BLAZON RITE (US) - Endless Halls Of Golden Totem (2021)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

BLAZON RITE (US) - Endless Halls Of Golden Totem (2021)

Δημοσίευση από CountRaven »

Έρχεται το ντεμπούτο των BLAZON RITE να σβήσει την ακόρεστη δίψα σας για επικό obscure ατσάλι.

Την μπάντα την έχουμε καλύψει αναλυτικά ως τώρα..Πάμε για συνέχεια λοιπόν.

Θυμίζω:

viewtopic.php?f=15&t=2378&p=44420&hilit ... ite#p44420

viewtopic.php?f=5&t=2858&p=46007&hilit= ... ite#p46007



BLAZON RITE - "Endless Halls Of Golden Totem"
Label: Gates Of Hell Records
Release date: 28.05.2021

A year after the release of their brilliant "Dulce Bellum Inexpertis" EP, Philadelphia’s BLAZON RITE returns with their first full-length, "Endless Halls of Golden Totem", a triumph of true metal power!

The global pandemic-related obstacles facing BLAZON RITE were not uncommon: They went months without rehearsal, let alone playing a show, and had difficulty in finding a proper studio to record their first full-length album. Undeterred, the band waited patiently until restrictions were eased to practice, jammed furiously to get up to speed, then decided to go the DIY route to record the album by themselves. A situation marred by inconvenience and isolation instead bore an album of unflinching metal glory, "Endless Halls of Golden Totem".

Striking quickly after the release of their debut four-song 2020 "Dulce Bellum Inexpertis" EP, the members of BLAZON RITE (comprised of founding member/primary songwriter/guitarist James Kirn, vocalist Johnny Halladay, bassist Pierson Roe and drummer Ryan Haley) worked off a series of compositions Kirn wrote before EP was tracked. Whereas the EP had a cohesive batch of songs tied to a concept, the cuts on "Endless Halls of Golden Totem" utilize a variety of tempos, structures, textures and hooks.

The album’s eight songs carefully draw from proto-metal motifs to strident, galloping power metal, all wrapped around a bevy of expertly-crafted guitar melodies and Halladay’s convincing vocal delivery. Unlike Dulce Bellum Inexpertis, "Endless Halls of Golden Totem is not a concept album". This time, BLAZON RITE tackled fantasy-based themes, namely lost and hidden worlds, betrayal, the inner turmoil and lives of different characters, battle, magic and sorcery and, perhaps most significantly, making love the night before going off to war.

"Endless Halls of Golden Totem" was tracked in Kirn’s basement. While that may immediately suggest the album boasts a raw production, BLAZON RITE, on the contrary, produced a more measured and polished album than their debut EP. Kirn’s basement is finished, allowing it to be properly equipped with engineer Richie Rabid’s recording equipment and microphones. The band also outfitted Kirn’s small bathroom with rugs and soundproofing gear, further enhancing the sound. BLAZON RITE recorded on weekends and tracked all instruments separately, taking them a month-and-a-half to complete the process. The mixing and mastering were then handled by Will Mellor of Red Water Recording, who, according to Kirn, “took the album to the next level.”.

Kirn formed BLAZON RITE in 2019 with little expectations - he simply wanted to release the "Dulce Bellum Inexpertis" EP and see what kind of reaction it generated. After shopping the EP, Gates of Hell Records signed the band for its proper release. Now, a year after the fact, BLAZON RITE stands firmly with a new batch of unique, challenging and epic songs at their disposal - something not even a once-in-a-generation pandemic could stop.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

BLAZON RITE (US) - Endless Halls Of Golden Totem (2021)

Δημοσίευση από Zippo190 »

Το demo μας άρεσε, άρα αναμένουμε με αγωνία και ελπίζουμε σε κάτι καλό. Ελπίζω σε πιο επαγγελματική προσέγγιση αυτή τη φορά.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

BLAZON RITE (US) - Endless Halls Of Golden Totem (2021)

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Το είχα παλέψει το EP να μου αρέσει και τελικά μου αρέσει. Νομίζω όμως πως η γραμμή της μπάντας για το μέταλλο που θέλει να παράγει θα ξεκαθαρίσει με το φετινό άλμπουμ. Από full obscure μέχρι full συμβατικό τους έχω ικανούς και περιμένω κι εγώ να δώ τί θα δώσουν φέτος.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

BLAZON RITE (US) - Endless Halls Of Golden Totem (2021)

Δημοσίευση από theBox »

Μου θυμιζουν megaton sword σε ηχο και προοπτικες. Το ep τελικα δεν με κρατησε για πανω απο 1-2 ακροάσεις. Εννοειται αναμένουμε το άλμπουμ για να δουμε τι ψάρια πιάνουν τελικα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

BLAZON RITE (US) - Endless Halls Of Golden Totem (2021)

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

BLAZON RITE (US) - Endless Halls Of Golden Totem (2021)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

στηρίζουμε εξώφυλλο 90ς αισθητικής
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

BLAZON RITE (US) - Endless Halls Of Golden Totem (2021)

Δημοσίευση από Zippo190 »

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 24 Απρ 2021, 20:47 στηρίζουμε εξώφυλλο 90ς αισθητικής
ελπίζουμε και η μουσική να είναι τέτοια.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

BLAZON RITE (US) - Endless Halls Of Golden Totem (2021)

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

BLAZON RITE (US) - Endless Halls Of Golden Totem (2021)

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

BLAZON RITE (US) - Endless Halls Of Golden Totem (2021)

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Πρέπει να βρω λίγο χρόνο να το ακούσω!
Το ΕΡ το καραγουσταρα!
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

BLAZON RITE (US) - Endless Halls Of Golden Totem (2021)

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

https://www.youtube.com/watch?v=hLqrqxx ... elSurMusic

Δυστυχώς δε με άγγιξε.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

BLAZON RITE (US) - Endless Halls Of Golden Totem (2021)

Δημοσίευση από Zippo190 »

δεν εντυπωσιάζει αλλά μου θυμίζει λίγο Ελληνικές μπάντες. Σίγουρα περνάει τον μέσο όρο.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

BLAZON RITE (US) - Endless Halls Of Golden Totem (2021)

Δημοσίευση από Priamos »

Στην γειτονια των Eternal Champion κινουνται πλεον, αν κρινω απο το βιντεο.
https://youtu.be/HzQY3tDF0ek
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

BLAZON RITE (US) - Endless Halls Of Golden Totem (2021)

Δημοσίευση από CountRaven »

Priamos έγραψε: Σάβ 15 Μάιος 2021, 01:04 Στην γειτονια των Eternal Champion κινουνται πλεον, αν κρινω απο το βιντεο.
https://youtu.be/HzQY3tDF0ek
Δεν μου σκάει τόσο το EC στοιχείο -μιλάω για το άλμπουμ συνολικά-.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

BLAZON RITE (US) - Endless Halls Of Golden Totem (2021)

Δημοσίευση από theBox »

Αποτελεί τεκμηριο του οτι ο χαρακτηρισμος "επικ" τελικα δεν αρκει για να μου αρέσει μια κυκλοφορια (ειχα αρχισει να αμφιβάλλω για τον εαυτο μου). Ημι-νιωθω αλλά μέχρι εκει. Ακριβως οπως και με τους possessed steel.

Σιγουρα δεν μπορω να εκλογικευσω την αγορά του.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”