DREAMSLAIN - Tales of Knights & Distant Worlds (2021)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

DREAMSLAIN - Tales of Knights & Distant Worlds (2021)

Δημοσίευση από apeitharxos »

Εδώ έχουμε μια μπάντα από την Νορβηγία, της οποίας δεν είναι η πρώτη δουλειά αυτή που ακούμε, καθώς έχουν ήδη κυκλοφορήσει 3 singles, ένα EP & 1 demo.
Κινούνται σε κάτι μεταξύ progressive metal με έντονο το στοιχείο του viking metal, και αρκετή δόση από Blind Guardian επίσης.
Σε όσους αυτός ο συνδυασμός ακούγεται συναρπαστικός, είμαι σίγουρος πως θα βρουν ενδιαφέρον το πρώτο full length των Νορβηγών.
Οι οποίοι δείχνουν παθιασμένοι με ό,τι κάνουν.
Απλώς εγώ δεν ένιωσα, θέλω κάτι πιο απλό (όχι απλοϊκό), και συνάμα κάτι πιο straight to your face.
Για όσους ψάχνουν πρωτοποριακά ακούσματα, ωστόσο, νομίζω πως δεν θα απογοητευτείτε με τον συνδυασμό που επιχειρούν οι Dreamslain, το κάνουν αρκετά καλά.
Ενώ και 2 κομμάτια του demo, θα είναι και στο νέο άλμπουμ το οποίο θα κυκλοφορήσει σε διπλό cd στις 21 του μηνός, προφανώς επανεκτελεσμένα.
Το Shadow Warrior & το My Mask.
Σε 2 ωρίτσες από τώρα θα μπορέσετε να δείτε και το promo video της μπάντας, το Shadow Warrior, στα πλαίσια της προώθησης του πρώτου full length τους.

Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

DREAMSLAIN - Tales of Knights & Distant Worlds (2021)

Δημοσίευση από theBox »

Η περιγραφη tick-αρει ΟΛΑ τα κουτακια μου.

Ελπιζω να μην απογοητευτω.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

DREAMSLAIN - Tales of Knights & Distant Worlds (2021)

Δημοσίευση από apeitharxos »

Όταν με το καλό σχηματίσεις μια ολοκληρωμένη άποψη, πες μου κατά πόσο τελικά ανταποκρινόταν η περιγραφή μου...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”