HIGH COUNCIL (US) - Ember (2020)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

HIGH COUNCIL (US) - Ember (2020)

Δημοσίευση από CountRaven »

From the abandoned asylums and haunted pine barrens of Southern New Jersey comes High Council, an interminable force with one foot in Hell and the other crushing the throat of mediocrity. For years, High Council has been bludgeoning its loyal fans with ferocious epics of riff-fueled melodic metal. Consisting of Bob Saunders, Greg "Wolfman Vegas" McKeever, Steve Donahue, and Lou DiDomenico, High Council has released four studio EPs and a full length album, and has mangled audiences at venues all around the greater northeastern United States, consolidating their power in the Philadelphia area. With the release of their latest single, "Ember", High Council seeks to spread this God-forsaken madness to the rest of the world.



TRACKLIST:
01. Ember
02. Scion of the End


CREDITS:
Bob Saunders - Guitars, Vocals
Steve Donahue - Guitars, Vocals
Lou DiDomenico - Bass
Greg “Wolfman Vegas” McKeever - Drums

Piano accompaniment on “Scion of the End” written and performed by Dino Lionetti
(cheapdinosaurs.com)

Produced by Dino Lionetti

Engineered, mixed and mastered by The Gradwell House, Haddon Heights NJ
Album artwork by Cauê Piloto (cauepiloto.tumblr.com/)
Graphic Design by James Viola
https://www.youtube.com/watch?v=yQST0ty86_E

Αυτό το EP το έλαβα στο messenger μου από τον @theBox χωρίς καμιά παραπάνω επεξήγηση για το τι και το πως ή έστω το γιατί.

Και μπορώ να πω ότι έμεινα έκπληκτος μιας και είναι πραγματικά πολύ καλό το συγκεκριμένο υλικό. Μια πρωτόγνωρη μίξη Heavy, επικού και 70ς inspired Metal δοσμένα με μοναδική ζεστασιά και θαλπωρή στα ταλαιπωρημένα από τις γιδίλες αυτιά μου. Και τα παραπάνω στοιχεία είναι μόνο η βάση, γιατί αν στήσεις αυτί στο "Scion of the End" και πιάνο θα ακούσεις ακόμα και ένα μικρό χεδόν Black Metal -thanks to the vocals- ξέσπασμα.

Διφωνία και δισολία που θα σε κάνουν να χορτάσεις και πραγματικό songwriting, όχι άδεια καπάκια στην ανακύκλωση που τα βαφτίζουν τραγούδια.

Το σχήμα από το New Jersey έχει πλούσια δισκογραφία με μπόλικα EPs και ένα full length τα οποία οφείλουμε να ξεστραβωθούμε και να μελετήσουμε, αλλά για την ώρα το "Ember" αποτελεί μια χαρά ξεκίνημα.

Παίρνω όρκο ότι κάπου τους έχω πετύχει στο παρελθόν αλλά μάλλον προσπέρασα ή άκουσα στα πεταχτά οπότε κακό του κεφαλιού μου, γιατί αν όλο το υλικό τους έχει την ποιότητα αυτού του EP τότε μιλάμε για μπάλα μεγάλη.

Και επειδή τα δύο τραγούδια του συγκεκριμένου EP είναι λίγα, πάω να ακούσω και τις υπόλοιπες κυκλοφορίες.

https://highcouncil.bandcamp.com/
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

HIGH COUNCIL (US) - Ember (2020)

Δημοσίευση από theBox »

Απο το γερμανικο epic metal blog τους ψάρεψα, κανανε λογο για Kodex, epic doom κτλ. Ακουσα μισο κομμάτι κ μου φανηκε πολυ καλο, με τα φωνητικα οντως να θυμιζουν τους γερμανους. Απλά ετρεχα εκεινη την ωρα κ δεν μπορουσα. Σήμερα θα τους ακουσω κανονικα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

HIGH COUNCIL (US) - Ember (2020)

Δημοσίευση από Zippo190 »

Kodex metal όντως, ελάχιστα διαφέρει από τους Γερμανούς, μας αρέσει αν και λίγο Hipster.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Pavlos
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: Κυρ 13 Δεκ 2020, 00:14

HIGH COUNCIL (US) - Ember (2020)

Δημοσίευση από Pavlos »

YES...μου αρέσει πολύ, τα vocals ακούγονται πραγματικά σαν Atlantean Kodex.

Το Underground είναι εδώ και πολλά χρόνια κιόλας Hipster.....
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

HIGH COUNCIL (US) - Ember (2020)

Δημοσίευση από CountRaven »

Το Underground είναι εδώ και πολλά χρόνια κιόλας Hipster.....
Μόνο αλήθειες.

Θα μπορούσα να ανοίξω ακόμα και ολόκληρο topic για αυτό το θέμα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”