιαστείτε.
Επαγγελματικό άλμπουμ, εξαιρετικός επαγγελματικός ήχος και παραγωγή, αρκετά έως πολύ αμερικανίζον, είναι από τα άλμπουμ με τα οποία άνετα κάνεις κέφι σε ροκ κλαμπ τύπου Revenge ή και Old Boy, τα οποία μας συνήθιζαν (το δεύτερο μας συνηθίζει ακόμη) σε τέτοιους ήχους και ξεσηκωτικά ακούσματα τις μεγάλες ώρες.
Ως κύρια επιρροή θα αναφέρω αναμφισβήτητα τους Whitesnake του 1987, αλλά και τους Thunder, Pink Cream 69 (περισσότερο με βρετανικό και ευρωπαϊκό ήχο αντίστοιχα, ωστόσο, αυτές οι 2 μπάντες συγκριτικά με τους VD.)
Χωρίς να γνωρίζω και πολλά από το είδος, το άλμπουμ ακούγεται στα αυτιά μου πάρα πολύ ευχάριστα.
Θα ξεχώριζα τα Magic Woman Chile, Devils Cross, την μπαλάντα Straight from the Heart και το Children of the Revolution που κλείνει το άλμπουμ.
Η μπάντα βέβαια, στα πλαίσια της προώθησης του άλμπουμ της, έχει βγάλει το Devil With An Angel Smile ως promo video, λίαν ικανοποιητικό κομμάτι, τυπικό του αμερικάνικου ήχου, ωστόσο τα κομμάτια που ανέφερα τα θεωρώ καλύτερα.
Η καρδιά μου δεν σκιρτάει πάρα πολύ με αυτό το είδος, όπως ξέρετε, ωστόσο το ακούω πολύ ευχάριστα. Οι οπαδοί του είδους πιστεύω θα το βρουν πολύ ικανοποιητικό...
Ενώ όσοι έχετε ακούσει και τα προηγούμενά τους, πείτε μια γνώμη...
Το άλμπουμ θα κυκλοφορήσει 15 Γενάρη, όπως είδα στο site της AFM...

Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

VOODOO CIRCLE - Locked & Loaded (2021)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

και αυτούς τους έχω χάσει αλλά τα πρώτα δύο ήταν δυναμίτης!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

VOODOO CIRCLE - Locked & Loaded (2021)

Δημοσίευση από Priamos »

Ειμαι απλος ανθρωπος... Βλεπω κωλαρακι στο video, παταω play. Βλεπω "baby, baby' στους στιχους,παταω "x" και παω απολυμαινω το δαχτυλο που πατησε το play! :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

VOODOO CIRCLE - Locked & Loaded (2021)

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

μετά το εκπληκτικό ντεμπούτο το γύρισαν στον early whitesnake ήχο και έφαγαν Χ από μένα
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

VOODOO CIRCLE - Locked & Loaded (2021)

Δημοσίευση από CountRaven »

Δεν με χάλασε τελικά το κόλλημα με τα φιδάκια που διακατέχει το άλμπουμ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

VOODOO CIRCLE - Locked & Loaded (2021)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Priamos έγραψε: Τετ 06 Ιαν 2021, 21:41 Ειμαι απλος ανθρωπος... Βλεπω κωλαρακι στο video, παταω play
Όσο αξίζει ένας κώλος, δεν αξίζει ο κόσμος όλος 😂😂
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”